نسل آینده آیفون و چشم انداز پیش روی اپل در بازار جهانی

نسل آینده آیفون و چشم انداز پیش روی اپل در بازار جهانی

ارائه محدوده ای وسیع از ویژگی ها در طول دهه های متمادی همچون کیف اپل ( Apple Wallet)  و حسگر انگشتان دست لمسی ( Touch ID)  و نهایتا ترکیب و تبدیل آنها به یک توانایی جدید همچون Apple Pay در سال های پیش رو، کاری است که شرکت مطرح اپل به دنبال آن است و اکنون نیز آن را انجام می دهد. اکنون سخن بر سر آن است که آینده آیفون، این محصول اپل، به کدام سو می رود؟

بر اساس آنچه “ریمان لیاماس” تحلیلگر نهاد معتبر IDC (International Data Corporation) مستقر در ایالت “ماساچوست” آمریکا، گفته است، اگر آیفون ایکس، بنیان اپل برای 10 سال آینده باشد، آنگاه آنچه ما شاهد آن خواهیم بود، این اتفاق به معنای سکوی پرش اپل برای ارائه نسخه های آینده آیفون ایکس، خواهد بود.

نسل آینده آیفون و چشم انداز پیش روی اپل در بازار جهانی

به هر روی، اکنون مساله این است که آینده آیفون چگونه رقم خواهد خورد وماهیت نسل آینده آیفون به چه صورت خواهد بود. در این میان، پراختن به چند نکته برای بررسی ابعاد گوناگون این مساله، ضرور به نظر می رسد.

نخست آنکه، جایگزینی گزینه Home Button که با دامنه های وسیعی از Swipe ها و تمرکز بر گزینه های بزرگ تر در کنار گوشی و در سطحی بالاتر تبدیل گزینه های حقیقی (Physical Buttons) به گزینه های مجازی ( Virtual Buttons) که از قابلیت واکنش لمسی و حساس به فشار برخوردار هستند، دسترسی به فولدر ها، اپلیکشن های اخیرا استفاده شده ( Recently-used apps) و یا بالا آوردن داک ( درایور برنامه های جانبی) بزرگتر که در آی پد، دیگر محصول اپل، مطرح بود، را آسان می کنند.

آینده این ویژگی اپل مبتنی بر واقعیت ذهنی و با تکیه بر فناوری لمس سه بعدی از گزینه های مجازی ( Virtual Buttons) راضی کننده تر خواهد بود و البته باید این واقعیت ذهنی که بر فناوری لمس سه بعدی بنا نهاده می شود را نیز به عنوان یک حقیقت بپذیریم و در این میان، فعال سازی منطقه فشار با اهداف چندگانه برای مدیریت و هدایت امکانات بیشتر در بستر یک حرکت، می تواند از جمله گزینه های پیش رو در آینده در خصوص ویژگی این محصول شرکت اپل باشد.

دومین مساله، بروزرسانی حسگر های لمسی Touch ID آیفون ایکس است. اپل از Authentec که از سال 2012 در خط تولیدی این شرکت ظهور یافت، برای فناوری حسگر اثرانگشت بهره برده است و اگر بخواهد آن را به سرعت کنار بگذارد،اقدامی غیر عقلانی در جهت اتلاف منابع خود انجام داده است. در حالی که دیگر شرکت ها از هر دو ویژگی شناخت صورت ( Facial Recognition)  و حس گر های اثر انگشت در محصولات خود استفاده کرده اند، به نظر می رسد دلیلی برای انجام ندادن این کار از سوی اپل، وجود ندارد، اگرجه با وجود ویژگی شناخت صورت ( Facial Recognition)  در قسمت go-to security آیفون ایکس، صورت پذیرفتن این امر به مانند رویایی غیرواقعی می ماند.

نسل آینده آیفون و چشم انداز پیش روی اپل در بازار جهانی

سومین مساله، اما، ویژگی ترودپث ( TrueDepth) در آیفون ایکس است که به عنوان بسیار محبوب در این محصول اپل، کاربران را قادر خواهد ساخت تا از داشتن تصاویر پرتره و سلفی با کیفیتی عالی تر بهره مند باشند. پیداست که آیفون های سال آینده ظرفیت آن را داراست تا با قرار داردن فناروی ترودپث ( TrueDepth) در دوربین عقب گوشی های خود، توانایی های گرفتن تصاویر واقعی خود را بر خلاف فناوری ARKit که دارای محدودیت های خاص خود است، تقویت کند و امکان های گوناگونی را پیش روی کاربران قرار دهد. افزون برآن، همگام سازی دوربین سه بعدی رصدکننده فضا با فناوری یادگیری ماشین اپل (Apple’s machine learning) می تواند توانایی شبیه به آنچه در Google Lens شاهد آن بوده ایم را خلق کند.

و مساله آخر پیرامون آینده نسل آیفون اپل، ویژگی ناچ (Notch)  است که امکان ترودپث  (TrueDepth) را در خود جای داده است و البته از محبوبیت بالایی برخوردار نبوده است، اما اکنون کسی را پیدا نمی کنید که از این ویژگی شرکت اپل ناراضی باشد. بنابراین، با استناد به ارزیابی های اولیه می توان گفت که اپل در سال آینده این ویژگی را در محصولات آیفون خود تسری خواهد داد و و در حالی که شرکت  (Essential Products )برای نخستین بار از این ویژگی در گوشی های خود استفاده کرد، اما به نظر می رسد که آیفون ایکس از این ویژگی به عنوان یک امتیاز برجسته بهره خواهد برد.

از سوی دیگر، ‘اوی گرینگارت’ تحلیلگر گلوبال دیتا ( شرکت رسانه های دیجیتال مستقر در لندن انگلیس) بر این باور است که در حالی که ویژگی ناچ (Notch)  در محافل بررسی فناوری های نوین، جدال برانگیز بوده است، اما، این ویژگی به آیفون ایکس ماهیتی کاملا متمایز بخشیده است، به گونه ای که اکنون شرکت اپل می تواند از آن به عنوان یک نشان واره ( لوگو) خاص خود استفاده کند.

نتیجه آنکه، چه با استناد به شابعات و چه مبتنی بر تحولات واقعی، بپذیریم که صنعت امروز جهان مدت های مدیدی است که از ویژگی های منحصر به فرد آیفون کپی برداری کرده است، اکنون این سوال مطرح است که آیا قاعده جدید برای همه گوشی های هوشمند برقرار خواهد شد یا خیر و پیداست که تا سال آینده باید منتظر مشاهده این تحولات و نهایتا پاسخ این سوال بود.

منبع: cnet

نوشته شده توسط

دانش آموخته دانشگاه شهید بهشتی تهران در رشته زبان و ادبیات انگلیسی، مترجم، نویسنده و تحلیلگر حوزه رسانه و فناوری های دیجیتال. علاقه مندی های مورد مطالعه: ادبیات انگلیسی، رسانه پژوهی، پست مدرنیسم و تحولات دیجیتال در جهان معاصر

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *