روش های مفید برای یادگیری بهتر مطالب
روش های مفید برای یادگیری بهتر مطالب

راهکارهایی بسیار مفید برای یادگیری بهتر و عدم فراموشی مطالب

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که مدت های زیادی مطالعه می کنید اما نتیجه لازم را نمی گیرید و میزان یادگیریتان پایین است، مشکل در نحوه ی مطالعه شماست. البته این مساله را نیز باید بدانید که اگرچه بهره بردن از راهکارهای یادگیری بهتر مطالب بسیار موثر هستند اما حجم فراوانی از مطالب که در واقع باید طی حداقل ۴ ماه با گذر از حافظه کوتاه مدت، در حافظه بلند مدت ثبت می شدند، به یکباره نمی توانند وارد ذهن شده چرا که نظام مغز را دچار اختلال خواهد کرد.

علاوه بر آن عواملی همانند نوع تغذیه، ضریب هوشی، شرایط محیطی و اقلیمی، وضعیت اقتصادی و خانوادگی در روند یادگیری تاثیر بسزایی دارند. با این حال راهکارهایی هم وجود دارند که می توانند کمک بسیار زیادی به یادگیری بهتر کنند که البته ممکن است در افراد مختلف، نتایج متفاوتی هم داشته باشد و در برخی شرایط نیز تغییر چشمگیری در روند یادگیری به وجود آورد. در ادامه این راهکارها را بیان می کنیم.

روش های مفید برای یادگیری بهتر مطالب

روش های مفید برای یادگیری بهتر مطالب

1- از خودکارهای رنگی یا هایلایترها استفاده نمایید

زمانی که در حال مطالعه هستید خط کشیدن ها و علامت زدن ها با هایلایترهای رنگی می تواند کمک زیادی در بهتر به خاطر سپردن مطالب بکند.

2- مکان درس خواندن خود را هرچند وقت یکبار تغییر دهید

کتابخانه یکی از بهترین مکان هایی است که برای مطالعه وجو دارد اما گاهی نیز لازم است که مکان درس خواندن خود را تغییر داده تا فضای اطرافتان از حالت یکنواختی خارج شود.

3- صدای خود را در هنگام مطالعه ضبط کنید تا بعدا از آن استفاده کنید

اغلب مواردی وجود دارد که گوش دادن به صدای ضبط شده کمک زیادی به یادگیری بهتر و به خاطر سپردن عمیق تر خواهد نمود.

4- موسیقی تاثیر زیادی در یادگیری بهتر و افزایش تمرکز دارد

گوش سپردن به موسیقی هنگام مطالعه، کمک زیادی به برقراری تمرکز شما خواهد کرد مخصوصا اگر از اختلالاتی همانند بیش فعالی رنج می برید.

5- گاهی به خود استراحت دهید

بر طبق مطالعات انجام شده، درس خواندن های بی وقفه و طولانی بدون تایم استراحت، نتیجه خوشایندی در بر نخواهد داشت.

6- یادداشت برداری را فراموش نکنید

یادداشت نکات مهم در هنگام مرور مطالب خوانده شده بسیار مفید و موثر خواهد بود. مخصوصا زمانی که یک آزمون کتبی مهم پیش رو دارید.

7- در این دوران تغذیه مناسب داشته باشید

بسیاری بر این باورند که خوردن غذا در هنگام مطالعه، احساس خواب آلودگی را با خود به همراه می آورد. بنابراین در این شرایط می توان به جای خوردن غذاهای پرحجم، میوه ها و آجیل های مغذی را جایگزین نمود.

8- به صورت تصویری مطالب را به ذهن بسپارید

در هنگام خواندن مطالب از تصاویر و نمودارها بیشتر استفاده کنید. زمان هایی که در سر جلسه آزمون، ذهنتان از مطالب خالی می شود، تصاویر کمک زیادی به شما خواهند کرد.

9- در مورد مطالب خوانده شده با دوستانتان بحث و تبادل کنید

می توانید از طریق تلگرام یا دیگر برنامه ها، مطالبی را که آموخته اید و یا سوال ها و مشکلات خود را با دوستانتان در میان بگذارید. در اینصورت در مورد پرسش هایی که جوابی برای آن نمی یابید، بیشتر مطالعه و تحقیق می کنید تا به پاسخ درست و کاملی برای آنها برسید. این روش در یادگیری شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

10- زمانی که استرس به سراغتان می آید از مطالعه دست بردارید

وقتی در زمان مطالعه به نتیجه آزمون فکر می کنید استرس زیادی پیدا خواهید کرد. در اینصورت تمرکز خود را از دست داده و  نمی توانید به خوبی مطالعه نمایید. در چنین شرایطی باید دست از مطالعه بردارید و به خود بگویید که این تنها یک آزمون است. در این صورت روند مطالعه برای شما ساده تر پیش خواهد رفت.

11- به یاد داشته باشید که نتیجه آزمون، نشانگر تمامی عملکرد شما نخواهد بود

نباید نگران نمره دریافتی خود باشید. حتی اگر نمره شما بسیار پایین هم باشد، دنیا به پایان نرسیده و فرصت های دیگری نیز باقی است.

نوشته شده توسط

کارشناسی ارشد (مهندسی کامپیوتر) - حوزه کاری (طراحی وب و گرافیک) - علاقه مند به دنیای تکنولوژی، هنر، نویسندگی و به اشتراک گذاری اخبار و مقالات در زمینه های گوناگون - کمپانی های مورد علاقه: مایکروسافت و گوگل

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *