به زودی پوست مصنوعی ربات ها نیز همانند پوست انسان قابلیت خود ترمیم شوندگی پیدا خواهد کرد
به زودی پوست مصنوعی ربات ها نیز همانند پوست انسان قابلیت خود ترمیم شوندگی پیدا خواهد کرد

به زودی پوست مصنوعی ربات ها نیز همانند پوست انسان قابلیت خود ترمیم شوندگی پیدا خواهد کرد

محققانی از حیدرآباد کشور هند به تازگی موفق به کشف ویژگی شگفت انگیز خود ترمیم شوندگی در گرافین شده اند. گرافن (Graphene) یکی از آلوتروپ های کربن بوده و به دلیل داشتن ساختار ساده و منظم خود از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار است. تیم تحقیقاتی مذکور امیدوار است تا این اکتشاف منجر به توسعه سنسورهای انعطاف پذیری شود که قادر به ترمیم لایه های خود برای استفاده در پوست مصنوعی هستند. به این ترتیب می توان ربات ها را مجهز به پوست هایی خود ترمیم شونده کرد که رفتاری دقیقا مشابه همتایان خود یعنی پوست انسان داراند.

 

با توجه به ویژگی های خود ترمیمی گرافن، به گفته محققان می توان از این قابلیت به منظور ساخت «سنسورهای پوست» مصنوعی برای ربات ها استفاده کرد

گرافن که تا به امروز به عنوان مقاوم ترین ماده موجود شناخته شده، متشکل از یک ورق یا صفحه لایه ای از اتم های کربن خالص است که تا یک میلیون بار نازک تر از یک برگه کاغذ است – نازک بودن آن به اندازه ای است که می توان آن را یک لایه دو بعدی نامید. قیمت تمام شده استفاده از این ماده هنوز بسیار گران است و همچنان به دلیل دارا بودن گستره وسیعی از کاربردها و ویژگی های منحصر به فرد، جزو یکی از بهترین و امیدبخش ترین نانومواد هاست. علاوه بر اینها، تحقیقات اخیر صورت گرفته در زمینه این ماده، حاکی از یافتن راه ها و روش هایی آسانتر و ارزانتر برای بازتولید گرافین در مقیاس بزرگ است.

 

لایه های گرافن قادر به ترمیم خود بدون نیاز به حضور محرک خارجی و در دمای اتاق هستند

ساخت بافتی مشابه بافت پوست به دلیل ویژگی خود-ترمیمی آن کار سختی است؛ پوست به گونه ایست که در عین ملایم و لطیف بودن، محافظ بسیار قوی و مقاومی است، همچنین در عین قابلیت انعطاف بالا، همچنان در برابر فشار مقاوم است. شبیه سازی کردن چنین خصوصیاتی در پوست هایی که با مواد مصنوعی ساخته می شوند، نیازمند پژوهش ها و مطالعات بسیاری است. لحاظ کردن قابلیت هایی مثل خم شدن و کش آمدن در پوست های مصنوعی ربات ها، آنها نسبت به اتفاقاتی نظیر پارگی و امثالهم حساس خواهد کرد.

در نهایت باید گفت که استفاده از گرافین در ساخت پوست مصنوعی ربات ها، راه حلی نوآورانه برای مقابله با مشکلات موجود در این زمینه بوده است. بدین ترتیب، اگر یک سنسور نانو در گرافن بتواند ایجاد خراش بر روی خود را تشخیص دهد، پوست شروع به تعمیر آن قسمت پاره شده خواهد کرد و از گسترش آن جلوگیری به عمل خواهد آورد.

منبع: futurism

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *