دوربین ZS100 پاناسونیک

بررسی دوربین پاناسونیک مدل Lumix ZS100 / TZ100

 نکات مثبت:

 • سنسور 1.0 اینچ
 • 10x زوم لنز اپتیکال
 • کنترل نمایشگر حسی
 • وای فای
 • فیلمبرداری 4k

نکات منفی:

 • نما یاب الکترونیکی کوچک
 • نمایش ثابت
 • دستگیره می توانست بهتر باشد

پاناسونیک در سال 2001 دوربین دیجیتالی را وارد بازار کرد و در سال 2006 اولین ZS محبوب را تولید کرد. (در 8خارج از آمریکا TZ) سری دوربین هایی با بدنه کوچک و بازه زوم وسیع، که برای مسافران طراحی شده اند.

بدون شک در ده سالی که گذشت، پیشرفت های زیادی حاصل شده، پاناسونیک به تنهایی معرف خیلی از اولین ها بوده است. دوربین های ZS/TZ موفقیت بزرگ در سال های اخیر محسوب می شوند و پاناسونیک با کمتر کردن قیمت مصارف دوربین های فشرده، مدل جدید Lumix ZS100/TZ100 را ارایه می دهد که برای شرکت پیشرفتی است.

دوربین ZS100 پاناسونیک

بزرگ ترین تغییر شایان توجه ZS100/TZ100 اینست که سنسور های 3. 2/1 اینچ (را که مثلا در ZS60/TZ80 استفاده شده ) را با سنسوری که به بزرگی 1 اینچ است و 20.1 میلیون پیکسل موثر دارد عوض کرده. سنسور های یک اینچ در چند سال گذشته بسیار محبوب شده اند، اول با سونی RX100 و بعد هم با آخرین سری جی دوربین های فشرده کنون.

خصوصیات

 • سنسور1 اینچ CMOS ،20.1MP
 • 25-250 میلیمتر زوم لنزf/2.8-5.9
 • فیلمبرداری 4k

یک سنسور 1 اینچ به سرعت سطح ZS100/TZ100 را بالای خیلی از دوربین های رقیب قرار می دهد. این سنسور همانی است که در بهترین دوربین حد فاصل (bridge camera) پاناسونیک استفاده شده: لومیکس زد اف 1000 خیلی موفق. در ZS100/TZ100 با موتور پردازش ونوس جدید ترکیب شده است و یک زوم لنز Leica DC vario-Elmarit 25-250mm f/2.8-5.9. همچنین سیستم ثبات OIS پانوسیک ، برای عکاسی فیلم وجود دارد و یک hybrid OIS پنج محوری برای ویدیو.

بر خلاف افزایش تعداد پیکسل ZS50/TZ70 سال گذشته، این واقعیت که سنسور استفاده شده در ZS100 چهار برابر بزرگتر است، به این معنی است که پیکسل ها 2.4 برابر بزرگتر می باشند واین به صورت کلی باعث بهتر شدن کیفیت عکس و کنترل بیشتر نویز می شود. این به پانوسونیک شجاعت داد تا به ZS100 یک بازه حساسیت محلی ISO125-12,800 را بدهد.همچنین تنظیمات بسط یافته ISO80, 100و 25,600است.

مطالعه کنید: نقد و بررسی دوربین EOS 700D کانن

زوم اپتیکال 10x به این معنی است که پانوسونیک، ZS100 را به عنوان بخش کاملا جدیدی از مارکت سفری تعریف کرده است با مزایای سوپر زوم. بقیه دوربین های کوچک (جیبی) و یک اینچی، در مورد زوم محدود هستند بنابراین آمدن این دوربین برای عکاسانی که سفر می کنند بسیار هیجان انگیز است!

با توجه به طرفداران 4k پاناسونیک، جای تعجب نیست که ZS100 قابلیت فیلمبرداری 4k دارد (در 30 یا 25 فریم بر ثانیه) و حالت عکاسی 4k، برای راحت تر شدن عکاسی فیلم 8MP در 30 فریم بر ثانیه، موجود است. همچنین پاناسونیک قابلیت جدید پست فوکوس را اضافه کرده است: با انتخاب این حالت، دوربین یک سری عکس در فاصله های مختلف فوکوس می گیرد و شما می توانید شات مناسبتان ( که در آن سوژه بیشتر مشخص است) را انتخاب کنید.

دوربین ZS100 پاناسونیک

به علاوه ZS100، برش (cropping) 4k دارد که باعث می شود تا ترکیب بندی فیلم بسیار بهتر از آب در بیاید و فرمت صدای فول اچ دی دوربین بهتر شود.

ZS100 نما یاب الکترونیکی با شاخص 0.2 اینچ ، 1160000 دات را دارد (که باعث می شود تصویر در نور روشن آسان تر شکل بگیرد) که طبیعتا همراه یک صفحه نمایش بزرگ است که پشت دوربین قرار دارد و در اینجا لمسی است و با شاخص 3 اینچ، 1040000 دات. همچنین یک سنسور چشمی وجود دارد، برای وقتی که دوربین جلوی چشم نگه داشته شود: در این موقع صفحه نمایش خاموش می شود و EVF فعال می شود.

یک گیلاس دیگر هم روی کیک خصوصیات داریم: ZS100 می تواند فایل های خام را هم به خوبیJPEGs ضبط کند. حالت های تقدم دهانه ،تقدم شاتر و حالت نمایش دستی هم به کمک عکاسی خودکار می آیند. همچنین سرعت شاتر می تواند تا 60-1/2000 ثانیه هم تنظیم شود، وقتی که از شاتر مکانیکی استفاده شود و 1-1/16000 ثانیه با شاتر الکترونیکی و این، امکان ثابت کردن یک حرکت خیلی سریع و استفاده از بزرگترین دهانه را در نور روشن می دهد.

هرچند که اتصال وای فای وجود دارد ولی خبری از تکنولوژی ان اف سی نیست. پاناسونیک می گوید که آنطور که انتظار استفاده وسیع می رود، نیست.

ZS100 در برابر رقیب های یک اینچی فشرده سونی و کنون قرار می گیرد، مثل RX100 و G7 X Mark 2.اما هیچ کدامشان لنزی مثل این دوربین ندارند و تقریبا می توان گفت که ZS100 هیچ رقیب نزدیکی ندارد.

ساخت و دسترسی

 • ساخت با فلز خالص
 • سیاه و نقره ای
 • وزن 310 گرم

نکته بسیار جالب راجع به ZS100 اینست که نسبت به مدل قبلی آنقدری هم بزرگتر نیست. تقریبا 6 میلی متر از ZS60 ضخیم تر است و حدود 0.5 میلیمتر بلند تر و 0.5 میلیمتر پهن تر، یعنی آنقدری کوچک است که می توانید در جیب شلوارتان بگذاریدش و یک بدنه محافظ فلزی دارد که برای مدت ها ی طولانی می تواند دوام دوربین را ضمانت کند.

دوربین ZS100 پاناسونیک

ZS100 از لحاظ ظاهری بسیار شبیه LX100 است (یکی دیگر از دوربین های فشرده پاناسونیک): خط های لطیف و تمیز دارد با یک درجه روی قاب بالایی. رنگ های مشکی و مشکی-نقره ای دارد و یک مدل مشکی نقره ای، که یک باند قرمز دور قسمت کوچک نقره ای رنگ قاب دارد و این یک استایل جدید برای پاناسونیک است.دیدن این مدل در آینده، در جا های دیگر جالب است.

جلوی دوربین هیچ بافت خاص یا گیری نیست اما یک برجستگی وجود دارد که کمک می کند دوربین به راحتی در دست شما بنشیند. برای محافظت بیشتر، دوربین یک بند مچی هم دارد.

تقریبا همه دکمه های ZS100 روی قسمت راست دست دوربین قرار گرفته اند و می توانید با یک دست هم عکاسی کنید. جلوی دوربین دو صفحه مدرج بزرگ تعبیه شده: یکی صفحه حالت نمایش است که امکان تغییر سریع حالت های عکاسی را می دهد(مجموعه ای از حالت های خودکار و منظره وجود دارد و با برنامه های پیشرفته بیشتر، حالت تقدم دهانه یا تقدم شاتر و آپشن های دستی)

مطالعه کنید: نقد و بررسی دوربین Cyber-shot RX10 IV سونی

دومی هم، بسته به این که در چه حالتی عکاسی می کنید، کارکرد های متفاوتی را کنترل می کند. اگر در حالت تقدم دهانه کار می کنید(وقتی که دهانه را خودتان می توانید انتخاب کنید و سرعت شاتر به طور خودکار تنظیم می شود) می توانید از این صفحه برای دهانه ای بهتر استفاده کنید به همین ترتیب، برای سرعت شاتر در حالت تقدم شاتر.این یک جای راحت برای انگشت شستتان است و وقتی روشنش کنید، سفتی خوشایندی دارد.

یک حلقه هم دور لنز دوربین وجود دارد، که باز هم، بسته به حالتی که در آن عکاسی می کنید، کارکردهای مختلفی دارد، هم این و هم صفحه بالای دوربین، می توانند طوری تنظیم شوند که اگر بخواهید، بتوانید چیز دیگری را تغییر دهید. همچنین 4 دکمه دیگر وجود دارند (با Fn نشان داده می شوند) و هرکدام کارکرد های مختلفی دارند، ولی با توجه به خواسته تان، می تواند برای هدف دیگری تغییر کنند.5 دکمه مجازی دیگر هم هستند که توسط صفحه نمایش حسی قابل دسترسی و تنظیم هستند.

دوربین ZS100 پاناسونیک

با دکمه فیزیکی 3Fn می توانید به منوی سریع ZS100 دسترسی پیدا کنید.با این منو می توانید تنظیمات عمومی را به سرعت بگردید مثل ISO، مترینگ و تعدیل سفیدی.به صورت قرار دادی دو تا از دکمه ها برای دسترسی به حالت عکاسی 4k دوربین استفاده می شود.

بر خلاف نمایاب الکترونیکی که در دوربین های فشرده و 1 اینچی محبوب سونی به کار رفته است، نما یاب الکترونیکی این دوربین در هر زمانی برای استفاده حاضر است فقط کافی است تا دوربین را روشن کنید و دیگر احتیاجی به بیرون در آوردنش برای استفاده نیست. همچنین سنسوری وجود دارد که اگر دوربین مقابل چشمتان باشد به صورت خودکار نما یاب را روشن می کند و صفحه نمایش را خاموش: بدون شک کاربرد به درد بخوری است، مثل جایزه این دوربین جیبی می ماند، این نما یاب کوچک است؛ البته تا وقتی که کیفیت عکس خوب و شفاف باشد احتیاجی هم نیست که برای هر شات از نما یاب استفاده کنید.

صفحه نمایش حسی است، به این معنی که می توانید از این برای تنظیم نقطه فوکوس استفاده کنید: کافی است تا از صفحه نمایش روی ناحیه ای که می خواهید، به آهستگی با انگشت ضربه بزنید(اگر فقط یک ناحیه را برای فوکوس مد نظر دارید). اگر می خواهید می توانید به همین طریق منو ی اصلی و یا منوی تابع را بگردید.حتی اگر دوست ندارید از صفحه نمایش استفاده کنید، می توانید با دکمه یا ترکیبی از دکمه ها همه چیز را کنترل کنید.

دوربین ZS100 پاناسونیک

برای استفاده از شاتر ابر سریع، (که شاتر الکترونیکی این امکان را مهیا می کند) باید شاتر مکانیکی را از منو ی اصلی عوض کنید. وقتی که این کار را انجام دهید، می توانید از سریع ترین شاتر هم عبور کنید و به سرعت بالای 1/16000 برسید.

آیوتوفوکوس

 • 49-point AF
 • تشخیص چشم و یا صورت
 • کارایی پست فوکوس

وقتی که صحبت سرعت ای اف باشد، دوربین های لومیکس همیشه در این مورد خوب بوده اند و ZS100 هم مستثنا از این داستان نیست: در نور خوب دوربین بدون هیچ تعللی و به صورت خودکار شروع به رد یابی سوژه می کند.حتی با افت نور هم، دوربین عملکرد خیلی خوبی دارد: وقتی که نور بسیار ناچیز باشد، ای اف تشخیص کنتراست به کار می افتد.

عملکرد

 • 10fps عکاسی بی وقفه(با continuous AF 6fps)
 • کیفیت اپتیکال خوب
 • 300 شات عمر باتری

سیستم مترینگ ZS100 نمایش های درستی را تحویل می دهد، فقط وقتی که از چیزی عکاسی کنید که ناحیه های با کنتراست بالا داشته باشد، شکست می خورد ولی خوب بیشتر از این را از هیچ دوربین دیگری نمی توان انتظار داشت. سیستم تعدیل سفیدی هم به همین خوبی است در مواقعی که نور کم باشد به خوبی خود را تطبیق می دهد.

وقتی که با نور مصنوعی عکاسی کنید به آرامی تن های گرم تری ظاهر می شوند، پس اگر نگران نتیجه نهایی هستید، یا از میزان هایی پیش نشانده استفاده کنید، یا تنظیمات تعدیل سفیدی را انجام دهید.

توسط لنز اپتیکال این دوربین، جزییات به خوبی حفظ می شوند و تقریبا همین مقدار از جزییات، در مسافت زیاد زوم تلفوتو ( همانطور که در زاویه دید بیش از معمول دیده می شود) نیز حضور دارند.

قابلیت عکاسی 10 فریم بر ثانیه بسیار فوق العاده است، حتی وقتی که 6fps می شود ( وقتی که می خواهید از continuous AF ای اف پیوسته استفاده کنید) هم ایرادی نمی توان گرفت.

دوربین ZS100 پاناسونیک

در 300 شات، عمر باتری منطقی به نظر می آیدولی اگر اصلا قصد استفاده از نما یاب را ندارید، به 240 شات می رسد پس اگر برای آخر هفته برنامه مسافرت دارید و چند روزی نیستید، می ارزد که به یک باتری دوم هم فکر کنید.

کیفیت تصویر

 • می تواند جزییات زیادی را ضبط کند
 • تصویر خوشایندی را مستیقم از دوربین تحویل می دهد.

ZS100 از همان سنسوری که در FZ1000 به کار رفته، استفاده کرده است.امید می رفت که کیفیت عکس خوب باشد: با توجه به نتایجی که در آزمایشگاه دیدیم و عکس هایی که در دنیای واقعی گرفتیم، آرزوهایمان در این مورد تحقق یافت.

عکس های JPEGs بسیار با طراوت و قوی هستند، بدون اینکه غیر واقعی به نظر برسند و تاثیر نهایی جزییات، خیلی شگفت انگیز است.

مطالعه کنید: نقد و بررسی دوربین آلفا A7R III سونی

در پرینت نرمال (سایز A4 یا کوچک تر) یا سایز روی صفحه نمایش، جزییات عکس ها ی ZS100 کاملا قابل قیاس با دوربین هایی است که سنسور های خیلی بزرگ تری دارند مثل GF7 (که یک سنسور چهار سوم دارد) و در صد در صد صفحه نمایش، با چشم پوشی از چیز های خیلی کوچک، واقعا نمی توان فرق تصویر های JPEGs حساسیت پایین ZS100 را از GF7 تشخیص داد.

نتایج آزمایشگاهی ما نشان می دهد که ZS100 رقیب سرسختی برای G5 X کنون و RX100سونی حساب می شود (اینها همه سنسور 1 اینچی دارند). برای سیگنال تا اندازه نویز، ZS100 دوربین های دیگر را در آزمایش شکست داد؛ با کمک بازه ISO100-800.در 1600 ISO این دوربین با بقیه دوربین ها یکی است.در 3200 ISO هم سونی و هم کنون را از رو برد.

برای عکس با فرمت خام، قضیه کمی پیچیده تر می شود، در مقیاس پایین تر (100-200 ISO) ZS100 از دوربین های کنون و سونی شکست می خورد اما از 800 ISO تا بیشتر از 12,800 ISO بقیه دوربین ها را در تست شکست داد.

دوربین ZS100 پاناسونیک

برای بازه دینامیکی، داستان یکم جور واجور می شود: برای تصویر های JPEGs که در مقیاس پایینتر گرفته شده اند (200-800ISO)، ZS100 توسط کنون و سونی شکست می خورد، هرچند که هنوز هم خیلی خوب است! در 1600، ZS100 با سونی و کنون یکی است، در 3200 ISO، کنون ZS100 را مغلوب می کند اما ZS100 سونی را می زند.در 6400 همه دوربین ها مثل هم هستند اما در 12800، ZS100 با اختلاف بیشتری برنده می شود.

با نگاهی به فایل های خام می بینیم که عملکرد چقدر تاثیر گذار است. هرچند که در 200 ISO کمی از کنون کتک می خورد اما از 400 ISO، ZS100 دوربین های دیگر را در تست مغلوب می کند، با تفاوت قابل توجه تری.

در مورد رزولوشن، می توانیم از نتایج آزمایشگاهی و تصاویر دنیای واقعی استفاده کنیم تا بتوانیم قضاوت درست تری راجع به خوبی جزییات داشته باشیم. در اواسط پایین بازه ISO (200-1600 ISO)، ZS100 قابلیت انطباق با سنسور G5 X کنون را دارد و فقط کمی از سونی بدتر است. به هر حال در طیف بالاتر (3200-6400 ISO) از کنون بهتر است و با قابلیت های سونی هم پاست.در 12800 این دوربین بهترین عملکرد را دارد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی دوربین D810 نیکون

اگر به فایل های خام متناظر دقت کنید، می بینید که دوربین تا حد قابل قبولی نویز تصویر را کم کرده است. در نتیجه کم شدن این نویز، تصویر بسیار طبیعی تر جلوه می کند و کیفیت بهتر می شود.اگر از سوژه ای عکاسی می کنید که جزییات خاصی دارد، می توانید موقع ویرایش فایل های فرمت خام، آنها را برگردانید.

وقتی که همه کاهش دهنده های نویز خاموش باشند، تصویری که در 3200 ISO گرفته شده و در 6400 به طور واضحی نویز رنگی یا کروما دارند، اما ازآنجایی که همه جای عکس پخش است، با نرم افزار کاهش نویز، قابل ترمیم می باشد.حتی بدون اعمال کاهش نویز هم ، در سایز نرمال پرینت و نما، تصاویر زیبایی خواهید داشت.

استفاده از شاتر الکترونیکی به شما قابلیت این را می دهد که با دهانه بزرگ و در نور روشن روز عکاسی کنید.

سخن آخر

پاناسونیک با ZS100 در بازار دوربین های فشرده، چند هدف را نشانه گرفته است. با توجه به این که هیچ کس دیگری زوم اپتیکال 10x ندارد! هرچند که سنسور یک اینچی آنقدر جدید یا هیجان انگیز نیست، اما در ترکیب با زوم اپتیکال 10x، نتیجه نهایی، دوربین منعطف تری شده است و برای عکاسان مسافر کیفیت بالایی عرضه کرده است، در عین حال که دوربین راحت و خوش دست است.

ZS100 عکس های JPEGs جذابی تحویل می دهد، همچنین فرمت خام تصویر به شما این آزادی را می دهد که جزییاتی را که نیاز دارید، بیرون بکشید. سنسور به خوبی پا به پای سونی و کنون می آید: بزرگترین بازیکن های بازار یک اینچی ها. سنسور بزرگ شات های خوبی در نور کم می گیرد و می شود گفت که این دوربین همه کاره است.

استفاده از این دوربین خیلی لذت بخش است: با کلی دکمه و صفحه،یک صفحه نمایش لمسی حساس و یک نما یاب الکترونیکی (هرچند که کوچک).همچنین دوربین وای فای دارد و بازه ای از فیلتر های خلاقانه. شاید بهتر بود که صفحه نمایش حرفه ای تر بود یا زاویه کج هم می دیدیم اما این به وزن و اندازه دوربین اضافه می کرد و قطعا قیمت هم بیشتر می شد.

پاناسونیک ادعا کرده است که با این دوربین بخش جدیدی در بازار درست کرده و واقها هم که مخالفت با این ادعا سخت است!

منبع: techradar

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *