اتصال اولیه ی اینترنت به مغز انسان توسط دانشمندان مهندسی پزشکی
اتصال اولیه ی اینترنت به مغز انسان توسط دانشمندان مهندسی پزشکی

اتصال اولیه ی اینترنت به مغز انسان توسط دانشمندان مهندسی پزشکی

دانشمندان مهندسی پزشکی، موفق شدند با اتصال اولیه اینترنت به مغز و فرمان از طریق اینترنت، فعالیت و تعاملات انسان ها را کنترل کنند.

تیمی از محققان مهندسی پزشکی در دانشگاه WitS در ژوهانسبورگ آفریقای جنوبی، برای نخستین بار در دنیا، موفق به ابداع روشی شدند که مغز انسان را به  شبکه ی اینترنتی متصل کنند تا از طریق آن به عضلات و اعضای بدن فرمان دهد. این روش که در انتشارات پزشکی اکسپرس منتشر شده است، گویای پیشرفت بشری در زمینه ی مهندسی زیست پزشکی محسوب می شود.

این پروژه Brainternet نام گرفته که از ترکیب دو لغت brain و internet به معنی مغز و اینترنت نامگذاری شده است. در حقیقت این روش، مغز انسان را به یکی از نقطه های دشوار اتصال در فناوری اینترنت اشیاء تبدیل می کند.

این فناوری جدید، با استفاده از امواج مغز به نام EEG، یک ابزار پایشگر سیگنال Emotiv را به سر انسان متصل می کند تا امواج از طریق این پایشگر به کامپیتور رزبری پای ارسال شود. این سیستم رزبری پای، قادر است کلیه ی اطلاعات و داده های دریافتی را در وبسایت عمومی قرار دهد و کاربران را از آن آگاه سازد.

شخصی به نام آدام پانتانوویتز، استاد دانشکده برق و مهندسی اطلاعات دانشگاه WitS ، بیان کرد این تکنولوژی و نوآوری فصل جدیدی را در زمینه ارتباط مغز و سیستم کامپیوتری پدید آورده است و انسان ها را از فعالیت های مغزی خود و دیگران مطلع می کند. ضمن اینکه این روش علاوه بر درک و تفهیم ساده تر و بهتر، نظارت مستمر فعالیت مغز و همچنین فعال کردن بعضی از تعاملات را به همراه دارد.

اتصال اولیه ی اینترنت به مغز انسان توسط دانشمندان مهندسی پزشکی

اتصال اولیه ی اینترنت به مغز انسان توسط دانشمندان مهندسی پزشکی

گفتنی است که فناوری جدید Brainternet، در راه اولیه ی توسعه و بهینه سازی خود به سر می برد و این تیم تحقیقاتی تصمیم دارد در برنامه های آتی خود، به تعاملات بیشتری از طریق افراد و مغزشان دست یابد.
در حال حاضر برخی از این تعاملات در دست بررسی می باشد و به عنوان مثال انسان ها با استفاده از این روش قادرند به کمک اینترنت و به کارگیری عضلات، دست خود را حرکت دهند.

البته برخی از این قابلیت ها پیش از این در سایت مورد نظر، ساخته شده اند که تنها به بخش محرک و حرکت های جنبشی محدود می شود. این پروژه به منظور توسعه و رشد بهتر سیستم های یادگیری ماشینی از طریق برنامه های تلفن های هوشمند به کار گرفته شده و ممکن است در آینده مراحل ورودی و خروجی و یا ارسال و دریافت دو طرفه اطلاعات به مغز را انجام دهد.

منبع: businessinsider

نوشته شده توسط

سهیلا چابکی از سال 94 به ویترینو پیوست. سابقه فعالیت او در فروشگاه های اینترنتی می باشد. سهیلا همچنین به نوشتن، بلاگ نویسی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و عکاسی علاقه دارد. حوزه فعالیتش در زمینه گرافیک است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *