عکس هایی جالب و شگفت انگیز از نمایشگاه CES در طی سال ها
عکس هایی جالب و شگفت انگیز از نمایشگاه CES در طی سال ها

عکس هایی جالب و شگفت انگیز از نمایشگاه CES در طی سال ها

به برگزاری نمایشگاه سالانه لوازم الکترونیکی مصرفی ۲۰۱۷ یا Consumer Electronics Show که به اختصار CES نامیده می شود، نزدیک می شویم. در طی ۵۰ سال گذشته، CES و همچنین صنعتی که این نمایشگاه در حال خدمت رسانی به آن است، رشد چشمگیری داشته که آن را تبدیل به یکی از اصلی ترین نمایشگاه های مربوط به تکنولوژی های نوین در جهان کرده است. سالن های این نمایشگاه که در حال حاضر مملو از ماشین های خودران، تلویزیون هایی با نمایشگرهای تخت ۴K و دستگاه های پیشرفته ی وایرلس است، روزی با نوارهای کاست، پخش کننده های نوارهای VHS و تلویزیون های سیاه و سفید پُر می شده است. د ادامه با تِک ویترینو همراه باشید تا نگاهی به دهه های اخیر CES داشته باشیم.

برگزاری اولین CES در سال ۱۹۶۷

نمایشگاه CES در ماه ژوئن سال ۱۹۶۷ در نیویورک و با ۱۱۷ غرفه شروع به کار کرد. یکی از این غرفه ها مربوط به کمپانی Scott بوده که صفحات گرامافون تولید می کرده است. جزئیات اندکی از محصولات عرضه شده در این سال در دست است و در عکس زیر رونمایی از عروسکی سخنگو را نمایش می دهد. با وجود اینکه اطلاعات زیادی در خصوص محصولات ۱۹۶۷ CESوجود ندارد اما جذابیت این نمایشگاه و مورد توجه قرار گرفتن آن از همان ابتدای پیدایش را نشان می دهد؛ چراکه موفق به جذب نزدیک به ۱۷ هزار و ۵۰۰ بازدید کننده شده بود که در هتل های اطراف محل برگزاری را برای اقامت انتخاب کرده بودند.

CES 1967

CES 1967

شروع تسخیر دنیای موسیقی توسط نوار کاست ها در سال ۱۹۶۸

سال ها قبل از پیدایش موزیک دیجیتال، دنیا به صورت آنالوگ شنیده می شد که نوارهای کاست و وینیل نقش آفرینان اصلی این عرصه بودند که توسط کمپانی فیلیپس و در سال ۱۹۶۲ اختراع شده و به بازار معرفی شدند. سال ۱۹۶۸ که عکس زیر در دومین نمایشگاه CES گرفته شد، آغاز سلطه گری نوارهای کاست در دنیای موسیقی بود.

CES 1968

CES 1968

سالن اصلی نمایشگاه در سال ۱۹۶۹

با وجود اینکه محصولات الکترونیکی تغییرات شگرفی را به خود دیده اند اما نحوه برگزاری و تجربه ای که بازدیدکنندگان از نمایشگاه در قرن ۲۱ دارند را می توان تا حدود زیادی شبیه به سومین سال برگزاری CES در سال ۱۹۶۹ دانست. در این سال تولیدکنندگان محصولات تولیدی خود را در غرفه هایی ساخته شده از فلز و چوب برای نمایش و فروش به خریداران قرار داده بودند.

CES 1969

CES 1969

تحولات تکنولوژیک دهه ۷۰ میلادی در  CES 1972

با نگاه کردن به عکس زیر و فرش های قرمز انداخته شده در سالن اصلی نمایشگاه CES 1972 ، آیا شکی برای تحولات عظیم صورت گرفته در دهه هفتاد میلادی وجود دارد؟ در آن سال کف پوش های قرمز و نارنجی سطح سالن ها را در بر گرفته بود و نمایشگاه پذیرای حدودا ۴۰ هزار بازدید کننده بود. رویداد CES در حال محبوب شدن بود و تنها یک سال تا برگزار شدن آن طی دو نمایشگاه در سال باقی مانده بود.

CES 1972

CES 1972

برندهای مطرح حال حاضر در CES 1973

بازدید کنندگان نمایشگاه آن سال با برندهایی مواجه شده بودند که امروزه از جمله ی برندهای مطرح هستند؛ از جمله پاناسونیک و شارپ. در عکس زیر می توان نام برندی را مشاهده کرد که امروزه اصلا وجود ندارد مانند Electrophonic، Olympic و Mayfair. همچنین برند Midland به چشم می خورد که زمانی تولید کننده ی بزرگ رادیوهای CB یا Citizens band radio بود که سیستمی از ارتباطات رادیوی نزدیک – برد روی تعدادی کانال منتخب و بین اشخاص است. این برند در حال حاضر نیز وجود داشته و تولید کننده ی رادیوهای دوطرفه است.

CES 1973

CES 1973

ورود کامپیوترها به نمایشگاه CES در سال ۱۹۷۹

اواخر دهه هفتاد میلادی، CES موفق شده بود تا جایگاه خود را به عنوان نمایشگاهی از محصولات الکترونیکی مصرفی محکم کرده و حتی شروع به جذب سازندگان کامپیوترهای خانگی کرده بود. در سال ۱۹۷۹ حدود ۳۰ کمپانی در حوزه ی کامپیوتر و لوازم جانبی آن برای اولین بار در نمایشگاه CES حضور پیدا کردند. از جمله اپل که در هتلی نزدیک به محل برگزاری نمایشگاه  محصولات و تولیدات خود را به نمایش گذاشته بود.

CES 1979

CES 1979

مُد و سبک لباس پوشیدن افراد در CES 1981

ماهیت نمایشگاه CES مربوط بیزینس و کسب و کار است، با دیدن این عکس های قدیمیِ گرفته شده از این نمایشگاه در طول سالیان برگزاری آن می توان به تغییرات ایجاد شده در نحوه ی لباس پوشیدن و استایل افراد فعال در حوزه ی کسب و کارهای فعال در CES پی برد. به طور مثال در عکس زیر همچنان افرادی با کت و شلوارهای رسمی دیده می شوند اما لباس های غیر رسمی تر نیز به نظر می رسد که در حال محبوب شدن است. نکته ی جالب توجه از مقایسه ی این عکس با CES های اخیر، استفاده ی کمتر بازدیدکنندگان از کیف های سامسونت است. با ظهور گوشی های هوشمند و پیدایش وب سایت ها که نیاز به حمل حجم زیادی از اسناد و مدارک کاغذی از بین رفته و به دنبال آن استفاده از کیف های سامسونت به حداقل رسیده است!

CES 1981

CES 1981

پیشگام بودن تولید کنندگان لوازم الکترونیکی ژاپنی در CES 1986

اگر به عکس های موجود از CES های مختلف در دهه های هفتاد و هشتاد میلادی توجه کنید، متوجه حضور همیشگیِ برند Fisher خواهید شد. این برند کار خود را با یک کمپانی آمریکایی شروع کرد اما در سال ۱۹۷۵ به مالکیت برند ژاپنی Sanyo Electric در آمد. این برند از جمله تولید کنندگان عمده ی لوازم الکترونیکی مصرفی بوده و همانطور که در عکس زیر مشاهده می کنید در CES 1986 در حال معرفی و تبلیغ تلویزیون های تولیدی خود است.

CES 1986

CES 1986

انقلاب تلفن های بی سیم در CES 1989

قبل از پیداش تلفن های همراه، تلفن های بی سیم به دنیا معرفی شدند. قبل از اینکه توسعه خطوط تلفن ثابت کاهش پیدا کند، تلفن های بی سیم یکی از ضروری ترین لوازم الکترونیکی بیشتر خانواده ها بود. در عکس زیر که مربوط به CES 1989 است، بازدیدکنندگان در حال تست کردن نمونه ای از تلفن های بی سیم هستند که از تولیدات کمپانی Southwestern Bell بوده است. Southwestern Bell  از جمله کمپانی های سابق تلفن در آمریکا بوده که در نهایت به مالکیت AT&T در آمد.

CES 1989

CES 1989

گوشی های تاشو در CES 1996

اسمارت فون های امروزی خارج از تصور بازدیدکنندگان CES 1996 است، بازدیدکنندگانی که مجذوب گوشی های StarTac موتورولا شده بودند.  StarTac که اولین گوشی تاشوی معرفی شده به بازار بود را می توان اولین مواجهه ی مردم با دنیای ارتباطاتی دانست که در حال ورود به آن بودند. گوشی مشاهده شده در عکس زیر که مربوط به ۲۰ سال گذشته است، سیر تحول و پیشرفت شگفت انگیز تلفن های همراه را نشان می دهد که البته تصور آنچه که احتمال دارد در CES  ۲۰ سال آینده به عنوان گوشی همراه – اگر آیندگان آن را به این نام بخوانند – معرفی شود، بسیار حیرت آور خواهد بود.

CES 1996

CES 1996

برگزاری CES 1990 در تابستان

نمایشگاه لوازم الکترونیکی مصرفی در طی سال های دهه هشتاد میلادی و همچنین در سال ۱۹۹۰، دو بار در سال برگزار می شد. با کاهش تعداد بازدیدکنندگان و تولیدکنندگانی که برای شرکت در نمایشگاه درخواست می دادند، هیئت برگزار کننده ی نمایشگاه در سال ۱۹۹۸ تصمیم به کنسل کردن نمایشگاه تابستانه CES گرفتند. تصمیمی که تا به امروز پا بر جا باقی مانده و این نمایشگاه یکبار در سال و در ماه ژانویه در لاس وگاس آمریکا برگزار می شود.

CES 1990

CES 1990

منبع: pcworld

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *