هرم کوکولکان از عجایب هفتگانه

هرم کوکولکان یکی از عجایب هفتگانه جهان

در این مقاله می خواهیم به سراغ یکی از عجایب هفتگانه جهان برویم که در شهر باستانی چیچن ایتزا کشور مکزیک واقع شده است. شهری باستانی و کهن که به دست قوم مایا ساخته شده و قدمتش به ۹۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گردد. این شهر بسیار قدیمی بنای باشکوهی را در خود جای داده است که نماد باشکوهی از خرد و دانش امپراتوری کهن مایاست.

نام این بنا هرم کوکولکان یا همان چیچن ایتزا است؛ بنایی بسیار زیبا که تلفیقی از نبوغ نجوم، ریاضی و معماری مایاها را در خود جای داده و دقت بسیار زیاد در ساخت آن موجب شده تا در لیست عجایب هفتگانه دنیا قرار گیرد.

معماری و جزئیات این هرم به گونه ای طراحی شده است که آن را به دومین مکان پربازدید در میان آثار باستانی دنیا تبدیل کرده و سالانه حدود ۱٫۲ میلیون بازدیدکننده دارد.

این هرم معروف در شبه جزیره یاکوتان و ۱۲۰ کیلومتری شهر مریدا مکزیک قرار دارد و نه تنها یکی از عجایب هفتگانه جدید جهان می باشد، بلکه نامش در لیست میراث جهانی یونسکو نیز به ثبت رسیده است. طول اضلاع قاعده مربعی شکل آن ۵۵٫۳ متر است و با ارتفاع ۲۴ متری خود از دیگر بناهای این شهر بلندتر می باشد. گفتنیست خود معبدی که بر بالای این هرم قرار دارد، به تنهایی ۶ متر ارتفاع دارد.

معماری فوق العاده دقیق و فریبنده ی هرم کوکولکان به همراه چرخش طبیعی زمین، تصویری وهم انگیز و خارق العاده از موجودی غول پیکر، مار شکل و پردار می آفریند که در حال خزیدن به سوی پایین است.

افسانه های قدیمی قوم مایا اینگونه بیان می شود که سالی دو بار زمانی که روزها و شب ها با هم در اعتدال قرار دارند، خدایگان کوکولکان به زمین و هرم هم نام خودش می آید تا به بندگان خویش فرصت راز و نیاز بدهد و به آن ها خوش بختی، عاقبت نیکو برای برداشت کامل محصول و سلامت اهدا کند. پس از این مراسم او به درون آب مقدس باز می گردد و با شنا درون آن راه خود را به سوی دنیای مردگان ادامه می دهد.

اگر به جزئیات این بنا به طور دقیق توجه کنید مسائل بسیار جالبی در زمینه ریاضی و نجوم بدست خواهید آورد. هر یک از چهار وجه این هرم در ۹ سطح، ۹۱ پله دارند که در کل بر روی این بنا ۳۶۴ پله دیده خواهد شد و درصورتی که معبد هرم را هم یک پله در نظر بگیریم، در مجموع ۳۶۵ پله در این سازه خارق العاده وجود دارد. درواقع هر پله نمایان گر یک روز از تقویم سالانه می باشد. می توان دریافت که هرم کوکولکان تقویم مصور و باشکوه قوم مایاها بوده و جهت گیری اندک این هرم به سمت شمال شرقی، هم به سبب ایجاد پدیده ای با نام نزول کوکولکان ایجاد شده است.

بعد از گذشت سال های بسیار طولانی حال این بنا به عنوان یکی از پربازدیدترین و شناخته شده ترین سازه های امروزه مکزیک است. اگر جزو افرادی هستید که به تاریخ و تمدن های کهن علاقمندید، بنابراین پیشنهاد می کنیم که از این مکان باشکوه دیدن کنید و از عجایب و رازهای نهفته در آن باخبر شوید.

در ادامه تصاویری از این مکان باشکوه را مشاهده کنید.

منبع: atlasobscura

نوشته شده توسط

کارشناسی ارشد (مهندسی کامپیوتر) - حوزه کاری (طراحی وب و گرافیک) - علاقه مند به دنیای تکنولوژی، هنر، نویسندگی و به اشتراک گذاری اخبار و مقالات در زمینه های گوناگون - کمپانی های مورد علاقه: مایکروسافت و گوگل

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *