بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook
بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

بررسی تخصصی گوگل پیکسل بوک – Google Pixelbook

گوگل پیکسل بوک : یک کروم بوک برتر (مبتنی بر سیستم عامل کروم) که ارزش قیمتش را دارد

برای اولین بار کروم بوک قدرتمند و گران گوگل به صورت جدی مورد توجه قرار گرفت. وقتی کروم بوک پیکسل گوگل را در سال 2013 بررسی میکردیم، گفتیم این یک رایانه پرزرق و برق است که به خوبی ساخته شده است و تقریبا هیچ کسی نمیخرد. این نتیجه ای بود که در بررسی سال 2015 هم به آن رسیدیم. درواقع سیستم عامل کروم به عنوان رایانه دوم ارزان خوب است اما تقریبا غیرممکن است که فردی هزینه بالایی برای پیکسل بپردازد. سیستم عامل کروم درمقایسه با سیستم عامل مک و ویندوز با همین رنج قیمت کارآیی بسیار محدودی دارد. پیکسل بوک جدید و جاه طلب گوگل نشان میدهد که دیگر اینگونه نخواهد بود. این لپ تاپ هیچ شباهتی به پیکسل اولیه ندارد اما برپایه همان تولید شده است. این لپ تاپ، هنوز هم یکی از بهترین هاست که میتوانید پیدا کنید اما با این حال، از سیستم عامل کروم استفاده میکند.ضمن اینکه برای بخشی از جمعیت درحال رشد، ممکن است این موضوع، مشکلی نداشته باشد. گوگل معتقد است بسیاری از دانش آموزانی که از سیستم عامل کروم برای گذراندن سال های زندگی به سمت بزرگسالی استفاده میکنند، به دنبال لپ تاپ های با کیفیت بالا خواهند بود که با سیستم عامل آن آشنا باشند. بعلاوه گوگل می گوید که لپ تاپ های برتر 20 درصد بازار را تشکیل میدهند که پیکسل بوک تمامی تلاش خود را برای سهم داشتن از این میزان، به کار میبرد.

مزایا :

  • طراحی عالی سخت افزار و نمایشگر
  • صفحه کلید راحت و کامل
  • عملکرد عالی
  • دستیار گوگل روی لپ تاپ به طرز شگفت انگیزی مفید است
  • ترکیب برنامه های کروم و اندروید، این (دستگاه) را به کروم بوکی با بیشترین قابلیت تبدیل کرده

معایب :

  • گران قیمت
  • عمر باتری متوسط
  • همه برنامه های آندروید مناسب یک صفحه بزرگتر نیستند
  • قلم پیکسل در مقایسه با رقیبان بسیار ضعیف است

خلاصه :

سیستم عامل کروم به نقطه ای رسیده است که برای بسیاری از مصرف کنندگان گزینه منطقی است و پیکسل بوک بهترین سخت افزار را برای اجرای آن ارائه می دهد. عمر باتری متوسط یک ضعف است اما سخت افزار پیکسل بوک به همان میزان که گفته میشود خوب است. اگر شما به رایانه مک یا ویندوز احتیاجی ندارید، پیکسل بوک به قیمت بالایش می ارزد.

سخت افزار

اولین ویژگی شاخص پیکسل بوک طراحی آن است که به شدت از تلفن های هوشمند پیکسل گوگل تاثیر گرفته است. کل رایانه از آلمینیوم نقره ای ساخته شده که با المان های سفید تلفیق شده است. روی درب از شیشه ساخته شده است تا از طریق آن سیگنال های وای فای فعال شوند. زیر لپ تاپ (نه بخشی از رایانه که اغلب آنجا را نگاه می کنیم) دارای یک پنل سفید متناسب است که به جای شیشه از پلاستیک ساخته شده است. در امتداد لبه ها یک دکمه استارت، یک دکمه صدا، یک جک هدفون و دو پورت USB-C پیدا خواهید کرد. با بازکردن پیکسل بوک یک پنل دیگر خواهید دید که پد لمسی و فضای اطراف آن را تشکیل می دهد و از برخورد صفحه نمایش و صفحه کلید هنگام بسته شدن پیکسل بوک جلوگیری میکند. این پنل همچنین از یک ماده پلاستیکی نرم ساخته شده است که برای قراردادن مچ دست نسبت به آلومینیوم سفت مک بوک بسیار راحتتر است. این حس شبیه حسی است که مایکروسافت از پوشاندن لپ تاپ سرفیس با پارچه نرم آلکانترا به دست آورده است. من نگران کثیف شدن قسمت های کاملا سفید بعد از تایپ کردن هستم که البته امیدوارم تمیز کردن آنها آسان باشد.

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

مانند بسیاری از کروم بوک های دیگر، پیکسل بوک هم قابلیت تا شدن 360 درجه دارد که به شما اجازه می دهد رایانه را در چهار حالت مختلف استفاده کنید: لپ تاپ، تبلت، تنت (با لولایی که به هوا وصل شده است) و سرگرمی (حالتی که صفحه کلید پایین گرفته است) دو حالت آخر عملا قابل تشخیص نیستند و صادقانه بگویم چندان مفید هم نیستند. اما با توجه به تعداد رایانه هایی که این گزینه ها را ارائه می دهند، باید قدر آنها را دانست.

مانند بسیاری از لپ تاپ های قابل تبدیل دیگر، من پی بردم که استفاده از پیکسل بوک در حالت تبلت بسیارعالی است. با وزن 2.4 پوند پیکسل بوک یک لپ تاپ سبک اما یک تبلت سنگین و یوغور است. من با نگه داشتن آیپد پرو یک پوندی ام در زمان پرواز برای ساعت ها بازی و تماشای فیلم مشکلی ندارم اما همین کار را با این رایانه نمی توانم انجام دهم.

در حالت لپ تاپ، پیکسل بوک میدرخشد. صفحه کلید کاملا متفاوت از پیکسل اولیه است، اما تقریبا به همان اندازه خوب است. از آنجا که پیکسل بوک بسیار باریک است کلیدها فقط 0.8 میلیمتر عمق دارند اما احساس کم عمق بودنی که در مک بوک های جدید وجود دارد را القا نمیکنند. همچنین کلیدها نرم و بی صدا هستند. با وجود این واقعیت که پیکسل بوک اساسا همان اندازه سامسونگ کروم بوک پرو است، صفحه کلید دستگاه گوگل بسیار بهتر است. هیچ چیز محدود نیست، تمامی کلیدها به اندازه کافی بزرگ هستند و حتی یک نور پس زمینه خوب نیز دارند. با خوشحالی به مدت چند ساعت در این رایانه تایپ کردم و هیچ مشکلی نداشتم.

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

متاسفانه، پد لمسی کاملا خوب نیست. اساسا تمام لپ تاپ های دیگر فضای کوچکی بین انتهای پد لمسی و لبه بدنه لپ تاپ دارند اما پیکسل بوک این فاصله را ندارد و متعجب شدم که این مساله چقدر خسته ام کرد؛ به ویژه زمانی که رایانه روی پاهایم بود. مشکل دیگر این است که پد لمسی در پیکسل خیلی پایین قرار گرفته است. بهتر بود که مجموعه کیبورد و پد لمسی کمی بالاتر از لبه پیکسل بوک باشد. خبر خوب این است که صفحه لمسی به خودی خود بسیار پاسخگو است، فقط استفاده از آن راحت نیست.

یکی از دلایلی که من چنین علاقه غیر منطقی به لپ تاپ پیکسل اولیه داشت، صفحه نمایش آن بود. نه تنها زرق و برق داشت، بلکه نسبت تصویر 3: 2 نیز داشت. در حالی که اکثر لپ تاپ ها نسبت تصویر 16: 9 داشتند، صفحه نمایش پیکسل برای بررسی وب و نوشتن بلندتر و بهتر بود. پیکسل بوک این نسبت تصویر را حفط کرده است اما صفحه نمایش لمسی کوچکتر 12.3 اینچی (پیکسل اولیه صفحه نمایش حدود 13 اینچی دارد) به این معناست که کیفیت تصویر از 1700*2560 به 1600*2400 کاهش یافته است. همین کمبود جزئی در پیکسل ها کافی است تا صفحه نمایش پیکسل بوک کمی محدود شود؛ به ویژه زمانی که به صورت پیش فرض در کیفیت 1200*800 استفاده میشود. در غیر این صورت، این صفحه نمایش بسیار روشن و واضح همراه با تولید رنگ ها و زوایای دید عالی است. این احساس بیش از حد اشباع نمی شود، اما کنتراست زیاد به پراکندگی رنگ ها کمک می کند. بعضی افراد از حاشیه بسیار زیاد اطراف صفحه نمایش شکایت دارند اما برای یک دستگاه قابل تبدیل که به صورت تبلت هم مورد استفاده قرار میگیرد، چیز بسیار عجیبی نیست.

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

مطالعه کنید: نقد و بررسی لپ تاپ گیمینگ Inspiron 15 7000 دِل

کارآیی و عمر باتری

اکثر کروم بوک ها از پردازنده قوی استفاده نمیکنند اما پیکسل بوک یک استثنا است. مدل پایه شامل یک پردازنده core i5 اینتل به همراه 8 گیگابایت حافطه رم و 128 گیگابایت حافطه داخلی است. این نخستین کروم بوک با این حافطه داخلی است که به کاربر

این اجازه را می دهد که برنامه های اندرویدی بیشتری نصب کند و فایل های بیشتری را ذخیره کند. مدل بالاتر که من تست کردم همین پردازنده و رم را دارد اما حافطه داخلی اش 256 گیگابایت است. و اگر شما بسیار شیفته هستید میتوانید آخرین مدل پیکسل بوک شامل پردازنده core i7 همراه با 16 گیگابایت رم و حافطه 512 گیگابایتی SSD را انتخاب کنید.

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

برای اکثر کاربران مدل پایه بسیار مناسب است. من هیچ وقت نتوانستم حافظه SSD را پر کنم و عملکرد عالی بود. من معمولا چندین پنجره Chrome را با حداقل دوازده زبانه در هر کدام و همچنین برنامه های وب را اجرا میکنم. من هیچ گونه کاهش سرعت یا تاخیر مشاهده نکردم و قدرت اضافی باعث شد که برنامه های اندروید سریع تر و روانتر از آنچه که در هر کروم بوک دیده ام، اجرا شوند. حتی من قادر به اجرای بازی های گرافیکی سنگین نظیر Asphalt8 بودم درحالی که بقیه پنجره ها و برنامه های وب هم فعال بودند و هیچ مشکلی در عملکرد دستگاه به وجود نیامد.

متاسفانه، این عملکرد با قربانی شدن عمر باتری همراه است. برخلاف ادعاهای گوگل مبنی بر اینکه پیکسل بوک با هربار شارژ 10 ساعت کارایی دارد اما در آزمایشات باتری استاندارد ما کمتر از 8 ساعت کارایی داشت. (پخش یک ویدیو با کیفیت فول اچ دی و روشنایی 66 درصد). در یک روز کاری واقعی و روزمره، این عملکرد بدتر شد. بعد از حدود 6 ساعت، به شارژر نیاز پیدا کردم. این یک ضعف است اما در مقایسه با کروم بوک های دیگر با پردازنده ضعیفتر، میتواند پیشنهاد شود. یک خبر تاحدودی خوب این است که پیکسل بوک به لطف آداپتور برق USB-C اش بسیار سریع شارژ میشود. گوگل ادعا میکند که با 15 دقیقه شارژ، حدود 2 ساعت کارایی دارد که در آزمایشات من هم تایید شد. 95 درصد باتری در یک ساعت شارژ شد که میتوان گفت خیلی سریع است. بهتر بود که باتری سریع خالی نمیشد و گوگل باتری قوی تری را پیش بینی میکرد.

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

نرم افزار

به طور معمول، گوگل چندین ترفند را در سیستم عامل کروم برای سازگاری با سخت افزار جدید بکار گرفته است. بزرگترین ترفند، افزودن دستیار گوگل است. هنگامی که پیکسل بوک را راه اندازی میکنید، وقتی میگویدOK, Google مانند یک تلفن اندرویدی یا تلفن های گوگل پاسخ میدهد. دستیار یک پنجره است که در قسمت پایین و سمت چپ صفحه نمایش قرار دارد. این دستیار تا حدودی پنجره Siri در مک بوک یا برنامه چت ALLO گوگل را تداعی میکند.

راه های گوناگونی برای دسترسی به دستیار گوگل وجود دارد. میتوانید بگویید: OK, Google یا کلید اختصاصی را فشار دهید. (اساسا این کلید در کروم بوک معادل کلید ویندوز است.) دستیار به اندازه کافی هوشمند است تا برنامه های مختلفی را در پیکسل بوک شما که برای پاسخ به پرسش هایتان مورد نیاز است، باز کند. برای مثال هنگامی که به آن گفتم؛ Stranger Things را در Netflix بازی کنم، برنامه Android مربوطه به درستی در قسمت لیست نمایش، نشان داده شد. اگر یک فیلم بخواهید، پخش آن به درستی آغاز می شود. همین اتفاق برای آهنگ ها هم می وفتد؛ شما آهنگ را درخواست میدهید و دستیار برنامه مربوط به آهنگ را برای انتخاب و پخش، باز میکند.

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

به غیر از دستیار،تغییرات محسوسی در سیستم عامل کروم دیده نمیشود. گوگل راه انداز برنامه را برای شبیه کردن آن به برنامه های اندرویدی، دوباره طراحی کرده است. تعدادی از برنامه هایی که اخیرا استفاده شده است در قسمت بالایی وجود دارد که ادامه لیست کاملی است که همه چیز نصب شده در پیکسل بوک شما را داراست. پیکسل بوک همچنین گوگل پلی استور را هم دارد که به تازگی از بتا خارج شده است.

ترکیب دستیار گوگل و برنامه های اندرویدی بهبود یافته، باعث میشود که کل سیستم عامل کروم کامل شود. اگر چه من بیشتر از برنامه های وب در پیکسل بوک استفاده می کردم، داشتن گزینه ای برای باز کردن نسخه های پاسخگو مانند Lightroom یا Microsoft Office قطعا مفید بود، حتی فقط نسخه های موبایل. تبلت های اندرویدی هرگز خاموش نمیشوند؛ چون تعداد برنامه کمی برای صفحه نمایش بزرگ طراحی شده است. اما در پیکسل بوک اجرا کردن بعضی برنامه ها در حالت گوشی، مفید خواهد بود. برای مثال داشتن فیسبوک مسنجر در کنار صفحه نمایش فقط برای چک کردن. من همچنین دوست دارم که برنامه Todoist را در یک پنجره کوچک به اندازه گوشی اجرا کنم تا به این ترتیب همیشه لیست کارهای فعلی ام در اختیارم است.حتی اگر تقریبا همه چیز را در پیکسل بوک طی چند هفته گذشته انجام داده باشم، هنوز به مک بوک ایرم جهت ویرایش عکس، تغییر اندازه و علامت گذاری این بررسی، نیاز دارم. پاک کردن پایه ای عکس با برنامه هایی مانند Lightroom و Snapseed امکان پذیر است، اما حرفه ای ها هنوز هم احساس همسترن را دارند و ویرایش ویدیو هم اساسا غیرممکن است.

مطالعه کنید: بررسی اجمالی لپ تاپ ایسر مدل سوییچ 3

قلم پیکسل بوک

بخش نهایی داستان پیکسل بوک، قلمش است. این قلم با حالت فشار و شیب است که از تکنولوژی واکام استفاده می کند. متاسفانه به همراه پیکسل بوک عرضه نمیشود و باید جداگانه تهیه شود. ویژگی منحصر به فرد قلم این است که راه دیگری را برای ارتباط با دستیار گوگل ارائه می دهد. فشاردادن و نگه داشتن دکمه کناری قلم و انتخاب چیزی در صفحه نمایش، دستیار را برای جستجوی اطلاعات چیزی که شما انتخاب کرده اید، آماده میکند. برای مثال، اگر شما پوستر یک آلبوم را انتخاب کنید، دستیار اطلاعات هنرمند را همراه با لینک هایی برای پیدا کردن تاریخ کنسرت و غیره فراهم میکند. متاسفانه گیج کردن دستیار دشوار نیست. برای مثال تشخیص دادن تصویر گوشی پیکسل2 گوگل که به صورت یک مستطیل سیاه بود، برای دستیار بسیار سخت بود. به غیراز اینها شما میتوانید کارهای معمولی یک قلم را با قلم پیکسل بوک مانند یادداشت برداری یا طراحی انجام دهید. گوگل ادعا میکند که تاخیر قلم فقط 10 میلی ثانیه است اما عملکردش ناامیدم کرد.

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

هنگام یادداشت برداری با برنامه Google Keep، تاخیرها قابل ملاحظه بود درصورتی که نوشتن در آیپد پرو با قلم اپل یا در سرفیس پرو با قلم سرفیس ماکروسافت، بهتربود. تاخیر قابل ملاحظه زمانی رخ داد که سعی کردم طراحی هایی را در برنامه های مختلف مانند Painter، ArtCanvas و ArtFlow انجام دهم. به گفته این شرکت، به نظر می رسد قلم پیکسل بوک زمانی که از برنامه مناسب استفاده شود، می تواند نتایج خوبی را کسب کند. من یک نسخه بتا از نرم افزار یادداشت برداری Squid را امتحان کردم که بهتر از نظر Keep بود. درحال حاضر خرید قلم پیکسل بوک لزومی ندارد. من دوست دارم از قلم برای گرفتن اسکرین شات و علامت گذاری آنها استفاده کنم، اما خیلی مایل به استفاده از قلم برای یادداشت برداری نیستم. ترجیح می دهم آنها را فقط تایپ کنم، به ویژه هنگامی که ورودی laggy است. ویژگی های دستیار گوگل سرگرم کننده است اما ضروری نیست. قبل از خریدش به خوبی فکر کنید، احتمالا بدون آن هم فرصت تفریح کردن خواهید داشت.

مطالعه کنید: بررسی تخصصی لپ تاپ سرفیس بوک ۲ (۱۵ اینچی) مایکروسافت

رقیبان

پیکسل بوک هیچ رقیب مستقیمی ندارد. هیچ شرکت دیگری کروم بوک ها کاملا شبیه به این نساخته است. شاید بهترین کروم بوک موجود در بازار برای رقابت، کروم بوک Flip C302 ایسوس باشد که قیمت آن نصف قیمتی است که برای خرید پیکسل بوک میپردازید. اما این مدل ایسوس، قلم ندارد و صفحه نمایش هم درمقایسه با پیکسل بوک چندان خوب نیست. ساختار آن حس خوبی منتقل نمیکند اما نسبت به قیمتش مناسب است.

این مدل هنوز هم یک سیستم عالی برای کسانی است که میخواهند تجربه سیستم عامل کروم را بدون هزینه کردن گزاف داشته باشند. اگر شما به قلم نیاز دارید، کروم بوک پرو و کروم بوک پلاس سامسونگ هم ارزش بررسی کردن را دارند. صفحه کلید و عمر باتری پایینی دارند اما دستگاه های خوبی هستند.

خارج از فضای کروم بوک، لپ تاپ سرفیس جدید مایکروسافت هم قیمت با پیکسل بوک است. این دستگاه نیز به طور مشابه به خوبی طراحی شده و قدرتمند است و دارای عمر باتری است که اساسا بی نظیر است. شما برای بودجه خود میتوانید لپ تاپ های بسیاری را بیابید که هر نرم افزاری را در محیط ویندوز اجرا میکنند. پرداختن هزینه کم برای ارتقا ویندوز 10S محدود به نسخه کامل ویندوز 10 به شما امکان دسترسی به تمام برنامه های این پلت فرم را می دهد. این دستگاه برنامه های آندروید را اجرا نخواهد کرد، اما وقتی که وسعت و عمق ویندوز را در دسترس دارید، نگران نباشید.

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

بررسی گوگل پیکسل بوک-Google Pixelbook

مطالعه کنید: نقد و بررسی لپ تاپ دل مدل XPS 15 2017 با کیبی لیک و صفحه نمایش 4K

جمع بندی

سوال این است: کسی از ما درباره کروم بوک پیکسل میپرسد: آیا خرید این دستگاه به عنوان لپ تاپی که از سیستم عامل کروم استفاده میکند، ارزش دارد؟ دراین هنگام جواب ها متفاوت است: بله ….. همراه با چند اخطار. ویراستاران عکس و ویدئو و همچنین گیمرهای جدی همچنان باید به دنبال گزینه های سنتی بیشتری باشند. اما هرکس دیگری که به دنبال یک لپ تاپ با کیفیت بالاست باید آن را بع عنوان یک گزینه جدی مدنظر قرار دهد. در دو سال و نیم گذشته کروم بوک ها محبوبتر شده اند و بسیاری از خدمات ضروری در مرورگر به خوبی کار می کنند. بعلاوه برنامه های اندرویدی در کروم واقعی و مفید هستند.

توجه داشته باشید که رایانه هایی با این سطح از طراحی و مشخصات ارزان نیستند. پیسکل بوک بهترین لپ تاپی بود که من در یک مدت طولانی استفاده کردم. باریک، سبک، سرگرم کننده، قدرتمند است، راحت استفاده میشود و زیبایی ظاهری دارد. اگر شما به رایانه ویندوز یا مک کامل نیازی ندارید، پیکسل بوک ارزش قیمتش را دارد.

منبع: engadget

 

نوشته شده توسط

دانشجوی رشته مهندسی به تکنولوژی و علم روز اهمیت میدهم و سعی میکنم همیشه به روز باشم

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *