بررسی مک بوک پروی 13 اینچی جدید اپل
بررسی مک بوک پروی ۱۳ اینچی جدید اپل

نقد و بررسی مک بوک پروی ۱۳ اینچی ۲۰۱۶ اپل – ۲۰۱۶ MacBook Pro

مک بوک پرو جدید ۲۰۱۶ که چند ماهی از رونمایی آن نگذشته است نمونه ی ۱۳ اینچی و فاقد نوار تاج باربا تغییر در درگاه ها، گرافیک و سرعت رم همراه بوده است.
این شرکت با  عرضه این لپ تاپ،رقابت را در میان شرکت های تولید کننده بیشتر و بیشتر می کند.
در ادامه به نقد و بررسی سری جدید لپ تاپ های این شرکت خواهیم بود.

مک بوک پروی ۱۳ اینچی جدید اپل در یک نگاه:

مک بوک پروی ۱۳ اینچی که دارای پردازنده Core i5  است،شامل  سی پی یو ۲ گیگاهرتزی و حافظه ی ۲۵۶ گیگا بایتی می باشد.

در این لپ تاپ،کلید های تابعی حفظ شده است؛ اما تغییراتی در آن اعمال شده که به واسطه ی آن تا حد ممکن باریک به نظر می رسد.

مک بوک پروی ۱۳ اینچی دارای پردازنده ی core i5 با سی پی یو ۲ گیگا هرتزی و کلید های تابعی، جایگزین مناسبی برای مک بوک ایر ۱۳ اینچی است. اینکه آیا مک بوک پروی ۱۳ اینچی با طراحی جدید،آنقدر قدرتمند است که برای کاربران حرفه ایِ مک بوک پرو کارآمد و مفید باشد یا خیر،موضوعی است که در واقع به نیازهای مشخص و دقیق این دسته از کاربران بستگی دارد.

مک بوک پروی ۱۳ اینچی با طرحی نوین،دارای نوار تاچ بار ( در این مقاله توضیح داده خواهد شد)، در مقایسه با مک بوک پروهای ۱۳ اینچی و ۱۵ اینچی، تغییرات قابل توجهی داشته است که حداقل در این دوره دلیل کافی و قانع کننده ای برای خرید آن محسوب می شود.

پس از حدودا یک هفته استفاده از این لپ تاپ،خواهید دید که این مدل جدید بیشتر از آنکه جایگزین واقعی مک بوک پرو باشد، در حقیقت تکرار مک بوک ۱۲ اینچی یا مک بوک ایر ۱۳ اینچی است.

تغییرات فیزیکی

اگرچه کلیدهای تابعی در یک ردیف در بالای لپ تاپ قرار گرفته اند، مک بوک پرو از نظر فیزیکی تغییرات قابل توجهی داشته است. مک بوک پرو ۲۰۱۶ نسبت به نسل های قبلی، باریک تر و سبک تر است – وزن آن حدود ۱٫۳۶ کیلوگرم برآورد شده است. با اینکه از نمونه های سبک تر همیشه استقبال بهتری می شود، ممکن است برخی از کاربران، لپ تاپی سنگین تر اما با صفحه کلیدی بهتر را به یک لپ تاپ سبک با کلیدهایی که کارکردن با آنها کمی مشکل است ترجیح دهند. در واقع کمپانی اپل باید درصدد باشد تا به جای اینکه ویژگی مک را در تمام مدل های خود حفظ کند، تجربه ی استفاده ی واقعی از آن را ارتقاء دهد.

مک بوک پرو 2016 نسبت به نسل های قبلی، باریک تر و سبک تر است

مک بوک پرو ۲۰۱۶ نسبت به نسل های قبلی، باریک تر و سبک تر است

در کیبورد مک بوک پروی ۱۳ اینچی از مکانیزم پروانه ای استفاده شده است؛ متدی با کلیدهای سبک و مسطح که اپل درمراسم رونمایی از مک بوک ۱۲ اینچی در سال ۲۰۱۵ آن را معرفی کرده است. کمپانی اپل اعلام کرد که این مدل،نسل دوم از کلید هایی است که به منظور بهبود احساس تماس با سطح کلید ها،از مواد بهتری در آن استفاده شده است؛ هرچند حرکت روبه پایین کلیدها بسیار نامحسوس است، اما در عمل، تفاوت بین این مدل صفحه کلید در مقایسه با  نسل اول کیبوردهای اپل، چندان واضح نیست.

تایپ کردن با هرکدام از این کیبوردها آسان است؛ اما ممکن است برخی از کاربران کار با کیبوردهای نسل قبلی مک بوک ایر را به این سری جدید لپ تاپ ها ترجیح دهند. برخی از کاربران اظهار داشته اند که کار با کیبورد جدید مک بوک پرو برایشان بسیار سخت است؛ گویا کاربران نمی پذیرند که کلید های کیبورد به سمت پایین سوق داده شده اند، مگر اینکه محکم به آن ضربه بزنند. اما به گفته ی کاربران، آنها در کار با کیبورد هوشمند وایرلس اپل، با چنین مشکلی مواجه نیستند.

ترک پد Force Touch که پایین کیبورد قرار گرفته،کمی بزرگ است. طبق اعلام کمپانی اپل، این ترک پد در مقایسه با نمونه های قبلی آن که در مک بوک پروی سال گذشته عرضه شد، ۴۶ درصد بزرگ تر است. این ترک پد کمی بزرگ تر از حد معمول به نظر می رسد و اگر هنگام تایپ پوزیشن مناسبی انتخاب نکنیم انگشت های شصت مان با این ترک پد برخورد کرده و نشانه گر چندین خط حرکت می کند و متوجه می شویم که در میان یک کلمه ی دیگر تایپ می کنیم. اپل اعلام کرده است که اندازه ی ترک پد در کاهش حساسیت صفحه ی نمایش به برخورد کف دستان مؤثر است؛ اما در حقیقت باعث کلافگی کاربر در حین تایپ می شود. لازم به ذکر است اگر هنگام تایپ کردن پوزیشن مناسبی انتخاب کنید،با این مشکل مواجه نخواهید شد.

در مک بوک پروی جدید، سیستم بلندگوی نیز دوباره طراحی و ساخته شده بطوریکه صدای آن به طرز قابل توجهی بیشتر است. در این سیستم جدید می توانید ترکی را از Soundcloud خود استریم کرده و آن را با صدای حدودا ۷۵ درصد پخش کنید؛ این صدا آن قدر بلند است که فضای اتاق شما را پر خواهد کرد.

وجود سیستم بلندگوی قوی در مک بوک پرو جدید

وجود سیستم بلندگوی قوی در مک بوک پرو جدید

جک هدفون ۳٫۵ میلی متری نیز همچنان روی این مدل از مک بوک پرو حفظ شده است. البته همان طور که این پورت از آیفون ۷ حذف شد، امکان دارد از این مدل نیز حذف شود. برخی از کاربران از این درگاه برای اتصال هدفون استفاده می کنند؛ اما در حقیقت نوعی درگاه صدای in/out است که می توان برای اتصال میکروفون یا ابزارهای دیگر نیز از آن استفاده کرد.

صفحه نمایشی روشن تر و کارآمدتر

وجود صفحه نمایش زیبای رتینا یکی از دلایلی است که خرید مک بوک پروی ۱۳ اینچی باز طراحی شده ی جدید اپل را توجیه می کند. این صفحه ی نمایش دارای رزولوشن  ۲۵۶۰X1600 و ۲۲۷ پیکسل در هر اینچ است؛ و از TFT اکسید جدید استفاده می کند که در مقایسه با نسل قبلی تا ۶۷ درصد (یعنی ۵۰۰ نیت) روشن تر است. هم چنین کنتراست آن نیز نسبت به مدل های قبلی ۶۷ در صد بیشتر می باشد. طیف رنگ P3 آن نسبت به مدل های قبلی وسیع تر است؛ ویژگی ای که پیش از این فقط در رتینای آی مک های ۴k و ۵k  مشاهده می شد.

صفحه نمایش های روشن و کارآمد در هر سه مدل مک بوک پرو 2016

صفحه نمایش های روشن و کارآمد در هر سه مدل مک بوک پرو ۲۰۱۶

طبق آنچه کمپانی اپل اعلام کرده است هرچه صفحه نمایش روشن تر باشد از نظر قدرت کارآمدتر و بهینه تر است و مصرف انرژی آن کمتر از ۳۰ درصد می باشد که این موضوع را تاحدودی مدیون دیافراگم پیکسل بزرگ تر و بروزرسانی سرعت متغیر هستیم. در حقیقت صفحه ی نمایش، انرژی زیادی را ذخیره می کند، به همین دلیل کمپانی اپل تصمیم گرفته است که باطری وات/ساعت کوچک تری را در آن تعبیه کند.

در اینجا، این پرسش مطرح می شود که آیا شرکت اپل توانسته است با ترجیح طول عمر بالای باطری به حفظ فضای بیشتر، به تجربه ی بهتری دست یابد یا خیر؟ البته نمی توان به طور قطعی درباره ی آن اظهار نظرکرد.

دو درگاه تاندربولت ۳

چندان تعجب برانگیز نبود که اپل به جای تکمیل درگاه های نسل قبلی، در این مدل  تاندربولت ۳ ( که از USB-C استفاده می کند) را به کار ببرد. به هرحال، هنگامی که کمپانی اپل USB-C سینگل را در سال ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ در مدل های مک بوک خود طراحی کرد، مشخص بود که این مدل موفقیت چندانی کسب نمی کند و حداقل مزیت آن این بوده است که بازار آدابتورها و داک ها نسبت به گذشته پررونق تر شد.

پشتیبانی مک بوک پرو 2016 از تاندربلت 3 و USB-C

پشتیبانی مک بوک پرو ۲۰۱۶ از تاندربلت ۳ و USB-C

درواقع، شاید این مسئله چندان هم که به نظر می رسد مطلوب نباشد. مک بوک پرو و مک بوک ایر، درگاه های متعددی دارند که شاید هرگز همه ی آنها مورد استفاده قرار نگیرند.

در مدل های جدید مک بوک پرو، می توان از تاندربولت های ۳ برای دستگاه های تاندربولت یا دستگاه های USB-C/USB 3.1 و هم چنین به عنوان میزبانی برای آپشن هایی که پیش از این درون دستگاه قرار داده می شدند استفاده کرد؛ البته به شرط آنکه آدابتور مناسبی همراه داشته باشید. بنابراین می توان گفت که کاربر می تواند درگاه های مورد نیاز خود را انتخاب کند، زیرا هر درگاه بازی می تواند پاسخ گوی نیاز شما باشد.

البته در این شرایط، کاربر باید همیشه از آدابتور استفاده کند؛ آدابتور باید همیشه همراهش باشد؛ و همیشه نیز این آدابتور از یک طرف به لپ تاپ متصل است!

یکی از مشکلات مک بوک پروی جدید بدون نوار تاچ بار، این است که دارای دو درگاه تاندربولت می باشد، در حالی که مک بوک پروهای دارای نوار تاچ بار، در هر دو سایز دارای چهار درگاه تاندربولت هستند. برخی از کاربران اظهار داشته اند که همین دو درگاه برایشان کافی است؛ از یکی برای اتصال شارژر و از دیگری برای دستگاه های جانبی استفاده می کنند. هر دوی این مدل ها و مک بوک پروی دارای نوار تاچ بار قابلیت پشتیبانی از یک نمایشگر داخلی و هم چنین یک مانیتور ۵K یا دو مانیتور ۴K را دارند (البته اگر دو نمایشگر خارجی ۵K احتیاج داشته باشید، فقط باید از مک بوک پروی ۱۵ اینچی استفاده کنید). اگر از لپ تاپ خود بیشتر در حالت وایرلس استفاده می کنید، وجود دو درگاه برای شما کافی است؛ اما به هرحال مدل های دیگر دارای چهار درگاه هستند.

بهینه کاوی (تست های بنچمارک)

اگر مک بوک پرو جدید را از نگاه کارکرد مورد بررسی قرار دهیم، باید گفت که قابلیت و سرعت بالایی دارد. مدل های مک بوک پروی دارای نوار تاچ بار از رم ۲۱۳۳ مگاهرتزی استفاده می کنند؛ اما در این مدل، رم ۸ گیگا بایتی ۱۸۶۶ مگاهرتزی LPDDR3 به کاربرده شده است. این مدل دارای پردازنده ی ۲ گیگاهرتزی، دو پردازنده ی اینتل core i5 (ازنسل skylake) با توربوبوست ۳٫۱ گیگاهرتزی است.

تست سی پی یو تک هسته ای در بنچمارک Geekbench 4.0.1

تست سی پی یو تک هسته ای در بنچمارک Geekbench 4.0.1

مک بوک پرو جدید در Geekbench 4.0.1 مورد آزمایش قرار گرفته است. در تست سی پی یو تک هسته ای، امتیاز آن ۳۷۶۵ و در تست چند هسته ای، امتیاز آن ۷۳۱۶ می باشد؛ هر دو تست در شرایط ۶۴ بیتی انجام شده اند. امتیاز تست مدل تک هسته ای در مقایسه با مک بوک پروی ۱۳ اینچی ۲۰۱۵ (سی پی یو دو هسته ای ۲٫۷ گیگا هرتزی core i5 دارای رم ۸ گیگاهرتزی) فقط یک درصد و در مقایسه با مدل چندهسته ای، ۴ درصد بهتر بوده است.

تست سی پی یو چند هسته ای در بنچمارک Geekbench 4.0.1

تست سی پی یو چند هسته ای در بنچمارک Geekbench 4.0.1

این جهش در مقایسه با مک بوک ایر ۱۳ اینچی ۲۰۱۵ (دارای اینتل دو هسته ای ۱٫۶ گیگاهرتزی و core i5 با رم ۴ گیگابایتی) قابل توجه است. عملکرد مک بوک پروی جدید در مدل تک هسته ای، ۱۶ درصد و در مدل چندهسته ای، ۲۵ درصد بهتر از مک بوک ایر بوده است.

مک بوک پروی جدید دارای چیپ گرافیکی اینتل آیریس ۵۴۰ می باشد و نمی توان آن را تقویت کرد. در تست Geekbench 4’s o penCL که عملکرد گرافیکی را اندازه گیری می کند، امتیاز این مدل ۲۸٫۲۸۲ می باشد. این امتیاز در مقایسه با گرافیک های اینتل آیریس ۶۱۰۰ مک بوک پروی جدید در سال گذشته، ۵۱ درصد و در مقایسه با گرافیک های اینتل آیریس ۶۰۰۰ مک بوک ایر ۱۳ اینچی سال گذشته، ۵۶ درصد بهتر بوده است.

Greenbench 4’s o penCL

Greenbench 4’s o penCL

آزمایش Cinebench open GL نیز نشان دهنده ی ارتقاء گرافیکی است. در این تست، امتیاز این مدل در مقایسه با مک بوک پرو ۱۳ اینچی سال گذشته، ۱۸ درصد و در مقایسه با مک بوک ایر ۱۳ اینچی سال گذشته ،۲۳ درصد بهتر بوده است.

در تست  Blackmagic Disk speed(ورژن ۳٫۰) حافظه ی فراسرعتی در این مدل از مک بوک پرو، سرعت نگارش میانگین ۱۳۱۷٫۸ مگابایت در ثانیه را ثبت کرده است. سرعت خوانش نیز ۲۰۰۰٫۰ مگابایت در ثانیه می باشد که آخرین حد این بنچ مارک بوده است (شاید برای این تست باید از بنچ مارک دیگری استفاده کنیم). اپل مدعی است که حافظه ی فلش pcLe به کاربرده شده در این مدل می تواند سرعت خوانشی را تا ۳ گیگابایت در ثانیه ثبت کند و این ویژگی بسیار فراتر از ظرفیت این بنچ مارک است.

طول عمر باطری

همان طور که پیش از این نیز ذکر شد، کمپانی اپل در مک بوک پروی ۱۳ اینچی از باطری ای با ظرفیت ۵۴٫۵ وات/ساعت استفاده کرده است که در مقایسه با مدلی که اوایل ۲۰۱۵ با ظرفیت باطری ۷۴٫۹ وارد بازار شد، کوچک تر و ظرفیت آن کمتر است. اما اپل توانسته است با بهره گیری از صفحه نمایش مطلوب تر و پردازنده ی skylake ، طول عمر باطری را مانند سری های قبلی ثابت نگه دارد: ۱۰ ساعت استفاده در حالت وایرلس، یا ۱۰ ساعت تماشای مداوم فیلم در iTunes.

در تستی که یکی از کاربران این مدل انجام داده است، با پخش مداوم ویدیو از iTunes و تنظیم درجه ی صدا روی ۵۰، باطری ۹ ساعت و ۵۰ دقیقه شارژ نگه داشته و این تقریبا همان چیزی است که اپل مدعی آن شده است.

فرض کنید کاربری در طول یک روز از safari، e-mail، massage، slack، Byword، Spotify و هم چنین ویژگی تصویر در تصویر Sierra استفاده می کند. به این ترتیب می تواند یک روزکامل و بدون نیاز به شارژ مجدد با این مک کار کند و در نهایت نیز با ۵ تا ۱۰ درصد شارژ باقی مانده لپ تاپ خود را قفل کند. البته ممکن است ۳۰ دقیقه ی پایانی کمی استرس برانگیز باشد و دائم از خودتان بپرسید که آیا همه ی کارهایم به موقع و قبل از خاموش شدن لپ تاپ انجام می شود یا خیر؟ بهتر است کانکتور USB-C 61 واتی پرو را همیشه همراه داشته باشید. هم چنین با این آدابتور می توانید آی فون ۷ خود را نیز از طریق کابل USB-C به Lightning شارژ کنید ( می توانید آن را تا آخر ۲۰۱۶ به قیمت ۱۹ دلار و بعد از آن ۲۵ دلار از سایت Apple.com خریداری کنید).

حرف آخر: کدام مدل را خریداری کنیم؟

کاربران پرویی که به دنبال یک جایگزین واقعی برای مک بوک پرو هستند، مشخصات و قیمت این مدل را با مدل های دارای نوار تاچ بار مقایسه می کنند و قطعا آن را مناسب نخواهند دید.

اول اینکه قیمت این مدل جدید با رم ۸ گیگابایتی و حافظه ی ۲۵۶ گیگابایتی، ۱٫۴۹۹ دلار است و ارتقاء آن به رم ۱۶ گیگابایتی (حداکثر ظرفیت موجود) و حافظه ی ۵۱۲ گیگا بایتی ۱٫۸۹۹ دلار هزینه برمی دارد. این مدل با پردازنده ی core i5 و سی پی یو ۲٫۴ گیگا هرتزی، رم ۱۶ گیگا بایتی و حافظه ی ۱TB، ۲٫۵۹۹ دلار تمام می شود. البته شما نمی توانید گرافیک آن را تقویت کنید و وجود ۲ تاندربولت ۳ نیز شما را محدود خواهد کرد.

۹

قیمت پایه ی مک بوک پرو ۱۳ اینچی دارای نوار تاچ بار ۱٫۷۹۹ دلار است. در ازای پرداخت ۳۰۰ دلار بیشتر، نوار تاچ بار خواهید داشت. مک دارای نوار تاچ بار، پردازنده ی core i5  با سی پی یو ۲٫۹ گیگاهرتزی، چهارتاندربولت ۳، رم سریع تر ۲۱۳۳ مگاهرتزی و گرافیک اینتل آیریس ۵۵۰ دارد. این مدل با قیمت ۱٫۷۹۹ دلار دارای رم ۸ گیگابایتی و حافظه ی ۲۵۶ گیگا بایتی می باشد. اما می توان آن را با صرف هزینه ی ۲۰۰ دلاری تا ۱۶ گیگابایت ارتقاء داد. این مک بوک پروی ۱۳ اینچی، با پردازنده یcore i7 3.3 گیگاهرتزی، حافظه ی    ۱TBو رم ۱۶ گیگابایتی در نهایت برای شما ۲٫۸۹۹ دلار تمام می شود.

به نظر می رسد این مدل از مک بوک پرو ، جایگزین مناسبی برای مک بوک پروی ۱۲ اینچی یا مک بوک ایر باشد. سرعت آن نسبت به مک بوک پروی ۱۳ اینچی ۲۰۱۵ تغییر چندانی نداشته اما عملکرد گرافیکی آن بهتر شده است. البته اگر فکر می کنید این مدل پاسخ گوی نیازهای شما نیست، می توانید از مدل دارای نوار تاچ بار (به ویژه نمونه ی ۱۵ اینچی آن) استفاده کنید.  و یا منتظر مدل های بعدی باشید که احتمالا با پردازنده های Kaby Lake و رم ۳۲ گیگابایتی وارد بازار خواهند شد.

منبع: pcworld

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مترجمی زبان انگلیسی, مطالعات گسترده ای در زمینه ی ادبیات انگلیسی و فارسی داشته و سابقه ی ترجمه ی انواع متون انگلیسی به خصوص در حوزه ی آموزش مجازی را داراست. علاقه مند به دنیای تکنولوژی و بررسی جدیدترین محصولات دیجیتال وارد شده به بازار است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *