تاثیر منفی استفاده از کلمات سنگین در سخنرانی ها
تاثیر منفی استفاده از کلمات سنگین در سخنرانی ها

چرا استفاده از کلمات سنگین در سخنرانی ها تاثیر منفی بر روی مخاطب می گذارد!

تصوری اشتباه در برخی از افراد وجود دارد که فکر می کنند اگر در گفته های خود از کلمات سنگین استفاده نمایند می توانند تاثیر زیادی بر روی دیگران داشته و سخنرانی خود را بسیار جذاب تر نمایند. اما در حقیقت این طور نیست. این روش محاوره مطمعنا برای مخاطبان طاقت فرسا خواهد بود و آنها را خسته خواهد کرد.

اما آیا دلیل این نوع تصور در این افراد از چه مساله ای ناشی می شود. در ادامه، این موضوع را بیشتر بررسی نموده و اهمیت استفاده از محاوره سبک و روان را بیان خواهیم نمود.

معمولا افرادی که سعی می کنند در سخنرانی خود از کلمات سنگین استفاده نمایند، در تلاشند تا به این روش اقتدار و سلطه طلبی خود را نشان دهند که خود همین موضوع نتیجه ای ناخوشایند در بر خواهد داشت.

حال اینکه تمامی مدیران موفق از این شیوه استفاده نمی کنند. آنها سعی می کنند از کلمات عادی و روان در گفتار بهره ببرند تا با این کار قابلیت های خود را به دیگران اثبات نمایند. درواقع با این کار موجب می شوند که مخاطبینشان گفته های آنها را به راحتی هرچه بیشتر درک کنند.

تاثیر منفی استفاده از کلمات سنگین در سخنرانی ها

تاثیر منفی استفاده از کلمات سنگین در سخنرانی ها

یک مساله مهمتر اینکه افرادی که از کلمات سنگین بهره بیشتری می برند درواقع از تحصیلات عالی کمتری برخوردار گشته اند و این نوع سخنرانی بیشتر نشان از عدم بهره آنها از تحصیلات عالی می باشد.

در طرف مقابل افرادی که تحصیلات دانشگاهی عالی را تجربه نموده اند بیاناتی بسیار ساده و روان دارند و منظور خود را به صورت گویاتر به دیگران می رسانند.

در واقع به کار بردن کلمات سنگین سرپوشی است برای پنهان کردن عدم اطمینان اینگونه افراد به هوش خود که تنها با تکیه بر کلمات پیچیده می خواهند تاثیر گذار باشند.

نتیجه بر این است که سعی کنید در محاوره های خود از کلمات عادی و قابل فهم استفاده نمایید تا دیگران منظور شما را روانتر متوجه شوند. تمرین کنید که برای مخاطبین خود تا حد ممکن گویا و قابل درک سخنرانی نمایید.

منبع: inc

نوشته شده توسط

کارشناسی ارشد (مهندسی کامپیوتر) - حوزه کاری (طراحی وب و گرافیک) - علاقه مند به دنیای تکنولوژی، هنر، نویسندگی و به اشتراک گذاری اخبار و مقالات در زمینه های گوناگون - کمپانی های مورد علاقه: مایکروسافت و گوگل

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *