تبدیل اشتباهات به درس هایی از زندگی
تبدیل اشتباهات به درس هایی از زندگی

۵ روش موثر برای تبدیل خطاهای زندگی به درس هایی ارزشمند

شاید بارها اتفاق افتاده است که بعد از اینکه یک اشتباه را مرتکب شدید، با خود بگویید دیگر این کار را تکرار نخواهم کرد اما باز هم تکرار کرده اید. باید بدانید تکرار اشتباهات می تواند در دراز مدت هزینه هایی به همراه داشته باشد که جبران آنها نیز بسیار دشوار خواهد بود.

اما در این میان نکته مثبتی هم وجود دارد که می توانید از تمامی اشتباهات خود در گذشته درس عبرت گرفته و به جای اینکه آنها را تکرار کنید، از تجربیات و دانشی که بدست آورده اید، استفاده کنید. در ادامه ۵ روش آورده شده است که کمک بسیار زیادی به یادگیری از اشتباهات گذشته خواهد نمود.

درس گرفتن از اشتباهات

درس گرفتن از اشتباهات

اشتباه خود را قبول کرده و به آن اعتراف کنید

اینکه بعد از مرتکب شدن اشتباه، دیگران را مقصر بدانید و از بار مسئولیت آن شانه خالی کنید هرگز به صلاح شما نخواهد بود. برای اینکه از اشتباهات گذشته خود درس بگیرید، ابتدا باید مسئولیت آنچه انجام داده اید را به عهده بگیرید. تا زمانی که شما اشتباه خود را قبول نکنید، برای تغییر آماده نخواهید بود.

درس گرفتن از اشتباهات

درس گرفتن از اشتباهات

از خودتان سوال بپرسید

ممکن است مرور اشتباهات تا حدی زیادی ناراحت کننده باشد، اما این کار بسیار مفید واقع می شود. بنابراین از خودتان سوال کنید:

– چه چیزی باعث این اشتباه شد؟

– چه کار بهتری می توانم در مرحله بعد انجام دهم؟

– چه درسی از اشتباه خود گرفتم؟

پاسخ این سوال ها را یادداشت کنید تا وضعیت کمی روشن تر شود. در واقع این کار باعث می شود که درباره یک تجربه غیر منطقی یا احساسی، منطقی تر رفتار کنید.

درس گرفتن از اشتباهات

درس گرفتن از اشتباهات

طرح و برنامه ریزی داشته باشید

اینکه مدام خود را سرزنش کنید هیچ کمکی به شما نخواهد کرد. به جای آن سعی کنید از زمان خود استفاده کنید و برای جبران آن و داشتن عملکرد بهتر در آینده، یک برنامه ریزی درست ترتیب دهید. جزئیات را بیشتر در نظر گرفته و دقیق باشید اما در کنار آن انعطاف پذیر باقی بمانید. چراکه ممکن است در آینده لازم باشد تغییری در برنامه خود ایجاد کنید.

درس گرفتن از اشتباهات

درس گرفتن از اشتباهات

تکرار اشتباهات را برای خود دشوار کنید

برای جلوگیری از تکرار اشتباه خود تنها به اراده خود متکی نباشید بلکه شانس موفقیت خود را با کاهش احتمال اشتباه، افزایش دهید. درواقع سعی کنید که از شرایطی که امکان تکرار اشتباه را برای شما آسان می کند، دوری کنید و آن اشتباه را به خود سخت بگیرید.

درس گرفتن از اشتباهات

درس گرفتن از اشتباهات

لیستی تهیه کنید و دلایل اینکه نمی خواهید دوباره مرتکب آن اشتباه شوید را بنویسید

چند دقیقه سهل انگاری کافیست تا دوباره یک اشتباه را تکرار کنید. تهیه یک لیست از دلایل عدم علاقه به انجام اشتباه به شما کمک خواهد نمود که قانونمند و منطقی رفتار کنید. حتی در شرایط خاص هم با خواندن آن لیست، از انجام دوباره اشتباه خودداری نمایید.

نوشته شده توسط

کارشناسی ارشد (مهندسی کامپیوتر) - حوزه کاری (طراحی وب و گرافیک) - علاقه مند به دنیای تکنولوژی، هنر، نویسندگی و به اشتراک گذاری اخبار و مقالات در زمینه های گوناگون - کمپانی های مورد علاقه: مایکروسافت و گوگل

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *