هدفون SoundSport Free
هدفون SoundSport Free

بررسی هدفون های سری ورزشی Sound Sport Free

جایگزینی با کیفیت بهتر صدا و مقرون به صرفه نسبت به ایر پادهای اپل (Apple’s AirPods)

مزایا: هدفون های سری ورزشی Sound Sport Free شرکت Bose مجموعه ای کاملا بی سیم است که صدایی پرقدرت تر داشته و همچنین در مقایسه با ایر پادهای اپل، ایستایی و بیشتری دارد. سر گوشی های مقاوم و بادوام در برابر آب، عمر باطری قابل قبول به همراه جعبه شارژ که قابلیت دوبار شارژ کامل را میدهد، از دیگر ویژگی های این هدفون است.

معایب: قیمت نه چندان مناسب، گزارش هایی مبنی بر ناهماهنگی بین صدا و تصویر هنگام تماشای ویدیو و قرار گرفتن سر گوشی های با فاصله از گوشهای شما

نتیجه گیری: در برخی موارد بهتر از ایرپاد های اپل است، اگر چه با داشتن نقص های کوچک در عملکرد، از رسیدن به عالی ترین سطح در هدفون ها بازمانده است اما همچنان میتوان سری SoundSport Free بوز را در بین بهترین هدفون های بی سیم قرار دارد.

هدفون SoundSport Free

گرچه بتوان گفت که ایرپادهای اپل بازار کل هدفون های بی سیم را از زمان عرضه به بازار قبضه کرده اند اما در ماه های اخیر برخی گزینه های متقاعد کننده ی دیگر از جمله سری SoundSport Free وارد بازار شده اند.

سری SoundSport Free در اصل نسخه ی بی سیم ایرفون های پرطرفدار و با رده بندی بالا SoundSport Wireless است و به عنوان یکی از بهترین مدل های کاملا بی سیم موجود در بازار شناخته میشود. اگر چه به اندازه ی قیمت 250 دلاری آن بی نقص نیست. (در ابتدا تنها در ایالات متحده آمریکا عرضه می شود و قیمت خرده فروشی در دیگر نقاط دنیا هنوز اعلام نشده است اما بر طبق قیمت ایالات متحده آمریکا در حدود 185 یورو و یا 315 دلار استرالیا می باشد)

مطالعه کنید: بررسی هدفون Strix Wireless ایسوس

به عنوان هدفون های کاملا ورزشی SoundSport Free مزیت های بر ایرپادهای اپل دارد برای شروع می توان به فیت و ایستایی سر گوشی ها اشاره کرد. درست است که درصدی از کاربران ایرپاد فیت و ایستایی قابل قبولی در هنگام دویدن دریافت میکنند و کاملا جوابگوی نیاز آنها هستند اما بسیاری دیگر از جمله من با ایرپاد ها قادر به دویدن نیستیم. به زبان ساده آنها در گوش نمی ایستند.

همانند گوشی های SoundSport Wireless سری SoundSport Free مجهز به فیت کننده ی سر گوشی StayHear و تیپ های ورزشی (( Sport tips است. نکته ی قابل توجه در این دو لوازم جانبی یکی قابلیت نگهداری راحت سر گوشی های در گوش است و دیگری پوشش صداهای جانبی اضافی تا حد قابل قبول و بالابردن کیفیت صدا بدون تکان خوردن تیپ ها در گوش شما است.

هدفون SoundSport Free

دکمه های کنترل از جمله کنترل حجم صدا به جای قرار گیری در ریموت داخلی در خود سرگوشی ها قرار گرفته است با اینکه این دکمه ها کمی کوچک هستند و سخت لمس میشوند اما بهتر از آنچه تصور میکردم کار میکنند.  بدون هیچ مشکلی آهنگ ها را با دو بار کلیک بر روی دکمه وسط با انگشتانم رد میکنم. تنها چالش طراحی واقعی که با گوشی های SoundSport Wireless نیز داشتم قرار گرفتن سرگوشی ها با فاصله از زیاد از گوش ها است که خیلی دقیق نیستند.

با داشتن باس بیشتر و صدای به مراتب غنی تر می توان گفت که صدا دهی SoundSport Free بهتر از ایر پاد های اپل است. برای آنهایی که با SoundSport Wireless سیم دار آشنا هستند مدل SoundSport Free دارای مشخصات صدایی مشابهی است. همانطور که در مورد  SoundSport Wireless صحبت کردم اگرچه وضوح صدا بی نقص نیست( در صداهای بالا کمی تنزل دارد) اما باس قدرتمندی دارد و صدای طبیعی و گرمی را در حجم متوسط دریافت میکنید. همچنین صدایی رسا و بلند را اریه میدهد.

در فضای داخلی در اتاق ساکت باس کمی صدای حجیم میدهد چنانکه به تمامی صدا فرمی گرد شده می افزاید اما هنگامی که در فضای بیرون در حال قدم زدن هستید برای مقابله با صدای جانبی بیرونی از باد و ترافیک گرفته تا هرچیز دیگر صدای باس پایین تر می آید.  به طرزی تنظیم می شود که در محیط های بیرونی و فضاهای داخلی پر سر و صدا مثل باشگاه صدای نرم تر و بهتری دارد. به نظر من از هدفون های کاملا بی سیم Jaybird Run  که همچینین از سری هدفون های مورد علاقه ی من است صدا دهی کمی بهتری دارد.

مطالعه کنید: بررسی هدفون وی آی 1000 ایکس سونی

طراحی قوی

از آنجایی که سر گوشی ها در سمت بزرگتر هدفون قرار دارد شرکت بوز قادر به تجهیز کردن آنها به باطری های قابل قبولی شده است اگر چه آنها تراشه ی سفارشی اپل را ندارند اما در آزمایشات شرکت بوز ادعا کرده است که عمر باتری پنج ساعت با صدای متوسط را دارد. جعبه ی شارژ همراه دوبار شارژ کامل برای ده ساعت دیگر را ارایه می دهد.  توجه داشته باشید که جعبه ی شارژ بسیار بزرگتر از جعبه ی ایر پاد میباشد و زیاد سبک نیست.

گوشی ها ضد تعرق هستند و با رده بندی IPX4 مقاوم در برابر آب هستند. اگر چه شرکت بوز تبلیغی مبنی بر ضد آب بودن کامل نمی کند اما گوشی ها در آزمایشات من بدون هیچ مشکلی در هنگام غرقه شدن سربلند بیرون آمدند. به نظر بسیار مقاوم ساخته شده اند.

به خاطر اندازه ی کوچک و فرم مستقلی که دارد این اعتقاد وجود دارد که هدفون های کاملا بدون سیم بسیار راحت گم میشوند. همینطور هم هست برای همین منظور نمایه جدیدی با عنوان ” گوشی های من را پیدا کن ” Find My Buds به برنامه ی Bose Connect اضافه شده است که آخرین مکان و زمانی که استفاده شده اند را نشان میدهد تا بتوانید جایی که گم شده اند را پیدا کنید. همچنین از این برنامه برای به روز رسانی سیستم عامل گوشی ها میتوانید استفاده کنید در حال حاضر نسخه ی 1.2 بر روی گوشی ها به روز رسانی شده است.

هدفون SoundSport Free

یکی از دلایلی که به سیستم عامل اشاره میکنم این است که شرکت بوز قول به روز رسانی نرم افزار را داده است که قادر به حل نقص های کوچکی میشود که کاربران گزارش داده اند که به صورت کلی به هماهنگی فایل صوتی و تصاویری در زمان تماشای برنامه های ویدیو ی مشخصی است.  بلوتوث به طور کلی کمی با وقفه است و این وقفه زمانی بیشتر احساس میشود که با گوشی های کملا بدون سیم دست و پنجه نرم میکنید.  و چیزی که احساس میشود با اینکه دستگاه و برنامه ایی که شما استفاده میکنید بر طبق ساختار تاخیر در ویدیو است اما باز هم صدا کمی دیرتر از تصویر به گوش میرسد. بعضی مواقع محسوس نیست ولی زمان هایی کاملا محسوس میشود.

جدا از این که به روز رسانی سیستم عامل که ذکر کرده بودم در راه است من ،شخصا من مشکلی با هماهنگی صدا و تصویر هنگام استفاده از آیفون X و گلکسی 8 Plus سامسونگ در هنگام تماشای فیلم های دانلود شده از iTunes و Google Play، Netflix، Amazon Prime و ویدیو های YouTube نداشتم. در اصل چیزی همانند مقدار کمی تاخیر بود اما بعد از دیدن یک یا دو دقیقه همه چیز کاملا با هم هماهنگ شد. شاید نه بدون نقص اما نسبت به دیگر هدفون های بلوتوس دار کاملا قابل درک بود و هیچ مشکلی هنگام تماشا برای من پیش نیامد.

هدفون SoundSport Free

 

یکی دیگر از شکایت هایی که مردم کرده اند قطع شدن صدا در گوشی سمت چپ است.  من کمترین قطع شدگی و تماس را داشتم اما ویراستار جان فالکون هنگام استفاده از iPhone 6 در حال راه رفتن در خیابان های بروکلین تجربه ی قطع شدن را داشته است با اینکه گوشی او را دوباره تنظیم کرده ایم به نظر میرسد که قطع شدگی ها کمتر شده است اما به کلی از بین نرفته است حداقل که برای جان این چنین است.

مطالعه کنید: نقد و بررسی گوشی آیفون 6 اپل

همچنین من نقد هایی در مورد صدا دهی SoundSport Free دیده ام :صدا تنها از گوشی سمت راست می آید و حالت تک صدایی ایجاد میکند. این کمی نامید کننده است که نمیتوان صدای استریو داشت اما این سری به عنوان هدست تک صدایی بسیار خوب عمل کرده است.  واضح است که شرکت بوز این مصالحه را برای گرفتن عملکرد بهتر و بالاتر انجام داده است. اما ایر پادها و دیگر گوشی های کاملا بدون سیم امکان داشتن صدایی استریو را به شنونده می دهند.

هدفون SoundSport Free

امتیاز دهی کلی

همانطور که در مقدمه گفته شد SoundSport Free یکی از بهترین هدفون های کاملا بدون سیم در حال حاضر در بازار است. ایستایی و فیت خوب و راحتی در گوش دارد، خوب صدا میدهد. در طول 6 هفته استفاده من از آن عملکرد بسیار خوبی داشته است. من به عنوان هدفون ورزشی در باشگاه و در هنگام دویدن و همچینین به عنوان هدفون روزانه از آن استفاده کردم و بعد از این تجربه برگشت به استفاده از SoundSport Wireless که بسیار در مورد مزیت های آن صحبت شده است سخت است.

اگرچه هزاران نفر این گوشی ها را خریداری کرده اند و با دستگاهای مختلف و در مکان های مختلف استفاده کرده اند.  تجربه به صورت کلی فوق العاده نبوده است و زمانی که هزینه ایی بالغ بر 250 دلار صرف خرید این گوشی ها می کنی انتظار عالی بودن را نیز داری.

ایر پاد ها نیز شامل نقص هایی بودند که هنگام ارتقا سیستم عامل برطرف شدند.  به خاطر این نقص ها من در ابتدا به ایر پاد امتیاز 3.5 ستاره را داده بودم( اکنون 4 ستاره هستند) و این همان امتیاز بندی است که به این ست گوشی های بوز میدهم به محض آنکه به روز رسانی سیستم عامل بوز برسد به احتمال زیاد در امتیاز بندی این دستگاه نیز تجدید نظر می شود.

منبع: cnet

نوشته شده توسط

کارشناس ارشد پژوهش هنر و کارشناس ادبیات فرانسه

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *