اعلام پشتیبانی کوالکوم از سیستم عامل گوگل برای اینترنت اشیا (Android Things)
اعلام پشتیبانی کوالکوم از سیستم عامل گوگل برای اینترنت اشیا (Android Things)

اعلام پشتیبانی کوالکوم از سیستم عامل گوگل برای اینترنت اشیا (Android Things)

اینترنت اشیا یا IoT، جدیدترین تکنولوژی این روزها محسوب می  شود که می توان گفت هنوز در حال سپری کردن روزهای آغازین خود است. در این فناوری برای هر موجودیتی اعم از انسان، حیوان و اشیاء، قابلیت ارسال داده از طریق شبکه های ارتباطی (اینترنت و اینترانت) را در نظر می گیرد. ارسال داده های عنوان شده در اینترنت اشیاء به طور خودکار و برمبنای تنظیمات صورت گرفته و در زمان های مشخص انجام شده و دیگر نیازی به تعاملات انسان با انسان یا انسان با ماشین نخواهد بود.

پیش از این گوگل تحت پروژه ای با نام Project Brillo که به توسعه سیستم عامل و پلتفرمی برای اینترنت اشیاء بود، وارد این حوزه شده که هم اکنون با نام Android Things شناخته می شود. Android Things یک OS جداگانه براساس اندورید بوده که هدف آن برطرف ساختن مشکلات بسیاری است که که در زمینه IoT وجود دارد؛ یکی از بزرگترین و مهمترین این مشکلات مباحث امنیتی این مقوله است. امروز، کمپانی تراشه سازی کوالکوم اعلام داشته که قصد پشتیبانی از این سیستم عامل را در یکی از پردازنده های خود داشته و برای اولین بار قابلیت اتصال LTE را وارد پلتفرم مذکور خواهد کرد.

Net Neutrality network internet concept vector illustration

به نظر می رسد اسنپدراگون ۲۱۰ که یکی از پردازنده های میان – رده کوالکوم محسوب می شود، در اواخر سال جاری قابلیت پشتیبانی از Android Things را دریافت خواهد کرد. این پردازنده برای ارائه راه حل هایی مقرون به صرفه و در مقیاس بزرگ در نظر گرفته شده است و به گفته کمپانی سازنده، مناسب برای پردازش زبان های طبیعی، استخراج داده از دیتابیس ها، تحلیل آنالیز عکس و تصاویر و فراهم آوردن جایگزینی ارزان تر برای کسب و کارها به منظور استفاده از رایانش ابری برای مدیریت داده ها خواهد بود. پلتفرم Android Things قادر به ممکن ساختن دسترسی های این چنینی به بسیاری از سرویس های گوگل برای کلاینت ها بوده و در عین حال در مقایسه با سایر روش ها و راه حل های موجود، بسیار ایمن تر خواهد بود. درحالی که اسنپدارگون ۲۱۰ برای مصارف شرکت های بزرگ در نظر گرفته شده است، اما کوالکوم اعلام داشته که برنامه هایی برای توسعه پشتیبانی این پردازنده از دیوایس هایی مصرفی کاربران داشته و قصد استفاده از این تراشه را در حداقل دستگاه های خانه هوشمند خواهد داشت.

در نهایت، همانطور که در ابتدا اشاره شد، اینترنت اشیا تنها یک هدف را دنبال می کند که آن هم متصل بودن تمامی انواع دیوایس ها از جمله گجت های پوشیدنی، ماشین های ارتباطی، دستگاه های خانه هوشمند، لوازم پزشکی و غیره از طریق اینترنت است. این هدف که به اندازه کافی جذاب، کاربردی و عالی به نظر می رسد، آنچنان که باید در مراحل پیاده سازی خود (بخصوص در زمینه فراهم ساختن امنیت لازم در این مقوله) رشد نکرده و حال خبر اعلام پشتیبانی کمپانیِ تراشه سازیِ بزرگی مثل کوالکوم از پلتفرم خاص گوگل برای اینترنت اشیا ، بسیار رضایت بخش و خوشحال کننده به نظر می رسد.

منبع: phonearena

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *