5 ترفند مناسب برای افزایش کیفیت خواب
5 ترفند مناسب برای افزایش کیفیت خواب

5 ترفند مناسب برای افزایش کیفیت خواب

یکی از عوامل مهم در نحوه عملکرد افراد و همچنین کارایی فعالیت هایشان، داشتن خواب کافی و با کیفیت است. خواب کافی و مفید تاثیر بسیار مثبتی در کسب و کار افراد داشته و زندگی بهتری را نیز برای آنها به ارمغان خواهد آورد. علاوه بر اینکه میزان ساعات خواب افراد از اهمیت زیادی برخوردار است، کیفیت خواب آنها نیز دارای اهمیت ویژه ایست. حتی بسیاری از افراد وجود دارند که کمتر از 8 ساعت می خوابند اما بهترین استفاده را از همین ساعات کم خواب می برند. در این مقاله یک سری راهکار معرفی شده است که به کیفیت خواب شما کمک زیادی می کند. در ادامه این راهکارها را باهم دنبال می کنیم:

5 ترفند مناسب برای افزایش کیفیت خواب

5 ترفند مناسب برای افزایش کیفیت خواب

از قدرت تصدیق ذهنی برای خواب بهره ببرید

بسیاری از افراد این سلاح مخفی را که بسیار هم مفید واقع می شود، نمی‌شناسند. به گفته احمد سفوان که می گوید این ترفند را از هال الورد‌ نویسنده‌ی کتاب صبح یاد گرفته، افراد می توانند برای بالا بردن کیفیت خواب خود، از قدرت تصدیق ذهنی استفاده نمایند. به عنون مثال با خود بگویند که من می خواهم در فلان ساعت مشخص بیدار شوم و این میزان ساعت بیشتر از آنچه خواهد بود که برای شروع یک روز نیاز خواهم داشت. در واقع آماده نمودن ضمیر ناخودآگاه و ذهن برای استفاده بهتر و مفید تر از ساعات خواب، می تواند موجب افزایش کیفیت آن شده و روزی پر از انرژی را برای فرد رقم بزند.

اگر می خواهید خواب نیمروزی داشته باشید، یا کامل و درست باشد یا هرگز انجام نشود

وقتی هنگام ظهر فرا می رسد و انرژی شما در مرحله‌ی پایین آمدن خود می باشد باید برای استفاده موثر تر از بقیه روز، یک خواب نیمروزی در این ساعات گنجانده شود. اما چطور؟ بسیاری از افراد در این مرحله کاری اشتباه انجام می دهند. چراکه اولا باید این خواب نیمروزی کمتر از 30 دقیقه و یا بیشتر از یک ساعت و نیم باشد. همچنین خواب نیمروزی در بین ساعات ۱۳ تا ۱۵ انجام شود. زیرا اگر ساعت 16 به بعد بخوابید، بدنتان وارد چرخه طولانی می شود و نمی توانید به راحتی از خواب بیدار شوید. بنابراین یا کاری را انجام نداده یا آن را درست و بجا انجام دهید.

ورزش را فراموش نکنید

اگر می خواهید خوابتان کیفیت لازم را داشته باشد، چند ساعت قبل از اینکه می خواهید بخوابید، ورزش سخت انجام دهید. در واقع زمان بسیار مناسب برای ورزش قبل خواب، ساعت 18 می باشد. زمانی که فرد از شدت کار و ورزش خسته می شود مغز او بسیار سریعتر به مرحله خواب عمیق خواهد رسید و کیفیت خواب او نیز بیشتر خواهد شد.

احمد سفوان این چنین می گوید: یکی از اصلی ‌ترین اثرات ورزش ترشح هورمون اندروفین است که موجب جلوگیری از پریشانی و افسردگی می شود. من چندماهی به ورزش روی آورده بودم که موجب کیفیت خواب شبانه من شده و باعث شده بود که صبح ها با احساس بسیار خوبی از خواب بیدار شوم.

قبل از خواب، دوش آب گرم بگیرید

احمد سفوان می‌گوید که این ترفند را از آریانا هافینگتون یاد گرفته که دوش آب گرم یکی از کار‌های مهم روزمره‌ای او بوده و همواره آن را قبل از خواب انجام می ‌دهد. بعد از آن من هم این رویه را در پیش گرفتم به طوری که دیگر نتوانستم مانند گذشته بدون دوش آب گرم به خواب روم. دوش آب گرم همچنین بعد از رفتن به باشگاه و انجام حرکات ورزشی یکی از بهترین راه‌ ها برای بهتر خوابیدن خواهد بود.

منبع: entrepreneur

نوشته شده توسط

کارشناسی ارشد (مهندسی کامپیوتر) - حوزه کاری (طراحی وب و گرافیک) - علاقه مند به دنیای تکنولوژی، هنر، نویسندگی و به اشتراک گذاری اخبار و مقالات در زمینه های گوناگون - کمپانی های مورد علاقه: مایکروسافت و گوگل

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *