چند مورد از زیباترین غارهای ایران
چند مورد از زیباترین غارهای ایران

با چند مورد از زیباترین و اسرار آمیزترین غارهای ایران آشنا شوید

کشور عزیزمان ایران که یکی از پر رمز و رازترین کشورهای جهان به شمار می رود، شگفتی های بسیار زیادی را درخود جای داده است که هرکدام تاریخچه ی عظیمی را در بر دارند. در این مقاله قصد داریم چند مورد از غارهای زیبا و شناخته شده ی ایران را معرفی کنیم که هرکدام به نوبه خود ویژگی ها و زیبایی های زیادی را برای گردشگران به همراه دارند.

غار کتله خور – زنجان

این غار بسیار زیبا در 155 کیلومتری جنوب زنجان واقع شده و درواقع یکی از زیباترین غارهای جهان به شمار می رود. کتله خور غاری آهکی محسوب می شود که در برخی از نقاط آن گل رس و خاک های حاوی اکسید آهن دیده می شود.

قدمت این غار زیبای شهر زنجان حدودا همانند غار علیصدر همدان است و بر طبق بررسی های کارشناسان به 30 میلیون سال قبل تعلق دارد. البته زمان دقیق کشف این غار توسط انسان ها مشخص نیست و داستان های زیادی در مورد آن وجود دارد.

به کتله خور معانی مختلفی نسبت داده می شود؛ همانند روستای بدون خورشید، تپه خورشید و … اما در این میان معنی که مناسب تر از همه به نظر می رسد به گفته ی بسیاری از کارشناسان همان پستی و بلندی های راحت و دنج است. کتله در واقع به معنی پستی و بلندی است.

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

این غار بسیار زیبا که در دل کوه ساقیزلو واقع شده دارای دهانه ورودی به شکل طاق مثلثی با قطر 70 سانتیمتر می باشد که تنها راه دسترسی به آن نیز از همین دهانه است. افرادی که قصد دارند به این غار وارد شوند باید هشت متر از مسیر آن را به صورت سینه خیز طی نمایند.

یکی از ویژگی هایی که غار کتله خور را بسیار دیدنی کرده، تابیده شدن نور از میان سنگ های سقف غار به داخل آن است که تصویری زیبا و شگفت انگیز را پدید آورده و همگان را جذب زیبایی خود می کند. علاوه بر آن دهلیزها، گذرگاه ها، ستون های عظیم و تعدادی قندیل های توخالی و نیسانی که جزو کمیاب ترین قندیل ها به حساب می آیند، در این غار دیده می شوند. همه این ویژگی ها و زیبایی ها دست به دست هم داده تا کتله خور از نظر وسعت دومین غار و از لحاظ زیبایی هم اولین غار جهان به شمار آید.

افرادی که به این غار پای می گذارند در هر گوشه و کنار آن با آب و هوای متفاوتی روبرو می شوند و از نزدیک شاهد قندیل هایی می شوند که به اشکال مختلفی همچون: گل کلم، پنجه شیر، پای فیل، شیر خوابیده، لباس عروس، سگ شکاری، نخل سوخته و بسیاری اشکال دیگر خودنمایی می کنند.

غار قلعه قوری – کرمانشاه

قلعه قوری براستی یکی از زیباترین جاذبه های دیدنی و جهانگردی کشور عزیزمان ایران است که با در بر گرفتن حوضچه های به هم پیوسته یکی از بزرگترین غارهای آبی جهان نیز محسوب می شود.

این غار بسیار زیبا و شگفت آور هفتمین اثرطبیعی ملی ایران به شمار می آید که در شهرستان خوش آب و هوای پاوه در 86 کیلومتری کرمانشاه جای خوش کرده است.

بر طبق گفته های کارشناسان پیشینه غار به 65 میلیون سال قبل باز می گردد که درازایی به اندازه 12 کیلومتر و عمقی در حدود 3140 متر دارد.

دو تالار کوهان شتر و مریم درفاز نخست غار دیده می شوند که اشکال مختلف و عجیبی همانند کوهان شتر، مار، طوطی، کرکس، شیرسنگی، کاخ سفید، قلب، کشتی، برج پیزا، آسیه ‌زن‌فرعون، بابا نوئل، مجسمه فردوسی و مشابه تصویر حضرت مریم را در خود جای داده اند.

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

 

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

 

 

تالارهای عروس، بلور و نماز نیز در فاز دوم غار به طول 1000 متر به چشم می خورند که دارای سنگ هایی کریستالی، براق و سفید می باشند که با قدم گذاشتن بر روی آنها می توان جای پای خود را دید.

علاوه بر قندیل های بسیار زیبایی که در طول این غار خودنمایی می کنند می توان به اشیائی کشف شده از این غار هم اشاره کرد که در نوع خود بسیار جالب و هیجان انگیز به نظر می رسد. این اشیا شامل هشت عدد قاشق و بشقاب، چهار عدد کوزه بزرگ، یک عدد کوزه کوچک که ‪ که دارای سکه هایی از دوران یزدگرد سوم و اواخر دوره ساسانی می باشد و همچنین جمجه های سر انسان هستند.

افرادی که به این مکان پای می گذارند با بزرگترین و زیباترین غار آبی آسیا روبرو می شوند که علاوه بر غارنوردی می توانند از بودن در کنار رودخانه نیز لذت ببرند.

غار یخ مراد – گچسر

غاری بسیار زیبا به قدمت 50 میلیون سال پیش که در کناره جادوه چالوس و در شهر گچسر استان البرز، واقع شده است.

این مکان بسیار زیبا در واقع یکی از نادرترین غارهای ایران به شمار می رود که به گفته ی بسیاری از کارشناسان در گذشته در زیر آب بوده است. چراکه فسیل های زیادی بر روی تخته سنگ های آن دیده می شود. این غار همچنین دارای بادگیر و هواکش های بسیار زیادی است که باد را با شدت زیادی وارد فضای غار می کند و موجب یخ زدن آب های موجود در آن می شود.

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

غار یخ مراد به اندازه ای پرپیچ و خم است که طول آن به طور دقیق مشخص نیست. نام یخ مراد هم به گفته محلی ها به این دلیل بر روی غار گذاشته شده است که در گذشته هر شخص بیماری که از آب آن می نوشیده، شفا پیدا میکرده است.

در این غار سه تالار بزرگ، سه یخچال زیرزمینی و هفت حلقه چاه وجود دارد اما چیزی که بیشتر از همه نظر گردشگران را به خود جلب می کنند، بخشی از آن است که به شکل چهار طبقه دیده می شود و در هیچ کدام از غارهای دیگر ایران به چشم نمیخورد.

غار گلجیک (خفاش ها) – زنجان

این غار ترسناک و مخوف در 35 کیلومتری جنوب غربی شهرستان زنجان واقع شده است و یکی از قدیمی ترین غارهای ایران به شمار می آید. غار گلجیک که از فرسایش سنگ های آهکی به وجود آمده، در گذشته ای بسیار دور به دلیل داشتن آب و هوای مناسب، یک مکان بسیار خوب برای زندگی انسان ها به حساب می آمده است.

نام اصلی این غار قدیمی گلجیک است که به خاطر وجود تعداد زیادی خفاش در آن، مردم آن را با نام غار خفاش ها نیز می شناسند.  یک غار بسیار تاریک که در جای جای آن برق چشمان صد ها خفاش به چشم می خورد و عبور از میان آن ها جرات بسیار زیادی می طلبد. ترس و دلهره تمامی ندارد و با گذشت از صدها خفاش که در بدو ورود به استقبالتان می آید، باید اسکلت و جمجمه های انسان ها و حیوانات را نیز به چشم خود ببینید.

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

یکی از ویژگی های بارز این غار وجود آثاری از زندگی انسان‌ های دوره «آشولین» تا «بردوستین» است که متعلق به شانزده تا سی هزار سال پیش از میلاد می باشد. آثار معماری درون غار هم که نشان از محصور نمودن فضاهای زیستی و تعیین حریم‌ ها دارد از ویژگی های دیگر گلجیک است.

اگر فرد ماجراجویی هستید و دل نترسی دارید می توانید به زنجان سفر کرده و از این غار بسیار قدیمی دیدن کنید. گلجیک نه تنها قدیمی ترین غار ایران است بلکه در لیست ترسناکترین غارهای آن هم قرار دارد. بر طبق بررسی ها بهترین زمان برای ورود به این غار هنگام غروب می باشد زمانی که خفاش ها به صورت دسته جمعی از غار خارج شده اند.

غار کرفتو – کردستان

غاری بسیار حیرت انگیز که جلوه ای از تلاش انسان های باستان برای داشتن زندگی بهتر و ایمن تر را به نمایش می گذارد. غاری که بدون وجود هیچ ابزار برقی به وجود آمده است. یک اثر تاریخی و باستانی بسیار زیبا که در 70 کیلومتری شمال غرب شهر دیوان دره استان کردستان جای خوش کرده است و دهانه ورودی به ارتفاع 20 الی 25 متر را دارا می باشد.

این غار از معماری بسیار جالبی برخوردار است که به دوره اشکانی و حدود قرن سوم پیش از میلاد بر می گردد. وجود دالان ها، راهروها و اتاق های تو در تو شهرت خاصی به کرفتو داده و آن را به یکی از بی نظیر ترین غارهای ایران بدل کرده است.

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

چند مورد از زیباترین غارهای ایران

در هنگام ورود به غار اولین چیزی که توجه افراد را به خود جلب می کند، معماری زیبا و نقوش حکاکی شده روی تخته سنگ های دیواره های غار است. حکاکی هایی که نقوش انسان ها و حیوانات را به تصویر کشیده و نمایی بی نظیر را پدید آورده اند.

مساله ی ناراحت کننده در مورد غار، تخریب هایی است که در اثر گذشت زمان به وجود آمده و بسیاری از اتاق ها و راهروهای  آن را دستخوش تغییرات زیادی کرده است. علاوه بر آن  کتیبه ای یونانی که محتوای آن در مورد الهه هراکلس می باشد و بر سر در ورودی یکی از اتاق های طبقه سوم نقش بسته نیز تا حدود زیادی تخریب شده است. جالب است بدانید که یکی از جملات زیبا در این کتیبه به این صورت نوشته شده است: هر کس به این مکان وارد شود در امان خواهد بود.

نوشته شده توسط

کارشناسی ارشد (مهندسی کامپیوتر) - حوزه کاری (طراحی وب و گرافیک) - علاقه مند به دنیای تکنولوژی، هنر، نویسندگی و به اشتراک گذاری اخبار و مقالات در زمینه های گوناگون - کمپانی های مورد علاقه: مایکروسافت و گوگل

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *