عبور از وسط زمین
عبور از وسط زمین

چقدر زمان لازم است تا از وسط زمین عبور کنیم؟

با فرض اینکه زمین را از وسط سوراخ کرده و بخواهیم از بالای آن بپریم تا یک سقوط آزاد داشته باشیم، از نظر شما چقدر طول می کشد که به انتهای این سوراخ برسیم؟ شاید شما هرگز مایل نباشید که خودتان این کار را انجام داده و از وسط زمین عبور کنید اما شاید دانستن پاسخ این سوال که زمان طی شده در این سقوط آزاد چقدر خواهد بود، برایتان بسیار جالب به نظر بیاید. جواب این سوال حدود ۴۲ دقیقه است.

اخیرا ویدیویی در یوتیوب توسط MinutePhysics با همکاریVsauce  و کانال دانش -که چندی پیش تحقیقی در خصوص اثرات زمین توخالی انجام داده‌اند- منتشر شده که به این موضوع می‌پردازد.

 
در واقع فیزیکی که پشت این سقوط وجود دارد، چیزی شبیه به حرکت آونگ است. زمانی که از بالای سوراخ می‌پرید، جرم زیر‌تان در عین افزایش نیروی جاذبه، کاهش می‌یابد. اما کاهش جرم سریع‌تر از افزایش گرانش صورت می‌گیرد. هنگامی که به مرکز زمین نزدیک می‌شوید، سرعتان سریع و سریع‌تر می‌شود اما در مقابل، نیروی کششی که شما را به سمت مرکز می‌کشید کاهش می‌یابد.

برای بررسی این موضوع و برای سادگی کار، سوراخ ایجاد شده را از قطب شمال تا قطب جنوب فرض کرده‌ایم و البته فضای داخل سوراخ نیز بدون هوا در نظر گرفته شده است. در ویدیو زیر شما می توانید این تئوری را به صورت تصویری مشاهده نمایید.

منبع: gizmodo

نوشته شده توسط

کارشناسی ارشد (مهندسی کامپیوتر) - حوزه کاری (طراحی وب و گرافیک) - علاقه مند به دنیای تکنولوژی، هنر، نویسندگی و به اشتراک گذاری اخبار و مقالات در زمینه های گوناگون - کمپانی های مورد علاقه: مایکروسافت و گوگل

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *