هدفون Sony WI-1000X
هدفون Sony WI-1000X

نقد و بررسی هدفون وی آی 1000 ایکس سونی – Sony WI-1000X

اگر شما نیز تحمل هدفون های بزرگی که تمام گوش را فرا میگیرند ندارید، Sony WI-1000X جایگزینی مناسب از مدل هدفون هایی است که داخل گوش قرار میگیرند. این هدفون با پشتیبانی از فناوری aptx HD، خود را به یکی از بهترین هدفون های بی سیم جهان تبدیل کرده است، گرچه عمر باتری آن نسبتا معمولی است اما در هر حال WI-1000X یکی از بهترین گزینه ها برای انتخاب هدفون بی سیم برای استفاده در خارج از خانه میباشد.

هدفون وی آی 1000 ایکس سونی - Sony WI-1000X

مزایا:                                                                                     

صدایی با کیفیت

صامت کننده ی قویِ صداهای محیطی

دارای ویژگی های منحصر به فرد

معایب :

عمر باتری متوسط

سرعت پایین کنترل صدای تطبیقی

فاقد تواناییِ اتصال بلوتوث به چند نقطه همزمان

بررسی:

هدفون های Sony WI-1000X  از جمله عالی ترین هدفون های جهان با استاندارد بالا در صامت کردن صدای محیط هستند، برای برخی از افراد هدفون های روی گوشی طرح مناسبی نیست، اگر شما نیز عینکی هستید و یا در مواقع گوش دادن به موسیقی فعالیت می کنید و عموما به این گروه ها تعلق دارید، هدفون WI-1000X جایگزینی مناسب برای هدفون های بزرگ و پر دردسر هستند.

این هدفون های صامت کننده ی صدای محیط، یکی از با کیفیت ترین صداهای بی سیمی را که تا بحال شنیده ایم به ما ارائه میدهند. بدنه قوی و مستحکم در نظر گرفته شده برای این هدفون، میتواند از آسیب های روزانه ی ناشی از استفاده آن در هنگام ورزش و یا کار جلوگیری کند. ویژگی متمایز هدفون WI-1000X کیفیت صدای عالی آن است که به خاطر پشتیبانی از فناوری aptx HD می باشد.

برای علاقه مندان به موسیقی که میخواهند در جایی بیرون از راحتی و امنیت خانه از هدفون استفاده کنند، هدفون Sony WI-1000X باید در سر برگ لیست خرید قرار گیرد.

هدفون وی آی 1000 ایکس سونی - Sony WI-1000X

طراحی

با این که هدفون های داخل گوشی مانند Apple Air Pods و  Sony WF-1000X از محبوبیت کنونی زیادی  برخوردار هستند، اما همچنان از مشکلی در حال رشد رنج میبرند. همگام کردن آن ها با دستگاه دریافت کننده گاهی اوقات مشکلاتی دارد و عمری باتری آن ها به مراتب از رقیب هایشان با هدفون های بندی کمتر است.

Sony WI-1000X با طراحی هدفون بندی خودش به شکل نعل اسب که برای به دور گردن انداختن ساخته شده، راهش را به بازار این مدل هدفون ها باز میکند.این طرح بیانگر این است که هدفون در جیب شما جای نمیگیرد اما به اندازه کافی ظریف و نازک است که بتوان آن را به راحتی در کیف یا کوله پشتی خود جا داد.

هدفون های Sony WI-1000X بسیار سبک هستند و راحتی بسیار خودشان را در یک سفر طولانی مدت هوایی به ما نشان داده اند. سطح داخلی دور گردن آن ها از جنس چرمپوشانده شده اند و دکمه های آن ها از پلاستیک هایی کشی ساخته شده است تا در برابر رطوبت و گرد و خاک مقاومت کنند.

پورت شارژ میکرو USB  این هدفون در قسمت پایینی آن در سمت چپ قرار دارد و توسط یک درب پوششی محافظ پوشانده است تا در برابر نفوذ هر گونه رطوبت به آن جلوگیری شود.

گوشی های این هدفون کمی از سایر هدفون های داخل گوشی بزرگ تر هستند چون در آن ها میکروفون های صامت کننده ی صدای محیط تعبیه شده است، سونی با این هدفون مجموعه ای از سر گوشی های مختلف در سایز های مختلف را برای کاربران قرار داده است تا شما مناسب ترین غلاف را برای سرگوشی های هدفون خود انتخاب کنید. البته سونی یک کیف پارچه ای نرم نیز برای حمل هدفون خود به شما میدهد تا از سایش و خدشه دار کردن هدفون شما جلوگیری کند.

هدفون وی آی 1000 ایکس سونی - Sony WI-1000X

کارایی

 سال ها بود که علاقه مندان به موسیقی استفاده از هدفون های بی سیم را رد کرده بودند که البته دلایل صحیحی برای این تصمیم وجود داشت، صدای القا شده توسط سیستم بلوتوث، فواصل دینامیکی صدا، صدای صحنه و البته جزئیات صدا را از بین میبردند. اما با گوش دادن به صدای هدفون  WI-1000X با پشتیبانی از فناوری aptX HD میتوان گفت که اکنون زمان آن فرا رسیده است تا علاقه مندان به موسیقی انقلاب فناوری بی سیم بلوتوث برای گوش دادن به موسیقی را بپذیرند.

تست صدای این هدفون توسط گوشی مدل LG G6 انجام شد که از کدک های aptX HD پشتیبانی میکند.

مطالعه کنید : مشخصات و نقد و بررسی گوشی LG G6

برای کسانی که با این مساله آشنا نیستند باید به این گونه توضیح داد که aptX HD اجازه ی ارسال صدا را با کیفیت bit/48kHz24 که در مقایسه با aptx  معمولی با کیفیت صدای bit/44.1kHz16 بیشتر است و این افزایش کیفیت باعث میشود که بلوتوث بتواند فاصله ی دینامیکی گم شده ی صدای خود را دوباره به دست آورد.

نتیجه ی این کار یک صدای متوازن میباشد که عمق صدای آکوستیک صحنه ی آن برای یک هدفون داخل گوشی بی نظیر است. Sony WI-1000X با صدایی که نتیجه ی فناوری aptX HD است شما را شگفت زده خواهد کرد. صدایی که لرزش های محکم باس را در آن بدون قربانی کردن زیری های موسیقی و صداهای میانی میتوان شنید. در بحث توازن صدا ها، هدفون Sony WI-1000X تقریبا صدایی متمایل به باس میانی دارد که این مسالهصدایی دلنشین را از موسیقی های عامیانه تولید میکند البته بدون این که برای سبک های جاز و کلاسیک و آواز های موسیقی تن صدا را در هم بریزد و از توازن خارج کند.

صامت کردن صدای محیط  نیز در این هدفون به خوبی انجام میشود، البته نه به خوبی هدفون های Bose . در هنگام فعال بودن صامت کننده ی صدای محیط، بدون پخش شدن موسیقی، صدایی هییسس مانند در هدفون شنیده میشود، این مساله ای است که هدفون های Bose  توانسته اند از آن جلو گیری کنند مانند هدفون   Bose QuietComfort35 II.

هدفون وی آی 1000 ایکس سونی - Sony WI-1000X

در یک آزمایش سفری این قابلیت صامت کنندگی به خوبی امتحان خودش را پس داده است و توانسته به خوبی صدای غرش هواپیما را در طول مسافرت از بین ببرد.

اما صامت کردن صدای محیط تنها قابلیت این هدفون نیست، اپلیکیشن سونی یک قابلیت منحصر به فرد دیگر را نیز اضافه کرده است. در بالای بخش EQ در اپلیکیشن هدفون، شما میتوانید میزان صامت کنندگی صدای محیط را تغییر دهید که این تغییر میتواند برای مواقعی که در یک خیابان شلوغ در حال قدم زدن هستید بسیار مفید باشد.

اپلیکیشن این هدفون همچنین میتواند توسط گوشی شما به موقعیت شما دسترسی پیدا کند و فعالیتی که شما در حال انجام ان هستید را حدس بزند تا میزان صامت کنندگی را به صورت خودکار تغییر دهد، به این توانایی کنترل صدای تطبیقی میگویند.

این ویژگی کارکرد خوبی دارد اما گاهی با تاخیر هنگام تغییر در فعالیت ها عوض میشود. به عنوان مثال برای اپلیکیشن گاهی از 30 ثانیه تا یک دقیقه طول میکشد تا دریافت کند که ما دیگر راه نمیرویم و توقف کرده ایم.خوشبختانه شما میتوانید این دریافت های اتوماتیک را غیر فعال کنید تا به صورت صد در صد صامت کنندگی صدای محیط را داشته باشید.

عمر باتری حدود 10 ساعت است که در تست سفر طولانی مدت بسیار کارایی داشت.اما در عین حال اگر باتری شما تمام شود گوش دادن به موسیقی نیز تماما قطع میشود ، این بر خلاف خیلی از هدفون های روی گوشی است که که میتوان آن را به حالت سیمی در آورد و همزمان در حال شارژ شدن به موسیقی گوش داد.

آخرین قابلیتی که میتوان به آن اشاره کرد این است که هدفون Sony WI-1000X دارای قابلیت تنظیم صامت کنندگی صدای محیط بر اساس فشار هوای محیط اطراف است که اگر شما نیز از صدا های عجیب و غریب برخی از هدفون ها در موقع روشن بودن صامت کننده رنج می برید این قابلیت را بسیار میپسنندید.

هدفون وی آی 1000 ایکس سونی - Sony WI-1000X

سخن آخر

هدفون Sony WI-1000X یک هدفون فوق العاده ی داخل گوشی با قابلیت صامت کنندگی صدا است. پشتیبانی از فناوری aptx HD برای تمام علاقه مندان به موسیقی رضایت بخش است و صامت کنندگی پر قدرت آن برای هر مسافری این هدفون را به یکی از اساسی ترین ابزار های مورد نیاز در سفر تبدیل میکند. فقط باید به خاطر داشته باشید که یک جعبه باتری با خود همراه داشته باشید چون عمر شارژ آن فقط 10 ساعت میباشد.

در بحث قیمت نیز قیمت حدود $300 (£300, $450) شاید کمی گران به نظر برسد اما شما با این قیمت یک تجربه ی شنوندگی عالی را برای خود میخرید. کیفیت صدای این هدفون از هدفون Bose QuietComfort35 II با همین قیمت بهتر است اما هدفون Bose از نظر صامت کنندگی صدا کمی برتری نسبت به سونی دارد.

در مجموع هدفون Sony WI-1000X مزیت های بسیاری دارد که توجه به این مزایا میتوان کمی از سختگیری نسبت به مشکلاتش همچون عمر باتری متوسط ، نداشتن چند نقطه ی اتصال و سرعت پایین عملکرد کنترل صدای تطبیقی اش چشم پوشی کرد.

برای علاقه مندان به موسیقی که دائما بیرون از خانه هستند این هدفون ها باید بسیار هدف توجه قرار گیرند.

منبع: techradar

نوشته شده توسط

مترجم تخصصی مقالات ادبیات با بیش از 5 سال سابقه ترجمه در زمینه های عمومی و تخصصی، ترجمه مقاله، کتاب، پایان نامه و بیش از 200 چکیده ی مقالات تخصصی و عمومی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *