بررسی لپ تاپ Dell XPS 13
بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

نقد و بررسی لپ تاپ (XPS 13 (2017 دل – Dell XPS 13

مزایا:

سرعت فوق العاده ی چهار هسته ای،  عمر باتری عالی،  سبک بودن بسیار،  طراحی جذاب،  زاویه باز دید مانیتور.

معایب:

وبکم لپتاپ کمی متمایل به بالا است.

لپ تاپ Dell XPS 13 همچنان عنوان لپ تاپ برگزیده ی ما برای مشتری را دارا می باشد، این محبوبیت نیز به خاطر عمر فوق العاده ی باتری لپ تاپ،  عملکرد قدرتمند به دلیل هسته های نسل هشتم پردازشگر آن و طراحی جذاب این لپ تاپ است.

لپ تاپ Dell XPS13 برای حدود دوسال است که لپ تاپ برگزیده ی ما میباشد و این را مدیون وزن سبک اش، عمر طولانی باتری اش،  صفحه نمایش عریض تا لبه ی زیبای آن و طراحی درجه یک آن میباشد.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

برای همگام شدن این لپتاپ با تکنولوژی روز، شرکت Dell لپ تاپ 13 اینچی خود را با افزودن پردازش گر چهار هسته ای نسل هشتم اینتل (یا همان Kaby Lake R) به روز رسانی کرده است.اگر چه این مدل جدید به جز در این مورد تفاوتی با مدل قبلی XPS 13 نسل هفتم که شرکت Dell همچنان در حال فروش اش میباشد ندارد،  اما این مدل نهایاتا عملکردی قدرتمند تر و طول عمر باتری بیشتری را نسبت به مدل قبل ارائه میدهد و در عین حال تمام ویژگی هایی را که برای مصرف کننده این لپ تاپ را به یک گزینه ی عالی برای خرید تبدیل میکند حفظ کرده است.

مشخصات :

  • پردازشگر (CPU ) : Intel Core i7-8550U
  • سیستم عامل ( Operating System) : Windows 10
  • RAM: 8GB
  • RAMقابل ارتقا تا: 16GB
  • حافظه ی داخلی (Hard Drive size) : 256GB SSD

طراحی  

شرکت Dell  چند سالی است که طراحی لپ تاپ XPS 13 را تغییر نداده است اما از نظر زیبایی شناسی،  طرح این لپ تاپ بسیار قابل تحسین است.درب و سطح لپتاپ از آلومینیوم وتوسط ماشین CNC ساخته شده اند که به نسبت انتخاب مشتری میتواند نقره ای و یا قرمز براق باشد.

کناره ها،  پیچ های پشتی و بخش جلویی لپ تاپ از یک پوشش لوکس فیبر کربن ساخته شده اند.قسمت جلویی مخصوصا بسیار قابل توجه است که طرحی سایه خورده دارد و تکیه گاه دست آن یکی از نرم ترین و راحت ترین ها در میان لپ تاپ های مورد استفاده ی مشتریان میباشد.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

صفحه نمایش لپ تاپ به شکل مشهورعریض تا لبه ی صفحه Dell ساخته شده و به هیچ وجه هیچ گونه ناصافی درکناره ها و بالای لپ تاپ آن حس نمیشود اما وبکم این لپتاپ در پایین صفحه قرار داده شده است.

پیچی که درب لپتاپ را باز میکند یکی از قوی ترین و محکم ترین پیچ هایی است که در لپ تاپ های موجود میتوان یافت که البته حسی بسیار با کیفیت نسبت به لپ تاپ میدهد اما برای باز کردن نیز نیاز به دو دست دارد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی لپ تاپ دل مدل XPS 15 2017

با 2.78 پوند وزن و 11.98 x 7.88 x 0.6 اینچ اندازه،  لپ تاپ XPS 13  به شکل قابل توجهی سبک است.

رقیب های این لپ تاپ مانند مک بوک 12 اینچی اپل (2.03پوند، 0.52 اینچ ضخامت ) وAsus’ ZenBook 3 Deluxe (2 پوند، 0.47 اینچ ضخامت ) هردو بسیار باریک هستند اما هردو هم صفحه نمایش کوچکتری و هم تعداد پورت های کمتری دارند. Lenovo’s ThinkPad X1 Carbon (2.49 پوند، 0.6 اینچ ضخامت) هم با این که به خاطر صفحه نمایش 14 اینچی اش جای زیادتری از XPS 13 میگیرد اما با این حال از XPS 13 سبک تر است.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

پورت ها

برخلاف رقیب هایی که باریک بودن را بر کارایی لپ تاپ اولویت میدهند،  Dell سطح خارجی لپ تاپ سبک وزن خودش را با مجموعه ای کامل و مفید از پورت ها پر کرده است.در سمت راست لپ تاپ یک پورت USB 3.0،  یک جایگاه SD Card و یک جای قفل نوبل لپ تاپ وجود دارد.در سمت چپ نیز یک پورت USB3.0 دیگر،  یک پورت Thunderbolt 3،  جایگاه شارژ و یک جایگاه  3.5mm فیش صدا قرار داده شده است.در کنار جای فیش صدا یک شارژسنج باتری با پنج چراغ گذاشته شده است که میتواند مقدار شارژ باقی مانده ی باتری لپ تاپ شما را حتی زمانی که سیستم شما خاموش است نشان دهد. پورت Thunderbolt 3 یکی از مفید ترین پورت های این لپ تاپ است که به شما اجازه میدهد تا لپ تاپ را شارژ کنید،  به چند مانیتور همزمان با لپ تاپ وصل شوید و همچنین به USB-C پرسرعت و سایر مسیر های جانبی توسط این پورت و تنها با یک سیم متصل شوید.

متاسفانه پورت Thunderbolt لپ تاپ XPS 13 تنها دارای دو مسیر PCI Express میباشد،  این بر خلاف سایر لپ تاپ های موجود در بازار است که چهار مسیره هستند بنا بر این Dell نمیتواند از eGPU یا همان کارت گرافیک خارج از دستگاه پشتیبانی کند.(البته میتوانید از برخی از کارت های گرافیک خارجی در این لپ تاپ استفاده کنید اما باید از چند پیام هشدار در دستگاه رد شوید و توجه داشته باشید سرعت عملکرد آن ها کمی پایین میباشد)

 XPS 13 1080P غیر لمسی به شما تصویری غنی از رنگ ها به همراه زاویه ی دید بسیار بازی ارائه میدهد.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

صفحه نمایش

صفحه نمایش XPS 13 عادی p1080 بدون قابلیت لمسی،  مجموعه رنگ های غنی و جزئیات دقیقی هنگام نمایش میدهد و زاویه دید مانیتور بسیار باز است.به طور مثال من با مشاهده ی تیزر فیلم Thor: Ragnarok متوجه نمایان شدن با کیفیت سایه ها ی بنفش مجسمه درون فیلم و رنگ سبز سپر ثور در فیلم شدم. صفحه ی بدون جلای مانیتور جزئیات را به خوبی نمایان میکرد مانند ته ریش بروس بانر. البته نبود هیچ گونه ناصافی و فاصله بین لبه ی انتهایی مانیتور در کناره ها و بالا نیز این کیفیت را بهبود می بخشد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی لپ تاپ دل پریسیژن ۷۷۲۰

به دلیل عدم انعکاس نور های محیطی توسط صفحه نمایش و همچنین روشنی زیاد صفحه،  زاویه های دید این لپ تاپ باز تر از خیلی از لپ تاپ های موجود در بازار است.رنگ ها در زاویه 90 درجه دید محو نمیشوند و همچنین اگر صفحه لپ تاپ را به جلو خم کنید باز هم تصویر به وضوح قابل دید است پس اگر ازXPS 13 هنگام مسافرت با هوا پیما استفاده کنید و مسافر جلویی شما بخواهد صندلی خودش را خم کند شما همچنان میتوانید به فیلم دیدنتان ادامه دهید.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

بر اساس رنگ سنج ما XPS 13 میتواند ارتعاش 112 درصد از استاندارد وسعت قرمز آبی سبز تولید کند که این از دسته بندی متوسط 101 درصد بیشتر میباشد.این درصد همچنین از لپ تاپ Lenovo X1 Carbon با 104 درصد و XPS 13  نسل هفتمی که سال گذشته مورد آزمایش قرار دادیم با 94 درصد بیشتر است. لپ تاپ MacBook با 117 درصد دارای ارتعاش بیشتری بود و لپ تاپ Asus ZenBook 3 با 111 درصد حدودا با XPS13 برابر بود.

مطالعه کنید: نقد و بررسی لپ تاپ ایسوس زن بوک ۳

XPS 13 اندازه یnits 368 را در نور سنج ما نشان داد که میزان قدرتمندی از روشنی میباشد و خیلی بیشتر از دسته بندی درخشندگی متوسط بازار با nits289 میباشد. ThinkPad X1 Carbon 275nits،  XPS 13 سال 2016 با 302nits،  ZenBook 3 با 309nits و MacBook 340nits.

 صدا

خروجی صدای XPS 13  آن قدر غنی بود که برای پر کردن فضای اتاق نشیمن من کافی بود.زمانی که من آهنگی از AC/DC را پخش کردن صدای گیتار و پرکاشن بسیار دقیق و لایه لایه بود،  بالعکس خیلی از لپ تاپ های دیگری که زمان پخش موسیقی هارد راک صدایی خشن را تولید میکنند.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

نرم افزار مشمول شده ی Waves Maxxudio به شما امکان کنترل و تنظیم صدا را به همراه مجموعه ای از قبل تنظیم شده برای هر سبک موسیقی میدهد.

این لپ تاپ به مدت 16 ساعت و 5 دقیقه در آزمایش Mag Battery Testشارژ خود را حفظ کرد که این آزمایش شامل وبگردی مداوم متصل به Wi-Fi بود.

صفحه کلید و Touchpad

به جز در مورد فاصله ی حدود 1.22 میلیمتری بین کلید ها (1.5 تا 2 میلیمتر برای لپ تاپ ها عادی است) لپ تاپ XPS 13 به ما تجربه ی خوبی از تایپ کردن میدهد که این را در بخشی مدیون یکی از راحت ترین تکیه گاه های دست در تمام لپ تاپ هایی که بررسی کردم است.

زمانی که داشتم در وبسایت تست تایپ 10FastFingers.com با سرعت 106 کلمه بر دقیقه و خطای 1.3 درصد تایپ میکردم تکیه گاه فیبر کربنی لپ تاپ مانند یک بالشت جنس نرم راحت دستم را به خود تکیه داده بود.

یکی دیگر از مسائلی که کمک کرد تا این امتیاز تایپ را به دست آورم باز خورد اسنپی کلید های کیبورد در هنگام فشار بود که حدود 71 گرم نیروی محرکه لازم دارد(بین 60 تا 70 عادی است ) و این مساله از محدوده ی کیفیتی من خیلی بالا تر بود.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

تاچ پد بدون کلید 4.1x 2.3 اینچی، سطحی سنگی و سیاه اما لذت بخش دارد که بسیار روان است اما به اندازه کافی نیز اصطکاک دارد تا از لیز خوردن انگشتان به این طرف آن طرف جلو گیری کند. هنگامی در حال جستجو میان اپلیکیشن ها و برنامه ها بودم تاچ پد پاسخ سریع و دقیقی به حرکاتی مانند بزرگنمایی دو انگشتی و کشیدن سه انگشتی میداد.

عملکرد

لپ تاپ XPS 13 یکی از اولین لپ تاپ های موجود با پردازشگر جدید نسل هشتم Intel میباشد و این چیپ های جدید واقعا متفاوت تر از نسل های قبلی خود عمل میکنند،  با تغییر از نسل هفت به هشت اینتل هسته های پردازشگر را در سری های U دوبرابر و از دو هسته به چهار هسته تبدیل کرده است. با این کار اینتل سرعت فناوری turbo clock را افزایش داده،  بهینه سازی های جدیدی انجام داده و در واقع مصرف انرژی را بهینه کرده است.

مطالعه کنید: نقد و بررسی لپ تاپ ایسر کروم بوک 11 N7

پردازشگر i7-8550U  این لپ تاپ سرعت بیشتری به بررسی این لپ تاپ نسبت به XPS 13 قبلی با همین مشخصات به جز در مورد پردازشگر i7-7500U برای ما میدهد و البته این تغییر را با افزایش حدود دو ساعت به عمر باتری خود کرده است.Dell همچنین با افزودن Dynamic Power Mode خودش به این لپ تاپ باعث افزایش سرعت عملکرد با ایجاد توازن بین میزان داغ شدن لپ تاپ و سرعت آن بر ثانیه((clock speed شده است.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

XPS 13 با مجموعه ای از قطعات مانند پردازشگر جدید اش، یک PCIe 256GB،یک solid-state drive، و یک RAM 8GB،  به یکی از پر سرعت ترین ها در استفاده ی روزمره تبدیل شده است.حتی زمانی که ده ها برگه ی مرور گر باز باشد و یک ویدئو با کیفیت 4k درحال پخش باشد هیچ تاخیری در زمان جابه جایی بین ویندوز و وب نبود.

زمانی که من سعی داشتم تا یک ویدئو با کیفیت 4k را به کیفیت 1080p توسط HandBrake video transcoder تبدیل کنم،  XPS 13 قدیمی 31 دقیقه و 36 ثانیه برای انجام این کار زمان برد. این در حالی است که این مدل جدید 19 دقیقه و 35 ثانیه برای تبدیل ویدئو زمان میبرد. این 62درصد پیشرفت را احتمالا مدیون همان پردازشگر های اضافی است زیرا زمانی که ویدئو در حال تبدیل شدن بود هر 8 پردازشگر همزمان در حال انجام کار بودند.(هر دو پردازش از یک هسته شکل میگیرد.)

وظایف تک هسته ای نیز البته سریع تر انجام میشدند مانند spreadsheet macro test اما نه با سرعتی خیلی بیشتر از تصور. Dell XPS 13 حدود 3 دقیقه و 9 ثانیه زمان برد تا spreadsheet macro test را انجام دهد که این کار برابر کردن حدود 20 هزار اسم همراه با آدرس هایشان توسط OpenOffice Calc است.سرعت انجام این کار توسط این لپ تاپ خیلی سریع تر از متوسط سرعت سایر لپ تاپ ها (5:49) است و حدود 10 درصد بیشتر از لپ تاپ Dell XPS 13 نسل هفتم (3:29) است.

Lenovo ThinkPad X1 Carbon (Core i7-7600U, 3:22) و Asus ZenBook 3 Deluxe(Core i7-7500U, 3:34) هر دو سرعتشان کم تر است.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

لپ تاپ XPS 13 امتیاز تاثیر گذار 14.158 را از Geekbench 4 گرفت که یک معیار مصنوعی برای ارزشیابی عملکرد لپ تاپ است.این امتیاز چیزی در حدود بیشتر از دو برابر متوسط بازار با امتیاز 6.801 است و بیشتر از 60 درصد بیشتر از XPS 13 نسل هفتم (8.735)، X1 Carbon (8,571)،  ZenBook 3 (7,449) و MacBook (6,853)میباشد.

Yoga 920 هم که مانند XPS 13 پردازشگر نسل هشتم Core i7-8550U دارد اما قدرت دینامیکی Dell را نداشته و امتیازی حدود 13.306 را با 6 در صد کمتر از XPS 13 گرفته است.

داشتن یک پردازشگر سریع خوب است اما ترکیب کردن آن پردازشگر با یک PCIe SSD پر سرعت نیز همه چیز را بهتر میکند.هارد درایو 256GB این لپ تاپ حدود 10 ثانیه زمان صرف کرد تا 4.97GB پوشه را با سرعت 508MBps کپی کند. این یعنی دوبرابر سرعت متوسط بازار با 219 MBps و بیشتر از X1 Carbon (242 MBps)، اما برابر با ZenBook 3 (508 MBps).

 گرافیک

مجموعه ی تعبیه شده ی Intel UHD Graphics 620 GPU در لپ تاپ XPS 13 شاید برای بازی های حرفه ای مناسب نباشد اما میتواند به راحتی برنامه ها و ویدئو های عادی را با سرعت مناسب اجرا کند.این لپ تاپ بازی Dirt 3 را با فرکانس 56fps به راحتی اجرا کرد که البته بالاتر از متوسط بازار با 40fps میباشد و از امتیاز لپ تاپ های Asus ZenBook 3 (47 fps)،  Lenovo ThinkPad X1 Carbon (28 fps)،  Apple MacBook (24 fps) و XPS 13 سال گذشته با 28fps بیشتر بود.lenovo Yoga امتیازی معادل 35fps داشت.

در تست مصنوعی گرافیک 3DMark Ice Storm Unlimited امتیاز XPS 13 نسل هشتم حدود 81.837 بود که از متوسط بازاریعنی امتیاز 56.954 به شکل چشمگیری جلو میزند. X1 Carbon (68,082), ZenBook 3 (70,628) و XPS 13 نسل هفتم با امتیاز 72,507)).

عمر باتری

XPS 13 نسل هشتم، شارژ خود را از یک پرواز مستقیم از نیویورک تا تایوان حفظ میکند بدون این که نیازی به شارژ دوباره داشته باشد.این لپ تاپ شارژ خود را به مدت 16 ساعت و 5 دقیقه مداوم در تست Laptop Mag Battery حفظ کرد که این تست شامل وبگردی متصل به Wi-Fi بود و دو ساعت بیشتر از لپ تاپ XPS 13 نسل هفتم با 13 ساعت و 49 دقیقه با نمایش 1080p است.پس پردازشگر نسل هشتم نه تنها قوی تر است بلکه کارامد تر نیز هست.

هر دوی لپ تاپ های XPS 13 متوسط بازار لپ تاپ های قابل حمل آسان را در زمینه شارژ باتری شکست داده اند که این لیست شامل Asus Zenbook 3 Deluxe (7:05)،  Apple MacBook (9:29)، Lenovo ThinkPad X1 Carbon (12:21) و البته Lenovo Yoga 920 (12:22)که نوبه ی خود حفظ شارژ توانمندی را از خود نشان میدهند اما در هر حال ساعت ها عقب است.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

البته ما هنوز لپ تاپ Dell XPS 13  با صفحه لمسی قابل انتخاب نسل هشتم 3200 x 1800 را امتحان نکرده ایم اما پیش بینی میکنیم که عمر باتری اش خیلی کمتر باشد.لپ تاپXPS 13 نسل هفتم صفحه لمسی تنها حدود 9 ساعت و 11 دقیقه دوام آورد که حدود 4 ساعت و 30 دقیقه کمتر از همان لپ تاپ با صفحه غیر لمسی1080p بود.

 وبکم

اگر شما چانه ای بزرگ دارید و یا به هر دلیلی تصویر شما با زاویه دوربین از پایین دلچسب نیست با لپ تاپ XPS 13 تماس های تصویری نگیرید.

لنز وبکم این لپ تاپ به شکلی عجیب و غریب در قسمت پایین و سمت چپ لپ تاپ قرار داده شده است و از پایین به شما نگاه میکند و از این بدتر زمانی که در نور روز از آن استفاده شد تصویری غیر واضح،  تاریک و پر از اختلال ضبط کرده بود.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

عملکرد Wi-Fi

Dell XPS 13 به همراه یک کارت وای- فای قدرتمند 1535 AC وعده ی اتصال بهتری را از Intel و Broadcam که اکثر لپ تاپ های دیگر دارند به مشتری میدهد.این کارت وای- فای ترافیک اینترنت را از بخش هایی بر بخش های دیگر اولویت میدهد مثلا اگر در حال تماس تصویری باشید و آپدیت های ویندوز نیز در حال اجرا باشد ترافیک اینترنت بر تماس تصویری شما اولویت داده میشود.

در خانه، من تفاوتی زیادی بین XPS 13 نسل هشتم و یک لپ تاپ ThinkPad T440s قدیمی حس نکردم این درحالی است که من این دو لپ تاپ را در یک زمان و در یک مکان باهم استفاده کردم.هر دوی این لپ تاپ ها زمانی که من یک ویدئوی 4k را همزمان با اجرای speedtest.net اجرا کردم عملکرد خوبی از خود نشان دادند.اما یکی دوستان دیگر من اتصال اینترنت بهتری را با XPS 13 مدل سال قبل گرفته بود که در آن همان کارت وای -فای تعبیه شده در لپ تاپ Apple Mac Book وجود دارد.

نرم افزار و ضمانت نامه

لپ تاپ XPS 13 با چندین نرم افزار نصب شده توسط خود شرکت Dell، چند ابزار کار آمد و نرم افزار های جانبی ویندوز 10 به دست مشتری می رسد. Dell همچنین نرم افزار help and support خود را به علاوه ی نر م افزار کنترل صدای Waves MaxxAudio در لپ تاپش و البته چند ورژن آزمایشی نرم افزار های McAfee SecurityCenter, Microsoft Office and Dropboxرا نیز در لپ تاپ قرار داده است.

بررسی لپ تاپ Dell XPS 13

نرم افزار Microsoft Drops نیز به همراه مجموعه ای نا خواسته از برنامه هایی مانند Candy Crush Soda Saga, Bubble Witch Saga, Asphalt 8 و AutoDesk SketchBook and Keeper password manager در لپ تاپ نصب شده است.

Dell البته ضمانتنامه ی ایمیلی استاندارد خود را نیز برای این لپ تاپ در نظر گرفته است.

سخن آخر

لپ تاپ Dell XPS 13  در کل لپ تاپ محبوب ما می باشد که این محبوبیت را مدیون عمر باتری حیرت انگیز، عملکرد پر سرعت،  طراحی جذاب و سبک و صفحه نمایش زیبای آن است.در حالی که کمپانی Dell طراحی بیرونی این لپ تاپ را نسبت به سری قبلی تغییری نداده است اما اگر شما لپ تاپ با نسل هشتم پردازشگر را تهیه کنید این لپ تاپ بهبودی حیرت انگیز در سیستم داخلی خود دارد.

اگر شما از ظاهر متالیک لپ تاپ XPS 13 خسته شدید اما هم چنان سایر موارد این لپ تاپ را دوست دارید میتوانید تا یک سال صبر کنید تا کمپانی Dell مدل از جدیدش با طرح سفید رنگ پرده برداری کند که این مدل با مدل قبلی تفاوتی ندارد به جز این که دیگر این مدل جدید پورت های استاندارد USB را استفاده نخواهد کرد.

اگر شما یک لپ تاپ کاری و توانمند را برای تجربه ی بهتر در هنگام تایپ میخواهید میتوانید لپ تاپ ThinkPad X1 Carbon را تهیه کنید اما اگر شما دنبال خرید بهترین لپ تاپ از نظر مشتریان هستید پیشنهاد میکنیم که دنبال چیزی جز لپ تاپ Dell XPS 13 نروید.

مزایا:

سرعت فوق العاده ی چهار هسته ای،  عمر باتری عالی،  سبک بودن بسیار،  طراحی جذاب،  زاویه باز دید مانیتور.

معایب:

وبکم لپتاپ کمی متمایل به بالا است.

لپ تاپ Dell XPS13 همچنان به عنوان برگزیده ی ما برای مشتری است،  این محبوبیت نیز به خاطر عمر فوق العاده ی باتری لپ تاپ،  عملکرد قدرتمند به دلیل هسته های نسل هشتم پردازشگر آن و طراحی جذاب این لپ تاپ است.

منبع: laptopmag

نوشته شده توسط

مترجم تخصصی مقالات ادبیات با بیش از 5 سال سابقه ترجمه در زمینه های عمومی و تخصصی، ترجمه مقاله، کتاب، پایان نامه و بیش از 200 چکیده ی مقالات تخصصی و عمومی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *