واقعیت مجازی در سال 2021

چشم انداز احتمالیِ واقعیت مجازی در سال ۲۰۲۱

در این مقاله دلایلِ اهمیت صحبت ‌‌های Michael Abrash در مورد چشم انداز دنیای واقعیت مجازی در سال ۲۰۲۱ تشریح می ‌‌شود.

مارک زاکربرگ، طی پستی فیس بوکی در رابطه با Oculus Connect 3 بیان کرده بود: «باوری با این مضمون در دنیای تکنولوژی وجود دارد که پیش ‌‌بینی ۲۰ سال آینده در اغلب مواقع ساده ‌‌تر از پیش ‌‌بینی ۳ سال آینده است»، با این وجود، Michael Abrash سرپرست محققان اکولوس، در رویداد Oculus Connect 3 حاضر بود تا شانس دوباره ای به پیش ‌‌بینی های زیر ۲۰ سال بدهد.

Michael Abrash قبل از اینکه وارد اکولوس شود، متخصص واقعیت مجازی در شرکت ولو (Valve) بوده و بر روی پروژه ‌‌های مربوط به تکنولوژیِ بسیاری از بازی ‌‌هایِ تولید شده ‌‌ی این شرکت – از جمله Quake -کار کرده است. پیش ‌‌بینی ‌‌های قبلی او در مورد واقعیت مجازی، کاملا درست بوده است و اگر در مورد پیش ‌‌بینی اخیر خود نیز اشتباه نکرده باشد، در سال ۲۰۲۱ ، نسل حال حاضر هدست ‌‌های واقعیت مجازی، به مثابه عصر حجر خواهد بود.

او طی سخنرانی ‌‌اش در اکولوس عنوان داشت: «تصمیم به صحبت در مورد آینده واقعیت مجازی، به صورت عمومی، تصمیم راحتی نبوده، اما از آنجایی که تمام شما حاضرین در این رویداد، در زمینه واقعیت مجازی فعالیت دارید، بیان این مسئله مهم و در عین حال جالب خواهد بود». Michael Abrash در مورد بازی ‌‌ها و تجاربی که به واسطه واقعیت مجازی در ۲۰۲۱ خواهیم داشت، صحبتی نکرده و تنها درمورد تکنولوژی که آنها را شکل خواهد داد سخن گفته است. در ادامه به نظرات او در این باره پرداخته شده است…

پیش بینی آینده 5 ساله واقعیت مجازی

میدان دید شما بهبود پیدا خواهد کرد، اما این بهبود در حد دید ۲۰/۲۰ نخواهد بود

در حال حاضر VR وضوح تصویری برابر ۱۵ پیکسل در هر درجه را در شرایط میدان دید ۹۰ درجه و عمق فوکوسِ ثابت شده ۲ متر، فراهم آورده. اما انسان ‌‌ها قابلیت مشاهده ۱۲۰ پیکسل در درجه را در میدان دیدی بین ۲۲۰ تا ۲۳۰ درجه و در عمق فوکوس ‌‌های متنوع، داراند. بنابراین طبق گفته Abrash «راه طولانی ‌‌ای برای پیشرفت در این زمینه، در پیش است».

طبق این پیش ‌‌بینی، طی پنج سال آینده، به وضوح تصویر ۴K x 4K به ازای هر چشم در VR ،خواهیم رسید. او همچنین اضافه کرد که احتمالا به دنبال تراکم پیکسلی بهتر یا میدان دید وسیع ‌‌تری نیز خواهند بود. وی گفت: « به نظر من ایجاد میدان دیدی وسیع ‌‌تر، امری اجتناب ‌‌ناپذیر بوده که منجر به افزایش چشمگیرِ نرخ استفاده از VR شده و این تکنولوژی را به سمت تصاویر مجازیِ گسترده ‌‌تری، هدایت می ‌‌کند».

Abrash همچنین اضافه کرد: «من پیش ‌‌بینی میدان دیدی ۱۴۰ درجه و در نتیجه آن، وضوح تقریبی ۳۰ درجه را می ‌‌کنم. این وضوح به خوبیِ دید ۲۰/۲۰ نخواهد بود اما برای قبول شدن در امتحان رانندگی، مناسب است».

رسیدن به زاویه دیدی وسیع ‌‌تر با رزولوشنی بالاتر، نیازمند ایجاد یک پیشرفت غیرمنتظره در علم اپتیک است. عدسی ‌‌های فرنلی که در حال حاضر در هدست Rift استفاده شده ‌‌اند، بسته به کیفیت عکس، محدودیت ‌‌های اساسی داشته و هر دو نوع عدسی ‌‌های فرنل و چشم ماهی معمولی، نمی ‌‌توانند بدون ایجاد اعوجاجی غیر قابل قبول در هدست ‌‌ها، به درجه ‌‌ای بالاتر از ۱۰۰ دست یابند.

پیش بینی آینده 5 ساله واقعیت مجازی

ردیابی چشم بهبود پیدا خواهد کرد چراکه امری حیاتی است، اما ممکن است بهبودِ کامل صورت نگیرد

از جمله بزرگ ‌‌ترین مشکلات حال حاضرِ واقعیت مجازی، فوکوس در آن است. در حالیکه بسیاری از جهان ‌‌های مجازی ‌‌ای که به آنها پرداخته می ‌‌شود، عمدتا دارای جزئیات بسیار و غنی هستند، هدست ‌‌های VR کنونی نمی ‌‌توانند تغییر فرمِ چشم انسان با هدف فوکوس بر اشیاءِ موجود در فواصل مختلف را تشخیص داده و در نتیجه تصویری تار در VR خواهیم داشت.

به گفته Abrash، با افزایش رزولوشن در هدست ‌‌های VR، تاریِ در تصاویر مشهودتر خواهد شد. اما او معتقد است که این مشکل قابل حل است حتی اگر در ۲۰۲۱ به بهترین جواب برای آن نرسیده باشند. وی همچنین اضافه کرد: «من فکر میکنم روشی دیگر برای فوکوس کردن و یا نوع VR ای دیگر، بتوانند در ۵ سال آینده، پشتیبانی خوبی از عمق فوکوس، داشته باشند».

یکی از روش ‌‌های فوکوس، تکنیکی به نام foveated rendering (پرداخت صحنه مرکزگرا) است که در آن دید انسان تنها توسط فوکوس کردن بر بخش کوچکی از تصویر، شبیه ‌‌سازی می ‌‌شود. استفاده از این تکنیک در VR ، به این معناست که تنها پیکسل ‌‌های موجود در آن بخش کوچکِ تصویر، رندر شوند – شاید یک دهم آنچه که در حال حاضر رندر می ‌‌شود.

دستیابی به یک ردیابیِ چشم کاملا پایدار و با دقت بالا، احتمالا نیاز به جمع ‌‌آوری داده ‌‌ ‌‌های بیشتر، انجام عملیات ‌‌های مهندسی شده داشته و شاید حتی به پژوهش ‌‌های علمی و تکنولوژی جدیدی احتیاج باشد. در هر صورت، ردیابیِ چشم عالی و به بهترین شکل، آینده طلایی VR خواهد بود که به باور Abrash تا پنج سال آینده به آن خواهند رسید. او همچنین عنوان کرد: «باید اقرار کنم که پیش ‌‌بینی من در این مورد، بزرگترین فاکتور ریسک کل پیش ‌‌بینی ‌‌هایم خواهد بود».

پیش بینی آینده 5 ساله واقعیت مجازی

صدای تعداد محدودی از تجربه ‌‌های واقعیت مجازی، حیرت ‌‌انگیز خواهند بود

شما قادر به تولید یک هدِ مرتبط با تابع انتقال (head related transfer function) – یا HRTF  – در خانه خود خواهید بود.

با کمک HRTF می ‌‌توان چگونگی منعکس شدن صدا و اعوجاج آن به واسطه اشیا موجود در مجاور ‌‌تان را تشریح کنید. به گفته Abrash، داشتن اتاق ‌‌های مجازی به نظر متقاعد کننده ‌‌تر می ‌‌رسند، اگرچه که شاید دلیل منطقی آن را ندانید.

پیش بینی آینده 5 ساله واقعیت مجازی

کنترل ‌‌کننده ‌‌های فیزیکی، به یک قانون تبدیل خواهند شد

Abrash جسورانه اذعان داشت: « امکان اینکه کنترل ‌‌کننده ‌‌های لمسی نقشی همانند موس برای VR ایفا کنند، بالا بوده و تا ۴۰ سال آینده نیز این کنترل ‌‌کننده ‌‌ها همچنان اصلی ‌‌ترین و ابتدای ‌‌ترین تکنولوژیِ تعامل با VR خواهند بود».

به نظر او در واقعیت مجازی ۲۰۲۱، قادر به استفاده کاملا آزادانه از دست ‌‌هایمان به عنوان کنترل ‌‌کننده نخواهیم بود. زیرا چنین اتفاقی شامل تکنولوژی لمسی و حرکتی ‌‌ای بوده که امروز حتی این تکنولوژی در افق برنامه ‌‌ریزی طولانی مدت نیز، وجود ندارد.

با این وجود، به باور Abrash، ردیابی و رندرینگ توسط دست، به یکی از استانداردهای VR در ۵ سال آینده تبدیل خواهد شد. همانطور که امروز در HTC Viva و کنترل ‌‌های لمسی Oculus این تکنولوژی دنبال شده است.

Abrash همچنین بیان کرد: « تا ۵ سال آینده، شاهد آواتارهای خوبی برای ردیابی دست و کنترل ‌‌های ساده بر مبنای حرکتِ رابط خواهیم بود، اما کنترل ‌‌های لمسی همچنان یک مُد (حالت) غالب و برجسته برای تعاملات سطح بالای VR خواهد بود».

البته طبق گفته Abrash، Oculus در حال حاضر بر روی یک holodeck (عرضه بدل نما) واقعی کار نمی ‌‌کند.

این موارد از جمله پیش گویی های Abrash در مورد آینده واقعیت مجازی در ۲۰۲۱ است. پیشنهاد ما به شما این است که این گزارش را در حافظه کامپیوتر خود ذخیره کرده و ۵ سال دیگر برای مقایسه سراغ آن بیایید.

منبع: wareable

نوشته شده توسط

خبرنگاری را از 14 سالگی در نشریات دانش آموزی و محلی آغاز کرد. پس از تحصیل در رشته مهندسی مکانیک،انجام امور مختلف رایانه‌ای و دیجیتال پرداخت. علاقمند به فناوری های نوین، یادگیری و گجت‌های الکترونیک

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *