کالبد شکافی مک بوک پرو 2016 حاکی از غیرقابل تعمیر بودن آن است

کالبد شکافی مک بوک پرو ۲۰۱۶ حاکی از غیرقابل تعمیر بودن آن است

اپل با تولید مک بوک پرو ۲۰۱۶ تمام سعی و تلاش خود را برای ساخت لپ تابی هر چه باریک تر و سبک تر کرده است، به همین دلیل مک‌ بوک ایر، که قبلا به‌عنوان پرچم ‌داری سبک و باریک شناخته می‌شد، اکنون به غیر از ارزان قیمت بودن، ویژگی منحصربه ‌فرد دیگری ندارد. اما ساخت لپ ‌تاپی مانند مک‌ بوک‌ پرو جدید، با ابعادی تا این حد کوچک، قطعاً محدودیت ‌هایی را به دنبال خواهد داشت.

یکی از بزرگترین محدودیت های پیش رو، قرار دادن دائمی و همیشگیِ تمام اجزای سخت افزاری  لپ تاپ، در محفظه ای کوچک است. با وجود اینکه ساخت مک بوک پرو ۲۰۱۶ را با توجه به محدودیت‌های مختلف موجود، می‌توان یک شاهکار مهندسی دانست، اما از سوی دیگر با محصولی غیرقابل تعمیر روبرو هستیم. موضوعی که وبسایت iFixit، با باز کردن و کالبدشکافی بخش‌های مختلف دو مدل دارای نوار تاچ بار و بدون  تاچ بار، به آن دست یافته است.

بر اساس بررسی iFixit، مک‌ بوک پرو مجهز به تاچ بار، شایسته دریافت نمره‌ی ۱ از ۱۰ است. طراحی بخش عمده‌ی این  محصول، مشابه با مدل‌های پیشین بوده و طبق رویه ی همیشگی، اپل از اتصالات و پیچ‌هایی در این دستگاه استفاده کرده که رسیدن به بخش‌های داخلی دستگاه را دشوار می‌کند.

کالبد شکافی مک بوک پرو 2016 حاکی از غیرقابل تعمیر بودن آن است

مدل ساده نیز، با وجود اینکه در برخی زمینه های ساختاری متفاوت از همتای دیگرش است اما نمره‌‌ی ۲ از ۱۰ را از سایت iFixit دریافت کرده است. از تفاوت‌های ظاهری مدل ساده و نوار لمسی، می‌توان به تعداد پورت‌های USB-C، تاچ آیدی و حضور TouchBar اشاره کرد و همین موارد برای تایید وجود تفاوت های جزئی در قابلیت تعمیرپذیری مدل ساده نسبت به همتای گران ‌ترش، کافی به نظر می‌رسند.

برای ساخت مک بوک پرویی هرچه باریک تر، از سخت‌افزاری استفاده شده که عملاً قابل تعمیر یا تعویض نبوده و حتی برای افرادی که تخصص زیادی در تعمیرات مک‌ بوک دارند نیز، کاری غیرممکن می باشد.

گروه iFixit زمان زیادی را صرف بررسی تفاوت‌های دو مدل مک‌ بوک پرو کرده و یکی از شاخص‌‌ترین تفاوت‌های میان این دو مدل را قسمت SSD دستگاه دانسته است. بخشی که در مدل نوار لمسی به بورد اصلی لحیم شده و امکان ارتقا و تغییر آن وجود ندارد. اما در مدل ساده به دلیل وجود کنترلر جداگانه، از لحاظ تئوری، قابلیت ارتقاء دادن SSD آن را می توان نتیجه گرفت.

کالبد شکافی مک بوک پرو 2016 حاکی از غیرقابل تعمیر بودن آن است

از تفاوت‌های دیگر این دو مدل، می‌توان به باتری‌های ۴۹.۲ تا ۵۴.۴ واتی، وجود دو فن در مدل TouchBar و یک فن در مدل ساده و محل قرارگیری بلندگو‌ها در کف بدنه‌ی مک‌ بوک اشاره کرد. به نظر می‌رسد دلیل تفاوت در ظرفیت باتری‌ این دو مدل، مصرف برق بیشتر در بخش نوار لمسی باشد.

در آخر باید دید چه مشکلات سخت افزاری در آینده گریبان گیر این مدل جدید و استثنایی خواهد شد.

منبع: digitaltrends

نوشته شده توسط

خبرنگاری را از 14 سالگی در نشریات دانش آموزی و محلی آغاز کرد. پس از تحصیل در رشته مهندسی مکانیک،انجام امور مختلف رایانه‌ای و دیجیتال پرداخت. علاقمند به فناوری های نوین، یادگیری و گجت‌های الکترونیک

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *