نقد و بررسی دوربین آلفا A7R III سونی- Sony Alpha A7R III

اگر امروز قصد خرید یک دوربین بدون آینه و همه کاره دارید، یکی از بهترین گزینه های فعلیAlpha A7R III  هست.

نکات مثبت

  • سیستمIS پیشرفته 5 محوری
  • 10fps در 42. 2mp
  • EVF بزرگ و روشن
  • عملکرد سریع AF
  • دسترسی راحت تر

نکات منفی

  • عمر باتری میتوانست بهتر باشد
  • کنترل کردن صفحه لمسی با محدودیت همراه است
  • فقط یک شیار کارت حافظه از کارت ها ی UHS-II پشتیبانی می کند

 

دوربین آلفا A7R III، جدید ترین دوربین بدون آینه سونی است که رزولوشن بالایی دارد و نسخه به روز شده ی دوربین عالی Alpha A7R II است، دوربینی که باعث شده تا خیلی از عکاس ها وسوسه بشن و کنون و نیکون خودشون را به کنار بیندازند.

اتفاق خوبی که افتاده است: این مدل به خیلی از تکنولوژی هایی که در Sony Alpha A9 استفاده شده ،  نزدیک شده. چون با وجود D850 که ترکیبی از رزولوشن و عملکرد بالا را ارایه میداد، A7R II دیگر آنچنان به چشم نمی آمد!

با بالا بردن موثر کارکرد دوربین، دسترسی عالی و آرامش خیال از داشتن 5 سال گارانتی، هر روز عکاس های بیشتری را خواهیم دید که دوربین خودشان را با Alpha A7R III عوض میکنند و مغازه ها رو پر از دوربین ها ی دست دوم Canon و Nikon DSLRs می کنند.

دوربین آلفا A7R III سونی

دوربین آلفا A7R III سونی

ویژگی های این دوربین

سنسورCMOS فول-فریم 42. 2MP

نما یاب الکترونیکی 3,686K-dot با تراز جدید100fps

نمایش زاویه دار3. 0-inch، 1,440,000 dots

هر چند که خیلی ها از سونی توقع داشتند که با D850 وCanon EOS 5DS رقابت کند و اندازه پیکسل ها را زیاد کند یا حداقل به DSLR برساند، اما در این مورد، این مدل فرقی با Alpha A7R II ندارد.

دوربین آلفا A7R III سونی

دوربین آلفا A7R III سونی

در هسته A7R III یک سنسور42. 2MP اکسمور پشت روشن فول-فریم قرار دارد. سونی بعضی از این نو آوری ها را از24. 2MP Alpha A9 قرض کرده است واز ترکیب آن ها با تراشه متراکم تری کار را جمع کرده است.

در این مدل از فناوری میکرو لنز های گپلس (gapless microlenses) استفاده شده و یک پوشش ضد حریق جدید برای مبتدی ها. یک front-end LSI جدید هم طراحی شده است که سرعت بازخوانی سنسور را دو برابر میکند. همچنین این مدل از امتیاز داشتن جدیدترین موتور پردازش تصویر BIONZ X برخوردار است. با ترکیب این خصوصیات جادویی، سرعت پردازش به مقدار 1. 8 برابر ، نسبت به Alpha A7R II افزایش یافته.

مطالعه کنید: نقد و بررسی تخصصی دوربین DSLR نیکون D3400

محدوده حساسیت A7R III تغییری نکرده است (ISO50-102,400در تنظیمات جدید) ،  که شاید در مقایسه با تنظیمات بسط یافتهNikon D850 کمی نا امید کننده باشد. به هرحال، موتور پردازش جدید باید نسبت به پیشینیان خودش کیفیت تصویر بهتربا نویز(noise) کمتر ارایه کند و این در حالی است که سونی ادعا کرده که Alpha A7R III درحساسیت های کم، یک بازه دینامیکی خارق العاده 15-stop دارد.

A7R IIIهمان نما یاب الکترونیکی (EVF) Alpha A9 را دارد با Quad-VGA OLED EVF که رزولوشن تقریبی 3,686k dots را می دهد و یک پوشش Zeiss T* برای کم کردن بازتاب به کار رفته است. همچنین A7R III یک فریم ریت قابل تغییر برای EVF تعبیه کرده که قابلیت 120fps یا 60fps را دارد که در این مورد باA9 یکی است.

دوربین آلفا A7R III سونی

دوربین آلفا A7R III سونی

با این EVF، زاویه کج نمایشگر پشتی هم نسبت به مدل قبلی بهبود یافته است. دوربین جدید، رزولوشن 1. 4 میلیون دات دارد و مانند آخرین مدل هایی که دیده بودیم، مثل RX10 IV دارای صفحه حسی کاراتری هم است.

سونی هم مثل A9 از فرمت کارت XQD اجتناب کرده است (هر چند که الان، تنها تولید از این فرمت می باشد) و به جای اینکه از شیار کارت حافظه دو تایی استفاده شود، فقط یکی از کارت های کمکی II UHS- استفاده شده.

Alpha A7R III امکان فیلم گرفتن 4K (3840 x 2160پیکسل) را هم مهیا میکند، با امکان استفاده از سوپر سنسور 35 میلیمتری و یا حالت تمام عرض، همچنین استفاده از بازخوانی تمام پیکسل بدون پیکسل بینینگ (Pixel binnig) برای گرداوری K5 اطلاعات ، که بیش نمونه برداری این در ساخت، باعث شده تا دوربین در فیلمبرداری های کوتاه موفق تر عمل می کند.

دوربین آلفا A7R III سونی

دوربین آلفا A7R III سونی

از دیگر خصوصیات دوربین، یک پروفایل (Hybrid Log-Gamma) HLG جدید است که یک جریان کار آنی HDRرا مهیا می کند که باعث می شود تلویزیون های سازگار HDR بازنواخت 4K HDR را داشته باشند. در حالی که هم S-Log2 و S-Log3 موجود هستند. اگر می خواهید یک فیلم کوتاه فول اچ دی تهیه کنید، می توانید بالای 120fps

فیلم برداری کنید. تازه برای میکروفن وتصویر برداری با صدا، پورت هایی وجود دارد.

ساخت

ساخت با آلیاژ منیزیم

ضد رطوبت و گرد و غبار

وزن 675 گرم

ظاهر و حس Alpha A7R III از طراحی A7R IIپیروی می کند، فقط با یک سری دست کاری های ظریف، که وقتی از نزدیک نگاه کنید متوجه می شوید.

هرچند که دوربین جدید درایومد اختصاصی A9 را که روی قسمت چپ evf می نشنید (برای انتخاب حالت دایال/فوکوس) را ندارد ولی چند جوی استیک

(joystick) با قدرت انتخاب مشابه دارد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی دوربین D810 نیکون

شاید این مطلب زیاد هم به چشم نیاید اما با رسیدن جویستیک به بازار، کارکردن نسبت به A7R II بسیار راحت تر میشود، همانطور که دسترسی به AF point بسیارسریع تر میشود. در اینجا هم دوباره همانند A9 یک دکمه اختصاصی AF-ON برای دکمه پشتی فوکوس اضافه شده است.

در واقع پشت دوربین از طرح بندی کنترل A9 تقلید شده است. به این معنی که Alpha A7R III یک دکمه ‘C3’ مرسوم را اضافه می کند، در واقع هرچه scrollwheel پشتی کارا تر باشد، قفل شدن ها ی تصادفی هم کمتر می شود.

اما نمایشگرلمسی پشتی رفتار اعصاب خرد کنA7R II را کنار گذاشته است. اگربا دوربین قبلی از پایین، وقتی صفحه نمایش رو به بیرون برگشته بود، عکاسی می کردید، دوربین فکر می کرد که شما دستگاه را روبروی چشمتان قرار داده اید و در نتیجه صفحه را خاموش می کرد. نمایشگر A7R III وقتی که صفحه به بیرون بچرخد، سنسور چشمی را قطع می کند، که به شما این امکان را می دهد تا بدون وقفه از پایین عکاسی کنید.

بدنه اندکی از A7R II ضخیم تر است، اما از A9به صورت بسیار جزیی باریک تر. از خصوصیات دیگر اینکه کاور(پوشش) بالا، جلو، پشت و همچنین قاب داخلی با آلیاژ منیزیم پوشانده شده است. سونی برای دوام بیشتر، تعداد گیره لنز ها را به 6 تا افزایش داده. همه دکمه های اصلی و صفحه ساعت(dial)محکم هستند و بدنه طوری تعبیه شده است تا دوربین از رطوبت و گرد و غبار محافظت شود.

منوی سیستم هم ازنو تغییراتی کرده است. الان با کد های رنگی میتوانید کمی راحت باشید، ولی منو سیستم A7R III به طرز شگفت انگیزی جامع شده، به طوری که وقتی تنظیمات مناسب خودتان را روی دکمه های مختلف دوربین اعمال می کنید، با کمک گیره های کنترل روی بدنه، دیگر لازم نیست که به طور مرتب سراغ منوی اصلی بروید. وقتی که خواستید تنظیمات را انجام بدید، کمی به خودتان وقت دهید تا متوجه شوید به دنبال چه چیزی هستید.

شاید که تغییرهای انجام شده زیاد نباشند، ولی ترکیبشان طوری است که باعث می شود شما راحت تر و با رضایت خاطر بیشتری عکاسی کنید.

فوکوس خودکار

Autofocus

399 دات تشخیص فاز

425 دات تشخیص کنتراست

AF چشم با عملکرد ردیابی بالا

سونی سیستم فوکسینگ را هم به خوبی بهبود داده است. 399صفحه کانونی تشخیص فاز AF پوینت ها به همان صورت از A7R II باقی مانده اند(با 68% پوشش قاب). ولی تعداد AFپوینت های تشخیص کنتراست از 25 به 400 افزایش یافته است.

سونی فکر میکند که با این تعمیرات جدید سرعت آیوتوفوکوس زیادتر می شود. که با بهبود کارکرد ردیابی AFها، سرعت در شرایط کم نور تقریبا دو برابر می شود.

Alpha A7R III می تواند دربازه روشنایی کم هم، در حد -3EV ، فوکوس کند. فکر می کنید که این تاریکی مطلق است؟AF پوینت های مرکزیD850’s حتی تا -4EVهم پیشروی می کند.

همانطور که در دوربین ها ی بدون آینه قبلی سونی دیدیم، بازه تنظیمات آیوتوفوکوس گسترده است. حالت های Wide یاZone برای عکاسی عمومی مناسب هستند و همچنان که mode central، از AF پوینت های مرکزی استفاده می کند، شما را از شر بسیاری تصمیم گیری ها راحت می کند.

همچنین یک Spot mode قابل تغییر وجود دارد(با قدرت انتخاب بین سه سایز مساحت AF ) که به شما این امکان را می دهد که برای پیدا کردن ناحیه فوکوس، هر جای قاب هم که باشد، از جویستیک استفاده کنید. (مادامیکه Spot mode از AF پوینت ها برای فوکوس کمک می گیرد)

فوکوس در حالت single servo سریع است، ولی زمانی سیستم واقعا موثر است، که دایما با فوکوس کلنجار بروید. شما برای فوکوس امکانات قبلی را دارید به علاوه تنظیمات جدید lock-on یا قفل لحظه ای خودکار. از این مد استفاده کنید و ببینید که Alpha A7R III چقدر حیرت انگیز سوژه مورد نظرتان را وقتی که در قاب حرکت میکند، ردیابی می کند.

چشم AF هم در مدل جدید بهبود یافته است و حالا از الگوریتم های آیوتوفوکوس Alpha 9 استفاده می کند، به این معنی که وقتی A7R III در حالت AF-C قرار دارد و چشم AF فعال است، سیستم باید قادر باشد که به طور مداوم، چشم سوژه مورد نظر را فوکوس و ردیابی کند، حتی اگر آن ها به پایین نگاه کنند، یا به دوربین نگاه نکنند.

در زمان ما و با دوربین ها ی فعلی ،  A7R III ما را متاثر می کند:می تواند در دو سناریو چالش انگیز فوکوس را روی سوژه نگه دارد، حتی وقتی که با سرعت دور قاب حرکت کنند، به سمت ما بیایند یا پایین را نگاه کنند یا دوربین را نبینند.

عملکرد

برای این منظور، شما امکان استفاده از شاتر مکانیکی A7R III را دارید و همچنین اگر می خواهید، می توانید از شاتر الکترونیکی برای شات های بی صدا استفاده کنید و وقتی که دوربین تعداد زیادی عکس را روی کارت می نویسد، به جای منتظر ماندن، همچنان می توانید از کارکرد دکمه های زیاد A7R III استفاده کنید.

A7R III با سیستم 5 محوره بصری تثبیت تصویر سونی روانه بازار می شود، که باعث زیاد شدن سرعت شاتر دوربین به 5. 5-stop می شودT، که نسبت به سیستم 4 بسیار بهتر شده. 5-stop A7R II، شاترجدید یک مکانیزم جدید برای کم شدن ریسک لرزش و تاری تصویر دارد (مخصوصا برای شات های 10fps)

نما یاب الکترونیکی عالی است!با یک نمای واضح و بزرگ، که این قابلیت را باید ازآپدیت جدید و رزولوشن 3,686k-dot ممنون باشیم در حالی که نمایشگر پشتی هم مشکلی ایجاد نمی کند.

یکی از بزرگترین ایرادهایی که به A7R II گرفته می شد ،  این بود که عمر باتری خیلی کم بود. شما اگر خیلی خوش شانس می بودید، می توانستید تنها 270 شات داشته باشید. این بار، سونی، باتری های سری w- را که قبلا استفاده می شد، با آخرین سری باتری z- عوض کرده است و شما می توانید توقع 530 شات را داشته باشید، اگر از نما یاب استفاده می کنید و 650 شات اگر از نمایشگر پشتی استفاده میکنید. هرچند که این پیشرفت بزرگی می باشد، اما هنوز هم در رده بندی، این دوربین به نیکون D850 1,840-shot نرسیده است.

کیفیت تصویر

ISO100-32 به 50-102400 ارتقا یافته

15-stop بازه دینامیکی

14 bit شات خام

A7R III به طور تاثیر گذاری کیفیت جزییات تصویر را بالا برده است. شما به سختی می توانید فرق بین تصویر این دوربین را از تصویر 45. 2MP Nikon D850و 50MP Canon EOS 5DS ، که تراکم سنسورهایش زیادتر است، را تشخیص دهید. اگر می خواهید در آخر روزتان، یک پرینت بزرگ در سایز A2 داشته باشید، فایل های A7R IIIشما را مایوس نخواهند کرد.

یکی از زمینه های دیگری که A7R III در آن بسیار قوی است، کنترل نویز(وجود اختلال در روشنایی عکس) است. میزان نویز به خوبی و تا حد قابل قبولی کم شده است و در آخر، دان دان های عکس شما طبیعی به نظر می آیندو رنگ تا جای ممکن کمترین نویز را دارد، حتی هنگامی که خارج از محدوده حساسیت معمول (بیشتر ازISO32,000) عکاسی کنید، نتیجه رضایت بخشی خواهید داشت. مثل هر دوربین دیگری، نباید مکرر از تنظیمات ماکسیموم استفاده کنیم(که در اینجا ISO102,400 است)، مگر اینکه گرفتن یک شات برایتان مهم تر از کیفیت نهاییش باشد.

عملکرد دینامیکی A7R III هم بسیار تاثیر گذار است. اگر با حساسیت پایین عکاسی می کنید و از عمد شات را از نور حفظ می کنید تا های لایت ها را از دست ندهید، قبل از اینکه هر نشانی حاصل از خرابی کیفیت سایه ها رخ بدهد، باید فایل را در post-processing فشار بدهید. در ویراستن (edit) عمومی فایل های خام، وقتی که می خواهید جزییات کار را ترمیم کنید، با  A7R III، امکانات گسترده ای دارید.

نتیجه گیری

اگر نیکون فکر کرده که با D850 همه چیز را می تواند به دلخواهش داشته باشد، دوباره باید فکر کند!  سونی یکی از دوربین های بدون آینه محبوبمان را انتخاب کرده و با تقویت عملکردش A7R III را ارایه می دهد که بسیار توانا تر و همه جانبه تر می باشد.

همان طور که با D850 هم دیدیم، دیگر لازم نیست اجرا قربانی رزولوشن شود یا بعکس. ترکیب سریع 42. 2MP و عملکرد بالا، 10FPS  شات وسیستم ای اف بسیار پیشرفته، با هم یک جا جمع شده اند، تا حتی عکاس های بیشتری را نسبت به دوربین قبلی به خود جذب کند. با این دوربین فرقی نمی کند که کجا عکاسی می کنید: چه در خانه امنتان، چه در ارتفاع کوه ها، چه در یک استودیو فوتبال.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *