گلخانه های جدید ناسا برای تامین سبزیجات مورد نیاز فضانوردان در مریخ
گلخانه های جدید ناسا برای تامین سبزیجات مورد نیاز فضانوردان در مریخ

گلخانه های جدید ناسا برای تامین سبزیجات مورد نیاز فضانوردان در مریخ

گروهی از پژوهشگران دانشگاه آریزونا در همکاری مشترک با دانشمندان ناسا موفق به ساخت نوعی گلخانه خلاقانه شده اند که می تواند به فضانوردان در تامین سبزیجات و مواد غذایی مورد نیازشان در سایر سیاره ها کمک کند. نمونه اولیه پروژه گلخانه Lunar/Mars به فضانوردان این اجازه را خواهد داد تا در ماموریت های فضایی خود و در تمام طول یک سال، به مواد غذایی سالم و تازه دسترسی داشته باشند.

این گلخانه از مواد و متریالی بادی (دارای قابلیت باد شدن) ساخته شده اند و عملکردی حلقه بسته دارند که با سیستم های پشتیبانی از زندگی فضانوردان هماهنگ شده است. کربن دی اکسید منتشر شده از فضانوردان به منظور نگهداری از گیاهان استفاده شده و به این ترتیب در عین حال که منبع غذایی مورد نیاز فضانوردان را تامین می کنند، تبدیل به اکسیژن نیز می شوند.

آب مورد نیاز برای رشد گیاهان یا باید به محل و سایت راه اندازی شده برای گلخانه در سیاره دیگر برده شود و یا از همانجا تامین شود که بستگی به این نکته دارد که آیا در اطراف محل سایت به یخ یا آب مایع دسترسی وجود داشته باشد یا خیر. این آب سپس باید اکسیژن دار شده و نمک های مواد مغذی نیز به آن تزریق شود و به طور مستمر در ریشه گیاهان وارد شود.

فرآیند کلی طراحی شده برای رشد گیاهان در این گلخانه به منظور شبیه سازیِ بهینه ترین شرایط ممکن برای رشد، مشابه آن چیزی است که در سطح زمین برای آنها اتفاق می افتد. تحقیقات در زمینه این پروژه همچنان ادامه داشته و محققان در حال بررسی برای تعیین این موضوع هستند که چه گیاهان و دانه هایی بیشترین سازگاری را با سیستم این گلخانه در سطح ماه یا مریخ خواهند داشت.

از آنجایی که می بایست از گیاهان موجود در این گلخانه در برابر تشعشعات مخرب فضا در سیاره های دیگری که فاقد اتمسفر محافظ کره زمین هستند، محافظت شود، احتمال دارد که این گلخانه در زیر خاک سیاره قرار داده شود و انرژی خورشیدی لازم برای رشد گیاهان نیز باید که توسط نور رسانی های مصنوعی تامین شود. دانشمندان برای تامین این نور مصنوعی مورد نیاز موفقیت هایی در هر دو مورد استفاده از نور LED و متمرکز کننده های نوری کسب کرده اند؛ متمرکز کننده های نوری با کمک گرفتن از فیبر نوری کانالی برای رسیدن نور خورشید طبیعی از بیرون به داخل گلخانه را ایجاد می کنند.

منبع: inhabitat

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد مهندسی صنایع، علاقمند به حوزه های مختلف دنیای تکنولوژی از جمله فناوری های نوین، سیستم های سخت افزاری و نرم افزاری، روش های مبتنی بر تکنولوژی به منظور بهبود کیفیت سیستم های اقتصادی و اجتماعی، انرژی های نو و تکنولوژی های به کار رفته در جهت بهبود سیستم های سلامت.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *