اولین کارخانه بازیافت سیار که در آن زباله ها به کاشی تبدیل می شوند
اولین کارخانه بازیافت سیار که در آن زباله ها به کاشی تبدیل می شوند

اولین کارخانه بازیافت سیار که در آن زباله ها به کاشی تبدیل می شوند

مدیریت پسماندها یکی از مسائل همیشگی و چالش برانگیز تمام کشورهای جهان بوده که قطعا در این بین کشورها و جوامعی که به تکنولوژی و تسهیلات لازم برای بازیافت دسترسی ندارند، مشکلات عدیده ای را پیش روی خود می بینند. استودیو تایوانی معماری Miniwiz راه حلی سازگار با محیط زیست و سبز را برای رفع این مشکل پیشنهاد داده است: کارخانه بازیافت سیاری به نام TRASHPRESSO که از انرژی خورشیدی تغذیه شده و زباله های را به آجر کاشی تبدیل می کند.

آنچه که در دستگاه TRASHPRESSO اتفاق می افتد شامل بازیافت و تبدیل پسماندهای یک منطقه به آجرهای کاشی بوده که بعدا از این کاشی ها در معماری و ساخت و ساز استفاده خواهد شد. این کارخانه بازیافت سیار در داخل یک کانتینر ۴۰ فوتی قرار داشته به طوریکه یک تریلر می تواند داخل آن حرکت کرده و به گفته Miniwiz، نحوه باز شدن این کارخانه به گونه ای است که بسیار شبیه به نحوه باز شدن یک ماهواره در مدار خود است. این کارخانه که با انرژی خورشیدی کار می کند، قابلیت تبدیل پسماندهای پلاستیکی و پارچه ای را دارد. زباله های وارد شده به این دستگاه فرآیندهای شستشو، خرد شدن، ذوب شدن و در قالب های کاشی ریخته شدن را طی کرده و آب مورد استفاده برای شستشوی زباله ها نیز دوباره در فرآیندهای دستگاه مورد استفاده قرار می گیرد.

ظرفیت تولید TRASHPRESSO معادل ۱۰ متر مربع آجر کاشی در هر ۴۰ دقیقه می باشد. هریک از این کاشی ها معادل ۵ بطری پلاستیکی بوده و می توان از آنها برای مصارف کف پوش های داخلی یا خارجی استفاده کرد. همچنین به گفته Miniwiz می توان این کاشی ها را به عنوان مواد خام اولیه برای فرآیندهای تولیدی upcycling بیشتر مانند تولید الیاف، اکستروژن و غیره به فروش روند.

از این کارخانه برای اولین بار در تابستان امسال و در NianBao Yuze فلات تبت استفاده خواهد شد. طبیعت زیبای این منطقه و ناحیه یخچال های طبیعی آن توسط زباله های توریست ها خدشه دار شده است.

همچنین از این کارخانه در سنگاپور و به مناسبت روز جهانی زمین، توسط Miniwiz رونمایی شده است.

منبع: inhabitat

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *