ساخت پرینتر سه بعدی خورشیدی جدیدی با هدف ساختن خانه در سطح سیاره های دیگر در دانشگاه MIT
ساخت پرینتر سه بعدی خورشیدی جدیدی با هدف ساختن خانه در سطح سیاره های دیگر در دانشگاه MIT

ساخت پرینتر سه بعدی خورشیدی جدیدی با هدف ساختن خانه در سطح سیاره های دیگر در دانشگاه MIT

برخی از افراد، نوین و نوظهور بودن تکنولوژی پرینت سه بعدی در دنیای امروز را قبول ندارند، اما باید اذعان داشت که این فناوری در حال پیدا کردن راه تکامل و پیشرفت خود بوده و به تازگی محققانی از دانشگاه MIT موفق شده اند تا سطح آن را یک پله ارتقاء دهند. آنها توانسته اند رباتی بسازند که قادر به پرینت کل ساختار پایه یک ساختمان است. نکته جالب در مورد این ربات، تحول ایجاد شده در نحوه ساختمان سازی با کمک این پرینتر بوده که می تواند روند اجرایی شدن فرآیندهای ساخت را تسریع بخشیده و در عین حال از هزینه ها نیز بکاهد.

با استفاده از این تکنولوژی جدید، سازنده می تواند ساختار کلی مدنظر خود طبق ترجیحات و ملزومات و محدودیت های محل ساخت سازه، داشته باشد. علاوه بر این، گستره وسیع تری از مواد اولیه و متریال با تراکم های مختلف را می توان برای ساخت این ساختارها بکار برد، به این معنا که در آینده می توان ساختمان هایی داشت که در حال حاضر و با متریال و روش های کنونی قادر به ساخت آنها نیستیم.

این فناوری شامل یک وسیله نقلیه با دو بازوی رباتیک در دو سایز بزرگ و کوچک است، که بازوی کوچکتر و دقیقتر در انتهای وسیله نقلیه جای گرفته است. این پرینتر همچنین دارای یک اسکوپ بوده که به مهیا کردن منطقه ی مورد نظر برای شروع ساختمان سازی و همچنین حمل کردن مواد لازم برای ساخت سازه، کمک می کند. به گفته سازندگان، این پرینتر از انرژی الکتریسیته حاصل از پنل های خورشیدی تامین انرژی می شود و به همین دلیل می توان از آن در هر ناحیه ای و حتی سایر سیاره ها نیز استفاده کرد.

در تست اولیه این پرینتر، سازه ای گنبدی شکل به ارتفاع ۳٫۵ متر و عرض ۱۵ متر را در عرض ۱۴ ساعت ساخته است.

منبع: inhabitat

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *