برقراری تماس با گوشی بدون باتری

یکی از مشکلات عمده کاربران تلفن های هوشمند، مصرف باتری و طول عمر آن می باشد. تصور گوشی هوشمند بدون نیاز به باتری، رویای دست نیافتنی بوده است که شاید تا تحقق آن زمانی باقی نمانده است.
شارژ کردن موبایل ها و تلفن های هوشمند از دیرباز همواره همراه این دستگاه ها بوده و شاید تصور گوشی هوشمندی بدون نیاز به شارژ، برای بسیاری از ما اتفاقی دور از ذهن باشد.

با توجه به تحقیقات تازه ای که از مهندسین دانشگاه واشنگتون در سیاتل کسب شده شاید، آینده ی گوشی های هوشمند بدون باتری، به ما نزدیک تر باشد. چرا که این تیم پژوهشی موفق به به ساخت نمونه اولیه‌ یک گوشی بدون باتری شده اند که می تواند از امواج محیطی مانند: سیگنال های رادیو و انرژی نور تماس تلفنی برقرار کنند.

واضح است که هیچ نیروی ماورایی در اتصال و برقراری مکالمات تلفنی دخیل نیست. این دستگاه چند میکرو وات نیرو را از سیگنال های RF، که تنها ۳۱ فوت تا منبع انرژی پایه فاصله دارد، دریافت می کند و یا از طریق تابش نوریک سلول خورشیدی که اندازه آن شبیه به یک برنج است، استفاده می کند.

دانشیار پروفسور Shyam Gollakota اعلان داشته که در آینده نزدیک با استفاده از این فرآیند، اولین گوشی هوشمند، بدون نیاز به قدرت و نیرویی الکتریکی، تولید و عرضه می شود. این گوشی بدون باتری برای مصرف کم‌تر انرژی، صدا را به صورت آنالوگ تبدیل کرده و از این طریق انرژی مورد نیاز خود را برای برقرای تماس تامین می کند.

برقراری تماس با گوشی بدون باتری

همچنین آقای تالس عنوان کردند “این انرژی به راحتی از برج‌های مخابراتی موجود، قابل دسترسی است”
یکی از موانع سختی که این گروه پژوهشی پشت سر گذاشتند، تبدیل سیگنال های آنالوگ به دیجیتال بوده است. بهره گیری از این روش در نمونه ی اولیه این اختراع، به تماس از طریق Skype منجر شد.
همچنین این تلفن بدون باتری می تواند از ارتعاشات کوچک در بلندگو و یا میکروفون که در هنگام مکالمه و صحبت کردن تولید می شود، استفاده نماید.
این فرایند اساسا الگو های گفتاری را در سیگنال های رادیویی رمزگذاری کرده و به شیوه ی بدون قدرت (که در بالا شرح دادیم)از آن استفاده می کند.
در حال حاضر این تیم تحقیقاتی، دریافت و ارسال ایستگاه پایه خود را از طریق سیگنال های رادیویی طراحی کرده اند، اما در یکی از گزارشات اعلام کردند که در آینده، این تکنولوژی را می توان در برج های سلولی و یا حتی روتر WiFi نیز تعبیه شود.
Vamsi Talla یکی از پژوهشگرها در این حوزه، اعلام کرد که هر خانه ای دارای یک روتر WiFi می باشد که می توان به کمک آن از تلفن هوشمند بدون باتری تماس برقرار نمود.
این خبر اخیرا در نشریه انجمن ماشین های رایانه ای که در حوزه ی موبایل و تکنولوژی های روزمره فعالیت دارد، منتشر شده است. این تیم همچنین قصد دارد که براین تکنولوژی و افزایش عملیات رمزگذاری فعالیت کند و همچنین ویدیئویی از طریق این تلفن همراه بدون باتری پخش کنند.

منبع: inhabitat

نوشته شده توسط

سهیلا چابکی از سال 94 به ویترینو پیوست. سابقه فعالیت او در فروشگاه های اینترنتی می باشد. سهیلا همچنین به نوشتن، بلاگ نویسی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و عکاسی علاقه دارد. حوزه فعالیتش در زمینه گرافیک است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *