ده شهر برتر دنیا
ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا برای زندگی کدام شهر ها هستند؟

ده شهر برتر دنیا
در جهان اطراف ما شهرهای بسیار زیادی با فرهنگ ها و قومیت های مختلف وجود دارد که مکان های بسیار جذابی برای زندگی محسوب می شوند. وقتی صحبت از شهرهای برتر دنیا به میان می آید، در ابتدا شهرهایی همانند نیویورک، لندن و پاریس به ذهن بسیاری خطور می کند. اما باید بدانید برطبق شاخص‌‌ هایی که توسط واحد اطلاعات اکونومیست (EIU) منتشر گشته و مورد تایید اقتصاد دانان قرار گرفته، این شهرها حتی در لیست ده شهر برتر دنیا هم جای نگرفته اند. در یک بررسی 140 شهر و قابلیت زندگی در آنها توسط یک شاخص که خود شامل پنج زیر شاخه، شامل ثبات، مراقبت‌ های درمانی، فرهنگ و محیط زیست، زیرساخت‌ ها و منابع می باشد، مورد ارزیابی قرار گرفته و در میان آنها ده شهر برتر دنیا مشخص شده اند. در ادامه این با این 10 شهر آشنا می شویم.

ملبورن – استرالیا

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

ملبورن پایتخت ایالت ویکتوریا استرالیا است که با جمعیتی حدود 4 میلیون، دومین شهر پرجمعیت استرالیا محسوب می شود. ملبورن در واقع به عنوان قطب مهم فعالیت های تجاری و صنعتی، آموزش عالی و تحقیقات، ورزش، تفریح و جهانگردی، مد، هنر و فرهنگ استرالیا شناخته می شود. جالب است بدانید که این شهر چندین بار به عنوان بهترین شهر دنیا برای زندگی انتخاب شده است.

وین – اتریش

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

وین پایتخت اتریش است که با جمعیتی حدود 8.1 میلیون نفر بزرگ‌ ترین شهر این کشور و هفتمین شهر پرجمعیت در محدوده شهرهای اتحادیه اروپا محسوب می شود. وین در واقع مرکز فرهنگی، اقتصادی و سیاسی کشور اتریش و همچنین پایتخت جهانی موسیقی است که در سراسر جهان، به عنوان شهر و زادگاه بسیاری از آهنگسازان و بزرگان موسیقی شناخته می‌ شود. تا اواخر قرن بیستم، وین بزرگ ‌ترین شهر آلمانی زبان جهان بود اما امروزه پس از برلین، دومین شهر آلمانی ‌زبان دنیا به شمار می رود.

ونکوور- کانادا

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

ونکوور شهری بندری است که دارای بالاترین تراکم جمعیت در کانادا یعنی با بیش از ۵۴۰۰ نفر در هر کیلومتر مربع می باشد. درواقع این شهر پس از نیویورک، سانفرانسیسکو و مکزیکو سیتی، چهارمین شهر پرجمعیت در آمریکای شمالی محسوب می شود. ونکوور یکی از خوش آب و هوا ترین شهرهای کانادا بوده و شهر مورد علاقه ی توریستها می باشد. این شهر همچنین یکی از متنوع ‌ترین شهرهای کانادا از نظر قومیتی و زبانی است که ۵۲ درصد از ساکنان آن به زبانی غیر از انگلیسی صحبت می کنند. جالب است بدانید که این شهر بعد از شهرهای لس آنجلس و نیویورک بزرگترین مرکز فیلم سازی آمریکای شمالی است.

تورنتو – کانادا

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

تورنتو پایتخت انتاریو، بزرگترین شهر کانادا و پنجمین شهر پر جمعیت آمریکای شمالی می باشد که دارای جمعیتی در حدود 2.7 میلیون نفر است. شعار شهر تورنتو « تنوع در استعداد » است. این شهر به خاطر داشتن فرهنگ ها، زبان ها، غذا و هنرهای مختلف در جهان به خود می بالد و درواقع نیمی از جمعیت آن را مهاجرین تشکیل می دهند. تورنتو شهری جهانی محسوب شده و به عنوان مرکز کسب و کار، امور مالی، هنر و فرهنگ و یکی از چند فرهنگی‌ ترین شهرهای جهان شناخته می شود.

آدلاید – استرالیا

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

آدلاید شهری ساحلی است که در ساحل شرقی خلیج سنت وینسنت بنا شده و پایتخت ایالت استرالیای جنوبی است. این شهر با جمعیتی حدود 1.3 میلیون نفر، پنجمین شهر پرجمعیت استرالیا است. آدلاید به عنوان مرکز دولتی و تجاری استرالیای جنوبی، مؤسسات دولتی و اقتصادی بسیاری را در خود جای داده ‌است.

کلگری – کانادا

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

شهری واقع در استان آلبرتای کانادا با جمعیتی در حدود 1.2 میلیون نفر می باشد. کلگری در تقاطع رودخانه باو و رودخانه آرنج در جنوب استان و در ناحیه ‌ای از کوهپایه‌ ها و چمنزارها قرار گرفته و بزرگ‌ ترین شهر آلبرتا و سومین شهر بزرگ کانادا است. اقتصاد کلگری بر پایه ی فعالیت ‌های مربوط به انرژی، خدمات مالی، فیلم و تلویزیون، حمل و نقل و تدارکات، فن ‌آوری، تولیدات، هوافضا، بهداشت و سلامتی، خرده فروشی و بخش‌ های گردشگری می باشد. شهر کلگری به واسطه داشتن صنایع نفت و گاز، شهر ثروتمندی در کانادا محسوب شده و این امر منجر به فراهم شدن بستری برای ورود مهاجران می شود. همچنین این شهر به علت بهره مندی از آزادی های معنوی و اجتماعی، نسبت به بسیاری از شهرهای ثروتمند دنیا در رده بالاتری قرار می گیرد.

سیدنی – استرالیا

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

سیدنی پایتخت ایالت نیو ساوث ولز است و با جمعیتی حدود 5 میلیون نفر پرجمعیت‌ ترین شهر استرالیا و اقیانوسیه محسوب می شود. شهر سیدنی در واقع نماد کشور استرالیا و مکانی با جذابیت‌ های بیشمار است که 218 سال از زمان تأسیس آن می‌گذرد. سیدنی در جنوب شرقی استرالیا واقع شده و اولین شهری است که بیشترین میزان جهانگرد را در بدو ورود به استرالیا، در خود جای می دهد. در هر گوشه ‌ای از سیدنی، می‌توان ردپایی از فرهنگ‌ های گوناگون را مشاهده کرد که در کنار جاذبه‌ های طبیعی، مراکز تفریحی، پارک ‌های ملی و حفاظت شده، موزه‌ها و گالری ‌های هنری باعث شهرت جهانی آن شده اند. براستی سیدنی یکی از دلپذیرترین شهرهای جهان به شمار می رود که همیشه سرگرمی ‌های زیادی در آن وجود داشته و انواع غذاهای بین‌ المللی، نمایش‌ ها و سرگرمی ‌ها، گشت ‌و گذار و پیاده ‌روی و استراحت در شن ‌های سواحل را در خود جای داده است.

هلیسنکی – فنلاند

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

هلسینکی پایتخت فنلاند است و با جمعیتی در حدود ۶۲۹,۵۱۲ بزرگ ‌ترین شهر فنلاند محسوب می شود. این شهر در جنوب فنلاند و در ساحل خلیج فنلاند در حدود ۸۰ کیلومتری شمال تالین، استونی، ۴۰۰ کیلومتری شرق استکهلم، سوئد و ۳۹۰ کیلومتری غرب سنت پترزبورگ، روسیه واقع شده است.

پرت – استرالیا

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

پرت پایتخت ایالت استرالیای غربی است و با جمعیت ۱/۹۴ میلیون نفر بزرگترین شهر استرالیای غربی و بعد از ملبورن و بریزبن چهارمین شهر پرجمعیت استرالیا محسوب می شود. پرت در سال 1829 تاسیس شده و در حاشیه رودخانه سوان واقع شده است. شهرت این شهر به دلیل سواحل شنی زیبا و سفیدش که مکان خوبی برای شنا و موج سواری است، می باشد. جزیره راتنست، محل زندگی پستانداران کوچک بومی و پارک (Kings Park) که یکی از بزرگ‌ ترین پارک‌ های شهری در جهان است، از جاذبه های گردشگری پرت محسوب می شود.

اوکلند – نیوزیلند

ده شهر برتر دنیا

ده شهر برتر دنیا

اوکلند شهری واقع در جزیره شمالی نیوزیلند است و با جمعیت 1.4 میلیون نفر پرجمعیت ‌ترین شهر این کشور محسوب می شود. در اوکلند محیط شهری را تجربه می‌کنید که هر بخش آن تنها نیم ساعت با سواحل زیبا، مسیرهای پیاده ‌روی و جزایر دیدنی فاصله دارد.

نوشته شده توسط

کارشناسی ارشد (مهندسی کامپیوتر) - حوزه کاری (طراحی وب و گرافیک) - علاقه مند به دنیای تکنولوژی، هنر، نویسندگی و به اشتراک گذاری اخبار و مقالات در زمینه های گوناگون - کمپانی های مورد علاقه: مایکروسافت و گوگل

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *