بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)
بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

نقاط قوت

  • تصویر روشن و واضح
  • تولید تصویر عالی HDR
  • عناصر زیبا و مفید در طراحی
  • سیستم عامل برجسته Tizen
  • بسیار کاربر پسند

نقاط ضعف

  • سطوح سیاه و سفید ناقص
  • قیمت بالا
بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

ما با اشتیاق تمام به بررسی سامسونگ/Q9F  Q9 می‌پردازیم، اما پیش از آن نگاهی به QLED داریم.

وقتی از تلویزیون‌های QLED سامسونگ صحبت می‌کنیم منظور از این کلمه چیست؟ برخی از شرکت‌های فناوری روی سامسونگ سایه انداخته‌اند چون QLED از لحاظ ظاهری مانند تکنولوژی رقابتی OLED به نظر می رسد، می‌خواهیم به نقاط کوانتومی اشاره کنیم – تکنولوژی که عملکرد تلویزیون‌های LCD / LED سامسونگ را از خوب به عالی تغییر داد – با حرف Q شروع می‌شود و قابل درک است که شرکت از این حرف استفاده می کند تا این مدل پیشرفته خود را از تلویزیون‌های دیگر و فاقد این تکنولوژی تفکیک کند. علاوه بر این، اصطلاح QLED بهتر از SUHD است.

مطالعه کنید: نقد و بررسی تلویزیون سونی مدل XBR-X900E

Q9F سامسونگ بهترین LED / LCD است که امسال می‌توان خریداری کرد.

نام تجاری شماره یک تلویزیون در ایالات متحده (بر اساس آمار فروش) شایستگی کسب اعتبار در تلاش برای کاهش قیمت و ساخت بهترین تلویزیون LCD/ LED را دارد. تلویزیون سامسونگ Q9F بهترین LED / LCD در سال جاری است. احتمالا از فهمیدن این مطلب شگفت زده شوید که کیفیت تصویر Q9Fعالی است اما چیزی نیست که انتظارش را داشته باشیم. این طراحی داخلی و خارجی Q9F است که تفاوت ها را در مقایسه با نزدیک‌ترین رقیب خود یعنی سونی X930E نشان می‌دهد. سامسونگ با مدل Q9F موفق به جلب رضایت فیلم‌دوستان شده و برای افرادی جذاب خواهد بود که به جای کیفیت فزاینده تصویر به دنبال طراحی پرزرق و برق و کاربری آسان هستند.

راه‌اندازی

در راه‌اندازی این تلویزیون به کمک یک نفر نیاز دارید. این تلویزیون65 اینچی Q9F بیش از 30 کیلوگرم وزن دارد و مدل 75 اینچی 43 کیلوگرم است.

در طول راه اندازی و تنظیمات تلویزیون متوجه خواهید شد که سامسونگ به چه اندازه در طراحی آن و ارائه روش‌های نصب آسان تلاش کرده است. آیا می‌خواهید کمی از این احساس را تجربه کنید؟ دراینجا نگاهی به طریقه راه‌اندازی و تنظیمات سامسونگ Q9F داریم.

پایه‌هایی که به آسانی نصب شده و درهنگام اتصال به پوشاندن کابل‌ها کمک می‌کند، یک قاب کاملا فلزی غیرقابل انعطاف و لوازم جانبی سفارشی دیواری سامسونگ که به نصب تلویزیون روی دیوار کمک می‌کند و ویژگی‌های کوچکی که تفاوت بزرگی ایجاد می‌کنند.

شاید الهام بخش‌ترین قطعه ، کابل فیبر نوری است که تمام سیگنال‌های ویدیویی و صوتی را به تلویزیون منتقل می کند، ضخامتش به اندازه نخ ماهیگیری است و زمانی که تلویزیون روی دیوار نصب شود کابل تقریبا ناپدید می‌شود و اگر آن را ‌همرنگ دیوار کنید هرگز دیده نمی‌شود و حاصل آن یک نصب ترو تمیز و بدون کابل‌کشی روی دیوار است. با این حال، باید توجه داشته باشید که برق نمایشگر باید دائما تامین شود، بنابراین به یک پریز در نزدیکی محل نصب نیاز داریم.

مطالعه کنید: نقد و بررسی تلویزیون مدل XBR-65A1E سونی – Sony XBR-65A1E

اتصال تک کابل توسط جعبه One Connect سامسونگ امکان‌پذیر است، روشی که شرکت به مدت چند سال از آن استفاده کرده است. تمام اجزای تلویزیون- جعبه کابل، پخش کننده Blu-ray، کنسول بازی، آنتن OTA – را به جعبه One Connect متصل کنید، همه اینها به وسیله یک تک کابل به تلویزیون متصل می‌شود. به این وسیله می‌توان کابل کوتاه HDMI را از اجزای متصل به صورت مستقیم به تلویزیون وصل کرد.

فلسفه طراحی مرتب و راضی‌کننده سامسونگ Q9F روی دستگاه کنترل تلویزیون دیده می‌شود که ترکیبی ازخصوصیات چند کنترل معمولی را به یک طراحی شیک تبدیل می‌کند که انگار از یک تکه آلومینیوم ساخته شده است. کنترل‌های صدا و کانال به شکل سوئیچ‌های غلتانکی هستند، کنترل‌کننده‌های نشان‌گر (بالا، پایین، چپ، راست، تائید) برای حرکت روی منوهای صفحه نمایش در دسترس هستند.

سیستم عامل فوق العاده Tizen

از ویژگی‌های بی نظیر و زیبایی ظاهری که بگذریم، نوبت به قابلیت‌های درونی Q9F می‌رسد. هنگامی که شما برای اولین مرتبه تلویزیون را روشن می‌کنید، سیستم عامل هوشمند تلویزیون سامسونگ، Tizen، شما را با یکی از سریع‌ترین و در عین حال جامع‌ترین تنظیمات اولیه آشنا می‌کند.

Tizen به شما در اتصال به مودم بی سیم کمک می‌کند، فرض کنید کابل اترنت متصل نیست پس برای دستگاه‌های متصل جستجو می‌کند. در اینجاست که همه چیز خیلی نرم و روان پیش می‌رود: Tizen دستگاه‌های معمولی مورد استفاده مانند جعبه‌های کابل / ماهواره، کنسول‌های بازی، پخش کننده‌های Blu-ray و حتی دستگاه‌های set-top را تشخیص می‌دهد سپس به صورت خودکار با استفاده از نام دستگاه، ورودی‌ها را برچسب‌گذاری می‌کند(عدم نیاز به دانستن این که کدام دستگاه به ورودی HDMIمتصل است) و سیستم را برنامه‌ریزی می‌کند بنابراین شما می‌توانید آن را با کنترل از راه دور سامسونگ کنترل کنید. در نهایت، اگر شما یک آنتن به آن متصل کنید، Tizen کار کانال‌یابی را انجام می‌دهد و برنامه آن را تنظیم می‌کند. اگر شما یک کابل یا ماهواره متصل کنید، Tizen تشخیص می‌دهد که شما از کدام سرویس استفاده می‌کنید و راهنمای برنامه را با سیستم خود ادغام می‌کند و در نتیجه تغییر بین کانال‌های تلویزیون زنده و خدمات رسانه‌ای بسیار آسان و سرگرم کننده خواهد بود.

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

تنظیمات

هنگامی که کار سیستم عامل Tizen سامسونگ در مورد نصب خاتمه می‌یابد، شما آزاد هستید که همه محتوای تلویزیون را کند‌ و کاو کنید، اما پیشنهاد می‌کنیم ابتدا برخی تنظیمات تصویر را انجام دهید.

ما کار را از طریق تنظیم Q9F نسبت به پیش‌تنظیمات تصویر  Movieشروع کردیم، زیرا برحسب تجربه می‌دانستیم که تنظیمات ما را به هدف دلخواه نزدیک می‌کند. اگر در محیط تاریک تلویزیون تماشا کنید، نیازی به تنظیمات نور پس زمینه نیست، اما اگر در یک اتاق روشن تماشا کنید، در اغلب موارد پیشنهاد می‌کنیم نور پس زمینه را تغییر دهید.

مطالعه کنید: نقد و بررسی تلویزیون BRAVIA X940E سونی XBR-75X940E

ما تنظیمات Auto Motion Plus را خاموش کردیم. Q9F پردازش یکپارچه‌ای برای محتوای 24P ارائه می‌دهد که به هیچ وجه برای محتوای 30 یا 60 FPS به کمک نیازی ندارد، بنابراین احتیاجی به تمایز ضد تاری نیست.

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

کمی‌ پایین‌تر به تنظیمات کاهش نور می‌رسید. با این گزینه کار کنید، اما تصور می‌شود که اکثر افراد دوست دارند آن را در حالت High تنظیم کنند و پایین‌تراز آن، Contrast Enhancer را پیدا خواهید کرد که پیشنهاد می‌کنیم آن را خاموش کنید.

از رنگ تصویر در اولین راه‌اندازی با درجه گرمای رنگ تنظیم شده روی Warm 2 (W2) راضی بودیم و احساس نمی‌کردیم که تلویزیون بیشتر از این از تغییرات اولیه بیشتر بهره‌مند شود. یک کالیبراسیون حرفه‌ای قادر به اعمال برخی تنظیمات برای نزدیک کردن Q9F به یک استاندارد مرجع است، اما تصور می‌شود اکثر افراد با این تنظیمات ابتدایی هیجان زده خواهند شد. برای تنظیم فضای رنگی، همه چیز را به حالت Auto بسپارید.

مطالعه کنید:نقد و بررسی تلویزیون OLED ال جی مدل OLED55C7

تنظیمات مهم دیگری برای ایجاد محتوای HDR و نمایش صحیح وجود دارد. در زیر HDMI UHD Color لازم است درگاه دریافت‌کننده محتوای HDR را روشن کنید . اگر این کار را نکنید، با برخی از دستگاه‌هایی که تشخیص می‌دهند Q9F قادر به پذیرش HDR نمی باشد، دچار مشکل خواهید شد – برای مثال اگر این تنظیمات در Sony PlayStation Pro اعمال نشده باشد HDR به این تلویزیون نمی‌رسد.

تصویر پرنور و زیبا

ما در مورد انتخاب سامسونگ به عنوان پرچم دار تلویزیون‌های باریک مردد بودیم. به خوبی می‌دانیم که سیستم‌های نوری پس‌زمینه کم نور (FALD) سطوح سیاه و سفید بهتر و بالتبع کنتراست بهتر و همچنین روشنایی بالاتر تولید می‌کنند، در حالی که ابرآلودگی و هاله اطراف اشیاء روشن در زمینه‌های تاریک را به حداقل می‌رسانند. پس چرا، سامسونگ از بهترین سیستم نور پس‌زمینه برای بهترین تلویزیون خود استفاده نمی‌کند؟

سامسونگ می گوید در سال جاری با کمک “Infinity Array Local Dimming” – پیشرفت داخلی در تکنولوژی edge lighting – به عملکرد عالی و نیم‌رخ باریک دست یافته است. شرکت سونی مورد مشابهی را در مدل “Slim Backlight Master Drive” شبیه سازی کرده است، بنابراین تکنیک‌های جدیدی برای پیشرفت این روش‌ها نسبت به قبل گسترش یافته است.

Q9F یکی از چشم‌گیرترین تصاویری را دارد که ما از تلویزیون LCD / LED یا روی edge light دیده‌ایم.

به بیان واضح، Q9F هنوز تحت تاثیر تمام مشکلات موجود در تلویزیون LED / LCD است. نمی‌تواند سیاهی فوق‌العاده OLED را داشته باشد و در اتاق‌های نمایش فیلم خانگی می‌توانید بیرون‌زدگی‌های رنگ از لبه‌ها و هاله‌های اطراف اشیاء روشن را ببینید. با وجود این مسائل، همه چیز فوق‌العاده است.

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

روشنایی شدید Q9F – به ویژه برای محتوای HDR – با برخی از مشکلات سطوح سیاه و سفید مقابله می‌کند و تلویزیون قطعا جزئیات سایه را به خوبی نشان می‌دهد. در تاریک‌ترین اتاق‌ها، Q9F به عنوان یک چراغ زیبا ظاهر می‌شود، شما را به نزدیک‌تر شدن وسوسه می‌کند تا شیفته درخشش آن شوید.

مطالعه کنید: نقد و بررسی تلویزیون یو ان 55 ام یو 7000 سامسونگ – UN55MU7000

رنگ شاداب، بافت و جزئیات تصویر از ویژگی‌های رایج آن و سطح اصالت سینماتیک آن، جذاب است. مانند این است که شما به یک مانیتور مرجع کاربردی فیلم‌سازان حرفه‌ای هالیوود نگاه می‌کنید.

اما Q9F یک تلویزیون روزمره برجسته بوده و قادر به تولید همه چیزهایی است که شما تماشا می‌کنید – از سریال‌های Netflix گرفته تا آشپزی- بهترین نمایش خود را ارائه می‌دهد و بیش از یک ویژگی دارد. Q9F می‌تواند هرچیزی را به دلخواه شما و بهتر از سایرین انجام دهد.

اگر قرار باشد یک نارضایتی ثبت کنیم، می‌توان گفت که می‌خواهیم سامسونگ از Dolby Vision را پشتیبانی کند. می‌بینیم که سامسونگ در توسعه HDR 10+ بسیار برجسته ظاهر می‌شود، یک جایگزین با فرمت آزاد که از فراداده‌های پویا پشتیبانی می‌کند، اما با وجود بسیاری از طرفداران هالیوودی Dolby Vision، سامسونگ برای اینکه بتواند به مسیر خود ادامه دهد باید ازهمه فرمت‌های HDR پشتیبانی کند.

فراتر از کیفیت تصویر

نه فقط به دلیل داشتن یک تصویر پر زرق و برق بلکه به خاطر عناصر طراحی به کار رفته و سیستم عامل Tizen می‌گوئیم Q9F بهترین تلویزیون LCD / LED در سال جاری و احتمالا بهترین تلویزیون ساخته شده تا به امروز است.

Q9F مانند یک چراغ زیبا می‌درخشد و شما را وسوسه می‌کند تا جذب درخشندگی آن بشوید.

کاربری تلویزیون باید آسان باشد. اگر هر مرتبه که تلویزیون را روشن می‌کنید سردرگم و گیج شوید دیگر تمایل به استفاده از آن نخواهید داشت. سامسونگ در ساخت تلویزیون هیجان‌انگیز، بهتر از هر برند تجاری دیگر عمل کرده است.

امروز، پلتفرم Smart TV ساخته شده در تلویزیون فقط برای فعال کردن Netflix یا Hulu نیست بلکه برای تنظیمات تصویر، دسترسی به اجزای آن، کنترل دستگاه‌های متصل ، برای تغییر حالت بین همه برنامه‌های مختلف جهت تماشا، از همه مهم‌تر، برای کمک به پیدا کردن برنامه مورد علاقه‌تان است . Tizen همه این‌ کارها را بسیار خوب انجام می‌دهد و پردازنده‌های آن بسیار قدرت‌مند و سریع عمل می‌کنند.

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

بررسی تخصصی تلویزیون سامسونگ Q9F سری (QN65Q9F)

Tizen هر دستور را به سرعت اجرا می‌کند. آیا می‌خواهید بین برنامه جسیکا جونز در Netflix جست و خیز کنید و تمام نکات بازی را در ESPN بدست آورید؟ Tizen به سرعت و سهولت بین جعبه کابل و خدمات ماهواره‌ای و نرم‌افزار Netflix شما جا به جا می‌شود.

مطالعه کنید:نقد و بررسی تلویزیون هوشمند سری BRAVIA سونی مدل X8500D

آیا می‌خواهید برنامه‌ای که چند روز پیش در آمازون تماشا کرده‌اید را انتخاب کنید؟ Tizen می‌داند که شما آمازون را بسیار تماشا می‌کنید و سه نمایش اخیر را از صفحه اصلی به شما نشان خواهد داد، برای این کارحتی مجبور نیستید برنامه را باز کنید.

بهترین تلویزیون مدلی است که از کاربری آن لذت ببرید، به همین دلیل سامسونگ تلویزیون‌های سری QLED را ساخته است.

مطالعه کنید: نقد و بررسی تلویزیون ال ای دی مدل S37BLDT2 اسنوا – Snowa SLD-S37BLDT2

برداشت ما از Q9F

تلویزیون Q9F سامسونگ کیفیت تصویر عالی، طراحی بسیار زیبا، هوشمندانه و سهولت استفاده را به گونه‌ای با هم ترکیب کرده که در هیچ تلویزیون دیگری تا به امروز مشاهده نشده است.

آیا جایگزین بهتری وجود دارد؟

برای اتاق‌های تاریک، LG C7 OLED به دلیل توانایی برای دستیابی به سطوح عالی سیاه و سفید یک انتخاب عالی است. با این حال، برای کسانی که به دنبال تصویر واضح‌تری در روشنایی روز هستند، Q9F یک انتخاب ایده آل است.

کارایی و دوام تلویزیون Q9F

تلویزیون Q9F در حرکت به سوی تکنولوژی آینده، خوب عمل می‌کند. ما دوست داریم که پشتیبانی از فرمت HDR گسترده، مخصوصا برای Dolby Vision، را ببینیم اما این تنها محدودیت واقعی تلویزیون است. ساختاراین تلویزیون یکپارچه است و به عنوان یک مدل گل سرسبد، ممکن است هر اتفاق غیرمنتظره‌ای مربوط به سخت افزار تلویزیون رخ دهد .

آیا باید آن را بخریم؟

بله اگر به دنبال روشن‌ترین و تماشایی‌ترین تلویزیون هستید، این مدل را بخرید. بسیار زیبا به نظر می‌رسد اما مانند هیچ مدل دیگری نیست. اگر بهترین تصویر را برای سینمای شخصی و اختصاصی خود می‌خواهید این تلویزیون را نخرید. با همین مبلغ پول یا کمتر، می‌توانید برای عملکرد بهتر در اتاق تاریک‌تر مدل C7 OLED ال‌جی را خریداری کنید.

منبع: techradar

نوشته شده توسط

فارغ التحصیل کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی از دانشگاه سراسری اراک. زمینه اصلی فعالیت های من در حوزه توریسم و گردشگری و ترجمه در مجلات اینترنتی است

مطالب مرتبط

یک دیدگاه

  1. user گفت:

    من کلا علاقه زیادی به سامسونگ دارم. از وقتی تایزن رو سامسونگ برده رو تلویزیون هاش واقعا خیلی بهتر شدن و از یه دستگاه الکترونیکی پخش تصویر فاصله گرفتن. مخصوصا گیر اس 3 رو میشه باهاش سینک کرد و دیگه نیاز نیست دنبال کنترل تلویزیون بگردی. به کل توصیه میکنم برید رو یه پلتفرم و برند و گجت های هوشمند اون رو بگیرید چون واقعا سینک شدنشون خیلی جالب تره.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *