بررسی Sony XBR-65A1E
بررسی Sony XBR-65A1E

نقد و بررسی تلویزیون مدل XBR-65A1E سونی – Sony XBR-65A1E

خصوصیات بارز:

  • کاملا مشکی
  • دارای طیف رنگ های گسترده­
  • ظاهر بسیار زیبا و جذاب
  • دارای سیستم عامل اندروید که برای فعال­سازی Google Cast لازم است

معایب:

  • قیمت بسیار زیاد
  • رنگ بدنه نامناسب

امکانات:

  • تلویزیون OLED از سری A1E سونی، برطبق تکنولوژی جدید طراحی شده است
  • دارای رنگ­بندی مشکی و طیف رنگ وسیع و دارای سیستم عامل اندروید است

ما از تکنولوژی OLED برای تولید تلویزیون­ های خود استفاده کردیم اما چند سال است که فقط شرکت LG حق استفاده از آن را دارد. بزرگترین محصول شرکت سونی 4K, HDR سری A1E است که قابلیت های آن بیشتر از محصولات قبلی است، قاب کاملا مشکی، کنتراست قوی و طیف رنگ وسیع دارد که کیفیت تصویر را دوچندان کرده است.

تلویزیون­ های مجهز به OLED نسبت به 65A1E- XBR گران­تر هستند 65A1E  XBR 65 اینچی در حال حاضربه قیمت 4,499.99 دلار به فروش می­رسد. اگرقیمت آن برای شما مهم نیست، این تلویزیون چون دارای سیستم عامل اندروید است، به شما پیشنهاد می­شود، هر چند A1E نسبت به LG از نظررنگ کیفیت پایین­تردارد.

طراحی

A1E بسیار زیبا و فوق­ العاده طراحی شده است. A1E به هیچ سیستمی برای ایجاد نور و روشنایی نیاز ندارد و صفحه نمایش آن فقط یک چهارم اینچ ضخامت دارد. بدون قاب می­باشد و فقط از شیشه ساخته شده است. یک نوار نازک فلزی درمرکزصفحه نمایش گذاشته شده است که نور را مخفی می­کند و این بسیار عالی است. اگر از جلو به این تلویزیون نگاه کنید هیچ پایه ای دیده نمی­شود. صفحه نمایش A1E بسیار بزرگ است و توسط پایه ای که در پشت آن قرار دارد، حمایت می­شود.

این پایه به تلویزیون وصل می­شود و بسیار سنگین است که  باعث می­شود تا بتواند وزن تلویزیون را تحمل کند. این پایه مستطیل شکل است و صفحه نازک تلویزیون را از آسیب­ های احتمالی محافظت می­کند، بنابراین تلویزیون کمی انحنا دارد اما دیده نمی­شود. اگر می­خواهید به طور کامل عمودی قرار گیرد، می­توانید پایه را جدا کنید و آن را به دیوار نصب کنید.

بررسی Sony XBR-65A1E

تمام سیم­ کشی ورودی­ ها که شامل چهار پورت HDMI و دو پورت USB 2.0 و یک USB 3.0 و خروجی صدای کوچک، پورت Ethernet و درگاه برای اتصال کابل ویدئویی به ابعاد 3.5mm ، در پشت و قسمت پایین قاب قرار دارد. درگاهی که برای اتصال ویدئویی در نظر گرفته شده است، شامل RS-232C برای کنترل دستگاه و یک گیرنده IR می­باشد. در واقع هیچ وسیله­ای برای کنترل این تلویزیون وجود ندارد.

بررسی ریموت و سیستم عامل اندروید تلویزیون

برای این تلویزیون عالی یک ریموت معمولی در نظر گرفته شده است. این ریموت قاب مستطیلی دارد، مشکی رنگ است و سایز آن 7.9-by-2-inch (HW می­باشد، در واقع دکمه­ های کنترلی در داخل این قاب مستطیل شکل قرار گرفته ­اند.

یک دکمه دایره­ ای در وسط ان قرار دارد که انحنایی بر روی آن ایجاد شده است تا انگشت بهتر بر روی آن قرار گیرد. چهار کلید رنگی و اختصاصی برای Google Play , Netflix در قسمت بالای ریموت وجود دارد و درقسمت زیرین این کلیدها دکمه­ های اختصاصی برای کنترل صدا و تغییر شبکه­ ها و کنترل ویدئو و آهنگ قرار دارد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی تلویزیون BRAVIA X940E سونی

ریموت تلویزیون­ های  LG’s Magicهیچ دکمه ­ای ندارد و برای کنترل آن به جای استفاده از مادون قرمز از بلوتوث استفاده شده است تا نیاز نباشد که تلویزیون ریموت را تشخیص دهد. یک میکروفون کوچک برای آن گذاشته شده است تا بتواند صدا را تشخیص دهد و دستورات را اجرا کند و بتواند اطلاعات ساده مثل وضعیت اب و هوا را جستجوکند و اطلاع دهد.

بررسی Sony XBR-65A1E

همه تلویزیون­ های سونی مجهز به سیستم عامل اندروید هستند و آن را برای فعال سازی اپلیکشن ها و پلت فرم نیاز دارند. به عبارت دیگر این تلویزیون­ ها دارای برنامه ­های زیادی می­باشند که به راحتی همه فرمت­های موسیفی و ویدئو را اجرا می­کنند. شما می­توانید به راحتی از طریق بلوتوث به تلویزیون وصل شوید و همه کلیپ­ های ویدئویی را ببینید و بازی ها را از طریقه برنامه­ های  Crunchyroll, Google Play و , Hulu, Netflix, Pandora, Sling TV, Spotify, TuneIn, Twitch, and Vudu انجام دهید.

کارایی

تکنولوزی OLED قادر است که برروی سطح کاملا سیاه یک طیف رنگ بسیار گسترده ایجاد کند و این بسیار جالب است. قبلا فقط شرکت LG از این تکنولوژی استفاده می­کرد و تلویزیون 11 اینچ XEL-1 را به قیمت 3000 دلار تولید می­کرد ولی ده سال است که شرکت سونی تلویزیون  مجهز به OLED را تولید می­کند، در واقع کیفیت تصویری که این تکنولوژی ایجاد می­کند، باعث شد تولیدکنندگان دیگر به استفاده از آن تمایل پیدا کنند و نویسندگان ما OLEDC7P تولید شده توسط شرکت LG را برای بررسی انتخاب کنند.

ما با استفاده ازDVDO AVLab 4K  generator آن را تست کردیم و کیفیت رنگ آن با استفاده از Klein K-10A  و نرم افزار Portrait Displays’ CalMAN 5  بررسی شد. این نرم­ افزار­ها بر روی لپ تاپ Razor Blade Pro نصب شده بودند ،نرم افزار  Imaging Science Foundation’s براساس calibration طراحی شده است و به ارزیابی کیفیت تلویزیون کمک می­کند.

مطالعه کنید: نقد و بررسی تلویزیون هوشمند سری BRAVIA سونی مدل X8500D

سطح نمایشگر A1E به طور کامل مشکی است. تنها 18 درصد از صفحه روشن است و حداکثر نور در حالت Vivid،  470.22cd/m2 و در حالت سینمایی معادل 189.92cd/m2 می­باشد. بخاطر اینکه پنل OLED هیچ نوری تولید نمی­کند، A1E همانند تلویزیون LG OLEDC7P دارای کنترانست قوی می­باشد.

LED تلویزیون TCL 55P607 در مقایسه با مدل­های دیگر LED دارای  507.85 cd/m2  روشنایی و صفحه سیاه به ابعاد  0.02cd/m2 می­باشد و نسبت کنتراست آن در مقایسه با دیگر LED 25,393:1 است.

بررسی Sony XBR-65A1E

در این قسمت می­توانید ببینید که تلویزیون­ها چگونه تست می­شوند

پنل­ های OLED  حتی کیفیت رنگشان از مقدار استاندارد Rec.709 بیشتر است و طیف رنگ گسترده­ای دارند و به همین دلیل می­توان با آن­ها فیلم­ هایی مثل HDR را تماشا کرد. A1E تصاویر را با کیفیت رنگ عالی نشان می­دهد خصوصا مناظر را بسیار زیبا به نمایش می­گذارد. معمولا کیفیت رنگ را در حالت­ های سینمایی، سفارشی و حرف ­ای ارزیابی می­کنند، رنگ­ها را نیزاز نظرمیزان تیرگی و نوع نمایش آن توسط تلویزیون ارزیابی می­کنند و آن را از نظر کیفیت در جهت ­بندی می­کنند.

بعلاوه Cool, Normal, and Warm color بعنوان پیش فرض برای تلویزیون قرار داده شده است و تنظیمات پیشرفته برای ایجاد تعادل بین تیرگی و روشنی رنگ­ ها در نظر گرفته شده است. Live Color برای افزایش کیفیت رنگ در حالت استاندارد قرار داده شده است. کیفیت تصویر در حالت سینمایی از تمام حالت­ های دیگر بهتر است. Cinema Pro and Vivid بسیار شبیه هم هستند و کیفیت تصویر و تعادل تیرگی و روشنی رنگ­ها در هر دو حالت از طریق Expert 1 تنظیم می­شود.

بررسی Sony XBR-65A1E

نمودار بالا نشان می­دهد که کیفیت رنگ بدنه و تصویر Rec.709 می­باشد و در حالت Vivid رنگ سفید بسیار عالی و زرد کمی کم­رنگ نشان داده می­شود. طیف رنگ بسیار وسیعی دارد و رنگ­های سبز و قرمز و تعادل بین آن­ها را بسیار با کیفیت نشان می­دهد. در حالت Cinema Pro تعادل رنگ سفید و سیاه و قرمز در تصاویر را حفظ می­کند و کیفیت رنگ­ها بسیار نزدیک به Rec.709 می­باشد، فقط رنگ آبی مقداری متفاوت است.

رنگ زرد در مقایسه با رنگ ­های دیگر کیفیت بهتری دارد ولی هیچ کدام از این حالات کیفیت رنگ و تصویر تلویزیون LG C7P را ندارند. این تلویزیون پرچمدار رده خود است وشرکت با توجه به شکایات کاربران و صرف چند هزار دلار سعی دارد اشکالات آن را رفع کند. کنتراست قوی و طیف رنگ وسیع باعث شده است که  A1E از نظر کیفیت همترازبا Guardians  Galaxy Vol. 2 باشد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی تلویزیون OLED ال جی مدل OLED55C7

این موفقیت بخاطر طیف رنگ وسیع، کیفیت بالای تصویر سه بعدی می­باشد و همچنین ترکیب رنگ­ عالی و زیبا که حاصل استفاده از نئون است. صفحه نمایش مشکی OLED کیفیت ان را افزایش می­دهد و نوارهای مشکی و سفیدرنگ پایین صفحه انحنای ان را می­پوشانند. Great Gatsby نشان داد که A1E چون دارای کنتراست قوی و سطح مشکی کامل است فیلم را با کیفیت نشان می­دهد.

بررسی Sony XBR-65A1E

قسمتی از مناظر که توسط تلویزیون نورپردازی می­شوند، موجب می­شوند که قسمت­هایی از تصویر برجسته و سایه­ ها نیز دقیق دیده شوند. این شرایط و کنتراست قوی سبب می­شود که تصاویر با کیفیت بالا و حتی سایه ­های آن­ها دقیق نشان داده شوند. حتی رنگ پوست انسان در تصاویر در هر شرایطی و در فضای باز طبیعی به نظر می­رسد.

تاخیر در نمایش تصویر و مصرف انرژی

تاخیر در نمایش تصویر به این معناست که بین دریافت سیگنال و پخش ان تاخیر وجود دارد که به آن زمان تاخیر نمایش تصویر گفته می­شود. متاسفانه A1E  در این زمینه ضعیف است و زمان تاخیر د رنمایش تصویر برای آن 109.9ms در حالت Vivid می­باشد.

با تغییر حالت تصویر و استفاده از حالت Game این زمان به 47.4ms کاهش می­یابد اما هنوز 30-40ms نسبت به مقداری که ما مدنظر داریم، فاصله دارد. این زمان برای تلویزیون ­هایی که قبلا به بازار عرضه شده ­اند، معادل 15ms بوده است.

کنتراست LG OLEDC7P, در حالت بازی معادل  21.2msاست. پنل A1E’s OLED بسیار قوی است، در حالت عادی مصرف انرژی آن 415 وات و در حالت Vivid که صفحه نمایش بسیارروشن است، معادل 226 وات می­باشد ودرحالت سینمایی مقداری کمتراست.

مصرف انرژی  LG OLED55C7P که دارای مد APS است، حدود 242 وات می­باشد. تلویزیون­ها LED بسیار فوق­ العاده هستند. Vizio M65-E0 65 اینچی در حالت Calibrated 151 وات و در حالت Calibrated (Dark) 91 وات برق استفاده می­کند.

سخن آخر

شرکت سونی با ساخت تلویزیون A1E نشان داد که تکنولوژی OLED فقط متعلق به شرکت LG نیست. از ویژگی های این تلویزیون می­توان کنتراست قوی و طیف وسیع رنگ را نام برد. شرکت LG تلویزیون OLEDC7P را در دو رنگ سیاه و سفید تولید کرده است درحالی که شرکت سونی تلویزیون­ های خود را در دو رنگ سفید و زرد تولید کرده است که این رنگ­ها باعث شده است ،تلویزیون­ ها زیبا­تر به نظر برسند.

A1E زیباتر است و سیستم اندروید قوی­تری نسبت به LG’s WebOS دارد اما ریموت معمولی برای آن یک نقطه ضعف محسوب می­گردد.

هر دو تلویزیون مجهز به OLED می­باشند اما کیفیت رنگ و کوتاه­تر بودن زمان تاخیر تصویر C7P باعث برتری آن نسبت به A1E شده است و نویسندگان ما آن را به شما پیشنهاد می­دهند. اگر تلویزیون­ های مجهز به OLED برای شما گران هستند TCL P-series , Vizio M-series LED را به شما پیشنهاد می­دهیم زیرا کیفیت عالی (اما نه به اندازه OLED) دارند وارزانتر می­باشند.

منبع: pcmag

 

نوشته شده توسط

فارغ التحصیل رشته هوشبری و علاقمند به ترجمه مقالات حوزه دیجیتال

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *