به زودی سیم ‌‌های تزریقیِ ترمیم ‌‌کننده ‌‌ی بافت ‌‌های مغزی، بر روی انسان آزمایش خواهند شد

پزشکان از سیم ‌‌های تزریقی به منظور انجام آزمایشات بر روی بیماران مبتلا به صرع استفاده خواهند کرد.

سال گذشته، تیمی تحقیقاتی از دانشگاه هاروارد، موفق به ساخت شبکه ‌‌ای سیمی شدند که تزریق آن به مغز، به پزشکان در درمان بیماری پارکینسون و دیگر بیماری ‌‌های اعصاب، کمک می ‌‌کند. این تکنولوژی بر روی موش ‌‌های زنده آزمایشگاهی با موفقیت تست شده و درحال حاضر آماده تست بر روی انسان است. این شبکه بسیار نازک، از طلا و پلیمر ساخته شده و می ‌‌توان آن را درون سوزن سرنگ، به طور مارپیچ، وارد کرد. همچنین برای تزریقِ این شبکه، نیازی به عمل جراحی سنگین نخواهد بود. زمانیکه این شبکه در سر بیمار قرار بگیرد، با بافت مغزی ادغام شده، و بدین ترتیب فضاهای خالیِ قبلی، توسط این شبکه، به منظور عبور پیام ‌‌های عصبی نورون ‌‌ها، پر می ‌‌شود.

بخشی از این شبکه میبایست از طریق سوراخ کوچکی که در جمجمه ایجاد می ‌‌شود، بیرون سر بماند تا بتوان آن را به کامپیوتر وصل کرد. این اتصال با هدف مانیتور کردن فعالیت ‌‌های مغزی بیمار و رساندن تکان ‌‌های الکتریکی هدف ‌‌دار، که از مرگ خاموش نورون ‌‌ها جلوگیری می ‌‌کنند، صورت می ‌‌گیرد. از آنجایی که این شبکه مانع مرگ ناگهانی نورون ‌‌ها -که مسبب اسپاسم ‌‌ها و لرزش ‌‌های عضلانی است – می ‌‌شود، می ‌‌توان از آن به منظور مبارزه با پارکینسون و بیماری ‌‌های مشابه، کمک گرفت. درنهایت، این تکنولوژی را می ‌‌توان با منبع تغذیه ‌‌ و کنترل کننده ‌‌ای قابل کاشت همراه کرد، تا بدین ترتیب دیگر نیازی به اتصال کامپیوتری نیز نباشد.

همچنین به باور تیم تحقیقاتی پروژه، از آنجاییکه این شبکه سیمی در شرایطی مانند افسردگی و اسکیزوفرنی، قادر به ارائه درمان ‌‌های هدف ‌‌دار بیشتری در مقایسه با درمان ‌‌های دارویی است، در حوزه سلامت روان نیز، آینده تحقیقاتی قابل توجهی خواهد داشت. طبق گزارش MIT’s Technology Review ، همکاری این تیم با پزشکان بیمارستان عمومی ماساچوست آغاز شده و به زودی تست این شبکه بر روی بیماران مبتلا به صرع اجرا خواهد شد.

منبع: engadget

نوشته شده توسط

سهیلا چابکی از سال 94 به ویترینو پیوست. سابقه فعالیت او در فروشگاه های اینترنتی می باشد. سهیلا همچنین به نوشتن، بلاگ نویسی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و عکاسی علاقه دارد. حوزه فعالیتش در زمینه گرافیک است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *