بررسی و مقایسه ی لپ تاپ های سرفیس بوک آی ۷ (Surface Book i7) و مک بوک پرو (MacBook Pro)
بررسی و مقایسه ی لپ تاپ های سرفیس بوک آی ۷ (Surface Book i7) و مک بوک پرو (MacBook Pro)

بررسی و مقایسه ی لپ تاپ های سرفیس بوک آی ۷ (Surface Book i7) و مک بوک پرو (MacBook Pro)

اکنون که کمپانی اپل اولین و جامع ترین بروزرسانی مک پرو را عرضه کرده است، زمان آن رسیده تا بهترین بهترین ها در لپ تاپ های مبتنی بر مک و پی سی را مقابل یکدیگر قرار دهیم و ببینیم که در حال حاضر کدام یک از آنها در این رقابت قدیمی پیشتاز است؟

رقبا

در این مقایسه، جدیدترین سرفیس بوک را بررسی می کنیم. این لپ تاپ در بالاترین رده قرار می گیرد و دارای پردازنده ی Core i7-6600U، کارت گرافیکGeForce GTX 965M ، رم ۱۶ گیگابایتی و ۱TB  حافظه ی SSD می باشد. قیمت این لپ تاپ بروزرسانی شده بین ۲، ۴۰۰ تا ۳، ۳۰۰ دلار (مدلی که در این مقاله بررسی خواهد شد ) است. هر سه مدل موجود از این لپ تاپ دارای تراشه ی Skylake dual-core i7 نسل ششمی هستند و عملکرد پایه ی آنها مبتنی بر گرافیک GeForce GTX 965M می باشد. تنها تفاوت آنها در سایز SSD و اندازه ی RAM است؛ و فقط SSD است که تاثیر قابل توجهی روی عملکرد لپ تاپ دارد.

از لپ تاپ های اپل نیز، مک بوک پروی ۱۵ با قیمت ۲، ۴۰۰ دلار را برای مقایسه انتخاب کردیم. این لپ تاپ دارای quad-core Core i7-6700HQ ، حافظه ی LPDDR/2133 16 گیگابایتی، و یک حافظه ی SSD ۲۵۶ گیگابایتی است. هم چنین دو مدل مک بوک پروی ۱۳را نیز مدنظر داشتیم: مک بوک پروی ۱۳ بدون نوار تاچ بار که دارایCore i5-6360U، هشت گیگابایتLPDDR/1866 ، و یک حافظه ی SSD ۲۵۶ گیگا بایتی است و با قیمت ۱، ۵۰۰ دلار عرضه شده است؛ و مک بوک پروی ۱۳ دارای نوار تاچ بار کهCore i5-6267U، هشت گیگابایتLPDDR/2133، و یک حافظه ی SSD ۲۵۶ گیگابایتی در آن تعبیه شده است و قیمت آن ۱، ۸۰۰ دلار می باشد.

چرا این مقایسه تبعیض آمیز نیست؟

بیایید این موضوع را از ابتدا روشن کنیم: ما در اینجا لپ تاپ ها را بر اساس قیمت با هم مقایسه نمی کنیم، بلکه عملکرد مک بوک پروهای جدید را با عملکرد لپ تاپ های پی سی مشابه، مقایسه خواهیم کرد.

برای آن دسته از افرادی که تفاوت قیمت قابل توجه بین سرفیس بوک آی ۷ و مک بوک پروی ۱۵ اینچی را به خوبی دریافته اند، توجه کردن به پی سی های دیگری که در این مقایسه استفاده شده اند به درک بهتر این موضوع کمک خواهد کرد. ممکن است مقایسه کردن یک سرفیس بوک آی ۷ ، ۳، ۳۰۰ دلاری با یک مک بوک پروی ۱۳، ۱، ۸۰۰ دلاری ؛ یا یک Dell XPS 13 1، ۱۰۰ دلاری با یک مک بوک پروی ۱۳ ، ۱، ۸۰۰ دلاری ؛ و یا یک Dell XPS 15 1، ۴۰۰ دلاری با یک مک بوک پروی ۱۵، ۲، ۴۰۰ دلاری کمی احمقانه به نظر برسد، اما باید در نظر داشته باشید که این لپ تاپ ها مدل های واقعی موجود در بازار هستند؛ و نه فقط پیکربندی هایی که برای رقابت با تعدادی محدود طراحی شده اند. در نظر داشته باشید که قیمت، فقط جزئی از یک مقایسه است.

همچنین OS موجود روی لپ تاپ ها نیز یکسان نیست – هیچ گونه OSX روی پی سی ها و هیچ گونه ویندوزی روی مک ها لود نشده است؛ زیرا در دنیای واقعی کاربران این کار را انجام نمی دهند، بنابراین ما نیز این کار را نکردیم.

عملکرد Cinebench 15 Multi-threaded

اولین تستی که انجام دادیم Cinebench R15 است. این تست یک برنامه رندر سه بعدی مبتنی بر موتور رندر Maxon Cinema 4D می باشد. این برنامه به شدت multi-threaded است و هرچه تعداد هسته ها یا thread هایی که وارد آن می کنید بیشتر باشد، عملکرد آن بهتر خواهد بود. این تست تقربیا یک یادآوری کننده ی قوی است که اگر کارکردهای شما نیازمند quad-core باشد، باید به آن توجه کنید.

بین دو quad-core، لپ تاپ Dell XP 15 زودتر از خط پایان عبور می کند – البته با اختلاف بسیار اندک؛ طوری که می توانیم آن را یک اتصال درنظر بگیریم.

درمیان dual-core ها، Core i5 مک بوک پروی ۱۳ با اختلافی اندک در رتبه ی آخر قرار می گیرد؛ در واقع می توان آن را همانند نسل آخر XP 13  و دارای یک Core i7-6560U مشابه دانست.

نحوه عملکرد سرفیس بوک آی ۷ از همه تعجب برانگیز تر است. بطوریکه عملکرد سی پی یو نسل ششمی این لپ تاپ دقیقا با مابین عملکرد سی پی یو های نسل هفتمی Kaby Lake در HP Spectre x360 13 جدید و Dell XPS 13 جدید قرار می گیرد.

بنچمارک Cinebench 15 Multi-threaded که تفاوت بین cpu های دو هسته ای و هشت هسته ای را به طور کامل به نمایش می گذارد-خطوط میله ای طولانی تر بیانگر عملکرد بهتر هستند.

بنچمارک Cinebench 15 Multi-threaded که تفاوت بین cpu های دو هسته ای و هشت هسته ای را به طور کامل به نمایش می گذارد-خطوط میله ای طولانی تر بیانگر عملکرد بهتر هستند.

 عملکرد Single-threaded Cinebench R15

Cinebench R15 یک تست اختیاری دارد که به شما اجازه می دهد عملکرد سینگل تریدد (Single-threaded) را نیز اندازه گیری کنید. با استفاده از این تست می توانید سرعت لپ تاپ در اپلیکیشن ها یا تسک هایی که از همه ی هسته های موجود استفاده نمی کنند را بسنجید.

نتیجه ی تست Dell XPS 13 در این بنچ مارک جالب توجه است. سی پی یو Core i5 نسل هفتمی این لپ تاپ می تواند در لودهای سنگین تر با چیپ های Core i7 معلق شود؛ اما در لودهای سبک تر در ردیف آخر قرار می گیرد. دلیل آن این است که چیپ های Core i7 در لپ تاپ ها در لودهای کوتاه “پشت سر هم ” بهتر اجرا می شوند. هنگامی که فعالیت آن ها بیشتر می شود، سرعت کلاک (clock speed) کاهش می یابد. هنگامی که تستی را در حالت سینگل تریدد اجرا می کنید، فواید و برتری Core i7 در لود های کوتاه پشت سرهم در عالی ترین نوع آن مشخص می شود.

در این تست HP Spectre x360 با سی پی یو نسل هفتمی در رتبه ی اول قرار می گیرد که در جای خود تعجب برانگیز است. انتظار می رفت مک بوک پروی ۱۵ یا Dell XPS 15 که دارای quad-core هستند در این تست رتبه ی اول را کسب کنند، اما این چنین نشد. در حقیقت سی پی یو Kaby Lake در حد و اندازه ی خودش عملکرد خوبی دارد.

نتایج مربوط به بنچمارک Cinebench R15 بطوری که عملکرد پردازنده مرکزی را در حالت single-threaded می سنجد. در حالت کلی تفاوت اندکی در لودهای single-threaded وجود دارد.

نتایج مربوط به بنچمارک Cinebench R15 بطوری که عملکرد پردازنده مرکزی را در حالت single-threaded می سنجد. در حالت کلی تفاوت اندکی در لودهای single-threaded وجود دارد.

عملکرد  Cinebench R15 OpenGL

آخرین تست در Cinebench R15 عملکرد CPU را با استفاده از  OpenGL اندازه گیری می کند؛ رابط برنامه نویسی گرافیکی محبوبی که برای رندر اپلیکیشن های حرفه ای CAD/CAM و برخی بازی ها از آن استفاده می شود.

نتایج این تست به سه گروه تقسیم می شوند. در پایین ترین گروه مک بوک پرو ۱۳ جدید و مدل قدیمی تر Dell XPS 13 قرار می گیرند که هردو از سی پی یو اینتل Skylake استفاده می کنند که دارای گرافیک سریع تر Iris و ۶۴ مگابایت DRAM است که داخل سی پی یو تعبیه شده است. هر دو لپ تاپ تقریبا در یک سطح هستند و همین امر این تست را برای مقایسه ی OSX در عملکرد ویندوز ۱۰ معتبر می کند.

لپ تاپ هایی که در گروه دوم قرار می گیرند کمی تعجب برانگیز هستند. در تست OpenGL لپ تاپ های نسل هفتمی کیبی لیک Dell و اچ پی، ۲۵ درصد سریع تر از لپ تاپ های نسل ششمی اسکای لیک هستند. انتظار می رفت لپ تاپ های Iris 540 در بالاترین رده ی این تست قرار بگیرند. با توجه به این نتایج می توان چنین استنباط کرد که شاید برخی درایورها در کیبی لیک ارتقاء داده شده اند اما در اسکای لیک ارتقایی صورت نگرفته است.

آخرین گروه نیز عملکرد گرافیکی discrete-GPU است. برخلاف انتظار GeForce GTX 960M در لپ تاپ XPS 15 عملکرد بهتری نسبت به GTX 965M لپ تاپ سرفیس بوک آی ۷ داشت. مک بوک پرو ۱۵ نیز با پردازنده گرافیکی Radeon Pro 450 در رده ی سوم واقع شد. در برخی بازبینی های انجام شده از لپ تاپ های مک بوک پرو چنین عنوان کرده اند که گرافیک ها در بازی ها قابل اندازه گیری و مقایسه نیستند در حالی که در تسک های مبتنی بر work این مقایسه امکان پذیر است.

بنچمارک Maxon’s Cinebench R15 همچنین قادر به سنجش عملکرد OpenGL نیز می باشد. پردازنده گرافیکی Radeon Pro 450 متعلق به مک بوک پرو 15 عملکرد قابل قبولی دارد اما GPU های سورفیس بوک i7 و XPS غالب هستند.

بنچمارک Maxon’s Cinebench R15 همچنین قادر به سنجش عملکرد OpenGL نیز می باشد. پردازنده گرافیکی Radeon Pro 450 متعلق به مک بوک پرو ۱۵ عملکرد قابل قبولی دارد اما GPU های سورفیس بوک i7 و XPS غالب هستند.

عملکرد Multi-threaded GeekBench 4.01

یک بنچ مارک کراس – پلتفرم (چند سکویی) رایج دیگر، Primate Lab’s GeekBench است. ممکن است متخصصان، نتایج کراس – پلتفرم بین ARM و x86 را چندان معتبر ندانند. با این وجود در micro-architecture (ریز معماری) مشابه، این نتیجه قابل قبول است، به ویژه هنگامی که جدیدترین ورژن ۴٫۰۱ این تست رایج اجرا می شود.

اولین نتیجه مربوط به عملکرد مولتی – تریدد است. مشابه آنچه در Cinebench R15 مشاهده کردیم، لپ تاپ های چهار هسته ای XPS 15 و مک بوک پرو ۱۵ فاصله ی زیادی با لپ تاپ های دو هسته ای دارند. بنابراین اگر تسک های شما به تراشه ی dual-core احتیاج دارد، بهتر است حتما آن را تهیه کنید.

در dual-core ها، HP Spectre x360 13 بازطراحی شده، دوباره نشانگر برتری سرعت کلاک مربوط به جدیترین Core i7 نسل هفتمی در مقایسه با مدل های اسکای لیک است. سرفیس بوک آی ۷ و مک بوک پرو تقریبا در یک سطح هستند. این مسئله ممکن است در میان طرفداران مک بوک پروی ۱۳ سروصدا ایجاد کند، زیرا در این مقاله در حقیقت مک بوک پروی ۱۳ دارای Core i5 و سرفیس بوک دارای Core i7 را با هم مقایسه می کنیم.

لپ تاپ های PC در تست بنچمارک GeekBench 4.01 پیروز شده اند اما می توان گفت تقریبا با مک بوک پروها در یک سطح قرار دارد.

لپ تاپ های PC در تست بنچمارک GeekBench 4.01 پیروز شده اند اما می توان گفت تقریبا با مک بوک پروها در یک سطح قرار دارد.

 عملکرد Single-threaded GeekBench 4.01

در عملکرد سینگل – تریدد در GeekBench 4.01 الگوهای اندکی برای تشخیص وجود دارد. اول اینکه،  HP Spectre x360 13 مجهز به Core i7 نسل هفتمی در لود های سبک تر، سریع تر عمل می کند و بالاتر از سرفیس بوک آی ۷ و مک بوک پروی ۱۳ دارای نوار تاچ بار مجهز به Core i5 قرار می گیرد.

هم چنین Dell XPS 15 نیز عملکرد بهتری نسبت به مک بوک پرو ۱۵ دارد، اما حقیقت این است که: اگر تسک های مولتی – تریدد زیادی روی لپ تاپ خود انجام نمی دهید، احتیاجی به سی پی یو quad-core ندارید.

تفاوت اندک میان لپ تاپ های چهار و دو هسته ای در لود های سبک تر

تفاوت اندک میان لپ تاپ های چهار و دو هسته ای در لود های سبک تر

عملکرد  OpenCL GeeBench 4.01

GeeBench هم چنین دارای تست OpenCL است که تسک های Computer Language را دریک GPU شبیه سازی می کند، کارکردی که اغلب در CUP اجرا می شود.

برخلاف تست های عملکرد OpenGL، پردازنده گرافیکیِ قدیمی تر Iris 540 در اسکای لیک dual-core در اجرای هر تسکی که از نظر آزمون های پرایم ( Prime Lab ) بهترین ارائه کننده ی OpenCL می باشد، سریع تر از گرافیک های ادغامی کیبی لیک است.

Open CL از GPU های با سرعت پردازش بالا استقبال می کند. سرفیس بوک آی ۷ و پردازنده گرافیکی GTX 965M تعبیه شده درآن در این تست عملکرد خوبی داشته اند و مک بوک پروی ۱۳ را پشت سر گذاشته اند. برای آن دسته از کسانی که پردازنده گرافیکی Radeon Pro 455  یا GPU 460 را برای مک بوک پرو بسیار قوی می دانستند، دیدن اینکه سرفیس بوک آی ۷ چگونه بر مک بوک پروی مجهز به پردازنده گرافیکی Radeon 450 غلبه کرده است بسیار سخت خواهد بود.

GTX 965M سرفیس بوک حتی نسبت به GTX 960M در XPS 15 نیز عملکرد بهتری داشته است.

استفاده از بنچمارک Geek Bench 4.01 در سنجش OpenCL و استفاده از GPU برای اجرای تسک هایی که معمولا در CPU انجام می شوند.

استفاده از بنچمارک Geek Bench 4.01 در سنجش OpenCL و استفاده از GPU برای اجرای تسک هایی که معمولا در CPU انجام می شوند.

عملکرد LuxMark 3.1 OpenCL GPU Render

حقیقت این است که در این بنچ مارک ها نمی توان با استناد به یک تست، درباره ی کل یک مقوله نتیجه گیری کرد. مثلا نمی توانید نتیجه ی یکی از تست های Geek Bench 4.01 OpenCL را به همه ی عملکردهای OpenCL تعمیم دهید.

به منظور ایجاد تعادل در Geek Bench 4.01 تست LuxMark 3.1 OpenCL را نیز اجرا کردیم. در این تست یک صحنه ی نمایش با استفاده از ماشین LuxRender روی GPU (یا اگر شما بخواهید CPU) رندر می شود.

نتایج حاصل از این تست در مقایسه با اعداد به دست آمده از Geek Bench 4.01، پردازنده های گرافیکی را نزدیک تر به هم قرار می دهد. در پایان نیز، XPS 15 و Surface Book i7 هر دو بالاترین امتیاز را کسب کردند. اما آیا ممکن بود این مسئله در مورد Radeon 460 در MacBook Pro 15 نیز صدق کند؟ احتمالا خیر.

استفاده از LuxMark 3.1 به منظور سنجش عملکرد OpenCL در چیپ های گرافیکی. امتیازات بالاتر بیانگر عملکرد بهتر هستند.

استفاده از LuxMark 3.1 به منظور سنجش عملکرد OpenCL در چیپ های گرافیکی. امتیازات بالاتر بیانگر عملکرد بهتر هستند.

 عملکرد Blender 2.78

آخرین تست گرافیک مبتنی بر work مربوط به Blender 2.78 بود؛ که در واقع یک اپلیکیشن رندر رایگان و رایج در بسیاری از فیلم های مستقل می باشد. در این تست از Mike Pan’s BMW benchmark استفاده کردیم و بلندر را به گونه ای تنظیم کردیم که رهگیری پرتوی (تکنیکی برای ایجاد تصویر به واسطه ی رهگیری مسیر نور از طریق پیکسل های نقشه ی تصویر و شبیه سازی تاثیرات همتای آن با استفاده از ابزارهای مجازی) صحنه ی نمایش را به جای CPU روی GPU انجام شود. اگر بخواهیم صادقانه صحبت کنیم، باید بگوییم نتیجه ی به دست آمده افتضاح بود. Surface Book i7 توانست در مدت ۸ دقیقه تست را به پایان برساند، و XPS 15 نیز در مدت زمان ۱۰ دقیقه تست را انجام داد. در حالیکه انجام این تست در MacBook Pro 15 بیش از یک ساعت به طول انجامید.

البته نتیجه ی به دست آمده به این معنا نیست که Radeon Pro 450 تعبیه شده در MacBook Pro بی ارزش است. با توجه به بنچ مارک های دیگر باید متوجه شوید که اپل در انجام برخی از تسک ها خیلی هم بد نیست. به هرحال وجود این ناهمخوانی ها در عملکرد نشان می دهد که در OS یا سطح درایور و یا در این کامپایل از بلندر مشکل جدی وجود دارد. تا زمانی که این مشکل برطرف شود، کاربران ترجیح می دهند رندرهای بلندر خود را روی لپ های PC انجام دهند.

با وجود اینکه رندر یک صحنه در Surface Book i7 تنها 8 دقیقه زمان برد، این رندر در مک بوک پروی 15 حدود یک ساعت به طول انجامید.

با وجود اینکه رندر یک صحنه در Surface Book i7 تنها ۸ دقیقه زمان برد، این رندر در مک بوک پروی ۱۵ حدود یک ساعت به طول انجامید.

عملکرد Tomb Raider

آخرین تست گرافیک اجرا شده Tomb Raider بود؛ یک بازی قدیمی که هم در OSX و هم در Windows در دسترس است و حاوی بنچ مارک داخلی (built-in) است. در حالی که می توانستیم تنظیمات گرافیکی مشابهی را روی هردو پلتفرم اجرا کنیم، همگام سازی کامل رزولوشن ها امکان پذیر نبود. با توجه به نوع لپ تاپ می توانستیم رزولوشن افقی را در ۱۶۸۰-، ۱۶۵۰-، یا ۱۶۰۰x1050 (در مک ها) تنظیم کنیم. تنظیمات گرافیکی در تمام لپ تاپ ها نرمال بود.

لپ تاپ های Surface Book i7 و XPS 15 توانستند لپ تاپ Pro 15 MacBook را کاملا از دور رقابت خارج کنند. البته وجود Radeon Pro 460 هم در اینجا تفاوتی ایجاد نمی کند.

اگر به دنبال عملکرد عالی بازی ها در تمام سطوح هستید، بهتر است یک PC بخرید!

عملکرد بهتر پردازنده گرافیکی MacBook Pro 15 در تست های OpenGL.

عملکرد بهتر پردازنده گرافیکی MacBook Pro 15 در تست های OpenGL.

عمر باطری

آخرین تست انجام شده در این مقایسه مربوط به عمر باطری است. در این تست از ویدیوی کوتاه و اوپن سورس Tears of Steel با رزولوشن ۴k استفاده شده که به صورت مداوم و پیوسته لوپ می شود. در لپ تاپ های مبتنی بر ویندوز از Movies و TV player استفاده کردیم و در لپ تاپ های مبتنی بر OSX Sierra از QuickTime استفاده شد. در نظر داشتیم که مثل اپل از iTunes استفاده کنیم، اما ظاهرا نمی توان هیچ ویدیویی را در iTunes لوپ کرد.

روشنایی صفحه نمایش همه ی لپ تاپ ها در ۲۵۰ تا ۲۶۰ نیت تنظیم شد و تنظیمات روشنایی انطباقی آنها را نیز خاموش کردیم. وای فای همه ی لپ تاپ ها در حین تست خاموش بود و میکروفن ها نیز به پورت های آنالوگ وصل شدند. توجه داشته باشید که: درلپ تاپ های مبتنی بر ویندوز، تنظیمات پاور در حالت دیفالت قرار داشت؛ یعنی آنها از آخرین بیت های باطری استفاده می کنند تا اپلیکیشن های استفاده نشده را خاموش کنند و نور صفحه نمایش کاهش می یابد. در لپ تاپ های مبتنی بر OSX نور صفحه نمایش با توجه به عمر باطری کاهش نمی یابد؛ و به جای آن به محض اینکه لپ تاپ را از شارژ درآورید نور صفحه نمایش کم می شود.

نتیجه ی تست عمر باطری در مک بوک پروها به طرز تعجب برانگیزی یکسان بود و هر دو آنها از صبح تا بعدازظهر شارژ دهی داشتند.

اپل ادعا کرده است که در حین لوپ کردن فیلم در iTunes تا ۱۰ ساعت شارژدهی خواهد داشت. در QuickTime نیز این شارژدهی تقریبا ۹ ساعت بود. و این تفاوت نیز می تواند مربوط به فایل ویدیو یا تنظیمات مورد استفاده ی شرکت باشد.

نتیجه ی تست مک بوک پرو ۱۵ نیز تاثیرگذار بود. عمر باطری برای لپ تاپ های ۱۵ اینچی با سی پی یو quad-core، گرافیک های مجزا، و صفحه نمایش هایی با رزولوشن بالا متوسط بود. برای مثال، XPS 15 تا شش ساعت شارژدهی خواهد داشت. (Dell باطری XPS 15 را با ۵۰ درصد ظرفیت بیشتر ارائه می کند – البته وزن آن نیز بیشتر است).

عمر باطری در صفحه نمایش Samsung Notebook 9 Pro ، که یک لپ تاپ quad-core با صفحه نمایش ۴k می باشد خیلی کم است. به طور کلی می توان گفت MacBook Pro 15 باوجود اینکه مجهز به سی پی یو quad-core می باشد، عمر باطری نسبتا خوبی دارد.

منبع: pcworld

 

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مترجمی زبان انگلیسی, مطالعات گسترده ای در زمینه ی ادبیات انگلیسی و فارسی داشته و سابقه ی ترجمه ی انواع متون انگلیسی به خصوص در حوزه ی آموزش مجازی را داراست. علاقه مند به دنیای تکنولوژی و بررسی جدیدترین محصولات دیجیتال وارد شده به بازار است.

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. شهرزاد گفت:

    مرسی از مترجم جونی و وقتی که برای ترجمه این مطلب گذاشتید ❤️امیدوارم مسولین زیربط قدردان زحمات شما باشن

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *