بررسی ساعت Nokia Steel HR
بررسی ساعت Nokia Steel HR

نقد و بررسی ساعت هوشمند Steel HR نوکیا – Nokia Steel HR

Nokia Steel HR ممکن است چندان از قابلیت های دیگر ساعت های هوشمند (fitness) بهره نبرد، اما دارای طرحی جذاب است و اگر به دنبال ساعت اسپرت نیستید، این ساعت گزینه ی بسیار مناسبی است.

نقاط قوت:

  • طراحی شیک
  • سنسور ضربان قلب دقیق
  • سادگی استفاده از برنامه تلفن همراه

نقاط ضعف:

  • قیمت زیاد به عنوان ساعت اسپرت
  • ویژگی های محدود
  • عمر باتری کمتر نسبت به رقبا

بررسی ساعت Nokia Steel HR

امروزه افراد زیادی مایل به داشتن ساعت هایی با ویژگی های تناسب اندام هستند تا نگاهی به تعداد قدم ها و کالری سوزانده شده خود بیندازند، اما همه نمی خواهند یک ساعت پلاستیکی که جلب توجه می کند روی مچ خود داشته باشند.

اینگونه ساعت ها به عنوان ساعت مچی چندان جذاب نیستند و ظاهری عجیب و قریب به دست شما می دهند. اما چه خواهد شد اگر همه ی ویژگی های تناسب اندام به یک ساعت مچی اضافه شود؟

Nokia Steel HR تلاش می کند چیزی که تا به حال در دیگر ساعت های هیبریدی دیده ایم، تغییر دهد. ادغام ظاهری کلاسیک با ویژگی های تناسب اندام. نکته ی عجیب اینکه قبلا همچنین محصولی را دیده ایم.

ابتدا با نام اصلی Withings Steel HR عرضه شد که با تغییر برند به نوکیا، نام این محصول به Nokia Steel HR تغییر کرد. ما هر دو محصول را امتحان کرده ایم اما از آنجا که دیگر امکان خرید نسخه Withings وجود ندارد، تنها به بررسی Nokia Steel HR می پردازیم.

طراحی

  • طراحی کلاسیک به طوری که کسی به داشتن ویژگی های تناسب اندام آن پی نمی برد
  • وجود یک دکمه برای نمایش وضعیت تناسب اندام
  • کمی کوچک برای کسانی که علاقمند به ساعت مچی هستند

Nokia Steel HR بیشترین شباهت به ساعت های مچی را از بین ساعت های هوشمند دارد. بیشتر ظاهری شبیه به ساعت های کلاسیکی که بر روی مچ خود انداخته اید، اما کمی کوچک تر و نازک تر از برند های معروف.

بررسی ساعت Nokia Steel HR

ما نسخه ی 36 میلیمتری این ساعت را استفاده کردیم. اما نسخه ی 40 میلیمتری نیز برای کسانی که مچ بزرگتری دارند وجود دارد. اگرچه گله هایی از اینکه نسخه ی 40 میلیمتری برای مچ کوچک است شنیده ایم.

رویه ی ساعت برای نسخه ی 36 میلیمتری در رنگ های سیاه و سفید عرضه می شود در حالی که نسخه ی 40 میلیمتری فقط در رنگ سیاه عرضه می شود.

برای ما این سایز مناسب بود. کمی ضخیم تر از سایر محصولات نوکیا است که لازم است سنسور ضربان قلب به آن ها اضافه شود. با این حال ضخیم تر از ساعت های متوسطی که به دست می اندازید نیست.

در مقایسه با ساعت های هوشمندی که در بازار موجود است، این ساعت سایزی کوچک تر ارائه می دهد که برای مچ راحت تر است.

بررسی ساعت Nokia Steel HR

بند های این ساعت بسیار با دوام است و به مچ احساس راحتی می دهد. ما از بند سیلیکونی استفاده کردیم که به راحتی کثیف نمی شود. وقتی هنگام ورزش عرق می کنید به سادگی می توان آن را تمیز کرد.

برخی ساعت ها بخاطر بند های سیلیکونی شان مورد گله و شکایت قرار گرفته اند اما بند های این ساعت هیچگونه حساسیت پوستی ایجاد نمی کند.

بند های سیلیکونی با رنگ های مشکی، سفید، قرمز، بنفش، آبی و خاکستری در اندازه 36 میلیمتری ارائه می شوند در حالی که برای اندازه 40 میلیمتری رنگ های آبی و قرمز ارائه می شود.

مطالعه کنید: نقد و بررسی ساعت ورزشی هوشمند TomTom Spark 3

همچنین بند چرمی برای هر دو نسخه ساعت در رنگ مشکی وجود دارد که نسخه 36 میلیمتری با بند جایگزین قهوه ای ارائه می شود. اگر ظاهر پارچه ی بافته شده را می پسندید، می توانید آن را برای نسخه 36 میلیمتری در رنگ های آبی، نارنجی و زرد تهیه کنید.

بند های چرمی و پارچه ای رسمی تر به نظر می آیند و بیشتر مناسب محیط کار هستند.

در سمت راست صفحه ی ساعت تنها یک دکمه دیده می شود که چرخیده نمی شود و فقط به عنوان دکمه برای دیدن منو وضعیت خود به کار می رود.

بررسی ساعت Nokia Steel HR

وقتی برای بار اول از این ساعت استفاده کردیم، کمی عجیب بود که نمی توان این دکمه را چرخاند. اما از دفعات بعد تبدیل به عادت می شود و با یک فشار ساده می توان نتیجه فعالیت روزانه تان را ببینید.

یک بار فشار دادن این دکمه، صفحه کوچک بالای رویه ی ساعت را روشن می کند و زمان را نشان می دهد. با هر فشار دیگر، ضربان قلب، تعداد قدم ها، فاصله طی شده، هشدار ها و شارژ باتری قابل نمایش است.

اگر بخواهید فقط شارژ باتری را ببینید از آنجا که باید 6 بار این دکمه را فشار دهید، کمی اذیت می شوید. اما آنقدر طول نمی کشد که یک بار این چرخه طی شود.

بالای ساعت 6، صفحه ای وجود دارد که محاسبه گر درصد فعالیت شماست. اگر هدفتان 12000 قدم در روز باشد، وقتی 6000 قدم بر میدارید این صفحه “50%” را نشان می دهد.

شما می توانید در برنامه ی گوشی تان، به سادگی هدفتان را تغییر دهید. بنابراین شما فقط به یک هدف محدود نمی شوید.

در کنار صفحه نمایش دیجیتالی و صفحه درصد، اطلاع از زمان به سادگی قابل دست یابی است. ثانیه شماری دیده نمی شود اما دقیقه شمار و ساعت شمار برای اطلاع از زمان وجود دارد که مهمترین چیزی است که از یک ساعت هیبریدی می توان دریافت کرد.

مشخصات، عملکرد و تناسب اندام

Nokia Steel HR همه ی ویژگی های تناسب اندامی که سایر ساعت های هوشمند دارند را ندارد اما قادر است تا تعداد قدم های روزانه تان شمارش کند.

ما هنگام انجام تمرینات بدنسازی از Nokia Steel HR استفاده کردیم و چیزی جز نتایج حاصل از قدم ها دریافت نکردیم.

بررسی ساعت Nokia Steel HR

اگر به پیاده وری یا دویدن می روید، این ساعت بسیار مفید است که به صورت خودکار تعداد قدم هایتان را ثبت می کند. قدم شمار این ساعت بسیار دقیق است و نتایجی نزدیک به نتایج سایر ساعت ها می دهد.

ویژگی بارز Nokia Steel HR سنسور ضربان قلب آن است که پشت دستگاه قرار دارد که بر روی مچ دست قرار می گیرد و متوسطی از ضربان قلبتان در نیم ساعت را نمایش می دهد.

این سنسور به طور مداوم ضربان قلبتان را هنگامی که به ورزش می پردازید ارزیابی می کند تا کیفیت کار خود را مورد بررسی قرار دهید – توسط اطلاعاتی که در برنامه قابل مشاهده است.

مطالعه کنید: نقد و بررسی ساعت هوشمند ال جی جی واچ

اگر به طور خاص ضربان قلب خود را بالا احساس می کنید، قادر خواهید بود با دوبار فشار دادن دکمه، ضربان قلب خود در آن لحظه را مشاهده کنید.

ما از این قابلیت در سایر دستگاه ها نیز استفاده کردیم و نتایج بسیار مشابهی داشتیم، اما نباید این نتایج را 100% درست بدانیم.

برای دویدن و قدم زدن، کیفیت ضربان قلب به خوبی عمل می کند. اما برای ورزش های حرفه ای ممکن است نیاز به وسیله ای مخصوص ضربان قلب را تهیه کنید.

بررسی ساعت Nokia Steel HR

Nokia Steel HR می تواند در استخر نیز استفاده شود و به طور خودکار طولی که شنا کرده اید را در برنامه نشان دهد.

همچنین این ساعت از عهده ارزیابی خواب بر می آید. از آنجا که دوام باتری اجازه می دهد تا هر روز نیاز به شارژ نداشته باشید، می توانید آن را شب ها هنگام خواب به دست بیندازید.

این قابلیت کیفیت خوابتان را با کنترل ضربان قلب و اینکه چند بار در خواب غلت زده اید را نمایش می دهد. استفاده از این ساعت در طول خواب خیلی راحت نیست اما اطلاعات دقیقی را از کیفیت خواب ارائه می دهد.

همچنین قابلیت تنظیم هشدار وجود دارد که شما را با لرزش های لطیف بر مچ دست، به آرامی بیدار می کند. به آن معنا که دیگر به کوک کردن ساعت برای بیدار شدن نیاز نخواهید داشت، اما اگر خواب سنگینی دارید لرزش این ساعت ممکن است آنقدر قوی نباشد.

برنامه و سازگاری

برنامه ی Health Mate یکی از بهترین و کاربردی ترین برنامه های موجود در بازار است. اگر به دنبال برنامه ای که به راحتی بتوان از آن استفاده کرد و وضعیت هایتان را مشاهده کنید، این برنامه مناسب شماست. این برنامه خیلی شبیه به برنامه ی ارائه شده برای Withings است اما کمی ویژگی های جدید به آن اضافه شده است و طراحی آن تغییر کرده است.

این  برنامه برای کسانی که ویژگی های زیاد تناسب اندام می خواهند مناسب نیست، اما جزئیات تعداد قدم ها، خواب، ضربان قلب را در قالب زیبایی نمایش می دهد.

هر بار که برنامه را باز کنید، با تعداد قدم هایی که در دوره ی زمانی مختلف برداشته اید و اینکه چقدر به هدف روزانه تان نزدیک شده اید و وضعیت سایر بخش ها مثل وزن و متوسط ضربان قلب مواجه می شوید.

بررسی ساعت Nokia Steel HR

اگر کلید وضعیت را لمس کنید منوی دیگری باز می شود که در آن وضعیت های مختلف و اطلاعات کامل هر یک از آنها قابل مشاهده است.

در بخش ضربان قلب، وضعیت شما به طور پیش فرض هر نیم ساعت ثبت می شود که با نموداری کاربردی شما را از بیشترین ضربان قلب و زمان های خاص و پر تنش روزتان مطلع می سازد.

اگر تلفن همراه iOS یا Android دارید که در دو سال گذشته عرضه شده است قابلیت اتصال به Nokia Steel HR را دارد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی ساعت هوشمند زِن واچ ایسوس

اگر از آیفون استفاده می کنید، باید از iOS نسخه 8 به بالا و اگر از اندروید استفاده می کنید باید از نسخه 6 به بالا بهره ببرد.

تعداد محدودی استثنا در مورد گوشی های اندرویدی وجود دارد که می توان از این لینک پشتیابی گوشیتان از Nokia Steel HR  را بررسی کنید.

عمر باتری

تنها استفاده از منبع انژری در صفحه دیجیتالی کوچک و ساعت است که باعت عمر باتری عالی می شود و ویژگی بسیار کاربردی در Nokia Steel HR در مقابل سایر ساعت هاست.

نوکیا اظهار می کنید که Steel HR 25 روز بدون نیاز به شارژ دوام می آورد. این موضوع بستگی به آن دارد که چقدر از ضربان قلب استفاده می کنید اما متوجه شدیم که می توان تا 1 ماه با یک بار شارژ کردن از ساعت استفاده کرد.

نحوه شارژ کردن Nokia Steel HR در مقابل سایر ساعت ها بسیار ساده است. یک پد شارژ در جعبه عرضه می شود و فقط کافی است ساعت را به آن اتصال دهید.

پد شارژ موجود در جعبه ممکن است کمی اذیت کننده باشد چون ممکن است با لغزش از شارژ جدا شود و نیاز است تا نگاهی به شارژ شدن ساعت بیندازید.

بررسی ساعت Nokia Steel HR

شارژ شدن ساعت از 0 تا 100 حدود یک ساعت به طول می انجامد. شارژ شدن آن در مقابل اینکه یک ماه دوام می آورد بسیار سریع است.

ساعت های هیبریدی برای آنان که ساعت های هوشمند می خواهند، در حال گسترش است و نوکیا یکی از بهترین تولید کننده ها این ویژگی ها در قالب ساعت است.

برخی دیگر از ساعت های هیبریدی موجود در بازار بسیار گران تر  هستند. در حالی که Nokia Steel HR با قیمت بالایی عرضه می شود گزینه ی خوبی است اگر ظاهر برایتان از اهمیت بالایی برخواردار می باشد.

ویژگی های تناسب اندام ارائه شده محدود هستند و اگر به دنبال دستگاهی هستید که شما را تحریک به ورزش کند، ممکن است گزینه ی مناسبی نباشد.

بررسی ساعت Nokia Steel HR

برای چه کسانی مناسب است؟

Nokia Steel HR برای آنهاست که از طراحی ساعت های هوشمند معمولی خوششان نمی آید و می خواهند چیزی خوش استایل تر داشته باشند، مانند ساعت های سنتی.

این واقعیت که این ساعت شبیه ساعت های معمولی است، شما را بیشتر مایل به استفاده از آن در طول روز می کند و اطلاعات دقیق تری از فعالیت شما را ثبت می کند.

طراحی Nokia Steel HR عالی است، عمر باتری خوبی دارد و در صورتی که هنگام ورزش از آن استفاده می کنید از سنسور ضربان قلب خوبی برخوارد است.

باعت تاسف است که چرا نوکیا دیگر ویژگی های تناسب اندام را در این ساعت ارائه نکرده است. اما اگر ورزش شما به پیاده روی، دودین و شنا محدود می شود، این ساعت اطلاعات خوبی در اختیارتان قرار می دهد.

آیا باید آن را خرید؟

اگر به دنبال ساعتی هستید که شما را تشویق به قدم زدن یا دویدن کند، Nokia Steel HR یک گزینه عالی برای شماست.

شما می توانید این ساعت را هنگام قرار های کاری به دست بیندازید به طوری که هیچکس نمی داند ساعتتان در حال ثبت وضعیت ضربان قلبتان و تعداد قدم هایتان است.

منبع: techradar

نوشته شده توسط

دانشجوی کارشناسی مهندسی عمران دانشگاه تهران و زاده ی لاهیجان است. اوقاتش را با ورزش و دیدن فیلم می گذراند. گاها در اینترنت به خواندن اخبار تکنولوژی می پردازد.

مطالب مرتبط

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *