ارزش بازار تسلا از فورد پیش گرفت
ارزش بازار تسلا از فورد پیش گرفت

ارزش بازار تسلا از فورد پیشی گرفت

براساس گزارشی منتشر شده توسط خبرگزاری بلومبرگ، هم اکنون ارزش شرکت خودروسازی آمریکایی فورد در بازار معادل ۴۵٫۱ میلیارد دلار و ارزش بازار شرکت تسلای ایلان ماسک ۴۷٫۸ میلیارد دلار است. سال گذشته، تسلا تنها موفق به عرضه تعداد کمتر از ۸۰ هزار ماشین و فورد که دومین خودروساز بزرگ آمریکا محسوب می شود، موفق به فروش ۶٫۷ میلیون وسیله نقلیه شده است.

پس از انتشار گزارشی مبنی بر عرضه ۲۵ هزار وسیله نقلیه از طرف تسلا (تقریبا به اندازه نصف تعداد ماشین برقی Model X) در سه ماهه اول سال ۲۰۱۷، ارزش سهام این کمپانی بیش از ۵% افزایش پیدا کرد. به عقیده سرمایه گذاران، این اتفاق بیانگر این مسئله است که تسلا قادر به پشتیبانی از اهداف خود برای پیش بردن مراحل مربوط به تولید و عرضه ماشین Model 3 خود می باشد – خودرویی تمام الکتریکی، چهار درب که برای اولین بار در ۳۱ مارس ۲۰۱۶ معرفی شد و عرضه نهایی آن برای سال ۲۰۱۷ برنامه ریزی شده است. همچنین سرمایه گذاری هولدینگ بزرگ چینی Tencent بر روی تسلا نیز به این افزایش قیمت سهام کمک کرده است.

model 3 tesla

model 3 tesla

بالغ بر ۱۰۰ سال است که کمپانی فورد در حال تولید خودرو و فروش آنهاست و ارزش بازار این شرکت حاصل نتایج ملموس آن است. برخی از تحلیلگران از جمله Dave Sullivan از موسسه مشاوره AutoPacific، در خصوص پیشی گرفتن تسلا از فورد به بلومبرگ گفته است که چنین اتفاقی را انتظار نداشته و اینکه ارزش شرکتی مثل فورد با شهرت و حیاتی جهانی اش، به یکباره کمتر و یا حتی برابر با تسلا شود، شگفت انگیز و دور از انتظار بوده است.

پتانسیل تسلا برای رشد را می توان در واقع بخشی از قیمت سهام آن دانست. به گفته ایلان ماسک، تسلا پس از عرضه Model 3 خود، قادر خواهد بود تا ۵۰۰ هزار دستگاه خودرو در سال ۲۰۱۸ تولید کند. البته رخ دادن یا ندادن چنین اتفاقی مسلما هنوز مشخص نیست اما تسلا معتقد است که این برند در بین مردم محبوبیت یافته و اغلب افراد برای داشتن محصولات آن از خود اشتیاق نشان داده و به آینده آن امیدوار هستند، ضمن اینکه سرمایه گذاران نیز در این دسته جای می گیرند.

منبع: engadget

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *