کِنگرو، رباتی که همانند یک انسان عرق می ‌‌کند

آیا توماس ادیسون درست گفته است که نبوغ متشکل از ۹۹% تلاش و ۱% خلاقیت است؟! به تازگی تکنولوژی جدیدی بر پایه ‌‌ی همین تفکر ایجاد شده است. محققان دانشگاه توکیو موفق یه ساخت ربات کِنگرو شده اند؛ یک رباتِ انسان نمای عضلانی که دارای سیستم خنک کننده تعریق است.

یکی از اصلی ‌‌ترین چالش ‌‌های موجود در حوزه رباتیک دنیا، بالا رفتن حرارت سیستم و تاثیرات منفی آن بر روی عملکرد ربات است. در حال حاضر از فناوری ‌‌های متعددی همانند سیستم چرخش مایع خنک کننده جاری در شریان ‌‌های مصنوعی ربات، استفاده می شود که بسیار گران قیمت و البته سنگین وزن هستند.

کِنگرو رباتی با اسکلت بندی به ارتفاع ۱٫۷ متر است، که از اولین نمونه ‌‌ی آن در نمایشگاه ربات ‌‌های هوشمند کره رونمایی خواهد شد. دانشمندان ژاپنی به دنبال دستیابی به تکنولوژی بدون لوله و فن بودند تا بتوانند دمای ربات را پایین نگه دارند، لذا تصمیم به ساخت سیستم تعریق گرفتند.

سیستم تعریق مذکور بر روی ۱۰۸ موتور فعال در کِنگرو قرار داشته و با عمل تبخیر از سطح بدنه موجب خنک شدن ربات می شود. اگرچه این روش به اندازه سایر سیستم ‌‌های خنک کننده جوابگو نیست، اما تا ۱۱ دقیقه به ورزش کردن کنگورو یاری می ‌‌رساند. علاوه بر این ربات انسان نمای ژاپنی با یک فنجان آب یونیزه شده، توانایی یک نصف روز پیاده ‌‌روی را نیز دارا خواهد بود.

اما کِنگرو نگرانی درخصوص پاک کردن تجهیزات ورزشی خود را ندارد، چراکه آب خنک کننده ‌‌ی عرق را بازیافت میکند.

گفتنی است کِنگرو از لایه پوستی برخوردار نبوده و سیستم تعریق آن از طریق استخوان ‌‌های فلزی صورت می ‌‌گیرد. استخوان ‌‌بندی این ربات با تکنولوژی پخت لیزری، با عملکردی مشابه پرینت سه بعدی ساخته شده که در واقع امکان بهره ‌‌وری از ظرفیت ‌‌های مختلف فلز به منظور شکل دهی ‌‌های پیچیده بدن ربات، فراهم می ‌‌سازد.

فریم کلی کِنگرو از کانال ‌‌های آلومینیمی با تراکم پایین تشکیل شده که به مانند یک اسفنج از هدر رفتن عرق تولید شده جلوگیری می کنند. اینگونه به نظر می ‌‌رسد که آینده ‌‌ی سیستم ‌‌های خنک ‌‌سازی ربات ‌‌های انسان ‌‌نما، در گروی سیستم تعریق خواهد بود.

در نهایت ربات کِنگرو توانایی انجام حرکات ورزشی را بدون داغ کردن، دارا بوده و در واقع یک ترمیناتور عرق کننده است.

منبع: cnet ، gizmodo ، all3dp

نوشته شده توسط

خبرنگاری را از 14 سالگی در نشریات دانش آموزی و محلی آغاز کرد. پس از تحصیل در رشته مهندسی مکانیک،انجام امور مختلف رایانه‌ای و دیجیتال پرداخت. علاقمند به فناوری های نوین، یادگیری و گجت‌های الکترونیک

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *