باتریِ جدیدی ساخته شده از آب دریا که می تواند جایگزین باتری های گران قیمت لیتیومی شود

باتریِ جدیدی ساخته شده از آب دریا که می تواند جایگزین باتری های گران قیمت لیتیومی شود

همین الان اگر اسمارت فون خود را باز کنید، به احتمال زیاد یک باتری لیتیوم-یون در آن خواهید یافت. این نوع باتری های قابل شارژ بوده – که در نوع خود بی نظیر است- اما از بین بردن آنها پس از از کار افتادن امری دشوار بوده ضمن اینکه قیمت لیتیوم نیز بالا است. از همین رو، ۹ دانشمند از موسسه  ملی اولسان علم و صنعت (UNIST) در کره جنوبی دست به تحقیقات پیشگامانه ای با هدف یافتن روشی جایگزین برای تولید باتری زده اند که نتایج به دست آمده منجر به ساخت باتریِ جدیدی تولید شده از آب دریا شده است. آبی دریایی که به وفور یافت شده و همچنین به راحتی قابل دسترسی است.

استفاده از باتری های لیتیوم یون – که در دستگاه هایی مثل گوشی های هوشمند، تبلت ها و دیوارهای انرژی تسلا یافت می شوند- می توانند به از بین رفتن نیاز و وابستگی به سوخت های فسیلی کمک کنند، اما دغدغه های مربوط به نحوه استخراج لیتیوم و همچنین بالا رفتن قیمت این فلز قلیایی، همگی حاکی از این است که هنوز باتری ای بدون نقص ساخته نشده است. بنابراین، محققان UNIST به آب موجود در دریاها برای یافتن راه حلی بهتر روی آورده اند.

دستگاهی ساخته شده توسط این محققان را در واقع می توان از لحاظ فنی یک باتری سدیم-هوا یا سدیم-اکسیژن دانست. با وجود اینکه این باتری های سدیم-اکسیژنی در مقایسه با انواع لیتیوم-یونی بسیار مقرون به صرفه تر هستند، اما هنوز برای به تولید انبوه رسیدن و توزیع تجاری آماده نیستند. بخشی از هدف نهایی این محققان، پیگیریِ برخی چالش های موجود در تجاری سازی این منبع تغذیه جدید بوده است، که احتمالا راه حل آن را در آب دریا یافته اند.

در مقاله ای که با عنوان در ژورنال Applied Materials & Interfaces  به چاپ رسیده است، معلوم شده است که آب دریا را می توان یکی از عالی ترین کاتولیت هایی دانست، که کاتد و الکترولیت در آن ترکیب شده اند. چرا که جریان ثابتی از آب دریا در درون و بیرون باتری، موجب تولید برق توسط یون های سدیم و آب می شود.

باتری تولید شده از آب دریای این محققان را می توان با باتری های لیتیوم یونی از طریق اندازه گیری میزان ولتاژ تخلیه الکتریکی آنها مقایسه کرد. باتریِ جدید دارای ولتاژ تخلیه ای حدود ۲٫۰۷ ولت بوده در حالی که در مورد باتری های مرسوم لیتیوم یون این مقدار بین ۳٫۶ تا ۴ ولت است. البته این به معنای نیاز به پژوهش های بیشتر در زمینه تولید چنین باتری ای هایی است اما می تواند اولین گام برای طی کردن مسیری باشد که در آن دیگر به لیتیوم برای تولید انرژی نیاز نباشد.

منبع: inhabitat

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *