تست جاده هایی ساخته شده از پلاستیک بازیافتی در انگلستان؛ جاده هایی ارزان قیمت تر با عمر مفیدی بالاتر
تست جاده هایی ساخته شده از پلاستیک بازیافتی در انگلستان؛ جاده هایی ارزان قیمت تر با عمر مفیدی بالاتر

تست جاده هایی ساخته شده از پلاستیک بازیافتی در انگلستان؛ جاده هایی ارزان قیمت تر با عمر مفیدی بالاتر

تخمین زده می شود که حدود ۴۰ میلیون کیلومتر مسیر جاده ای در سرتاسر جهان وجود داشته باشد که برای ساخت و توسعه آنها از صدها میلیون بشکه نفت استفاده شده است. مهندس Toby McCartney در جهت مقابله با استفاده از این حجم عظیم منابع طبیعی و تجدیدناپذیر و همچنین مقابله با مشکل رشد پسماندهای پلاستیکی، راه حل بسیار هوشمندانه ای را ارائه داده است. کمپانی اسکاتلندی McCartney با نام MacRebur طرح ساخت جاده ای هایی را مورد آزمایش قرار داده که تا ۶۰% مقاوم تر از آسفالت های کنونی بوده و دارای عمر مفیدی تا حدود ۱۰ برابر بیشتر از آنهاست و نکته مهم در خصوص آنها این است که از پلاستیک های بازیافتی ساخته شده اند.

آسفالت های کنونی که در جاده های شهری مورد استفاده قرار میگیرند، در طول زمان نیاز به فرآیندهای تعمیرات و نگهداری بسیاری دارند؛ هم به دلیل تغییرات آب و هوایی و آسیب های وارده از این نظر به آنها و هم به دلیل پیدایش حفره ها و چاله های مختلف در آنها. از طرف دیگر، حدود ۵ تریلیون قطعه پلاستیک به صورت زباله در اقیانوس ها و دریاها وجود دارد. McCartney با طرح جاده های پلاستیکی خود، یک پاسخ واحد به هر دوی این مشکلات داده است. McCartney توانسته تمام ۱۰۰ درصد پلاستیک بازیافتی را به آنچه که او گلوله های MR6 یا گلوله هایی کوچکتر از پسماند پلاستیک می نامد، تبدیل کند، گلوله هایی که از آنها به جای قیر استفاده می شود؛ قیری که از جمله فرآورده های نفتی بوده و از آن برای ایجاد چسبندگی و بهم پیوستن مواد سازنده آسفالت ها استفاده می شود.

مواد سازنده جاده های معمولی تشکیل شده از نزدیک به ۹۰% سنگ ریزه، شن و سنگ آهک در کنار ۱۰% قیر است. در فرآیند پیشنهادی شرکت MacRebur، حجم قابل توجهی از قیر مورد نیاز برای ساخت جاده ها با پسماندهای خانگی، کارخانه ای و تجاری پلاستیک ها تعویض می شود، پسماندهایی که در حالت عادی تنها در طبیعت رها شده و موجب آلودگی محیط زیست می شوند.

فرآیند ساخت این نوع جاده ها همانند ساخت آسفالت های معمولی بوده و نمونه اولیه این نوع جاده در شهر Cumbria انگلستان مورد استفاده قرار گرفته است.

منبع: inhabitat

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *