Asus ZenBook UX310UA

نقد و بررسی لپ تاپ ایسوس زن بوک UX310UA – Asus ZenBook UX310UA

در ابتدا یک نگاه کلی به مشخصات مثبت و منفی Asus UX310UA خواهیم داشت.

مثبت :

  • بدنه تمام آلومینیوم
  • کلیدهای کیبورد با طراحی نوری در پس زمینه
  • صفحه نمایش قدرتمند
  • سرعت عمل فوق العاده سریع آماده به کار سیستم عامل

منفی :

  • کیبورد با طراحی صفحه منحنی (Bendy)
  • باتری با کارایی محدود و دیسک ذخیره سازی هارد درایو با ظرفیت فضایی محدود

Asus ZenBook UX310UA

شاید در نگاه اجمالی و در اولین برخورد با Asus ZenBook UX310UA دلایل مجذوب کننده ای را نیابید اما با اطمینان به شما میگوییم که این محصول نه تنها برای کارایی ها و عمملکردهایش، بلکه برای توجه و دقت اش در بکارگیری روش ها و استانداردهای به روزی است که شما را هدایت میکند تا انتخابی شایسته را تجربه کنید.

بنابراین آنچه باعث میشود در خریدن این محصول به نتیجه برسیم ارزش کارایی های آن است اما آیا این ارزش میتواند پاسخگوی بهای پرداختی ما برای Asus ZenBook UX310UA باشد؟ شاید همین دو اصل کارایی و قیمت که ما را به انتخاب کردن چیزی سوق میدهد، یکبار توسط شرکت اپل در نسخه مک بوک اِیر با در نظرگرفتن دو فاکتور قیمت ارزان و توجه به جزئیات بالا پاسخ مناسبی داده شده بود. پاسخی که مدتها مک بوک اِیر را در اوج قرار داد.

برخلاف اینکه اپل در سالهای اخیر محصول مک بوک اِیر را نادیده گرفته است و بجای آنکه معایب محصول را ریشه ای برطرف سازد به اصلاح سطحی overhaul نسخه موجود پرداخته است، شرکت Asuse موفق شده پیشرفت چشمگیری را در صنعت Notebook به دست آورد که موجب شده است امروزه محصول Asus ZenBook UX310UA را وارث و جایگزین ارزشمند مک بوک اِیر بدانیم.

Asus ZenBook UX310UA

شجاعت در ریسک پذیری در عرصه تکنولوژی حرف اول را میزند.

عمل به شعاری که Asuse آن را تحقق بخشید اما Apple نه…

طراحی

نکته مهم و همیشه در اولویت بررسی طراحی Asus Zenbook UX310UA زیبایی خیره کننده بدنه آن است. نسخه مک بوک اِیر با تمام زیبایی در طراحی بدنه اش نتوانست برابر درخشندگی و هارمونی بی نظیر تمام براق Zenbook UX310UA نمایشی را ارائه دهد.

منحنی های مورب و شیاری هندسی بدنه پشتی صفحه نمایش که با تمرکز بر نمایش لوگو طراحی شده است بسیار محصول را شیک و لوکس کرده ‌است. هرچند که بهتر بود برای کم شدن خطای دید در فهم ابعاد محصول از خطوط صاف و موازی در لبه های بدنه پشتی استفاده میشد.

با این حال باید این نکته را مورد توجه قرار دهید که مک بوک اِیر با وجود قیمت گران تر و تکنولوژی و فناوری قدیمی تر از Asuse رقیب اش، همچنان محبوب است. اما نمیتوان از اینکه Zenbook UX310UA برای شما صرفه جویی مالی به ارمغان می آورد، چشم پوشی کرد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی لپ تاپ ایسوس مدل

در مسئله ابعاد فیزیکی و هندسی در صنعت لپ تاپ رقابت بین مک بوک اِیر و Asuse جالب و گاهی ناعادلانه میشود. اِیر با ابعاد قطری ۱.۷ سانتی متری اش بسیار ظریف تر از غول ۱.۸۴ سانتی متری Zenbook است اما آنقدر ویژگی ها با دقت در Zenbook کنار هم چیده و نمایان هستند که نمیتوان این نکته را ضعف پنداشت.

افزایش ابعاد به منظور پایین نگه داشتن هزینه تمام شده محصول است. سیاستی که برای شرکت Asuse بسیار مهم است. اما باید بدانید این افزایش مانعی برای انتخاب و حُسن سلیقه شما نیست. چرا که کیفیت ساخت و طراحی بدنه در بهترین و بالاترین سطح در دسترس ما قرار گرفته است.

Asus ZenBook UX310UA

بسته بندی (Packaging) در همان ابتدای مواجه با محصول چشمگیر و خیره کننده است. این همان توجه فراگیر و در عین حال متمرکز در همه جوانب تولید در شرکت Asuse است. جذب حداکثری مصرف کننده حتی قبل از آنکه تخصصی با کارایی محصول روبرو شوید.

به هنگام بازکردن بسته بندی در بخش درونی کیف، سمت چپ بالای جعبه شعار محبوب و تحقق یافته شرکت را مشاهده میکنید: In Search Of Incredible، بسیار ساده و البته با طراحی برجسته. در بخش های بسته بندی کیف، سادگی و نظم قابل دیدن است: خبری از پلاستیک و کابل و لوازم جانبی نیست. موضوعی که در مک بوک اِیر قدرتمند مشاهده نمیکنیم و در کنار محصول بسته بندی شده، شارژر محبوب اش (MagSafe) را به نمایش گذاشته است. حال مشاهده میکنید فراخوانی عظیم Asuse “درجستجوی عجیب ترین ها” لحظه به لحظه تحقق می یابد.

پلاگین ها (Plugged) در نوت بوک ها گزینه مهمی هستند. در ZenBook UX310UA سمت چپ، دو درگاه HDMI و USB3 به همراه یک USB-C بسیار کاربردی تعبیه شده است. اما اینها حتی با وجود جَک هدفونی که با سوکت میکروفون یکپارچه و مشترک شده است نمیتواند ضعف کمیتی در پلاگین های محصول را از توجه ما به دور کند.

در سمت راست، دو درگاه USB 2.0 و یک ورودی کارت خوان SD به همراه دو چراغ هشدار به منظور مدیریت فنی هارد دیسک و باتری، طراحی شده است.

Asus ZenBook UX310UA

بهتر بود Zenbook به تعداد درگاه USB 3.0 بیشتر اهمیت میداد. اما طراحی USB-C کمی این محدودیت را جبران کرده است.

درگاه USB 3.0 با پشتیبانی عملگر شارژ باتری و یک ویژگی یکتا و بی نظیر Asuse در کنترل امنیت پورت های ورودی توانسته در حوزه پلاگین ها بی رقیب ظاهر شود. در ZenBook UX310UA قابلیتی طراحی و تولید شده است که هنگام استفاده از ورودی های مرتبط با USB 3.0 اگر دستگاه به حالت خاموشی موقت ذخیره انرژی سیستم hibernating قرارگیرد و یا خاموش شود، درگاه USB 3.0 به سرعت ورودی شما را از مدار خارج میکند تا آسیبی به دستگاه شما که متصل به درگاه USB 3.0 است، وارد نشود. همچنین در این امکان Zenbook، نرم افزار سیستمی برای مدیریت باتری در دسترس است.

فصل امکانات صفحه نمایش

پردازش تصویر در نمایشگر Asus Zenbook UX310UA با مدل بسیار قدرتمند QHD 3,200 x 1,800 عمل میکند. اما باید بدانید استاندارد نمایش full HD 1920×1080 را در مدل ذکر شده میتوانید بخوبی تجربه کنید.

عملگر حفظ قابلیت دیدِ مخاطب با قابلیت Anti-Glare به خوبی رعایت شده است. امکانی که ارتعاشات و نورهای فیلترنشده انتشار از تصاویر را خنثی سازی میکند. همچنین پوشش عریض و گسترده تصاویر با دقت ۱۷۸ نقطه نمایش که تمام صفحه را پوشانده، همه ی آنچه چشمان شما برای دیدن نیاز دارد را به ارمغان آورده است.

نقطه ضعف نه چندان بزرگ صفحه نمایش مربوط به لبه های کوچک تمام نمایشی Edge است. این تکنولوژی در Zenbook در حالت نمایش تصاویر رنگی طیف خاکستری و پدیده اختلال تصویر در نمایش رنگ قرمز یا garish دارای مشکل است. به همین دلیل نمیتواند در پیمایش متوالی عکس ها ماتریس بندی رنگها را در طیف های خاکستری و سه رنگ اصلی پشتیبانی کند.

Asus ZenBook UX310UA

دوباره به مک بوک اِیر بازمیگردیم

در مقایسه اِیر (Air) و zenbook با یک بازه قیمتی یکسان مواجه هستیم. اما ایِر از صفحه نمایش مجهز به محافظت از چشم با تمرکززدایی پیکسلی (Retina) بهره میبرد که ایمنی صفحه نمایش اش را بالا برده است.

کیبورد zenbook دارای عملکرد ضعیفی است. کم بودن فاصله بین کلیدها و عمق کم آن ها در هنگام لمس کلیدها و همچنین حالت bendy صفحه کیبورد موجب شده است سرعت و کارایی بالا در تایپ با مشکل روبرو شود. با این حال کلیدها کم صدا هستند. میتوانید قابلیت هایی نظیر شدت حسگری کلیدها و صدا را در تنظیمات تغییر دهید.

پد لمسی پیمایشی کیبورد را میتوانید با عملگر زوم اش تجربه کنید. اما ممکن است با سختی روبرو شوید. در هنگام انجام عمل زوم ممکن است نیاز به استفاده از دو انگشت داشته باشید. (مانند آنچه در گوشی های هوشمند برای زوم کردن تجربه کرده اید) به همین دلیل است که مجاب میشویم pinch zoom را غیرفعال کرده و اعمال کلید میانبر (Shortcut) کنیم.

مطالعه کنید: نقد و بررسی لپ تاپ Zenbook UX330 پریمیوم

اما این ایجاد میانبر کار را سخت و پیچیده میکند. ممکن است تمایل به زوم دو انگشتی ما را به اقناع برساند البته اگر حساسیت زیاد و عملگر چرخشی پیمایش روی پد لمسی، کارایی را ضعیف نکند. لازم به ذکر است تنظیمات مربوط به میزان حساسیت پیمایش، با جزئیات دقیق و کارآمد قابل دسترس است.

فصل کارایی و ارزشیابی نهایی

کارایی

در مقایسه ای گسترده تر باید اشاره کنیم که هدف ما در این بررسی، نمایش Asus ZenBook UX310UA و مقایسه موردی با دیگر محصول هاست. با این شیوه شما میتوانید تجربه ی انتخاب بهتر و جامع تری را داشته باشید. نسخه محبوب و ماندگار Dell XPS 13 در رقابت با مشخصات و امکانات، برتر از نسخه ZenBook ما است اما در یک نگاه جامع و هدف محور با توجه به اِلمان قیمت و هزینه تمام شده انتخاب ما ZenBook خواهد بود.

در این بخش با تِست عملکرد نرم افزاری، پردازنده Zenbook را در برابر نسخه Dell میگذاریم. تست نرم افزاری Geekbench یک معیار ارزشیابی عملکرد برای پلاتفورم های پردازنده محور است. اینگونه که با جداسازی سلول های تک هسته ای و چند هسته ای پردازنده، کارایی آن را با سیستم نمره دهی سنجش و خروجی میدهد. در این مرحله تست پردازنده i5-7200U تعبیه شده در Zenbook توانست موفقیت خوبی را با کسب نمره ۳۱۰ بدست آورد که در تست تک هسته ای نمره ۳.۵۴۵ و در چند هسته ای ۶.۶۶۷ را کسب کرد. نسخه Dell هم با نمرات ۳.۶۱۲ و ۷.۸۰۲، پای به پای میتوانند قدرت پردازنده های خود را به رخ بکشند. به همین جهت از این حیث تفاوت قابل توجهی را مشاهده نمیکنیم.

پردازنده گرافیکی Zenbook از مدل Intel HD Graphics 620 استفاده کرده است که معمولا تجربه ی خوبی را در بازی کردن (GAME PLAY) به شما نمیدهد. در تست 3D Mark هم که به منظور بررسی توانایی های کارت گرافیک طراحی شده است نمره قابل قبول کسب نشد و این یعنی برای کسانی که به دنبال بازی هستند، باید کارت گرافیک NVIDIA GeForce 940MX را مدنظر داشته باشند.

Asus ZenBook UX310UA

کارایی باتری در تست PCMark که از مجموعه تست های مذکور میباشد، توانمندی و مدیریت مصرف بهینه را در باتری اندازه گیری و محاسبه میکند. در این تست باتری ۴ ساعت و ۱۳ دقیقه کارایی مفید داشت. اما در تست film loop که به منظور سنجش قدرت در پردازش تصاویر است و ملاک مهم در کارآمدی باتری به حساب می آید مدت زمان ۵ ساعت و ۲۴ دقیقه ثبت شد. این در حالی ست که در نسخه Dell و HD Spectre 360 مدت زمان ۷ تا ۸ ساعت ثبت شده است. پس Zenbook زیبای ما در باتری و مجموع انتظاراتی که از عمر باتری داریم چندان سرآمد نیست.

عمر باتری در دو حالت مصرف عمومی و تخصصی و تحت فشار اهمیت پیدا میکند. تحربه و تست های انجام شده نشان داده اند باتری ZENBOOK در مصرف عمومی کارایی خوبی را ارائه میدهد اما در مصارف تخصصی پاسخگوی مناسبی نیست.

در بحث فوق‌العاده مهم مدیریت خنک کننده ها، FANها همواره روشن است. اما از تکنولوژی کاهنده نویز بهره میبرد که موجب شده صدای بسیار کمی را از خنک کننده ها بشنویم، اما در محیط های کوچک و آرام صدای Fan شنیده میشود. در نسخه اپل اِیر مورد بررسی، خنک کننده دائما روشن نیست. در ZENBOOK باتری به دلیل فعالیت بدون وقفه خنک کننده ها زودتر تمام میشود چرا که سیستم های عملگر مکانیکی بیشترین سومصرف را برای باتری حاصل میکنند. برای همین در بیشتر شرکت های سازنده و فعال در صنعت نوت بوک، درایوهای هارد و DVD، قابل حمل هستند تا بتوان مدیریت باتری را بهینه کرد. یکی از نکاتی که Asuse میتوانست در طول عمر باتری کارایی بهتری را حاصل کند، فعال سازی و آماده به کار شدن نرم افزار سیستمی Fan Xpert ست که متاسفانه غیرفعال شده است. نرم افزارهایی که بتوانند طول عمر و کارایی باتری را مدیریت کند در دسترس است اما نمیتواند مانند Fan Xpert باشد.

Asus ZenBook UX310UA

پردازنده Intel Core i5-7200U با قابلیت بالای پردازش متن و اشتراک گذاری و تدوین بالای ویدئو (Streaming)، بهترین در بین پردازنده ها نیست. قدرت پردازنده 2.5GHz درZENBOOK تا ۲ گام دهم هرتزی به درجه 2.7GHz قابل ارتقا است. قدرت RAM در بازه ی 8GB از مدل DDR4 2.133MHz است که تا 20GB حافظه داخلی قابلیت ارتقا دارد.

با شناخت نسبی از توانایی های سخت افزاری، حالا باید با معجزه ای درآماده به کارشدن ZENBOOK روبرو شوید. تنها در ۴ثانیه سیستم عامل شما آماده به کار میشود. البته مک بوک اِیر هم در همین بازه زمانی آماده به کار میشود. ظرفیت ۲۵۶ گیگابایتی نوت بوک ZENBOOK بدون درایو ثانویه تنها به دلیل کم شدن وزن نوت بوک اینگونه طراحی شده است. اما امید داشته باشید که امکان ارتقا سخت افزاری را دارید.

مطالعه کنید: نقد و بررسی لپ تاپ ROG Zephyrus GX501 ایسوس

در بخش تکنولوژی های سیستم های صوتی در ZENBOOK از سخت افزار صوتی Harman Kardon شرکت اپل استفاده شده است که بسیار بهتر از سیستم Bang & Olufsens طراحی شده در مدل های استفاده شده Acer است.

سیستم پخش صوتی در دو خروجی فیزیکی در کناره های تحتانی نوت بوک طراحی شده است. برای حس بهتر در شنیدن صدا مناسب تر است که دستگاه را روی سطحی همسان با سطح زیری نوت بوک قراردهید تا صدا دچار گرفتگی و خفگی نشود. طراحی باندها به گونه ای ست که اگر قرارگیری دستگاه را در سطحی یکدست اعمال نکنید به دلیل اینکه باندها دو تکه هستند، صداها موقعیت شنیداری استریو را ایجاد نمیکنند.

Asus ZenBook UX310UA

نوت بوک Asus Zenbook UX310UA به صورت پیش فرض نرم افزارهایی را در اختیار شما گذاشته است تا در هنگام استفاده، نیاز به نرم افزارهای دیگر را تنها در موارد خاص مورد کاربردتان احساس کنید.

برای نمونه Fan Xpert نرم افزار کاهنده نویز و صدا در خنک کننده ها، و مدیریت مصرف بهینه باتری در دسترس شما است. ZENBOOK تمرکز بسیار بالایی در تجمیع سخت افزار و نرم افزارهای کاربردی متوسطی را دارد که نیازهای شما را در حد و اندازه نسبتا مناسبی برطرف میسازد.

برای مک بوک اِیر یک رقیب جدی و قدرتمند پا به عرصه کاربرد گذاشته است. Zenbook UX310UA با بدنه بسیار زیبا، تمام آلومینیوم و صفحه نمایش با استانداردهای امنیت و سلامت نمایش تصاویر جایگاه ارزنده ای را در بین نوت بوک ها بدست آورده است.

عمر باتری پایین، پاشنه آشیل و مهمترین ضعف ZENBOOK است. چرا که هنگام کار زیاد و استفاده چند کاربردی از برنامه ها و لوازم جانبی، به سرعت با خالی شدن باتری مواجه خواهیم شد. همچنین صفحه کلید bendy طراحی شده این محصول توانایی و سرعت شما را در تایپ کردن کاهش میدهد. پد پیمایش لمسی کیبورد هم دارای نقص هایی ست که با رقیب اپل اِیر در این زمینه شکست جدی خواهد دید.

Asus ZenBook UX310UA

هارد دیسک ۲۵۶ گیگابایتی میتواند ارتقا پیدا کند. هم از طریق تکنولوژی فضای ذخیره سازی ابری (Cloud) و هم سخت افزاری، ارتقا امکان پذیر است.

نوت بوک Asus Zenbook UX310UA در عنوان یک محصول حرفه ای و کارآمد برای طبقه مصرفی کارکنان و دانش آموزان بسیار مناسب است. در برابری حداکثری در قیمت با اِیر اپل و نقاط ضعف و قوت این دو غول ابرسازه های تکنولوژی کامپیوتری، اکنون با یک محصول متناسب با کاربری های روزانه روبرو هستیم که با هدف های زندگی امروزه که بهینه سازی مصرف زمان و هزینه اولویت دارد؛ اشتراک پذیری و همسانی مناسبی دارد.

منبع: techradar

نوشته شده توسط

کارشناسی فلسفه غرب از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد هنر و معماری واحد تهران مرکز، فارغ التحصیل دوره فیلمسازی انجمن سینمای جوان تهران، مترجم آثار عمومی و تخصصی در رشته های: روانشناسی. فلسفه. علوم اجتماعی. حقوق و کامپیوتر و مترجم آثار تخصصی سینما و عکاسی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *