پارچه ی توییسترون twistron ، مولد انرژی الکتریسیته با استفاده از حرکت بدن
پارچه ی توییسترون twistron ، مولد انرژی الکتریسیته با استفاده از حرکت بدن

پارچه ی توییسترون twistron ، مولد انرژی الکتریسیته با استفاده از حرکت بدن

پارچه ی توییسترون twistron ، از لوله های توخالی کربنی و الیاف تار و پودی تشکیل شده است که می تواند از حرکات فیزیکی بدن، انرژی تولید کند.

با پیشرفت دنیای تکنولوژی و ارائه ایده ها و اختراعات نو، تصور تولید انرژی از پارچه و یا پیراهن بر تن، برای شارژ گوشی هوشمند، چندان دور از ذهن نیست! فرض کنید با ورزش و یا پیاده روی بتوان انرژی مورد نیاز دستگاه های الکتریکی را تامین کرد و دیگر نیازی به انرژی های خورشیدی با صفحه های گران قیمت و یا باتری نداشته باشیم. اگر شما نیز تاکنون به این ایده فکر کرده اید، پیشنهاد می کنیم که این مطلب را مطالعه کنید.

این پارچه که توییسترون نام دارد، به معنی نخ پیچ و تاب خورده می باشد که از رشته الیاف معمولی ساخته نشده است. این نخ ها از لوله های توخالیِ نانوکربنی با پوشش ژل مانند، تشکیل شده که با استفاده از تکنولوژی های برتر، نقش به سزایی در تولید انرژی گرفته شده از اطراف را دارد.
با توجه به آزمایش های متعدد انجام شده، نتایج قابل ملاحظه و چشمگیری از این ماده به دست آمده است که نشانگر تولید انرژی از حرکات کوچک بدن و یا حرکت اشیاء بزرگ می باشد. این پارچه می تواند با برداشت و یا دریافت انرژی، نیروی لازم برای لوازم خانگی و یا تولید برق را تامین کند.

پارچه ی توییسترون twistron ، مولد انرژی الکتریسیته با استفاده از حرکت بدن

پارچه ی توییسترون twistron ، مولد انرژی الکتریسیته با استفاده از حرکت بدن

کارتر هاینز، در دانشگاه تگزاس دالاس که عهده دار و توسعه دهنده ی این تیم پژوهشی است اعلام کرد: “برای آشنایی از مفهوم عملکرد پارچه ی توییسترون بهتر است فرض کنید که که این پارچه متشکل از چندین نخ می باشد که از کشیدن آن جریان الکتریسیته تولید می شود.”

در واقع تولید انرژی الکتریکی از صفحه های خورشیدی، حرارتی، امواج رادیویی و یا حرارت محیطی، اختراع جدیدی نیست. اما علت بهره گیری ما از این ایده، به دلیل وجود جهانی با صفحه های اندک امواج الکترومغناطیسی، اصطکاک، طیف دمایی و یا جنبشی می باشد که از این جنبش برای تولید الکتریسیته استفاده می کنیم.

باید بدانیم که دنیای اطراف ما، شامل گونه های مختلف و وسیعی از انرژی می شود که این تیم تحقیقاتی، در حال بررسی و کشف انرژی بهینه، ارزان، پر قدرت و همه کاره است. البته این ماده راهکار نهایی برای تولید جریان الکتریسیته نیست اما بهره گیری از آن می تواند  آغاز راهی بهتر و مناسب تر برای استفاده از محیط اطراف باشد و نیاز های بشریت را برطرف کند.

مکانیزم و عملکرد

مکانیزم و شیوه ی پارچه twistron برای تولید الکتریسیته، بسیار ساده و شگفت انگیز است. دسته ای از اتم‌های کربنی و لوله ای شکل با پیچیدن به دور خود و یا سایر اجسام قادرند جریان الکتریسیته تولید کنند. به عبارت دیگر این ماده مولد جریان برق است و دارای قطری ده هزار برابر کمتر از موی انسان می باشد که از الیاف لاستیکی و انعطاف پذیر تشکیل شده است. این نانوتیوب ها کربنی در یکدیگر به صورت تار و پودی بافته شده که به علت انعطاف پذیری و کشیدگی، می تواند تولید انرژی کند.

علاوه بر این ها پارچه ی توییسترون می تواند با غوطه ور شدن در محلول الکترولیتی (آب و نمک)، توسط مواد یونیزه و باز آرایی بار های الکتریکی نیز، ولتاژ برق تولید کند.

پارچه ی توییسترون twistron ، مولد انرژی الکتریسیته با استفاده از حرکت بدن

پارچه ی توییسترون twistron ، مولد انرژی الکتریسیته با استفاده از حرکت بدن

آیا می دانستید که باتری جدیدی از آب دریا ساخته شده است که می تواند جایگزین باتری های گران قیمت لیتیومی شود؟ برای خواندن این مطلب اینجا را کلیک کنید.

نا لی یکی از پژوهشگران این تیم تحقیقاتی بیان کرد:

“یک خازن معمولی با استفاده از باتری، بار الکتریکی به خود اضافه می کند اما این نخ ها نوعی ابر خازن می باشند که در یک محلول الکترولیتی قرار گرفته و شارژ می شوند از این رو این ماده بدون هیچ ولتاژ خارجی انرژی تولید می کند.”

بار تولید شده با استفاده از کشیده شدن این رشته های کربنی بسیار جالب و شگفت انگیز است. به عنوان مثال، در صورتی که یک کیلوگرم از این مواد را با فرکانس 30 بار در ثانیه حرکت دهیم، 250 وات انرژی تولید می شود. این میزان تقریبا از انرژی مصرفی رایانه ی رومیزی و یا هیتر کوچک بیشتر است.
گفتنی است راهکار های بهتر و معقول تر دیگری برای تولید این نوع انرژی موجود است اما استفاده از نیروی متوالیِ حرکتی، ایده ی بسیار خوبی است و روشی آسان برای تامین الکتریسیته در مکان هایی است که دسترسی به باتری و یا انرژی خورشیدی دشوار است.

لی همچنین می گوید:

انرژی های تلف شده در محیط زیست را نیز می توان بهره برداری کرد و از آن برای تامین انرژی مورد نیاز اینترنت اشیاء کوچک استفاده کرد.

پژوهشگران بر اساس آزمایش های متعدد از توییسترون، پیراهنی طراحی کردند که با عمل دم و بازدم، سبب اصطکاک در الیاف این ماده می شود و می تواند انرژی تولید کند. در نتیجه بدون نیاز به حرکت های فیزیکی و یا ورزشی و تنها با نفس کشیدن، می توان انرژی مورد نیاز را تامین کرد.

علاوه بر این، محققان از اتصال یک رشته ی 10 سانتی متری از این پارچه به یک بادکنک توانستند حرکت های ثانیه ای آن را بررسی کرده و انرژی خروجی آن را 1.79 میکرو وات تخمین بزنند. البته این میزان انرژی برای یک پارچه ی آویزان شده در بادکنک بسیار شگفت آور است!

ری بافمن یکی از اعضای این تیم، اعلام کرد:

“در صورت قیمت مقرون به صرفه ی این انرژی می توان از حرکت موج های اقیانوس نیز انرژی تولید کرد.”


در حال حاضر، تولید این پارچه آسان و ارزان نبوده و به کارگیری این تکنولوژی و همه گیر شدن آن راه پر فراز و نشیبی برای این تیم تحقیقاتی است. به هر حال عرضه ی این نانوتیوب کربنی فصل جدیدی از یک فناوری و دنیای تکنولوژی را رقم خواهد زد و شاید در آینده نزدیک بتوان با ورزش کردن و پیاده روی گوشی هوشمند را شارژ کرد!
نظر شما در مورد این فناوری چیست؟ آیا می توان انتظار شارژ دستگاه های روزمره را با استفاده از این فناوری داشت یا خیر؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: sciencealert

نوشته شده توسط

سهیلا چابکی از سال 94 به ویترینو پیوست. سابقه فعالیت او در فروشگاه های اینترنتی می باشد. سهیلا همچنین به نوشتن، بلاگ نویسی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و عکاسی علاقه دارد. حوزه فعالیتش در زمینه گرافیک است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *