نقد و بررسی تخصصی لپ تاپ ایسر سویفت ۷ - Acer Swift 7
نقد و بررسی تخصصی لپ تاپ ایسر سویفت ۷ - Acer Swift 7

نقد و بررسی تخصصی لپ تاپ ایسر سویفت ۷ – Acer Swift 7

لپ تاپ ایسر سویفت ۷ که باریکترین لپ تاپ در جهان نامیده می شود، با وجود فوق سبک بودن و ضخامت کم، مصرف برق بالایی دارد، اما ازعملکرد و ویژگی های خاص و منحصربفردی از جمله صدای بسیار برخوردار است.

ایسر به خود می بالد و مدعیست که سویفت ۷ آن «باریکترین نوت بوک در جهان است». در حالی که این ادعا از لحاظ فنی درست است، اما این شعار تبلیغاتی تنها براساس یک جنبه از این دستگاه، آنرا بفروش می رساند و این ویژگی، مهم ترین ویژگی این دستگاه نیست.

فروشندگان PC علاقمندند این دستگاه را با ایده ی مانور دادن روی نازک بودن آن بفروش برسانند، و این دلیل خوبی است. نازک بودن یعنی سبک، قابل حمل، و جذاب بودن. اما از آنجایی که یک نوت بوک برای حمل به جاهای مختلف کاربرد دارد، با اینکار (بخاطر نازک بودن) بسته بندی وحمل آن دشوار تر می شود، از این رو عملکرد خوب آن قربانی ویژگی پررنگ شده ی باریک بودن آن خواهد شد. درحالی که ایسر سویفت ۷ دارای هر دو ویژگیست.

در حالی که این نوت بوک ۱۳ اینچی باریک و بی سروصدا است، اما بزرگتر و کندتر از اولترابوک هایی است که قیمتی مشابه دارند. رقبایی مانند ۱۳٫۳HP Spectre که ضخیم تر و کوچکترند بجز XPS 13  دِل به راحتی سویفت ۷ راپشت سر گذاشته و از آن سبقت می گیرند.

هر چند که این لپ تاپ زیبا وچشم نواز است.

با تِک ویترینو همراه باشید تا به بررسی تخصصی این لپ تاپ طبق فهرست زیر بپردازیم:

طراحی بدنه و پورت ها

صفحه نمایش، صفحه کلید، و پد لمسی

مشخصات

عملکرد

نتیجه گیری

طراحی بدنه و پورت ها

سویفت ۷ درواقع ۱۲٫۸ × ۹ × ۰٫۴ اینچ  است که عملا به اندازه ی۱۳٫۳ HP Spectre (با۱۲٫۸ × ۹ × ۰٫۴۱ اینچ) بوده و تقریبا یک اینچ پهن تر و ضخیم تر از دل XPS 13 (با۱۱٫۹۸ X 7.88 × ۰٫۶  اینچ) است. وزن آن تقریبا همانند نزدیکترین رقیبتش می باشد، هر چند، به مقیاسهای ۱٫۳کیلوگرم ما نزدیک است. Spectre 13.3  دارای وزن ۱٫۲ کیلوگرم است در حالی که  Kaby Lake XPS 13غیر لمسی دل نیز ۱٫۴ کیلوگرمی است.

سه لپ تاپ در این تصویر قرار دارند، اما به این دلیل که اندازه سویفت 7 (لپ تاپ وسطی) دقیقا برابر با اندازه ی Spectre 13.3 (لپ تاپ پایینی) است، نمی توانید Spectre را ببینید. دل XPS 13 بر روی دو لپ تاپ دیگر قرار دارد.

سه لپ تاپ در این تصویر قرار دارند، اما به این دلیل که اندازه سویفت ۷ (لپ تاپ وسطی) دقیقا برابر با اندازه ی Spectre 13.3 (لپ تاپ پایینی) است، نمی توانید Spectre را ببینید. دل XPS 13 بر روی دو لپ تاپ دیگر قرار دارد.

اندازه های سویفت ۷ که به طور رسمی منتشر شده اند فهرست شد تا با ذکر ویژگی های فنی این نوت بوک دلیل اینکه  «باریکترین PC –نوت بوک جهان» لقب گرفته است، مشخص شود. با استفاده ازپرگار کولیس دیجیتال، طیف وسیعی از اندازه های سویفت ۷ اندازه گیری شد: در باریکترین نقطه آن، که لولای پشت لپ تاپ بود، ۹٫۹میلی متر و در ضخیم ترین نقطه (که مرکز بدنه است)، ۱۰٫۹میلی متر ضخامت دارد اما با اینحال هیچ کدام از این اندازه ها با اندازه اعلام شده ی ۰٫۴ اینچی یا ۱۰٫۱۶ میلیمتری برابر نیست.

بر این اساس گفته می شود، که سویفت ۷ باریک تراز Spectre 13.3 است، که باریکترین نقطه آن ۱۰٫۴میلی متر و ضخیم ترین نقطه آن ۱۲میلیمتر می باشد. اما لبه های آن بسیار باریک است. البته لازم به ذکر است که درمورد دهم میلی متر صحبت میکنیم!

بر خلاف HP Spectre 13.3 (لپ تاپ پایینی)، که دارای دو پورت تاندربولت 3 وعلاوه بر آن یک پورت USB-C است، ایسر سویفت 7 (لپ تاپ وسطی) فقط دو پورت USB-C دارد.

بر خلاف HP Spectre 13.3 (لپ تاپ پایینی)، که دارای دو پورت تاندربولت ۳ وعلاوه بر آن یک پورت USB-C است، ایسر سویفت ۷ (لپ تاپ وسطی) فقط دو پورت USB-C دارد.

به دلیل اینکه نازک بودن این نوت بوک، پورت های زیادی برای آن در نظر گرفته نشده است.کل درگاه های لپتاپ سویفت ۷ درسمت راست آن قرار دارند؛ دو پورت USB-3.1 نوع سی  نسل اول (۵Gbps) و جک هدفون. یکی از پورت های نوع سی، علاوه بر پشتیبانی از داده ها و منبع تغذیه، از پورت صفحه نمایش نیز پشتیبانی میکند، در حالی که مابقی فقط داده ها و منبع تغذیه را پشتیبانی می کنند. شرکت ایسر در یک اقدام  بسیار خوب برای۷ swift، دو دانگل تدارک دیده است؛ یکی USB-C به USB-A و دیگری USB-C به اترنت.

صفحه نمایش، صفحه کلید، و پد لمسی

صفحه نمایش ۱۳٫۳ اینچی آن درواقع ازنوع پانل غیر لمسی IPS با رزولوشن ۱۹۲۰۱۰۸۰ x  به همراه یک گوریلا گلس ۴ لایه است. تصاویر بنظر شفاف و وایعی می رسند، وگذشته از نارضایتی کلی که به صفحه نمایش براق و یا شیشه ای آن وارد است، استفاد از سویفت ۷ لذت بخش است. البته توجه داشته باشید که درمعرض مقداری تشعشعات نوری زیاد آن قرار خواهید گرفت.

صفحه کلید چیکلتی – Chiclet -آن داراى عکس العملی سریع بوده و بهنگام تایپ حس رضایت بخشی میدهد. حرکت کلیدهای آن متناسب بوده و هنگامی که به پایین فشار دهید مجزا بودن کلیدها را احساس خواهید کرد. بازخورد کلید ها به صورتی نرم اتفاق افتاده بطوریکه که کلیدها لق به نظر می رسند. در مقایسه با صفحه کلید Spectre 13.3، که دارای طرحی مشابه سویفت ۷ست اما برای تایپ کردن کلیدهای محکم تری دارد، شاید Spectre 13.3 برنده باشد.

ترک پد سویفت ۷ بسیار بزرگ است (عرض ۵٫۵ اینچ ، یک اینچ کامل بیشتر از ترک پد XPS 13 و ۱٫۵ اینچ بیشتر از Spectre 13.3) است، بازخورد لمسی خوبی دارد و کف دست را ردیابی نمی کند. هر چند که سویفت ۷ ایسر بطور نا امید کننده به تنظیمات پیش فرض حساس است، وراست کلیک کردن آن همیشه جوابگو نیست. می توان با انجام تنظیمات جزئی وکلیک دوضربه ای انگشت، با هر دو شرایط خودرا وفق داد، اما هنوز هم کمی آزار دهنده است.

مشخصات

تأمین انرژی سویفت ۷ با نسل ۷ م برند جدید پردازنده  Kaby Lake Intel Core i5-7Y54 انجام می شود که با سرعت کلاک  ۱٫۲GHzو سرعت بوست ۳٫۲GHz است. معادل آن در نسل های قبلی؛ بخشی از خطوط تولید اینتل Core M (برادول) و (Skylake) Core m بود، اما اینتل از چنین نامگذاری ای برای جانشینان Skylake M5 و تراشه M7 خود اجتناب کرد. در عوض، شرکت این محصولات را بخشی از پردازنده Core i5 نامید، با این توجیه که عملکرد آن به  اندازه کافی بهبود یافته که چنین تعریفی را تضمین کند. این پردازنده های هشت گیگابایتی سازگار با LPDDR3/1866 RAM ودرایو اس اس دی  ۲۵۶GB Kingston SATA هستند. اجرای بنچمارک AS SSD نشان می دهد که سرعت خواندن پیاپی آن MBps418.12 و سرعت نوشتن متوالی آن نیز MBps372.05 می باشد.

عملکرد

پردازنده موجود در داخل سویفت ۷ ممکن است از برند جدیدی باشد، اما این لپ تاپ خاص، هیچ یک از کاربردهای خاص  Kaby Lakeرا به نمایش نمی گذارد. لپتاپهای قدیمی تر با هم رده ی نسل قبلی آن یعنی کار Core m5-6Y54 می کنند که عملکرد بهتری دارند.

در اکثر موارد، این شکاف موجود در عملکرد به تسک های فشرده تری نیز سرایت پیدا میکند. سویفت ۷ هنوز برای انجام کارهای اولیه دفتری و اداری به اندازه کافی سریع است. در بنچمارک متعارف ۸ PCMark  که عملیات هایی مانند پردازش کلمه، مرور وب، ویرایش جزئی صفحه گسترده و ویدئو کنفرانس در آن شبیه سازی می شود، سویفت ۷ امتیاز ۲۷۱۹ را کسب کرد.

اگر به اعداد نگاه کنید، می توانید ببینید که با خریدن لپتاپ ایسر سوبفت ۷ از سطح عملکردی مشابه عملکرد نوت بوک  HP Elite x2’s m5-6Y54برخوردار خواهید بود. سویفت ۷ همچنین با اختلافی بسیار جزئی، موفق به پیشی گرفتن از Core i5-6300U  پر توان تر که در Surface Pro 4 بکار رفته است شد، که با توجه به نتایج بدست آمده از بنچمارک های سختگیرانه تر ما جالب است. هرچند، در شرایط دنیای واقعی، این تفاوتهای کوچک در نتایج اهمیت زیادی ندارد. کسب هر نمره بالاتر از ۲۰۰۰ در کار متعارف به این معنیست که  دستگاه وظایف اساسی روزمره را بخوبی اداره می کند. ممکن است تفاوت هایی جزئی بین این پردازنده ی i5-7Y54 و پردازنده های سریع تر احساس شود، اما آنقدر نیست که گواه بر نارضایتی باشد.

تفاوت در عملکرد درست وقتی شروع شد که ما به مرحله ی تست عملکرد خالص CPU با بنچمارک  Cinebench R15 مکسون رفتیم. این آزمون شامل ارائه یک صحنه سه بعدی میشود، اما به دلیل اینکه  این کارتنها چند دقیقه طول می کشد، راه خوبیست تا مشخص شود که چگونه یک لپ تاپ از پس تسک های کوتاه و CPU-intensive بر می آید.

i5-7Y54 بتدریج به طور چشمگیری با وجود ضعف حدودا”۲۰ درصدی که درعملکرد آن نسبت به اچ پی مشاهده می شود، از نوت بوک  HP  HP Elite x2عقب می افتد. ترکیبی از فاصله کم و پردازنده بدون فن، محدودیت هایی بیشتری برای سرعت عملکرد سویفت ۷ بهنگام افزایش تدریجی دمای هسته ی CPU بوجود می آورد.

همچنین به نظر می رسد HP Spectre x2 نیز تحت تاثیر این محدودیتها قرار می گیرد، حتی با این وجود که یک گام از   Elite x2’s m5جلو تر است، لپ تاپی که پردازنده m7-6Y75 آن در طول این آزمون حتی بمراتب از سویفت ۷ نیز آهسته تر عمل کرد.

همان الگوی دوباره در بنچمارک  Handbrakeتکرار شد. این آزمایش رمزگردانی با استفاده تبلت از پیش تنظیم شده اندروید Handbrake  کار تبدیل یک فایل MKV 30GB به یک MP4 کوچکتر را شامل می شود. برای لپ تاپ های باریک و سبک، آزمایش Handbrake شکنجه محسوب می شود و نشان می دهد که آیا یک لپتاپ تحت فشار مضاعف، عملکردی مشابه سیکل های کوتاه مربوط به اجرای تسک های فشرده روی پردازنده (CPU Burst) دارد یا اینکه بهنگام گرم شدن نوت بوک، سرعت ساعتی کاهش پیدا می کند.

کاهش پیدا کردن سرعت کلاک سویفت ۷ بسیار سخت است. هنگامی که نرم افزار XTU اینتل را راه اندازی کردیم تا سرعت ساعتی رادر طول Handbrake ملاحظه کنیم، Core i5-7Y54 داخل نوت بوک تنها موفق شد به حدود GHz2.1 برسد قبل ازآنکه تقریبا بلافاصله سرعت خود را به حدودد۱٫۸۳ GHz کاهش دهد، سپس، درادامه ی فرایندآزمایش ثابت ماند.

در مقابل، سرعت Elite x2  در تمام طول آزمایش اصلا کاهش پیدا نکرد، و نتایج حاصله نیز تفاوت ها را نشان داد؛  Elite x2کار خود را حدود ۳۵ دقیقه سریعتر به پایان رساند. در انتهای دیگر این طیف، سامسونگ Notebook 9 قرارمیگیرد، که دارای یک پردازنده قوی تر دو هسته ای است اما از منظرکنترل سرعت ساعتی پردازنده آن خیلی سخت عمل می کند و نسبت به دستگاه های هم خانواده Core m خود در اتمام وظایفش کندتر عمل می کند.

عملکرد بازی آن نیز نسبتا درسطح متوسطی است. در آزمایش نرم افزار DMark Cloud Gate 3، که کارشبیه سازی بازی ها را در۷۲۰p انجام می دهد، سویفت ۷ امتیازکلی ۴۴۰۹ را گرفت. تجزیه ی گرافیک آن امتیازات نشان داد سرعت نمایش فریم در طول اولین تست گرافیک ۲۷٫۹۴ fps و در طول دومین تست گرافیکی  fps 23.76 است.

خلاصه کوتاه این مقاله این است که شما می توانید با کلمات بازی کنید و عنوان «بسیار سبک وزن» را به سویفت ۷ نسبت دهید، اما هدف بسیار بالاتر از این است.

چرا که درخصوص دوام باتری، سویفت ۷ در حدود ۷ ساعت و ۲۰ دقیقه در طول یک آزمون مختصر و مفید نمایش ویدئویی روشن ماند. آزمونی که در آن یک فایل ویدئویی K 4 پخش شده و در تکرار آزمایش از فیلم های اصلی ویندوز ۱۰ و برنامه های تلویزیونی استفاده شده است، (در حالت خاموش بودن اسپیکرها و استفاده از هدفون) برای پروازهای بین قاره ای و بین المللی کوتاه تر، با خریداری این لپتاپ بیش از زمان لازم برای انجام کارهایتان،  میتوانید به خوشگذرانی و تماشای فیلم بپردازید.

با این حال، با توجه به اینکه سویفت ۷ دارای یک باتری بزرگتر و پردازنده ای ست که  کمتر از Spectre 13.3انرژی/برق مصرف میکند، زمان راه اندازی کمتری برای آن پیش بینی می شود. در عوض، این دو لپتاپ فوق العاده نازک شانه به شانه ی یکدیگر هستند.

نتیجه گیری

باریک بودن را نمی توان جایگزین قابلیت حمل و یا عملکرد بالا دانست، اما آن هم به نوبه خود بطور قابل توجهی خودنمایی کرده و توجه مردم را جلب می کند. ایسر فراتر از این حیله می رود، هر چند که سویفت ۷ با داشتن قاب محکم، ترک پد بزرگ وزیبا، صفحه کلید موردپسند و پرداخت رنگ مشکی و طلایی، احساس خارق العاده ای به کاربر می دهد.

هدف از طراحی سویفت ۷، ارائه بهترین خدمت به افرادیست که به زیبایی و کم صدا بودن بیش از عملکرد اهمیت میدهند. حجم کاری شما با این لپتاپ باید در حد معمول وکارهای روزمره باشدکه شامل مرور وب، تماشای فیلم های یوتیوب، و ویرایش کم عکس ها می شود.

هر چند گذشته از اینها، بالاتر در نظرگرفتن این لپ تاپ (سویفت هفت) نسبت به Spectre 13.3 بعنوان بارز ترین رقیب آن بسیار سخت است، و این لپتاپ با پردازنده های قدیمی تر رقیب HP همتراز است، نمیتوان  ازتراشه  beefierو Thunderbolt 3چشم پوشی کرد درحالیکه می توانید آن را در یک نوت هم اندازه، هم وزن، و هم قیمت سویفت۷ بیابید. درعوض می توانید در ازای مقدار قابل تحملی سر و صدای فن از عملکرد و ویژگی های بیشتری بهره مند شوید. باریک بودن در صورتی می توانست بسیار چشمگیر باشد (و داشتن عملکرد پایین تر آن قابل فهم تراست) که شرکت ACER ، سویفت ۷ را درهمین وزن کنونی و با  عرض و ضخامتی برابر با XPS 13 تولید می کرد.

منبع: pcworld

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *