ثبت اختراع جدید اپل که توسعه سنسور لمسی و فشار اولتراسونیک منجر می شود.
ثبت اختراع جدید اپل که توسعه سنسور لمسی و فشار اولتراسونیک منجر می شود.

ثبت اختراع جدید اپل که به توسعه سنسور لمسی و فشار اولتراسونیک منجر می شود.

کمپانی اپل در روز گذشته پتنت جدیدی مبتنی بر سنسور لمسی و فشار اولتراسونیک ، به ثبت رساند که  به توسعه فناوری باریکتری از 3D touch کمک می کند و مانع از ادغام حسگر لمسی با صفحه ی نمایشگر می شود.

این پتنت در اداره ثبت اختراعات در ایالات متحده، ثبت و به رسمیت شناخته شد و با توجه به زاویه یاب و سنسور های مبتنی بر فشار اولتراسونیک ، می تواند نیروی وارد شده را با انتشار پالس های موجود، تعیین و مشخص کرد.
بر همین اساس مکانیزم تعامل میان پالس های موجود در زیر نمایشگر و اثر انگشت تشکیل می شود که قابل اندازه گیری است.

بر طبق تجربه و آزمایش های انجام شده، این طور به نظر می رسد که پالس ها در ردیف ها و ستون ها به طور یکسان مرتب شده اند و با توجه به نیروی لمسی وارد شده بر نمایشگر، میزان فشار وارد شده را اندازه گیری، دریافت و ارسال می کنند.

موج های تولید شده در زیر صفحه نمایش، از لایه های مختلفی عبور کرده و پس از تماس با انگشتان کاربر، به سوی حسگرها باز می گردند.
اولین موج در ناحیه ای ایجاد می شود که انگشت کاربر روی صفحه ی نمایش لمس می شود و سپس از طریق اجزا لایه ی حسگر در سطح ورودی حرکت کرده تا فرمان را منعکس کند.

این پالس ها می تواند بر روی صفحه نمایش و یا در زیر آن استفاده شود ضمن اینکه ضخامت و یا مقدار سیگنال پالس جذب شده گویای میزان فشار بوده و قابل اندازه گیری است.

گفتنی است پس از فرمان لمسی، این سنسور موقعیت مکان انگشت را تعیین کرده و پس از تشخیص، حرکات را اعمال می کند. که البته بهره گیری از فناوری Taptic Engine (یک ماژول بازخورد لمسی) سبب ارتعاش دقیق و عملکرد بهتر سنسور می شود.

به عنوان مثال زمانی که کاربر فشار بیشتری به نمایشگر وارد می کند این پالس ها سطوح بیشتری را درگیر کرده و درصد بیشتری از پالس ها را دریافت می کند.

نکته ی جالب تر این است که این حسگر می تواند علاوه بر زیرِ نمایشگر، می تواند بر روی آن نیز پیاده سازی شود. بدیهی است که در صورت قرارگیری آن بر روی صفحه نمایش، می بایست به صورت شفاف طراحی شده تا تاثیری بر روی دید کاربر نداشته باشد.

سیستم سه بعدی در حال حاضر، قادر به اندازه گیری و نگاشت تغییرات کوچک بین پوشش شیشه و فلز است و زمانی که کاربر نمایشگر دستگاه را فشار می دهد، فاصله ی بین پوشش پالس ها و حسگر کمتر خواهد شد و از این طریق میزان فشار مشخص می شود.

ثبت اختراع جدید اپل که توسعه سنسور لمسی و فشار اولتراسونیک منجر می شود.

ثبت اختراع جدید اپل که توسعه سنسور لمسی و فشار اولتراسونیک منجر می شود.

باید به خاطر داشت که تکنولوژی 3D Toouch علاوه بر دقت بالایی که دارد، از طراحی بسیار پیچیده ای برخوردار است و فضای بسیار زیادی را اشغال می کند.

این ثبت اختراع می تواند راه حلی برای مشکلات فنی باشد و اپل در دستگاه بعدی از آن بهره ببرد و یا اینکه همچنان با شناسه Face ID به جلو برود. نظر شما در مورد این ثبت اختراع و توسعه سنسور لمسی و فشار اولتراسونیک چیست؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

منبع: appleinsider

نوشته شده توسط

سهیلا چابکی از سال 94 به ویترینو پیوست. سابقه فعالیت او در فروشگاه های اینترنتی می باشد. سهیلا همچنین به نوشتن، بلاگ نویسی، فعالیت در شبکه های اجتماعی و عکاسی علاقه دارد. حوزه فعالیتش در زمینه گرافیک است.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *