بررسی HTC U11 life
بررسی HTC U11 life

نقد و بررسی گوشی اچ تی سی مدل U11 لایف – HTC U11 life

ظهور گوشی های هوشمند مبتنی بر رضایت و آگاهی مصرف کننده از کیفیتی ست که تجربه میکند. ارائه نسل های مختلف گوشی های هوشمند در بازار روز به روز در قیمت نمودار تصاعدی دارد اما به دلیل گسترده و متنوع بودن تولیدات و خدمات، دریافت ما از تجربه ای که داریم میتواند مقرون به صرفه باشد.

باید در نظر داشته باشیم بسیاری از هزینه های اعمال شده در محصولات تلفن های هوشمند که منجر به افزایش قیمت تمام شده برای مصرف کننده میشود، با راهکارهای نوینی که در راستای اعمال سلیقه مشتری در تولید است، میتواند روبه کاهش هزینه قدم بردارد.

امروزه این قبیل محصولات ارتباطی هوشمند با عنوان پرچمدار تولیدات یک شرکت، بازار را تسخیر کرده اند. محصولاتی با کارایی بالا و هزینه ای در راستای توانمندی اقتصادی مصرف کننده: مانند تعریفی که اچ تی سی از یو ۱۱ لایف ارائه میکند.

((گوشی هوشمندی که قادر است کارایی و ویژگی های طراحی یو ۱۱ پیشین را ارائه دهد، در حالی که نیمی از قیمت آن را دارد))

طراحی

چگونه یک گوشی هوشمند میتواند سرآمد و اولین باشد، در صورتی که جزو اولین ها نیست.

اچ تی سی لایف از هدفون‌های USonic استفاده میکند. ابعاد گوشی ۱۴۹.۰۹ در ۷۲.۹ در ۸.۱ میلی‌متر بوده و وزنی معادل ۱۴۲ گرم دارد.

بررسی HTC U11 life

شرکت HTC اهداف و آینده نگری ساده‌ای را در مدل لایف در نظر گرفته است: مدل کوچک شده، بدنه تمام پلاستیک مقاوم شده در برابر آسیب و قابل اعتمادتر نسبت به سری قبلی اش.

بدنه تمام پلاستیک لایف، یکپارچگی و جذابیت بصری عالی را به چشمانتان ارائه میدهد اما همین پوشش پلاستیکی باعث شده است تا طراحی مورب و شیاری رنگی بدنه انعکاس مناسبی را انتشار نکند. اما باید بدانید پوشش پلاستیکی مقاوم در برابر حساسیت گرما است که موجب شده گرمای تولید شده توسط باتری به دلیل مصرف زیاد را کمتر حس کنید.

بدنه پلاستیکی با ماده اکریلیک پوشش داده شده است.

بررسی HTC U11 life

ممکن است به دلیل ساختار اکریلیک در طول زمان بدنه با خراشیدگی مواجه شود اما به دلیل تکنولوژیIP67 به کار رفته در پوشش پلاستیکی و اکریلیک بدنه، نفوذ گرد و غبار و آب به کمترین میزان در استاندارد گوشی های اچ تی سی رسیده است.

در تکنولوژی IP67 منظورشده در لایف، بالاترین درجه کیفی در ضدآلودگی های محیطی و نمره نسبی در ضدآب بودن توسط محصول کسب شده است به طوری که میتواند تا سی دقیقه در زیر آب بدون آسیب دوام بیاورد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی گوشی هوشمند اچ تی سی یو 11

طراحی ساختمان بدنه لایف در نگاه کلی به مدل پیشن اش U11 شباهت دارد. نقاط حساس به ضربه شبکه آنتن دهی گوشی با وجود طراحی پلاستیکی بدنه مقاوم شده است. همچنین دکمه ها و شکاف سیم کارت در یک مکان تعبیه و ساخته شده اند. نکته مهم وجود اسکنر اثر انگشت است که به روز بودن طراحی را به رخ کشیده است.

بررسی HTC U11 life

دوربین لایف دارای سنسور بزرگتر و خروجی لنز وسیع تری ست که در هماهنگی و سازگاری بالا با یک فلش طراحی شده است. لازم است بدانید پورت کابل USB و اتصال هندزفری، برای کاربری آسانتر و مصرف کمتر در شارژ باتری و کارایی بالاتر ورودی و خروجی صدا یکی شده اند.

یکی از شاهکارهای طراحی در لایف ۱۱ قرارگیری پورت C در انتهای پایینی سمت راست گوشی است که تعادل، خوش دستی و عملکرد لمسی را در بالاترین سطح کارایی قرار داده است.

صفحه نمایش

معجزه در طراحی لایف ۱۱ پردازش تصاویر براساس اولویت دهی بر طیف رنگی اشیاء است. همواره نمایش تصاویر در لایف ۱۱ مبتنی بر سیستم پردازش تصاویر شی گرا است که آن را با عنوان Solid میشناسیم. در این سیستم همه ی آنچه در صفحه نمایش ظاهر میشود با پروتکل سولید پردازش میشود. هم متن و هم عکس با یک پاسخ مشترک و هم سرعت به لمس انگشت شما روی صفحه نمایش واکنش نشان میدهد. همچنین در سرما و گرما و لمس شدید یا ضعیف، صفحه نمایش یک عملکرد مشخص و ثابت خواهد داشت.

بررسی HTC U11 life

صفحه نمایش U11 با تکنولوژی امکان وضوح و پردازش نمایش Quad HD طراحی شده بود در اندازه قاب ۵.۵ اینچ در صفحه، اما لایف ۱۱ در اندازه قاب ۵.۲ و وضوح تصاویر ۱۹۲۰*۱۰۸۰ قابلیت بالاتری را داراست. دقت پردازش و نمایش جزئیات در لایف به مراتب با کیفیت بالاتری نسبت به مدل پیشین اش است که همان قابلیت Solid می نامیم.

امکانات ارتباطی و عملکردها و کارایی

لایف ۱۱ بدون بهره گیری از فرم ظاهری Edge تمام قابلیت ها و کارایی های Edge را پشتیبانی میکند.

اندروید فعال و در دسترس در لایف ۱۱ مانند U11 با استاندارد ۷.۱.۱ است که با تکنولوژی BlinkFeed سازگاری بسیار بالایی دارد. این تکنولوژی در گوشی های اچ تی سی میزان حساسیت لمسی روی صفحه نمایش را متناسب با گزینه انتخاب شده و مانند عملگر حرکتی که در کامپیوتر کار کرده اید، در دسترس قرار داده است.

این امکان را میتوانید غیرفعال کنید. در این قابلیت شما میتوانید با کمترین میزان لمس انگشت تنها با تعیین عملی که قرار است اجرا شود، گزینه های مورد نظرتان را انتخاب کنید.پ

مطالعه کنید: نقد و بررسی گوشی هوشمند HTC U Play

کناره های گوشی قسمت پایین شکاف ورودی سیم کارت، قابلیت حسگر لمس را دارد. شما میتوانید میزان حساسیت و سطح کارایی این عملمرد Edge کنار صفحه ای را تغییر دهید. این قابلیت یک نوع میانبر برای عملکردهای انتخاب گزینه های اصلی در گوشی است که مدیریت و بهره وری از صفحه نمایش را بالاتر برده است.

بررسی HTC U11 life

ارتباط با شبکه بی سیم در لایف با تکنولوژی T-Mobile اتصال برقرار میکند و لازم است بدانید که از قابلیت های Verizon یا Sprint نمیتوانید استقاده کنید.

پردازنده و حافظه

پردازنده طراحی شده در لایف کوالکام اسنپدراگون ۶۳۰ است.

پردازنده ای که با بالاترین ظرفیت انطباق برای کارایی های گرافیکی در نظر گرفته شده است. پردازنده استفاده شده در لایف میتوانست از نسخه های گرانتر و قوی تری مانند مدل پیشن اش اسنپ دراگون ۸۳۵ باشد. اما اچ تی سی لایف به دلیل اهمیت زیادی که به کارایی در حافظه و اینترنت میدهد نیاز دیده از این پردازنده قوی و البته ارزان قیمت استفاده کند.

مطالعه کنید: نقد و بررسی گوشی HTC Desire 10 Pro

لایف دارای حافظه ی داخلی ۳۲گیگابایتی ست و به دلیل امکان ارتقای حافظه توسط رم خارجی و قابلیت سازگاری بسیار بالا با عملکردهای سخت افزاری و نرم افزاری این ارتقا را دارد.

اچ تی سی یو ۱۱ لایف در بازار آمریکای شمالی با ۳ گیگابایت رم و ۳۲ گیگابایت حافظه داخلی عرضه می‌شود. این در حالی‌ست که در سایر نقاط جهان، از ۴ گیگابایت رم و ۶۴ گیگابایت حافظه داخلی پشتیبانی می‌کند. در هر دو نسخه، قابلیت اتصال کارت حافظه microSD وجود دارد.

دوربین

لایف در هر دو دوربین اصلی و سلفی از ظرفیت ۱۶مگاپیکسلی بهره برده است. هردوی دوربین ها دارای دیافراگم یا F با درجه ۲ هستند. این ویژگی دوربین لایف شما را مانند یک دوربین حرفه ای کرده است. تکنولوژی مورد استفاده در لایف فوکوس خودکار یا phase-detection که به اختصارAF نیز خوانده می‌شود.

فوکوس اتوماتیک سیستمی است که به‌طور اتوماتیک، لنز دوربین عکاسی را برای ایجاد تصویری دقیق بر روی گیرنده تصویر تنظیم می‌کند. دو دستهٔ کلی فوکوس خودکار وجود دارد: فعال و غیرفعال. در بیشتر دوربین‌ها با استفاده از کنتراست و در برخی دوربین‌ها از پرتو فروسرخ برای فوکوس خودکار استفاده می‌شود.

بررسی HTC U11 life

فوکوس خودکار اغلب با دکمه‌ای که بر روی لنز و در بعضی دوربین‌ها روی بدنهٔ دوربین تعبیه شده، قابل خاموش و روشن شدن است.

کیفیت تصاویر در دوربین لایف با تکنولوژی HDR Boost قابلیت ثبت شدن را دارند. شما با این قابلیت میتوانید عکس ها را تنها در یک شات با بهترین جزئیات ثبت کنید. هنگام عکسبرداری از پرتره در برابر یک پس زمینه روشن، از HDR استفاده کنید، همچنین در شرایط کم نور به شما اجازه میدهد عکس های واضح تر با نویز کمتر را ثبت کنید.

مطالعه کنید: نقد و بررسی گوشی HTC U Ultra

کیفیت ضبط تصاویر در لایف با پشتیبانی 4k و نرخ ثبت تصاویر ۱۲۰ فریم در ثانیه طراحی شده است. ضبط تصاویر در لایف مانند دوربین های نیکون با تنظیم حالت دستی طراحی شده است. شما در صفحه نمایشگر هنگام ضبط تصاویر میتوانید تمام گزینه های مورد نظرتان را انتخاب و تغییر دهید.

بررسی HTC U11 life

عملکردهای صوتی لایف دارای ضعف و قوت هایی ست. اولین نکته ای که در لایف مورد انتقاد زیاد است پورت USB با خروجی آنالوگ است که برای هندزفری ها طراحی شده است و شرکت مدعی ست برای ارزان شدن قیمت نهایی اینگونه طراحی شده است. با توجه به اینکه آنالوگ بودن در مصرف باتری عملکرد بهینه تری دارد اما جک های خروجی مدرن کیفیت صدا و عمر بیشتری را دارند. کیفیت صدای پخش شده در لایف نسبت به توانایی اش در ضبط صدا دارای محدودیت است. به همین منظور است در ضبط ویدئو کیفیت صدا عالی تر از زمانی ست که صدای ضبط شده را گوش میکنید.

کیفیت برقراری تماس صوتی

در رقابت با آیفون ۸ و پیکسل ۲، لایف توانسته کیفیت صوتی بالایی را در برقرای تماس ارائه دهد. اما باید بدانید در تماس های طولانی هشدار دهنده های صوتی برای شما اعلان میشوند که ممکن است احساس کنید در تماس نویز ایجاد شده است. به همین دلیل شما باید هر ۷دقیقه دکمه تنظیم صدا را فشار دهید و یا گوشی را از گوش خود دور کنید تا بتوانید بدون مزاحمت نویز اعلانی، تماس را ادامه دهید. این عملکرد به منظور سنجش حفظ شنوایی گوش شما طراحی شده است.

بررسی HTC U11 life

استاندارهای سنجش کارایی و عملکردهای سخت افزاری بِنچمارک در عمر باتری و مدت زمان شارژ مجدد برای لایف درجه کیفی خوب را ثبت کرده است. اما انتظار ما از اچ تی سی بیشتر است.

باتری

باتری لایف ۱۱ میتواند تا ۸ ساعت استفاده مداوم شارژ نگه دارد. توانایی و ظرفیت باتری ۲۶۰۰ میلی آمپر است که نسبت به پردازنده اسنپدراگون ۶۳۰ لایف، کوچک و کم توان است. حداقل نسبت به پیکسل ۲ گوگل، باتری لایف حرفی برای گفتن ندارد. مدت زمان شارژ مجدد در لایف حدود ۱۰۰ دقیقه است.

بررسی HTC U11 life

بررسی HTC U11 life

سخن آخر

در پایان باید اشاره کنیم با وجود نقاط ضعف جدی در باتری و حذف جک هدفون و همچنین ضعف هایی در بدنه ی پلاستیکی که به آن اشاره کردیم، گوشی لایف توانسته در زندگی روزمره شما نقش یک دوربین حرفه ای عکاسی و فیلمبرداری را ایفا کند. توانایی که میتواند شما را در کنار مدل‌های قدرتمند سامسونگ و آیفون انگیزه رقابت را به شما هدیه بدهد.

امروزه گوشی های هوشمند مجموعه ای از عملکرد ها و کارایی هایی هستند که در یک نگاه کلی و جزئی ضرورت دارد کیفیت را مورد قضاوت قرار دهید، درست مانند خود زندگی.

اچ تی سی لایف ۱۱ تولید شده توسط کشور تایوان توانسته مدل یو ۱۱ پیشین اش را ارتقا بخشد و بتواند در مجموع انتظارات از یک گوشی هوشمند شما را قانع کند که به آن اعتماد کنید.

منبع: phonearena

نوشته شده توسط

کارشناسی فلسفه غرب از دانشگاه علامه طباطبایی، کارشناسی ارشد ادبیات نمایشی از دانشگاه آزاد هنر و معماری واحد تهران مرکز، فارغ التحصیل دوره فیلمسازی انجمن سینمای جوان تهران، مترجم آثار عمومی و تخصصی در رشته های: روانشناسی. فلسفه. علوم اجتماعی. حقوق و کامپیوتر و مترجم آثار تخصصی سینما و عکاسی

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *