مقایسه PS4 یا Xbox One
مقایسه PS4 یا Xbox One

کدام کنسول بهتر است! PS4 یا Xbox One ؟

مقایسه ی PS4 و Xbox One در سال 2017 را میتوان خیلی مهم تر از قبل تلقی کرد زیرا که هر دو کنسول بی نهایت از نسل های قبلی خود قدرتمند تر شده اند و هر دو شرکت  Sony و Microsoft اذعان دارند که سخت افزار های آن ها بهتر از بقیه کنسول ها است.

کدام یک درست میگوید؟

خب اول باید در نظر گرفت که هر دو شرکت دو مدل مختلف از کنسول های خود را در بازار فعلی عرضه کرده اند. شرکت سونی دو مدل PS4 pro  و PS4 slim  را دارد و مایکروسافت نیز دو مدل Xbox one X و Xbox one S را به بازار عرضه کرده است. دو مدل PS4 pro  و Xbox One X  برای بازی های با کیفیت 4k  مناسب هستند در حالی که PS4 slim و Xbox One s برای بازی با کیفیت HD tv  کارایی دارند.

شرکت مایکروسافت پرچم دار بازی های با کیفیت 4k  است و کنسولش یعنی Xbox one X قابلیت اجرای بازی با کیفیت اصلی  4K  را دارا میباشد.  PS4 البته فقط توانایی رساندن کیفیت بازی ها تا 4K را دارد اما در عین حال برتری اش را مدیون در دست داشتن تعداد بیشتری بازی های پایدار و انحصاری را برای خودش است.

مقایسه PS4 یا Xbox One

سخت افزار و طراحی

هر دو کنسول PS4 و XBOX  در حال حاضر دو مدل سخت افزار را به مشتری برای خرید ارائه میدهند که البته این مساله با قبل تفاوتی بسیاری دارد زیرا تا قبل از این هر کنسول با یک مدل به تنهایی در بازار رقابت میکرد و تمام مدت در نسل خودش به تنهایی باقی میماند.

Xbox One S طراحی خودش را با حذف مقدار زیادی اضافات مانند حذف قطعه ی غول آسای برق بالای کنسول خودش بهبود بخشیده است و به جای آن سیستم برق کنسول را در داخل دستگاه تعبیه کرده است.

اندازه ی این طراحی جدید فقط 11.6 x 8.9 x 2.5  اینچ است و بر عکس سایر نسخه های قبلی دارای اجرا کننده ی Blue-ray  با کیفیت 4k Ultra-HD میباشد و حتی میتواند کیفیت 1080p  را تا 4K  ارتقا دهد البته اگر تلویزیون شما بتواند این کیفیت را پشتیبانی کند.

Xbox One X  البته کمی بزرگتر از Xbox One S  میباشد ولی باز هم در مقایسه با طراحی XBOX سری اول به مقدار قابل توجهی باریک تر است.اندازه ی ان مدل 11.6 x 8.9 x 2.5 اینچ و وزنش  8.4 lbs است و البته باز هم سیستم برقش داخل دستگاه تعبیه شده است. این مدل قویترین مدل در میان دو XBOX  است که میتواند کیفیت 4K  اصلی را اجرا کند و البته مانند Xbox One S  نیز دارای Blue-ray  با کیفیت 4k Ultra-HD  میباشد و این چیزی است که PS4  توانایی اجرایش را ندارد.

حالا بگذارید نگاهی به خانواده ی PS4  بیاندازیم ، PS4 slim  بدون شک یکی از باریکترین کنسول های بازی در حال حاضر میباشد.اندازه ی آن 10.4 x 11.3 x 1.5 اینچ میباشد و به عنوان دستگاه محبوب مشتریان PS4  و یا به عنوان جایگزین برای PS4  های قبلی استفاده میشود اما این دستگاه قابلیت Playback  با کیفیت 4K  را دارا نمیباشد ولی توان پخش بازی های عالی و محبوب این کنسول را با قدرت دارد.

کنسول PS4  اولین کنسول پشتیبان کننده ی 4k  بود که یک سال پیش از  Xbox One X به بازار آمد. اما نهایتا Xbox One X  قدرتمند تر از PS4  شد اما اندازه اش 12.8 x 11.6 x 2.1 اینچ بود. با این حال با این که PS4 pro  تا حدودی کیفیت 4k  اصلی را پشتیبانی میکند،  اما مانند XBOX  دارای Blu-Ray با توانایی پخش با کیفیت 4K Ultra-HD  را ندارد. این از قلم افتادگی شرکت سونی را در سال گذشته متوجه خیلی از نقد ها کرده است.

اتصالات 2 کنسول

 • شما نمیتوانید هارد درایو داخلی XBOX one  را افزایش دهید اما این کار برای PS4  مقدور است.
 • در هر دو کنسول شما از هارد درایو خارجی میتوانید استفاده کنید.
 • XBOX one  دارای تعداد بیشتری پورت در پشت دستگاه میباشد.

مقایسه PS4 یا Xbox One

با در نظر گرفتن ترتیب بازی های شما ، اتصالات کنسول بازی شما میتواند از اهمیت زیادی در جزئیات برخوردار باشد.

هردو کنسول Xbox One S  و Xbox One X پورت های یکسانی دارند. دو پورت HDMI که یکی برای ورودی کابل یا ورودی جعبه ی ماهواره ای است و دیگری برای خروجی و اتصال به تلویزیون میباشد.

در بالای این پورت ها دو پورت USB 3، خروجی IR، خروجی صدای Optical، پورت Ethernet  و البته پورت کابل برق وجود دارد که کابل برق هر دو مدل به هم دیگر میخورند. اما با توجه به خراب شدن سریع کینکت این دستگاه ها اگر میخواهید از کینکت استفاده کنید بهتر است که از آداپتور استفاده کنید.

PS4 slim  و PS4 pro  هم پورت های یکسانی دارند با این تفاوت که آن ها هرکدام یک خروجی HDMI  ، یک پورت USB  در پشت دستگاه و البته دو پورت USB  در جلو ، پورت Ethernet  و پورت کابل برق و تنها تفاوت بین دو مدل slim  و pro  این است که در مدل pro  یک خروجی صدای optical  تعبیه شده اما مدل slim  این پورت را حذف کرده است. اما یکی از رضایت بخش ترین مسائل مربوط به PS4  این است که بازیکنان میتوانند هارد درایو داخلی این دستگاه را میان خودشان به راحتی رد و بدل کنند.

مطالعه کنید: نقد و بررسی کنسول Xbox One X

تمامی ورژن های Xbox One  و PS4  از وای فای 802.11 ac و از gigabit Ethernet پشتیبانی میکند، پس مهم نیست کدامیک از این کنسول ها را انتخاب کنید زیرا هیچ یک مشکلی در سازگاری با شبکه ندارند.

هردوی XBOX one  و PS4  خالی از مشخصات بارز در طراحی جلوی خود هستند. در جلوی Xbox One ترکیبی از یک DVD/Blue-ray  درایور در قسمت چپ است که میتواند کیفیتی Ultra HD با پخش Blue-ray  ارائه دهد و در سمت راست لوگوی بدون نور آن به چشم میخورد.

در PS4  نیز در میان دو لبه ی ساندویچ شکل جلویش و در کنار جایی که دیسک را قرار میدهید دو پورت USB  جایگذاری شده است.

بین PS4  و XBOX  ;کدام یک قدرت بیشتری دارد؟

Xbox One قدرتمند ترین کنسول موجود است که قدرتش PS4 PRO  را نیز شکست میدهد.

هردو کنسول PS4  و XBOX one  قدرت خود را از سری های قبلی یعنی PS3  و XBOX 360  چند برابر افزایش داده اند و از همه مهم تر این کنسول ها با یادگیری از اشتباهات سری های قبلی خود طراحی داخلی دستگاه را هوشمندانه تر انجام داده اند.

مقایسه PS4 یا Xbox One

سازنده ی چیپ های AMD معمولا پشت پرده ی این به روز رسانی ها است.هردوی XBOX one و XBOX one S  دارای چیپ های انحصاری 1.75GHz  AMD  با پردازشگر 8 هسته ای هستند.این در حالی است که XBOX one X  این مقدار را به 2.3GHz افزایش داده است.

پردازشگر پایه ی  PS4   دارای همان چیپ 1.6GHz  قبلی خود است البته این کنسول نیز چیپ های انحصاری از  AMD A را دارا میباشد که بر اساس معماری X86  کار میکنند. اما PS4 PRO  این مقدار را تا 2.13GHz افزایش داده است.

PS4  اصلی دارای یک GPU با قدرت  1.84 terafloPاست که این افزایش قدرت را با تکنولوژی Radeon  شرکت AMD  انجام داده است.

XBOX  اصلی نیز با همین تکنولوژی دارای  GPU  با قدرت 1.31 teraflop  میباشد که در سری S این مقدار را تا 1.4 teraflops و در سری X  تا  6.0 teraflops افزایش داده است.

PS4 pro  در عین حال دارای قدرت گرافیکی 4.2 teraflops  در GPU  خودش است.

وقتی صحبت از قدرت در کنسول های اصلی بود PS4  به راحتی این مسابقه را برده بود اما  XBOX one S به سرعت این فاصله را از بین برد.

شرکت Microsoft  با ارائه ی XBOX one X  لقب قدرتمند ترین کنسول بازی را از شرکت SONY گرفت.

حافظه

 • هر دو کنسول دارای 8گیگابایت RAM  میباشند.
 • تفاوت بین آن ها در نحوه ی اختصاص دادن RAM  برای عملکرد خاص در کنسول است.

مساله ی بحث برانگیز دیگر در مورد این کنسول ها RAM  آن هاست ، نه این که در مقدار RAM تفاوت داشته باشند زیرا هر دو از 8 گیگابایت RAM  در کنسول هایشان استفاده کرده اند اما نوع این  RAM  ها با یک دیگر فرق دارد.

هردو مدل PS4  و  PS4 pro  دارای امتیاز سرعت بیشتر در RAM  هایشان با استفاده از RAM های 8GB GDDR5  میباشند این در حالی است که دو مدل XBOX one  و  XBOX one S  دارای RAM  های کند تری با پهناوری 8GB DDR3 هستند، اما صبر کنید هنوز مانده است.

هیچ یک از این RAM  ها تماما به اجرای بازی اختصاص داده نشده است بلکه مقداری از آن ها نیز برای عملکرد خود دستگاه استفاده شده اند.

مقایسه PS4 یا Xbox One

بر اساس مستندات  PS4  چیزی حدود  3.5GB از RAM  خود را به عملکرد خود دستگاه اختصاص میدهد و حدود 4.5GB را برای اجرا بازی باقی میگذارد.برخی مواقع دستگاه میتواند به 1.GB حافظه ی انعطاف پذیر برای عملکرد آزاد دسترسی پیدا کند اما این دسترسی ضمانت نشده است.

حافظه ی ضمانت شده توسط XBOX one  ها چیزی حدود 5.GB است که برای اجرای بازی اختصاص داده شده است زیرا عملکرد چند لایه ای این دستگاه چیزی حدود 3.GB  را تماما برای خود استفاده میکند.

ان یعنی حدود 0.5GB حافظه ی بیشتر از PS4 مگر این که حافظه ی انعطاف پذیر 1.GB سونی را در نظر بگیرید که در این حالت 0.5GB کمتر از PS4 است.

اکنون به سراغ XBOX one X  میرویم که با قدرت سایر کنسول ها را کنار میزند ، با ارائه ی   12.GB  حافظه ی داخلی که این یعنی برای اجرای بازی به چیزی حدود 9.GB از حافظه دسترسی پیدا میکنید که البته اگر با کیفیت 4K اصلی بازی میکنید خیلی این مقدار ضروری است.

سایر کنسول های موجود در بازار نیز دارای معماری AMD  مشابهی هستند و البته این فقط سازنده ها هستند که میتوانند تفاوت این کنسول ها را از یکدیگر در زمان عملکرد متمایز کنند.

مقایسه ی گرافیک PS4 و XBOX one

در این بخش ما عملکرد گرافیکی Xbox One S را با PS4 اصلی و همچنین Xbox One X را با PS4 Pro مقایسه خواهیم کرد.

 • شواهد اولیه نشان میدهد که Xbox One X  چه از نظر رزولوشن و چه از نظر جزئیات پیشرو میباشد.
 • اما در حال حاضر سازنده های بازی استفاده ی زیادی از XBOX one X  نمیکنند و بازی های ساخته شده برای این کنسول تفاوت کیفیتی کمی را نشان میدهند.

بازی FIFA18 در هر دوکنسول با خروجی 4k  اصلی عملکرد خوبی را از خود نشان میدهد.البته با این که در جزئیات ساخت این دو کنسول تفاوت های وجود دارد اما این بازی در هردو ورژن تفاوتی با دیگری ندارد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی کنسول پی اس 4 پرو – PS4 Pro

آنالیز Digital Foundry  میگوید که تنها یک تفاوت در این دو ورژن از بازی وجود دارد و آن کیفیت کمی بهتر چمن ها در نسخه ی Xbox One X است.

البته ما در مورد تصمیم گیری نهایی از قابلیت های مربوط به این دو کنسول با توجه به گفته ی بالا خیلی احتیاط میکنیم. به نظر ما احتمالا EA  ورژن بازی خود را برای XBOX one X   تا مرز قابلیت های این کنسول گسترش نداده است.

اما وقتی به بازی Middle Earth: Shadow of War میرسیم این قضیه کاملا متفاوت است. اگر چه این بازی در هیچیک از کنسول ها با کیفیت 4K  اصلی  اجرا نمیشود اما در XBOX one X  با کیفیتی کمی بالاتر از 1980p اجرا میشود که این از کیفیت 1620p  متعلق به PS4 pro  بالاتر است.

مقایسه PS4 یا Xbox One

به جز در بحث رزولوشن با توجه به ادعای Digital Foundry  در ورژن XBOX one X این بازی بهبود های دیگری نیز وجود دارد.این ورژن کیفیت بافت بهتری را به دلیل پهنای باند بهبود یافته ی حافظه ی داخلی کنسول ارائه میدهد. نتیجه کلی تصویری است که در کنسول مایکروسافت به مراتب واضح تر است.

Xbox One X  البته دارای تنظیمات بیشتری نیز هست مانند قابلیت خاموش و روشن کردن رزولوشن دینامیکی آن ، البته نمیتوان تصور کرد که اصلا چرا شما نیاز به خاموش کردن این قابلیت داشته باشید زیرا با خاموش کردن این قابلیت تاثیر منفی بر framerate  میگذارید که مستقیما در رزولوشن  تاثیر منفی دارد، اما به هر حال شاید خوب است که میدانیم این تنظیمات قابل دسترسی هستند.

بازی DIABLO 3  بازی دیگری است که Digitak Foundry  مدعی است کنسول XBOX one X عملکرد بهتری از آن نسبت به PS4 pro  نشان داده است.هر دو کنسول قابلیت اجرای کیفیت 4k  را دارند اما در PS4 pro نهایتا در دینامیک بازی عملکرد ضعیف تری در فضاهای باز درون بازی دارد.

اندازه ی گیری عملکرد دینامیکی بازی برای هر دو کنسول انجام شده بود اما در PS4 pro  این عملکرد کمی مشکل تر بود.

اما به هر حال به جز رزولوشن هر دو ورژن بافت تصویری دقیقا یکسانی را در کنسول ها ارائه دادند.

نتیجه گیری

به صورت کلی XBOX one X به خاطر قدرت بیشتر قابلیت ارائه ی گرافیک و تنظیمات تصویری بهتری از PS4 pro میدهد. با نگاه به بازی های FIFA 18  و Shadow Of War البته میتوان فهمید که گرافیک بهتر ضرورتا برای همه ی بازی ها یکسان نیست این قطعا بستگی به سازنده های بازی ها دارد. با این گفته اما نهایتا میتوان گفت که XBOX one X  کنسول آینده نگرانه تری برای علاقه مندان به کیفیت 4K میباشد.

مقایسه ی گرافیک PS4 و S  XBOX one

 • بازی های اصلی PS4 تمایل به اجرای در رزولوشن بالاتری نسبت به همتای خود یعنی Xbox One S دارد.

در حالی که XBOX one X  به نظر میرسد از PS4 pro پیشرو تر است اما در مقایسه ی PS4 pro  با XBOX one S  این داستان تفاوت دارد.

ویدیوی بازی GTA5 Next-Gen  که دو ورژن این بازی را در یوتیوب نمایش میدهد ، پاسخی قطعی برای تفاوت گرافیکی این دو کنسول در بر دارد. کارت گرافیگ پایه ی PS4  توان بیشتری در نمایش شاخ و برگ محیطی را نسبت به پایه ی XBOX دارد. بله دقیقا شما نیاز دارید تا به درون چمن در بازی بروید تا تفاوت را احساس کنید.اگر چه که هردو ورژن این بازی نسبت به سری قبل خود به نظر شاهکار میرسند.

در مقایسه ی  بازی Metal Gear Solid 5   در ورژن PS4  وضوح تصویر کمی بیشتر است.مشخصا اشیا دور از چشم و اشیا حرکت کننده کمی نرم تر در PS4 نسبت به XBOX  به نظر میرسند اما سایر موارد کاملا یکسان است.

مقایسه PS4 یا Xbox One

ظاهرا این مساله به سبکی برای هر دو کنسول تبدیل شده است که در PS4  با کیفیت 1080P  ما رزولوشنی با 30 frame یا 60 frame بر ثانیه مشاهده میکنیم در حالی که در XBOX با کیفیت 720P و یا 900P ما رزولوشنی با 30fps و یا 60fps میبینیم.

این سبک تا به امروز نیز ادامه دارد همانطور که در ویدیوی پایین میبینیم بازی Battlefield 1  در PS4  با رزولوشنی کمی بالاتر از XBOX  اجرا میشود این درحالی است که متغیر fps  هر دوی ان ها 60fps است.

همین قضیه در بازی Titanfall 2  نیز صدق میکند و با رزولوشن کمتری بر روی XBOX one  اجرا میشود.

در این مورد به نظر میرسد که PS4 بر XBOX one  غلبه کرده است اما به هر حال هردوی آن ها در خاک پیشی گرفته ی نسل جدید تر خودشان مدفون شده اند.

درون XBOX  چیست؟

 • هردوی کنسول ها با یک کنترلر ، پیشنهادات محدود و کابل HDMI  به بازار می آیند.
 • اما فقط PS4  است که یک هدفون همراه خود دارد.

XBOX one اوریجینال همراه با کینکت دارای ارزش بالاتری بود با توجه به تفاوت در قیمت اولیه، اکنون خیلی مهم است که به شکلی دقیق بررسی کنیم در بسته ی اوریجینال کنسول چه چیز هایی قرار داده شده است یا مهم تر از آن چه چیز هایی قرار ندارد.

در ابتدا، Xbox One با یک کنترلر و دوربین کینکت عرضه شدودر مرکز کنترلر این کنسول نیز نوشته ی DAY ONE 2013  حک شده بود.این مساله برای وفاداران به XBOX  مساله ی قابل توجهی بود اما ارزش هزینه ی سفارشی برای این کنسول را نداشت.باندل های بعدی XBOX  با بازی های Forza Horizon

و FIFA17 بودند. سیستم های ارزان تر کینکت را به صورت جدا گانه و اختیاری عرضه میکردند تا نهایتا بالکل آن را حذف کردند.

تمام بسته های XBOX one دارای یک کابل HDMI و 14 روز استفاده ی رایگان از سرویس XBOX LIVE Gold هستند.

مقایسه PS4 یا Xbox One

در بسته های PS4  و PS4 pro به علاوه ی کنسول ها یک کنترلر Dual Shock وجود دارد.

سایر کابل ها عبارتند از یک کابل HDMI  (شرکت سونی از اعتراضات گذشته ی خود مبنی بر عدم قرار دادن این کابل در PS3  این بار این اشتباه را جبران کرده است) ، و یک کابل Micro USB  برای  کنترلر است.اما جعبه را به این زودی به بیرون نیاندازید ، درون جعبه یک اشتراک 30 روزه ی Play Station Plus و یک هدفون تک گوش سیمی وجود قرار دارد.البته شما صدای خیلی بهتری را از یک هدفون بزرگ مخصوص بازی خواهید گرفت اما به هر حال خوب است که همین برای شروع کار قرار گذاشته شده است.

کنترلر ها

 • هر دوی کنترلر ها بسیار خوب ساخته شده اند و راحت اند .
 • بهتر بودن کنترلر ها نسبت به دیگری فقط به سلیقه ی افراد بستگی دارد.

 هنگامی که شما کنترلر های PS4 و Xbox One را مقایسه می کنید، باید اندازه، راحتی و عمر باتری را در نظر بگیرید، اما فراتر از این جنبه ها، ترجیح شخصی خودش عنصر مهمی به شمار میرود.

خبر خوب این است که هر دوی این کنترلر ها به راحتی در دست شما جای میگیرند کمی متفاوت تر از ورژن های قبلی در XBOX 360  و PS3  .

مایکروسافت از بهبود دادن کنترلر های خود بعد از XBOX 360  نیز فراتر رفت و در سال 2015 کنترلر های بی سیم XBOX Elite را عرضه کرد. این گیم پد برای بازی کننده های حرفه ای ساخته شده بود و شامل چهار پدال پشتی، دو تنظیم برای کلید های شانه ی چپ و راست کنترلر ، آنالوگ جوی استیک های قابل تبدیل و یک D-Pad جدید و بهبود یافته را عرضه کرد. همه این ویژگی های ساخته شده ی سفارشی تنها 149 دلار یا 119 یورو هزینه دارند.

مطالعه کنید: نقد و بررسی کنسول Xbox One S

کنترلر Dual Shock نیز نسبت به نسل قبلی خود بهبود یافته است. دسته های کنترلر به راحتی در دست جای میگیرند و برای استفاده در مدت های طولانی اصلا اذیت کننده نیستند. البته استیک های آنالوگ کنترلر ها لایه ای پلاستیکی و خوب دارند که انجام حرکات دقیق توسط آن ها را برای بازی کننده راحت تر میکند.

کنترلر جدید Dual Shock  همراه با PS4  جدید و باریک به بازار عرضه شد و این کنترلر اضافه کردن کابل اتصال مستقیم بهبود خود را افزایش داده است زیرا این اتصال قطعی های اتصال بی سیم با بلوتوث را به کلی از بین میبرد.

تاچ پد روی کنترلر و هدفون تک گوش این کنترلر ها به شکل منحصر به فردی با بازی ها ارتباط برقرار میکنند و البته سازنده های بازی نیز قصد دارند تا با افزودن امکانات مختلف در بازی از این بخش های کنترلر بیشترین اسفاده را بگیرند.

کدام کنترلر بهتر است؟ بسیاری از کاربران از تاچ پد کنترلر PS4  رضایت دارند اما این رضایت شاید بیشتر به خاطر بهبود در راحتی استفاده از کنترلر Dual Shock 4  نسبت به سری قبلی یعنی Dual Shock 3  باشد.البته این هیجان و رضایت شاید به زودی از بین برود اما دلیل دیگر این رضایت میتواند باتری قابل شارژ کنترلر باشد که نیاز شما را به باتری ها قلمی که کنترلر XBOX  بر آن ها متکی است از بین میبرد.

مقایسه PS4 یا Xbox One

بهتر بودن کنترلر هر کنسول نسبت به دیگری نهایتا به مساله ی سلیقه ی شخصی باز میگردد.

برخی از کاربران به استیک های آنالوگ موازی کنترلر Dual Shock  سونی عادت کرده اند و برخی دیگر نیز استیک ها نامتوازن جهان XBOX  را به هر چیز دیگری ترجیح میدهند.

کینکت در XBOX و دوربین در PS4

 • کینکت جزئی امیدوار کننده به شمار می آمد اما تولیدش متوقف شد.
 • در همین حال دوربین PS4  تبدیل به جزئی ضروری برای کاربرانی که قصد استفاده از واقعیت مجازی را دارند تبدیل شده است.

در زمانی که PS4  و XBOX ONE  شروع به عرضه به بازار شدند ، دوربین های این کنسول ها به عنوان یکی از مهم ترین اجزای این دستگاه ها توسط کاربران به شمار میرفتند.اما با گذشت یکسال هر دوی دوربین PS4  و کینکت XBOX one  از مرکز توجه کاربران بیرون رفتند.

البته اخیرا دوربین واقعیت مجازی PS4  شاید جانی دوباره گرفته باشد اما به جز استفاده در این بخش کاملا بدون استفاده مانده است.

این شاید ناراحت کننده باشد چون تکنولوژی جدید کینکت بسیار امیدوار کننده به نظر میرسید چون 6 بدن را همزمان میتوانست تشخیص بدهد ، تا 2GB  بر ثانیه میتوانست اطلاعات را پردازش کند حتی میتوانست ضربان قلب را اندازه بگیرد ، حالات چهره را تشخیص بدهد و حتی حرکات 25 مفصل ازجمله شصت انگشت را تشخیص بدهد.

دوربین این کینکت با 60 درصد زاویه ی دید باز تر نسبت به XBOX 360  مشکل خطای 6 قدم دورتر بایستید را حل کرده بود.

مطالعه کنید: نقد و بررسی بازی جی تی اسپرت ، تجربه ای واقعی و متفاوت

کینکت XBOX one  قطعا بسیار قدرتمند بود و تنها چیزی که لازم داشت بازی های بیشتر بود.اکنون دلایل کمی برای نگه داشتن این دوربین 1080p  وجود دارد مخصوصا که کل پروژه ی کینکت از تولید متوقف شده است.

البته PS4  هم چیزی برای ارائه ندارد، دوربینی که قبلا به نام چشم PLAYSTAION  نام گذاری شده بود دارای دو عدد دوربین 1,280 x 800  پیکسلی است که در یک بدنه ی باریک تر از کینکت جای گرفته اند و این دوربین نیز البته به سختی در انبار محصولات جانبی پیدا میشود.

متاسفانه لیست بازی های PS4  که با دوربین انجام میشوند نیز بسیار کم است ، به جز بازی اوریجینال Robot  با این که از شروع به کار این دستگاه تا بحال آپدیت هایی بر بازی های دوربینی شده است فقط چند بازی برای رقصیدن هستند که نیاز به تهیه این دوربین دارند.

اما با این حال اگر شما میخواهید از واقعیت مجازی پلی استیشن استفاده کنید نیاز به این دوربین دارید زیرا این دوربین است که از موقعیت دوربین روی چشم شما برای پیدا کردن موقعیت سر شما استفاده میکند.با این دوربین واقعیت مجازی اکنون دوربین خود دستگاه از یک قطعه ی جانبی به یک قطعه ی ضروری برای کاربران تبدیل شده است.

بازی های XBOX one  و PS4

 • هر دو کنسول دارای برخی از بازی های منحصر به فرد عالی هستند.
 • بازی های انحصاری سونی معمولا متمایل به بازی های سوم شخص هستند در حالی که بازی های انحصاری مایکروسافت معمولا بازی های مسابقه ی ماشن رانی  پر طرفداری را در زمره خود دارد.

هر دو PS4 و Xbox One در حال حاضر دارای مجموعه های بازی های قابل توجهی هستند. PS4 دارای بیش از 1600 عنوان بازی  است که بیش از 500 مورد انحصاری یا منحصر به کنسول هستند. در حالی که ایکس باکس حدود 1300 بازی دارد، از جمله 150 بازی انحصاری یا منحصربه کنسول.

بازی های Halo  و Gears of War  از جمله برترین بازی های انحصاری XBOX  هستند که اگر به بازی های تفنگی علاقه دارید این بازی ها را بسیار میپسندید. بازی Cuphead  نیز برای شما مبازره با غول های بزرگ را در فضایی هیجان انگیز و رنگارنگ به ارمغان می آورد.

مقایسه PS4 یا Xbox One

بازی Halo: The Master Chief Collection به ما این امکان را میدهد تا تمام نسخه های کلاسیک را دوباره تجربه کنیم البته کمی به خاطر مشکلات فنی که هیچ گاه به کاملی حل نشدند کاربران از این تجربه کمتر لذت بردند.

اما XBOX one  با انحصار مجموعه ای از بازی های مسابقه ای ماشین رانی است که درخشش خود را نشان میدهد. بازی هایی مانند Forza Motorsport 7 و Forza Horizon 3که در سری خود عالی ترین ها هستند.

یکی از بازی های XBOX one  که کاربران بسیار مشتاق بازی کردن آن هستند بازی Sea of Thieves است که قطعا یکی از بهترین بازی های این کنسول میباشد.

کیفیت و کمیت بازی های انحصاری سونی نیز ما را در این نسل بسیار حیرت زده کرده است.در سیستم امتیاز گذاری TechRadar  بازی UNCHARTED 4 به یکی از بالاترین امتیاز ها با درجه ی بازی هایی که همین الان باید بازی کنید امتیاز گذاری شده است.در همین اواخر نیز بازی هایی مانند بازی تامل برانگیز The Last Guardian و بازی جذاب Horizon: Zero Dawn هم مارا حیرت زده کردند.

و نهایتا بازسازی بازی هایی مانند The Last of Us و سه گانه ی  Crash Bandicoot N Saneحیرت انگیزی ما را ا این سری بازی های انحصاری PS4  افزایش داد.اما مطمئن باشید که هنوز هم بازی های بسیاری برای شما در انحصار این کنسول وجود دارد.

بازی های ایندی در  XBOX one و PS4

 • کنسول سونی دارای بازی های ایندی معتبر تری میباشد.
 • فکر شرکت مایکروسافت برای تبدیل کنسول هایش به کیت های سازنده ی بازی میتواند قدمی بزرگ باشد.

مجموعه ی پر طرفردار ترین بازی های PS4  ما در هنوز تمام نشده است زیا شرکت سونی پیشرو در حمایت از بازی سازان مستقل میباشد.

بازی های Octodad: Deadliest Catch from Young Horses و  Transistorسال ها پیش بود که برای کنسول سونی به بازار آمدند.

مقایسه PS4 یا Xbox One

در همین حین XBOX one  نیز مجموعه ای از بازی های ایندی خوبی را در مجموعه ی خود دارد بازی هایی مانند ORI  و Blind Forest .

بازی های ایندی در چند سال گذشته بسیار بازی های پر سرو صدایی برای هر کنسول بودند و البته این مساله به خاطر تغیر سیاست های شرکت سونی و مایکروسافت برای از بین بردن موانع موجود برای سازنده های بازی های مختلف است.

مدیا

 • هر دو Xbox One S و Xbox One X دارای Ultra HD Blue-ray هستند .
 • PS4 pro.  برای محتوای با کیفیت 4k  مجبور است به streaming  متکی شود.
 • PS4 pro  و XBOX one  استاندارد هردو محدود به باز پخش (playback  ) با کیفیت 1080p  هستند.

در گذشته و با کنسول هایی مانند PS2  و PS3  شرکت سونی ی با عرضه ی کنسول هایی که هم DVD  و هم  Blue-ray  را اجرا میکرد و البته قیمتش از سایر کنسول هایی که فقط توانایی اجرای یکی را داشتند مخاطبان زیادی را برای خودش جمع کرده بود. این مساله شوکه کنندگی کار شرکت مایکروسافت را چند برابر میکند ، مایکروسافت با مغلوب کردن تمام رقیب های خود توسط عرضه ی XBOX one X  و XBOX one S  که هردوی آن ها قابلیت اجرای Ultra HD Blue-ray را دارند اولین کنسول های جهان با این قابلیت را به بازار عرضه کرده است.

Ultra HD Blue-ray فرمت جدیدی از دیسک ها است که کیفیت صوتی و تصویری بسیار خوبی ا برای مخاطبانی که دوست دارند فیلم های با کیفیت بالا را در خانه تماشا کنند را به ارمغان آورده است .

تعداد دیسک های موجود با این کیفیت اکنون بسیار کم است اما وضعیت مطمئنا در آینده و با رشد تعداد دیسک ها با کیفیت 4k  بهتر خواهد شد.

مطالعه کنید: نقد و بررسی بازی Call of Duty WWII

قطعا Streaming  روش برتر مشاهده ی مدیا برای کاربران امروزی در خانه میباشد و کنسول های PS4  ، XBOX one X  و  XBOX one S  توانایی اجرای تمام مدیا های با کیفیت 4K  را دارا میباشند.محدودیت Streaming  به این معناست که کیفیت مدیای مود نظر دقیقا به بالایی کیفیت پخش توسط مدیای فیزیکی مانند دیسک نیست اما قطعا برای خیلی ها این روش ارزان ترین روش برای  مشاهده ی مدیا با کیفیت 4k  در خانه است.

آیا XBOX one  و PS4  قابلیت پشتیبانی نسخه های قبلی را دارند؟

 • مجموعه ی پشتیبانی نسخه های بازی قبلی در لیست XBOX one در حال افزایش است.
 • PS4  قابلیت پشتیبانی از نسخه های قبلی بازی های خود را توسط سرویس PS Now Streaming  ارائه میدهد.

تفاوت میان XBOX one  و PS4  در نمایش E3  سال 2015 بیش از پیش جذاب شد. XBOX  با نمایش کوتاه شبیه سازی نسخه ی 360 خود اعلام کرد که XBOX one  دارای قابلیت اجرای بازی های نسخه های قبلی مانند 360 میباشد.البته این قابلیت بعدا و در نمایش E3 سال 2017 به قابلیت اجرای بازی های اولین XBOX  نیز گسترش یافت.

مایکروسافت در نشست خبری همان نمایش 2017 گفت ” ما برای اجرای بازی های قبلی که در اختیار دارید از شما هزینه ی اضافی نمیگیریم. ” بیش از 400 دیسک و بازی های قابل دانلود برای XBOX  و XBOX 360  قابلیت اجرا شدن در XBOX one  را دارند و البته از قابلیت های کنسول جدید مانند ضبط بازی و گرفتن عکس نیز میتوانید در بازی کردن بازی های قبلی استفاده کنید.

قابلیت اجرای نسخه های قبلی بازی توسط مایکروسافت در نوامبر 2015 برای XBOX one  معرفی شد و البته در آپدیت اخیر این کنسول قابلیت اجرای بازی های چند دیسک هم اضافه شده است.از همان موقع تا بحال سازند ها سعی میکنند تا بازی های بیشتر و بیشتری را برای این کنسول به بازار ارائه دهند.

مقایسه PS4 یا Xbox One

سرویس Play Station Now  شرکت سونی در همین حین از شما مبلغی را میگیرد تا بازی های قبلی را به شما اجاره دهد.این مساله ناراحت کننده است مخصوصا اگر شما تا همین الان برای بازی های قبلی هزینه خرید کرده اید مانند بازی های The Last of Us, God of War: Ascension, Dead Space 3 and Metal Gear Solid: Ground Zeroes که برای PS3  خریده اید.

البته این بازی کردن متکی به streaming  میباشد و این به این معناست که کیفیت بازی شما بستگی به پهنای باند اینترنت شما دارد.

شرکت سونی سرویس streaming  خودش را به سرویس هایی مانند PS VITA  و PC و Playstation TV  نیز گسترش داده است و حتی این گسترش به تلویزیون های ساخت سونی و سامسونگ نیز رسیده است.اکنون نیز این streaming  را به ورژن ها ی PS1 و PS2  و PS4  گسترش داده است.

هیچکدام از این امکانات کاملا مشکل را پوشش نمیدهند و این به این معناست که شما برای بازی کردن با بازی هایی که هنوز مایکروسافت برای XBOX one  قابلیت اجرایشان را نگذاشته است و یا Playstation Now  هنوز آن را به سرویسش اضافه نکرده است باید کنسول های قبلی خود را نگه دارید.

شما سیستم های قبلی خودتا را نمیتوانید بفروشید زیرا مشتریان به احتمال زیاد این سیستم ها را مستقیما از همان شرکت سونی و مایکروسافت خریداری میکنند.

تفاوت های دیگر XBOX one  و PS4

 • هر دو کنسول برای بازی آنلاین از برای شما هزینه بر هستند.
 • سایر امکانات پخش مدیا توسط XBOX one  برای کاربران وجود دارد.

ظاهر کنسول ، حس نگه داشتن کنترلر در دست و لیست بازی های برای مشتریان مشخص کننده ی تصمیم برای انتخاب میان XBOX  و  PS4   است.اما فاکتور های دیگری نیز برای کسانی که تصمیم دارند یک سیتم جدید تهیه کنند باید در نظر گرفته شود.در سر لیست این فاکتور ها سوال مهمی وجود دارد : دوستان شما با کدامیک از این دستگاه ها بازی میکنند؟

به خاطر این که چیزی به نام بازی آنلاین برای دو کنسول از دو شرکت متفاوت باهم وجود ندارد ( البته باید گفت که شرکت مایکروسافت با این مساله مشکلی ندارد و راضی است تا در این مورد با شرکت های دیگر همکاری کند)  شما ممکن است مثلا در بازی CALL OF DUTY  بر روی PS4  از دوستانی که همین بازی را روی XBOX  بازی میکنند جدا شوید.

در این نسل از کنسول ها هردو شرکت سونی و مایکروسافت برای بازی آنلاین از شما هزینه ای را دریاقت میکنند در حالی که در نسل قبلی مانند PS3  بازی کنان میتوانستند بدون ههزینه به لابی های آنلاین بازی ها متصل شوند.

در این مساله سونی به مایکروسافت بیشتر نزدیک شد البته با این که مایکروسافت به عملکرد سونی نزدیک شده بود و کلا سرویس XBOX LIVE paywall  را از بین برد تا شما دیگر برای وصل شدن به Netflix  و اپلیکیشن های دیگر نیازی به subscribe  نداشته باشید.

رقابت بین PS4  و XBOX one  در چهار سال گذشته رشد بیشتری داشته است و این بیشتر به خاطر عملکرد تغییر یافته ی مایکروسافت است ، عملکرد هایی مانند تغییر سیاست هایش در مورد paywall  و یا پایین آوردن قیمتXBOX one  و آپدیت کردن گرافیک و مشخصات کنسول هایش.

فاصله ی رقابتی میان این دو شرکت اکنون کمی برابر شده است که این به این معنا است که سونی و مایکروسافت اکنون برای جلب مشتری بازی هایی مانند Horizon: Zero Dawn و Sea of Thieves برای مشتریان آماده میکنند و این مساله به معنای برد برای همه ی گیمر های جهان است.

اکنون که ما شما را با نکات مثبت و منفی هر دو کنسول آشنا کردیم احتمالا میتوانید تشخیص دهید که کدام کنسول مناسب شما است.

منبع: techradar

نوشته شده توسط

مترجم تخصصی مقالات ادبیات با بیش از 5 سال سابقه ترجمه در زمینه های عمومی و تخصصی، ترجمه مقاله، کتاب، پایان نامه و بیش از 200 چکیده ی مقالات تخصصی و عمومی

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *