تلاش مخترع باتری های لیتیوم یونی برای خلق جایگزینی بهتر
تلاش مخترع باتری های لیتیوم یونی برای خلق جایگزینی بهتر

تلاش مخترع باتری های لیتیوم یونی برای خلق جایگزینی بهتر

John B. Goodenough، پروفسور دانشگاه Texas at Austin که به دلیل همکاری در ابداع و ساخت باتری های لیتیوم-یونی شهرت دارد، با وجود داشتن ۹۴ سال سن، همچنان سخت در حال پژوهش و کار است. پروفسور Goodenough به همراه پژوهشگری دیگر به نام Maria Helena Braga، موفق به ابداع باتری حالت جامد مقرون به صرفه ای شده اند که نه تنها در مقایسه با باتری های لیتیوم یونی مرسوم، ایمن تر است، بلکه انرژی بیشتری را نیز در خود ذخیره کرده و با سرعتی بیشتر دوباره شارژ می شود.

باتری لیتیوم یونی

باتری لیتیوم یونی

ظاهرا چگالی انرژی باتری جدید در مقایسه با باتری لیتیوم یونی، تا سه برابر بیشتر بوده و همچنین دارای نرخ شارژ سریعتری نیز می باشد، به این معنی که با استفاده از این نوع باتری می توان اسمارت فون ها یا وسایل نقلیه الکتریکی را به جای چند ساعت تنها در چند دقیقه فول شارژ کرد. علاوه بر این موارد، باتری مذکور با امکان افزایش تعداد سیکل ها یا چرخه های شارژ و دِشارژ، عمر مفید بیشتری داشته و مدت زمان طولانی تری می توان آنها را مورد استفاده کرد.

با استفاده از این نوع باتری می توان اسمارت فون ها یا وسایل نقلیه الکتریکی را به جای چند ساعت تنها در چند دقیقه فول شارژ کرد

در این نوع باتری به جای استفاده از الکترولیت های مایع – که در باتری های لیتیوم یونی وجود دارند – از الکترولیت های گازی استفاده شده است. بدین ترتیب دیگر شاهد پیدایش دندریت ها به هنگام شارژ شدن سریع باتری نخواهیم بود – دندریت ها رشته های ریز شاخه ای شکلی هستند که به مرور زمان در باتری های لیتیوم یونی تشکیل شده و منجر به ایجاد سیکل های جریان کوتاهی شده که می توانند باعث شعله ور شدن یا منفجر شدن باتری شوند.

از جمله دیگر مزایای این باتری جدید، کار کردن آن در دمای منفی ۲۰ درجه سلسیوس و استفاده از مواد اولیه ای سازگار با محیط زیست برای ساخت آن است.

در آخر باید اشاره کرد که این باتری هنوز در حال سپری کردن مراحل آزمایشی و توسعه ای بوده به این معنی که به این زودی ها در دسترس قرار نخواهد گرفت. در حال حاضر پروفسور Goodenough و تیم تحقیقاتی او در تلاش برای سرعت بخشیدن به فرآیندهای مربوط به تولید این باتری از طریق یافتن پارتنری از بین تولیدکنندگان باتری هستند تا بدین ترتیب به کمک پارتنری مناسب بتوانند عرضه این باتری به بازار را تسهیل کنند.

منبع: androidauthority

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *