جنگل سنگی برایس کنیون یوتا
جنگل سنگی برایس کنیون یوتا

جنگل سنگی برایس کنیون یوتا ، ساخته ی هنر طبیعت

برایس کنیون یوتا یکی از شگفت انگیز ترین مناطق ایالات متحده می باشد که از ریزش برف، باران، گذر دریاچه و رودخانه پدید آمده است.

جهان اطراف ما از چشم اندازهای هیجان انگیزی پدید آمده است که گویی هنر پروردگار جهانیان را به شکل زیبایی به رخ می کشد.

مطلبی که هم اکنون در پیش روی شماست یکی از عجیب ترین مناطق دنیا می باشد که از تغییرات آب و هوایی پدید آمده است. این جنگل سنگی که در منطقه پارک ملی برایس کنیون یوتا قرار دارد از سه عامل باد، آب و زمان پدید آمده است که سالانه حدود 1.5 میلیون نفر را به تماشای خود دعوت می کند.

Hoodoos

Hoodoos

در نگاه اول این منطقه شگفت انگیز، بیشتر به یک آمفی تئاتر و یا بنای قدیمی شبیه است که با معماری خاصی در کنار هم قرار گرفته اند. اما با خواندن این مطلب متوجه خواهید شد که تنها با عوامل طبیعی این منظره ی سورئال پدید آمده است. با تک ویترینو همراه باشید.

برایس کنیون (Bryce Canyon) در اوایل دوره پیشگامان مورمون تقسیم شد و بعد ها به عنوان یک مکان تفریحی به نام پارک ملی یوتا معرفی شد. این منطقه که در جنوب غربی یوتا، در ایالات متحده آمریکا واقع شده است، در 80 کیلومتری شمال شرق می باشد. میانگین دمای آن در ماه سرد سال حدود -13 درجه و در فصول گرم، تقریبا 28 درجه سانتی گراد است.

این دره که شامل انبوهی از ستون های عجیب غریب سنگی هستند (مشابه جنگل سنگی در چین)، به دلیل ساختار زمین شناسی، هودوس (Hoodoos) نامگذاری شده اند. در واقع هودوس، به ستون های سنگی نازک و باریکی گفته می شود که بیشتر در فلات بلند کارادو دیده شده و به دلیل ضخامت متغیری که در ستون های آن وجود دارد، سبب وجه تمایز آن با نام های برج، قله و یا مناره شده است.

در پارک ملی برایس کنیون، ارتفاع هودوس ها به طور متعادل نزدیک به یک ساختمان 10 طبقه بوده و لبه های آن با ظاهری منحنی شکل، حدود 2400 متر از سطح دریا فاصله دارند.

جنگل سنگی برایس کنیون یوتا

جنگل سنگی برایس کنیون یوتا

در فصل زمستان هودوس ها، ابتدا از یک چرخه انجماد آب، که هر سال انجام می شود، تشکیل شده اند و پس از ذوب شدن آن در هنگام شب، به داخل شکاف های این تپه های سنگی، ورود پیدا کرده و مجددا منجمد می شوند. (درست همان پدیده ای که در آسالت خیابان ها روی می دهد).
همچنین در فصول گرم سال، این ستون های سنگی تحت تاثیر باران های اسیدی موسمی قرار گرفته اند. این باران ها با درصد کمی از اسید کربنیک، بر دانه های ریز آهکی که در این ستون ها وجود دارد، تاثیر گذاشته و سبب تشکیل این هودوس ها و ظاهر خمیده در اطراف آن شده است.
بنابراین پارک ملی برایس کنیون از دو الگوی فرسایشی تبعیت کرده و به دلیل مواد معدنی ذخیره شده در داخل این سنگ ها، تنوع رنگی جذاب و چشم نوازی را پدید آورده است.
گفتنی است، بادهایی که از میان درختان عبور می کند، سکوت بی نظیری را در در این منطقه به وجود آورده که هر مسافری را مات و مبهوت خود می کند.

جنگل سنگی برایس کنیون یوتا

جنگل سنگی برایس کنیون یوتا

به هر حال این هودوس ها همانطور که با آب و باد به وجود آمده اند ممکن است در اثر شدت این فرآیند های فرسایش نیز تخریب شوند. به طور کلی میانگین فرسایش این منطقه حدود 1 تا 3.6 متر در سال می باشد. از این رو به نظر می رسد، همانطور که عوامل طبیعی موجب ساخت این بنای زیبا شده است، با گذر زمان نیز از بین برود.

مطالب مرتبط: شما می توانید (جنگل زیبایی که سنگ ها به جای درختان در آن خودنمایی می کنند) را در اینجا مطالعه کنید.

 

منبع: nps

نوشته شده توسط

سهیلا چابکی از سال 94 به ویترینو پیوست. سابقه فعالیت او در فروشگاه های اینترنتی می باشد. سهیلا همچنین به نوشتن، بلاگ نویسی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و عکاسی علاقه دارد. حوزه فعالیتش در زمینه گرافیک است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *