حسگر دوربین جدید سونی که با سرعتی چهار برابر بیشتر از گذشته قادر به ثبت ویدیوهای صحنه آهسته است
حسگر دوربین جدید سونی که با سرعتی چهار برابر بیشتر از گذشته قادر به ثبت ویدیوهای صحنه آهسته است

حسگر دوربین جدید سونی که با سرعتی چهار برابر بیشتر از گذشته قادر به ثبت ویدیوهای صحنه آهسته است

همانطور که حتما می دانید و با آن مواجه شده اید، فیلمبرداری توسط اسمارت فون ها در حالت slow motion یا همان صحنه آهسته، کاملا چالش برانگیز است. گوشی های هوشمند تنها با هدف ثبت تصاویر متحرک در سرعت های بالا طراحی نشده و آخرین پرچمدارانی که به بازار معرفی شده اند مانندiPhone 7 Plus قادر به ضبط ویدیوهایی با سرعت تنها ۲۴۰ فریم در ثانیه هستند.

در این میان سونی وارد میدان شده تا شرایط را تغییر دهد. این شرکت چندین سال است که تامین کننده ماژول های دوربین بسیاری از تولیدکنندگان اسمارت فون بوده که همچنین در صنعت دوربین های عکاسی و فیلمبرداری نیز همیشه به عنوان یکی از بهترین تولیدکنندگان محسوب شده است. بنابراین طبیعی است که سونی در زمینه ارتقاء و توسعه محصولات خود تلاش کرده و خواهان بهبود جایگاه خود در این رقابت باشد. چنین توسعه ای با معرفی فُرم جدیدی از سنسورهای CMOS که حاوی حافظه رَم DRAM مخصوص به خود است.

تا به امروز، حسگرهای CMOS مرسوم از دو لایه تشکیل می شدند، یکی از این لایه ها خود سنسور تصویر بوده و دیگری شامل یک بخش مدار الکتریکی بوده که وظیفه ی پردازش سیگنال های تولید شده توسط سنسور تصویر را بر عهده دارد. حال سونی با اضافه کردن یک جزء سوم به این لایه ها، اولین برندی خواهد بود که سنسورهای CMOS سه لایه ای حاوی DRAM اختصاصی را تولید می کند. لایه ی حافظه رم اضافه شده به این سنسور جدید اجازه پردازش تصویری ۱۹٫۳ مگاپیکسلی را در تنها یک صد و بیستم ثانیه به آن می دهد. چنین قابلیتی در مقایسه با مدل های قبلی سونی با تعداد پیکسل های مشابه، تقریبا تا چهار برابر سریع تر است. سرعت بالا در خوانش هر پیکسل منتج به هرچه کمتر شدن اعوجاج بهنگام ثبت تصاویر اشیایی با سرعت بالای حرکتی می شود.

علاوه بر این، سنسور جدید سونی قادر به فیلمبرداری درحالت صحنه آهسته با سرعتی معادل ۱۰۰۰ فریم در هر ثانیه است. در حال حاضر، اسمارت فون های پرچمدار دارای سرعت هایی تا چهار برابر کمتر از مقدار ذکر شده هستند و حداکثر سرعتی که تا به الان وجود دارد ۲۴۰ فریم در ثانیه و مربوط به آیفون ۷ است. در واقع ماژول دوربین جدید سونی می تواند صحنه های آهسته شگفت انگیزی را در رزولوشن  ۱۹۲۰×۱۰۸۰ ثبت کند.

می توان شروع فیلمبرداری اسلوموشن را به هنگام تشخیص سوژه ای با حرکات سریع به صورت اتوماتیک تنظیم کرد. و از آنجایی که این تصاویر در حافظه DRAM خود سنسور ذخیره می شوند، به هیچ عنوان بر عملکرد کلی دوربین تاثیر نخواهند گذاشت. به این معنا که کاربر به هنگام فیلمبرداری در حالت صحنه آهسته، همان تجربه ای را خواهد داشت که به هنگام فیلمبرداری در حالت معمول خواهد داشت.

منبع: phonearena

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *