فناوری ردیابی چشم توسط هدست VR گوگل

بکارگیری فناوری «ردیابی چشم» در هدست های واقعیت مجازی گوگل

اخیرا منابع خبری نزدیک به گوگل، از برنامه ساخت ابزار واقعیت مجازی یا VR جدیدی توسط این کمپانی خبر داده اند که از تکنولوژی ردیابی چشم (eye tracking) بهره خواهد برد. چندی پیش و در ماه جولای، این غول جستجو، تیم مستقلی را به پروژه عملیاتِ توسعه هدست واقعیت مجازی تخصیص داده، که به حوزه کامپیوتر یا اسمارت فون وابسته نبوده و به صورت مستقل عمل خواهند کرد.

طی سه ماه گذشته نیز، منابع آگاه اعلام داشتند که محصول آینده گوگل، از تکنولوژی ردیابی چشم (eye tracking) بهره مند بوده که از سنسورها و الگوریتم های پیشرفته ای به منظور بازسازی فضای جهان واقعیِ روبروی کاربر، استفاده می کند.

با بهره گیری از این فناوری ها، گوگل می تواند محیط را دستکاری کرده و واقعیت افزوده را به نمایش بگذارد. مثلاً اشیاء دیجیتال موجود در محیط پیرامون فرد را در کنار اشیاء واقعی قرار دهد. همچنین کمپانی هوش مصنوعی Movidius که در حال حاضر تحت مالکیت اینتل است، چیپ های مورد استفاده در این هدست واقعیت مجازی VR را خواهد ساخت که به ردیابی حرکات و آگاهی از موقعیت مکانی کمک می کنند.

به تازگی نیز اسناد مربوط به دیوایسی در FCC مشاهده شده که عبارت «واقعیت مجازی وایرلس» و نام «مایک جزایری» – مدیر بخش توسعه محصول در گروه واقعیت مجازی گوگل – در آنها به چشم می خورد. هرچند باقی اطلاعات آنها عمداً مخدوش شده و بنابراین نمی توان جزئیات بیشتری از آن به دست آورد.

گرچه هنوز اطلاعات کاملی از محصول نهایی اهالی مانتن ویو در دست نیست، اما دو کمپانیِ دیگر نیز در حال تلاش برای رسیدن به نتیجه ای مشابه هستند. یکی از آنها مایکروسافت است که هدست هولولنز (HoloLens headset) را در دست بررسی و توسعه داشته، و دیگری کمپانی مجیک لیپ (Magic Leap) که یکی از سرمایه گذاران اصلیِ آن ، گوگل است.

منبع: engadget

نوشته شده توسط

خبرنگاری را از 14 سالگی در نشریات دانش آموزی و محلی آغاز کرد. پس از تحصیل در رشته مهندسی مکانیک،انجام امور مختلف رایانه‌ای و دیجیتال پرداخت. علاقمند به فناوری های نوین، یادگیری و گجت‌های الکترونیک

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *